Sindy Pedigree

Η αγαπημένη sindy pedigree των παιδικών μου χρόνων ήταν πάντα μπαλαρίνα. Εξασκήθηκε πολύ και άντεξε με απώλεια μόνο τους αστραγάλους που δεν λυγίζουν πια! Στο crash test η δική μας ελληνική bibi bo δεν άντεξε. Εξασκούνταν το ίδιο σχεδόν καθημερινά, στην bibi bo φύγαν παλάμες, βγήκαν σίδερα στους αστραγάλους και κάποια μαύρη μέρα έσπασε το λάστιχο! Η αλήθεια είναι ότι φρίκαρα λίγο σαν καλό παιδάκι που ήμουν και αγαπούσα τα παιχνίδια μου και ποτέ δεν τα χάλαγα... Ομως τι να κάνω κι εγώ που τα στάνταρτς που έβαζε η active ballerina sindy pedigree ήταν τόσο υψηλά που η δική μας δεν άντεξε!

Η αγαπημένη μου sindy λοιπόν ήταν μόνο μπαλαρίνα. Ειχε κι ένα φόρεμα καλό, αυτό του Emmanuel που σας έχω δείξει, αλλά αυτό φυλασσόταν μέσα στην ντουλάπα της bibi bo και το φόραγε μόνο γιορτές. Ετσι άντεξε και είναι σχεδόν καινούριο!

Σιγά σιγά θέλω, έστω 30 χρόνια μετά, να της αγοράσω μερικά από τα αυθεντικά της ρουχαλάκια που τότε δεν μπορούσαμε να αποκτήσουμε γιατί ήταν πολύ ακριβά.

Ενα από αυτά είναι και η στολή της μηχανής της που σας παρουσιάζω σήμερα!

Προβολή συνημμένου 3294

Και επειδή μόλις διαπίστωσα ότι το φόρεμα το έχω ποστάρει στο θέμα ΒΙΒΙ ΒΟ, ξαναβάζω μια φωτογραφία του.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Masquerade Sindy

MytinyWorld ειχες την Sindy Μπαλαρινα και αυτο δεν ειναι λιγο!!! Κατα την γνωμη μου αυτη ηταν η πιο ομορφη απο ολες!!!! Ξερεις τι σκασιμο ειχα φαει που οι εγγλεζοι σφαζοντουσαν στο ebay να την παρουνε mint και η στερλινα ανεβαινε επικινδυνα; Θυμαμαι στο κουτι ειχε φτασει μια φορα 250 ευρω!!! Δεν το ξεχναω!!!

Ηρθε ομως ενας καλος αγγελος/νονος και μου την εστειλε!!!!!! :) :D :D:D

Τα ρουχα που εχεις ποσταρει ειναι πανεμορφα!!!

Μια αλλη πολλη ομορφη βερσιον της Sindy Pedigree ειναι η Masquerade Sindy του 1984. Το σωμα της ειναι το basic body, κι οχι το active. Ειχε τα μαλλια της μαζεμενα επανω με εναν καταραχτη απο μπουκλες!!!

Φοραγε κρεμ φουστανι και παπουτσακια, βραχιολι, σκουλαρικια, βενταλια και μασκα βενετσιανικη!

Στις φωτογραφιες μια Masquerade Sindy απο καποιο εγγλεζικο σπιτι!
 
H Maspuerade sindy εκτός από πανέμορφη είναι και πολύ συλλεκτική και ακριβούλα! Πραγματικά ιδιαίτερη κούκλα, με πολύ πυκνό μαλλί που έχω διαβάσει ότι είναι μπελάς για rerooting!

Θα σας παρουσιάσω μια sindy που είναι μεν pedigree, αλλά δεν μοιάζει με καμία από όσες είδαμε μέχρι τώρα! Είναι η τελευταία προσπάθεια της pedigree να αλλάξει την sindy και να την κάνει λίγο πιο εμπορική, πριν εξαγοραστεί από τη hasbro η οποία της άλλαξε την μορφή 3-4 φορές! Στο χώρο των συλλεκτών λέγεται smirky sindy μιας και για πρώτη φορά η μελαγχολική κουκλίτσα χαμογελά! Δεν φοράει αυθεντικό ρουχαλάκι γιατί αγοράστηκε γυμνούλα!



Και εάν έχετε περιέργεια να δείτε ποιά είναι Η ΠΡΩΤΗ μορφή της sindy hasbro βρήκα μια φωτογραφία, μετά από πολύ ψάξιμο. Κυκλοφόρησε μόλις δύο χρόνια.

brightnbreezy250.jpg


Δεν είναι πανέμορφη????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμ... Δεν έχει πολλή κίνηση η sindy.... Συνεχίζω λοιπόν:

Πριν λίγες μέρες αγόρασα μια μπαλαρίνα για να βάλω στο σώμα της το κεφάλι της bibi bo μου. Στο παλιό σώμα basic που είχα μέχρι τώρα για την ΒΙΒΙ ΒΟ μου έβαλα το κεφάλι της μπαλαρίνας αυτής. Διαπίστωσα λοιπόν ότι το κεφάλι της μπαλαρίνας δεν ταιριάζει και είναι χαλαρό στο σώμα της sindy basic!! Εψαξα να βρω μια λύση και τελικά έβαλα στο σημείο του λαιμού που κουμπώνει το κεφάλι (στην μπάλα) ένα λαστιχάκι από αυτά που βάζουμε στις βρύσες όταν στάζουν. Δούλεψε τέλεια και το κεφάλι είναι καλά στερεωμένο και γυρίζει κανονικά χωρίς να πέφτει αριστερά και δεξιά όπως πρίν!!

