Sega Rally 2 [PC / SuperModel]

Βγάλανε την έκδοση 502 και από ότι φαίνεται διορθώθηκε και το πρόβλημα με την μουσική στο Sega Rally 2...
 
Θα αναβαθμισω εκδοση να δω. Καλη φαση. Εχουν παντως διορθωσει ενα καρο πραγματα αφορτου μπηκε και ο Ian στο κωδικα αλλα ακομα η 0.2 ειναι η stable εκδοση...δεν καταλαβαινω τον λογο.

Ελπιζω να φτιαξουν και ενα νεο GUI της προκοπης και κλεισαμε
 
Ο Ian εχει δωσει αλλη πνοη στο project. Σχεδον τελειωσε. Αντε να δουμε stable version.

Λεει ενδιαφεροντα πραγματα για το 523 release εδω

Παω να στησω το τιμονι να δω τι ψαρια πιανει η νεα εκδοση
 
Να μπαινεις εδω

Αργουνε λιγο αλλα οταν τα ανεβαζουν ειναι εγγυηση
 
Ναι από εκεί κατεβάζω. Αλλά όπως είπες, αργούνε λίγο. Καμιά φορά και λίγο πιο πολύ.
 
Λιγο το μενου να φτιαξουν στο sega rally 2 γιατι στην αρχη αν εχει credits μεσα δεν φαινεται η επιλογη για τα αμαξια ουτε για τις πιστες!και τον φωτισμο πανω στον δρομο στην μιση πιστα τις διαδρομης τις ερημου γιατι φωτιζει παραπανω!ειδικα στην crt τηλεοραση που παιζω φαινεται περισσοτερο η διαφορα απο την lcd!και στα αλλα παιχνιδια αν και ειχαν φτιαξει καπως τον φωτισμο σε harley davidson la riders-virtua fighter 3 τον χαλασαν σε scud race που μου αρεσει αρκετα και εδω παιζω με την 277 εκδοση που ειναι καλυτερα!γενικα τα προβληματα στα παιχνιδια ειναι πολυ λιγα!
 

1@Imgema[/USER] ορμα, ανεβηκε
 
Thanks για το heads up
 

Ειχα ξενερωσει εδω και μηνες διοτι τα νεα builds του SuperModel δεν συνεργαζονταν με το SuperModelUI.

Ειχα ακουσει οτι ο Emuloader ηταν μια εναλλακτικη αλλα οτι και να εκανα, ετρωγα τα μουτρα μου. Ετσι τα παρατησα.

Η λυση βρεθηκε απο εναν απο τους "συνηθεις υποπτους", τον 1@Ace[/USER] στο "πατρικο" mame.gr

Και επειδη εφαγα κανα δυο ωρες με ενα αλλο προβλημα που αντιμετωπισα...περιγραφω την λυση μηπως φανει σε καποιον χρησιμη:

Για τον SuperModel χρησιμοποιω ενα τιμονι απο το πρωτο XBOX που εχω κανει την μοντα σε USB.

Απο οταν ασχοληθηκα τελευταια με τον SuperModel3, εχω εν τω μεταξυ αναβαθμισει σε Windows10.

Αφου λοιπον καταφερα να ξεκινησω το παιχνιδι απο Emuloader, βαζω το τιμονι και τα Windows δεν το βλεπουν ως χειρηστηριο!! (στα 7 ηταν μια χαρα)

Παω να ξαναπερασω τους μοντο-drivers (XBCD) αλλα συνεχως αποτυγχανε η εγκατασταση.

Τελικα φταιγανε τα Windows10 που δεν δεχονται unsigned drivers. Η λυση:Shift + Restart και στα Advanced Properties επιλεγουμε την επιλογη 7. Με αυτο τον τροπο φορτωνουν τα Win10 με δυνατοτητα εγκαταστασης unsigned drivers. Περνατε τους XBCD και SEGAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

 
  • Like
Reactions: Ace
Πολυ περιεργο που που δεν συνεργαζεται με τον supermodelui!Εγω ποτε δεν ειχα θεμα στα νεα builds του SuperModel με SuperModelUI.Κραταει ολες τις ρυθμισεις μια χαρα τις new 3d engine και των καινουργιων builds.
 
Εδω και κατι μηνες δεν ειναι. Ακολουθησε τις οδηγιες του Ace να τo στησεις με Emuloader αν θες να εισαι με τις φρεσκιες εκδοσεις
 
Εχεις δικιο Wally δεν παιζουν ολα τα games τελικα.Θα δω τις οδηγιες του Ace.
 
Τα Χριστουγεννα ηταν στημενο στο Μαρουσι. Το τιμησα με το ονοματακι μου στα high score :)

IMG_20180101_152915.jpg
 
Ειχα καμποσο καιρο να αναβαθμισω το SuperModel. Εβαλα τελευταια εκδοση (Build 727) αλλα τρωω λαθη.

