SD Σκληρός Δίσκος σε 1200

To ο,τι στο δειχνει ως SCSI ειναι φυσιολογικο απο τη μανα του. Σε ολους τους δισκους και σε ολες τις amiga του κοσμου το ιδιο βλεπει. Απο την αλλη ειναι εντελλως πιθανο να μη βλεπει τη καρτα σου το HDToolbox. Καποιες τρωνε κολληματα. Πιθανες λυσεις:

-εγκατασταση με CF2Adapter με δοκιμες jumper (master/slave). Σ'εμενα καποια στιγμη δουλεψε μονο με jumper off και το Winuae την ειδε τη καρτα (μια Seagate) κατευθειαν

-εγκατασταση με διαφορετικες εκδοσεις Workbench (απο 2.Χ ως και 3.9 αν σε παιρνει)

-αλλαγη καρτας δυστυχως
 
Επιτέλους τα κατάφερα! Bootάρει κανονικά!

Πάω να ακούσω το We Are The Champions να νιώσω την νίκη :p .

Ώρα για WHDLoad :D
 
Επιτελους ναι ΑΛΛΑ ΠΩΣ. Μπορει να ενδιαφερει κι αλλους φιλους στο μελλον. Καλο ειναι να το μοιραστεις.
 
Άλλαξα κάρτα και έβαλα μια 2GB. Στην αρχή έκανε τα ίδια αλλά κάποια στιγμή μου αναγνώρισε 2 partitions, τα ένωσα σε 1, έκανα format και έκανα εγκατάσταση κανονικά!
 
btw, για να δουλέψει το winuae πάνω στην sd πρέπει να το χρησιμοποιήσεις με το -disableharddrivesafetycheck command line switch
 
Το οποίο command line switch μπαίνει στον Winuae ή στο Workbench; Και εαν ναι πως;

Τι να κάνουμε ρε παιδιά νέοπας είμαι στις Amiga :p
 
αυτο που εγραψε ο φιλος παραπανω το κανεις copy στη κονσολα των windows (Start των Win και μετα run/εκτελεση) και το τρεχεις απλα απο εκει. Σου ανοιγει ετσι το Winuae και μετα ψαχνεις μσω των επιλογων Hard Drives κανεις ενεργοποιηση του δισκου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν πάλι τα ίδια οπότε τα παρατάω με την SD. Έχει κανένας περισσευόμενο CF adapter που να θέλει να πουλήσει;

Nevermind τσίμπησα ένα από Ebay για 3 ευρώ μαζί με μεταφορικά και παίρνει και 2 κάρτες μαζί :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου δεν παιζει που δεν παιζει ο sd, δεν μου φερνεις να στον φτιαξω εγω.

Δεν υπαρχει περισπτωση να το κανω χειροτερα, εφοσον δεν παιζει.

Στην καλυτερη περιπτωση να στο κανω να παιζει 100% και να μην χρειαστεις

τον CF adapter. εγω θα δοκιμασω οτι ξερω να κανω πολυ καλα, δηλαδη τα ιδια

που θα εκανα σε cf card. Αλλα η διαφορα ειναι οτι το κανω παντα σε Αμιγκα, ποτε

σε winuae. Και επισης παντα παιζει !

Υ.Γ. διπλα μενουμε, στειλε ενα sms να περασω να τα παρω. Σε μια ωρα θα ειναι ετοιμα.
 
Παρεμπιπτόντως, τι ταχύτητες πιάνετε; Εγώ στον falcon που του βαλα μια SD με adapter, πιάνω 3-5MB/s σε read (030-060) αλλά 0.1ΜΒ/s σε write και έχω φρικάρει. Η μόνη λύση που βρήκα είναι να αυξήσω τα caches στα 4MB οποτε το write ανέβηκε στο 1MB/s αλλά αυτό αποτελεί πρόβλημα σε 030 με μόνο 14ΜΒ RAM. (Αν δεν έχετε το ίδιο θέμα τότε είναι driver/OS issue)
 
Πίσω
Μπλουζα