Η νέα κουκλίτσα που δημιουργήθηκε από ένα σώμα basic και ένα κεφάλι μπαλαρίνας (active) φοράει το αυθεντικό νυφικό της sindy από το 1984! Οχι με το αυθεντικό πέπλο, αλλά με την αυθεντική γαμήλια ανθοδέσμη! Ονομάζεται wedding bells.

Προβολή συνημμένου 3449Προβολή συνημμένου 3450Προβολή συνημμένου 3451
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελεια ιδεα ΜytinyWorld!!!! Εβαλες δηλαδη μια τσιμουχα! Μου φαινεται ετσι λενε εκεινο το λαστιχακι για τις βρυσες! Εδωσες λυση με ωραια πατεντα!!! Μπραβο!!! :)
 
οταν ημουν μικρη δν απεκτησα σιντυ τουλαχιστον pedigree οταν ημουν τεταρτη δημοτικου η μητερα μου μου αγορασε χριστουγεννα μια σιντυ της hasbro τοτε πολυ ομορφη και θυμαμαι επειδη ηταν απο τις απλες την ειχαμε αγορασει 1500 δρχ.εχτες απεκτησα απο το ebay μια pedigree του 77 με μοναδικο ελλατωμα στα παπουτσακια που δεν εχουν τα κορδονακια....και ολο αυτο μονο με 14.50 παουντς συν 6ευρω τα ταχυδρομικα....οταν την παραλαβω θα σας την δειξω....ειμαι πολυ χαρουμενη για το αποκτημα μου

η αληθεια ειναι πως πουλουσαν και σκετα τα κουτια αλλα εκει τα παζαρια ειναι σκληρα,οπως και για pedigree με το κουτι της μια πουλουθηκε εχτες για 270 παουντς......ελεος...
 
Με γεια bibibo28! :D Αν η κούκλα σου είναι active τότε πράγματι η τιμή ήταν σούπερ! :cool: Ανυπομονώ να τη δω! Παπούτσια πουλιούνται χώρια και βρίσκεις με 10 ευρώ περίπου 4-5 σετ μέσα στα οποία και ροζ μπαλαρίνας! Εκείνη την hasbro που λες ότι ήταν όμορφη, την έχεις να μας την δείξεις? Γιατί αν είναι αυτή που κυκλοφόρησε για 2 χρόνια μόνο, είναι πολύ συλλεκτική!
 
λοιπον ειναι active body ναι και γι'αυτο χαιρομαι δν εδωσα τπτ και ειναι και απο uk,καταλαβαινεις λοιπον την χαρα μου.....ναι την εχω την κουκλιτσα μου θα την καλοπισω λιγακι και θα σας την δειξω σιγουρα δν ειναι η πρωτη της hasbro ειναι απο αυτες που ειχε βγαλει με τα εσωρουχα και καλα κατι κορμακια υπνου.....το απογευμα θα την ποσταρω.....λοιπον γραφει στην μεση της 1988 hasbro inc.οποτε δν νομιζω οτι ειναι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με γεια bibibo28!!! Βρε κορίτσια, ποτέ δεν είχα Sindy της Pedigree (ή μάλλον δε θυμάμαι να είχα για να είμαι ειλικρινής, αν και η μητέρα μου υποστηρίζει το αντίθετο), αλλά με όσα γράφετε εδώ έχω μπει στον πειρασμό να πάρω κι εγώ μία.

Εγώ έχω 2 Sindy της Hasbro παιδικές μου και μία, την πρώτη μου, που την ξαναπήρα το Πάσχα και την έχω μέσα στο κουτί της. Μήπως να ανοίγαμε κι ένα θέμα και για της Sindy της Hasbro? :p
 
Φραουλίτσα, το έχω σκεφτεί, γιατί μου αρέσουν οι sindy hasbro, αλλά επειδή γενικά δεν είναι και πολύ αγαπημένες και λίγο παρεξηγημένες γιατί πέφτουν στην παγίδα της σύγκρισης με την παλιά, δεν τόλμησα, γιατί φοβήθηκα ότι θα καταλήξω να μιλάω μόνη μου! Εχω 15 sindy hasbro, 3 pedigree παλιές και 3 pedigree νεότερες! Λατρεύω τις sindy, ήταν η πρώτη μου κούκλα!
 
Mε γεια σου bibibo28!!! Πραγματικα την πηρες σε πολυ καλη τιμη!!! Να την χαιρεσαι την αγγλιδουλα!!!