Ξανα-αλλαξαν τα ROMS?
 
Ειχα καμποσο καιρο να αναβαθμισω το SuperModel. Εβαλα τελευταια εκδοση (Build 727) αλλα τρωω λαθη.

Ξανα-αλλαξαν τα ROMS?
Από το post #51, που γράφεις για την τιμονιέρα -και φωνάζεις SEGAAAAA ?- δεν έχουν αλλάξει οι ROMs. Έχουν αλλάξει μία φορά βέβαια, διότι «συγχρονίστηκαν» με τις αντίστοιχες ROMs του τελευταίου MAME, οπότε οι ROMs ας πούμε της r540 έκδοσης του Supermodel -ίσως και λίγο παραπίσω- που παίζουν στον obsolete πλέον, SUI, είναι outdated. Αν όμως είχες στήσει τον r647 τότε, μέχρι και σήμερα θα έπρεπε να είσαι OK.

Ποια ακριβώς λάθη τρως; Για ρίξε μια ματιά στα error.log, στους φακέλους /Emuloader και /Supermodel.
 
Σχετικά με το Sega Rally Revo /Sega Rally 3 και τα microstutters.

Τελικά δεν είμαι τρελός, κάτι παρόμοιο πρέπει να ισχύει και στο Sega Rally 3 Αrcade αλλά σε λίγο πιο ήπιο βαθμό.

Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι πυρετωδώς με το Teknoparrot, δηλαδή PC based arcade games που παίζουν natively στο PC και όχι με emulation. Και μέχρι στιγμής έχω στήσει 5-6 παιχνιδάκια όπως το Mario Kart DX, Initial D 6-8, Outrun 2 SP DX και Sega Rally 3.

Ολα τα παιχνίδια αυτά τρέχουν στα 60fps φυσικά και είναι πολύ smooth... εκτός από το Sega Rally 3. Οπως και το Revo στο PC, παρόλο που τρέχει στα 60fps σύμφωνα με όλους τους μετρητές, στο μάτι κάτι δεν πάει καλά. Υπάρχει ένα τρέμουλο, παρόμοιο με αυτό που βλέπεις στα 30fps παιχνίδια και αρκετά stutters. Aρχικά δεν το καταλαβαίνεις αλλά αν παίξεις ένα ομαλό 60fps παιχνίδι και μετά αυτό, κάνει μπαμ. Και δεν είμαι μόνο εγώ, τα ίδια λένε και κάτι τύποι σε ένα Teknoparrot forum.

Δεν ξέρω τι πατατιά έκανε η Sega με το Sega Rally 3 engine γενικά. Δεν ξέρω αν στο πραγματικό arcade έχουν κάποια περίεργη οθόνη που συγχρονίζεται όπως πρέπει (σύμφωνα με ότι γνωρίζω μέχρι στιγμής, το engine είναι σχεδιασμένο να τρέχει στα 62 fps). Αλλά να παίξουμε αυτό το καταραμένο παιχνίδι στα 60fps στο σπίτι δεν γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω τι πατατιά έκανε η Sega με το Sega Rally 3 engine γενικά. Δεν ξέρω αν στο πραγματικό arcade έχουν κάποια περίεργη οθόνη που συγχρονίζεται όπως πρέπει (σύμφωνα με ότι γνωρίζω μέχρι στιγμής, το engine είναι σχεδιασμένο να τρέχει στα 62 fps). Αλλά να παίξουμε αυτό το καταραμένο παιχνίδι στα 60fps στο σπίτι δεν γίνεται.
Δεν είναι απίθανο, αν σκεφτείς πως το arcade Daytona USA έτρεχε σε 496x384 25khz. Βέβαια, αυτό ήταν σε οθόνη καθοδικού σωλήνα και όχι σε σύγχρονη.
 
To SR3 εχει ενα μικρο-stutter και νομιζω οτι η θεωρια των 62 καρε μαλλον στεκει διοτι ειναι ευδιακριτο κυριως σε μακριες στροφες.

Αναβαθμισα τον TeknoParrot για να τσεκαρω πιθανη διορθωση αλλα μπαααα.

Ομως το συγκεκριμενο δεν με ενοχλει ιδιαιτερα διοτι ΗΔΗ το συγκεκριμενο παιχνιδι ειχε διαλυσει τις προσδοκιες μου. Περιμενα στο arcade, μαζι με τα terrain deformation, mud και λοιπα καλουδια, να διατηρουσε τουλαχιστον στο classic, τον τροπο χειρισμου του SR2. Θυμαμαι το ξενερωμα που εφαγα περιμενοντας να φορτωσει η Desert 95 και να φαντασιωνομαι την πρωτη πιστα του SR2 και την Stratos σε μονιμο μπαντιλικι...NOT :(
 
Πίσω
Μπλουζα