Και ναι, fraoulitsa, μια sindy pedigree στην συλλογη σου ειναι πολυ must, κατι σαν το λευκο πουκαμισο στην γκαρνταρομπα!!!

MytinyWorld μου εδω η καημενη η Barbie ηταν παρεξηγημενη και ειδες ποσος κοσμος ενδιαφερθηκε να διαβασει την ιστορια της! Αυτος ειναι αλλωστε ο στοχος του φορουμ! Να μας γνωρισει και βινταζ παιχνιδια!

Να το ανοιξεις το θρεντ και μην ανυσηχεις, σιγουρα θα περναμε και εμεις να το διαβαζουμε ή να σχολιαζουμε και να σε ρωταμε! Να προσθετουμε και καμια πληροφορια που βρισκουμε στην γυρα!

Αφου εσενα σου αρεσουν σιγουρα θα μας μεταδωσεις αυτην την αδυναμια!!!
 
Αχα! Ε, τότε θα κοιτάξω να τα κανονίσω με τον Άγιο Βασίλη να μου τη φέρει έγκαιρα.. :p

Και συμφωνώ με την Αναστασία, κι η Barbie παρεξηγημένη ήταν.. Ειδικά η Sindy της Hasbro είναι η δεύτερη πιο αγαπημένη μου κούκλα μετά τη Bibi-Bo. Σαν παιδιά είχαμε με την αδερφή μου καμιά δεκαριά, αλλά γλυτώσανε μόνο 2 (και μία Vivid Imaginations). Οπότε ψηφίζω κι εγώ υπέρ του να ανοιχτεί θέμα με τις Sindy της Hasbro.
 
στανταρ μιλαμε για πολυ ωραιες κουκλες
 
1981: Sindy "Party Time"

Το 1981 η Pedigree κυκλοφορει την Sindy "Party Time" (σε ελευθερη μεταφραση: οπου γαμος και χαρα η Βασίλω πρωτη).

Φοραει ενα πολυ χαριτωμενο φουστανακι, σε διαφορα χρωματα και δεν πουλιεται μονη της αλλα με εναν δισκο 45 στροφων απο το πασιγνωστο γκρουπ8)8)8)8) Video Kids με μεγαλες επιτυχιες οπως We're havin' a party και Everybody boogie, (made in France o δισκος).

Ευτυχως που δεν την πουλησαν και με κανενα τρανζιστορακι.
 
Αυτή η sindy Αναστασία μου με το δισκάκι, μου ακούγεται πολύ συλλεκτική!

Επειδή η καημένη η bibi bo κατηγορήθηκε από κάποιους ::) ως..... τρακαδόρος, παραθέτω κι εγώ μια φωτογραφία της sindy που είναι ΟΛΑ δικά της.... :D :D

picture.php
picture.php
 
Κορίτσια μπορώ να σας ρωτήσω κάτι σχετικό - άσχετο με το θέμα; Μία από τις τελευταίες bibi-bo που πήρα έχει σώμα πιο βαρύ και "δεμένο" από τις άλλες, έχει μπεζ λάστιχο αντί για μαύρο κ πίσω λέει "made in Hong Kong". Είναι από Sindy της Pedigree? Κάτι άλλο? Όπως σας έχω πει δεν είχα ποτέ τέτοια κούκλα και δεν έχω ιδέα... #) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Mytinyworld μου, απίθανη φωτογράφηση, χίλια μπράβο!
 
χωρις να ειμαι σιγουρη καλη μου ,κατα πασα πιθανοτητα ειναι απο αλλη κουκλα γενικως....δν νομιζω ομως να ειναι και εκτος αγγλιας εξαρταται η χρονολογια πιστευω....δεν γνωριζω και πολυ καλα αλλα μαλλον ετσι θα ειναι....αν λυγιζει δηλαδη το σωμα της κουκλας στα χερια και τα ποδια ισως και να ειναι σιντυ ομως μπορει να ειναι και πιστο αντιγραφο....οταν ερθει η pedigree μου θα σου πω τι χρωμα λαστιχο εχει....φιλακια
 
Ευχαριστώ φραουλίτσα! Οι περισσότερες sindy pedigree πίσω στην πλάτη γράφουν made in hong kong. Οσες είναι made in england δεν γράφουν τίποτα. Σίγουρα η ΒΙΒΙ ΒΟ σου φίλη μου δεν έχει το δικό της σώμα και κατά πάσα πιθανότητα είναι sindy pedigree γιατί πράγματι το λάστιχό της είναι μπεζ!
 
Χίλια ευχαριστώ!!! Ε, τώρα δε σας κρύβω πως αισθάνομαι λες και ανακάλυψα... την πυρίτιδα, τόσο πολύ έχω χαρεί! Σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να αντικαταστήσω τα χαλασμένα σώματα από τις κούκλες μου της α περιόδου που κοντεύει το λιωμένο πλαστικό να φτάσει.. στη μέση με τέτοια σιγά σιγά. :D
 
Πίσω
Μπλουζα