Sindy Pedigree

ρε...η Pedigree σκυλοτροφες δε βγαζει..?? :beerz: :beerz:καλα που εκανα κορη και μαθα πεντε πραματα για τις κουκλες σε ασφαλη ηλικια.. :D
 
Sindy Pedigree

Κυκλοφόρησε στην αγγλία μόνο μαζί με ένα περιόδικο. Μελαχροινή και ξανθιά. Την είδα στο ebay. Από το ίντερνετ είναι η φωτογραφία. Αυτές εννοώ!

HachetteSindys.jpg
 
:( Δυστυχώς δεν φαίνεται η φωτογραφία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sindy Pedigree

Σου την ξαναβάζω. Δανεισμένη από το ίντερνετ και το photobucket!

Ναι αυτές είναι και είναι του 2005 και όχι του 2004 που νόμιζα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ααααααααααα! Οχι αγαπημένη μου ραπουνζέλ, δεν είναι αυτή η pedigree του 2004! :) Αυτές ήταν μια επετειακή επανέκδοση της παλιάς κούκλας, τις έχω δει να πωλούνται στο ebay... Η μορφή της sindy που έφτιαξε η pedigree το 2003 και μετά ήταν αυτή

http://www.sindystore.co.uk/library/PM007a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sindy Pedigree 1974 repro by Hachette



Με την αφορμή που μου έδωσε η αγαπημένη μου rapunjel μες στο άγριο χάραμα και την αϋπνία :p , έκανα μια γύρα στο διαδίκτυο να δω τι γίνεται με αυτές τις ανορεξικές (πράγματι) περίεργες sindy που μας μπέρδεψαν. Ακούστε λοιπόν τι βρήκα:

Το 2007 η εκδοτική εταιρία Hachette έβγαλε ένα δεκαπενθήμερο περιοδικό που σε κάθε τεύχος θα κυκλοφορούσε και μια reproduction (repro) sindy pedigree από το 1974. Κυκλοφόρησε δοκιμαστικά σε δύο περιοχές της Αγγλίας και πιθανόν λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος ανακοίνωσε ότι δεν θα ξανακυκλοφορήσει. Κυκλοφόρησαν μόλις τέσσερα περιοδικά και τέσσερις sindy repro αυτές που η καλή μας rapunjel έβαλε φωτογραφία. Με τη σειρά που τις βλέπουμε από αριστερά:

Ορθιες: Royal Occasion, Sunsuit sindy, Nurse

Καθιστή: Fashion girl

Πωλούνται στο ιντερνετ και όσοι τις πουλάνε ισχυρίζονται ότι θα είναι προσεχώς συλλεκτικές. Προσωπικά, πολύ αμφιβάλλω γι'αυτό.... :xm:
 
Sindy Pedigree "2002 PD & T" repro της Βινταζ Sindy Pedigree

don dokken είπε:
ρε...η Pedigree σκυλοτροφες δε βγαζει..?? :beerz: :beerz:καλα που εκανα κορη και μαθα πεντε πραματα για τις κουκλες σε ασφαλη ηλικια.. :D
:animlaugh: Kαι εγω οταν ανακαλυψα οτι την λεγαν Πεντιγκρι την εταιρεια το ιδιο σκεφτηκα!!!!!!! :D :D:D:D

Παιδια στο


http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=183300&postcount=6

ειχα αναφερει αυτην την περιπτωση!!! Η ρεπλικα ειναι ακομα πιο πριν, ειναι του 2002 (η σειρα των φωτογραφιων ειναι λιγο αναποδα...)

Sindy "2002 PD & T" : μια reproduction νεοτερης γενιας της παλιας Sindy, που βγηκε μονο στην UK. Εξωτερικα μοιαζει πολυ ομως το σωμα της ειναι λιγο barbie... Αχ που ειναι η παλια σου δοξα!

 


attachment.php


Πισω της φαινεται μια οριτζιναλ σιντυ πεντιγκρι, οταν ακομα δεν ειχα την μπαλαρινα! Ειναι οντως δυσαναλογη...και μυριζει πλαστικιλα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sindy Pedigree

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί παιχνίδια και γενικότερα αντικείμενα επιτυχημένα πρέπει να εξαφανίζονται και να υπάρχει μόνο η barbie και η matell. Θα ήθελα η συγκεκριμένη κούκλα και η εταιρία να πάθει ότι έχει προκαλέσει. Αν σκεφτεί κανείς ότι μειώθηκαν 50 τοις εκατό οι πωλήσεις της νομίζω ότι αρχίζει να πληρώνει. Η bibi-bo και η Sindy Pedigree ήταν κούκλες με όλη τη σημασία της λέξης. Έχει αφήσει ένα κενό μεγάλο η μη κυκλοφορία τους!

Άλλη μια Sindy Pedigree με στολή νοσοκόμας δώρο από την πολυαγαπημένη μου mytinyworld!

picture.php
 
Η sindy pedigree δείχνει να είναι παρελθόν....

Πανέμορφη η νοσοκόμα σου ραπουνζέλ μου!

Λοιπόν παιδιά, επειδή με έχει πιάσει αυτές τις μέρες η σιντο-τρέλα μου (αφού πέρασα από μια μπαρμπο-λατρεία) ψάχνω απεγνωσμένα να βρω μια σιντυ μπαλαρίνα από το 2003, πεντιγκρι, από την κατασκευάστρια (όπως έμαθα) new moon. Μπήκα στο επίσημο σάιτ τους που φαίνεται εγκαταλειμένο από το 2007 και μετά, τους έστειλα μέιλ τι θέλω να με βοηθήσουν και διαπίστωσα τα εξής δύο πράγματα που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας:

1. Το 2003 η εταιρία σκεφτόταν πολύ σοβαρά να ξαναβγάλει στην κυκλοφορία τη παλιά σιντυ, το τμήμα πωλήσεων μελετούσε τις δυσκολίες και δεν το απέκλειε, διότι δέχονταν πολλά αιτήματα από τον κόσμο να κυκλοφορήσει η παλιά σιντυ. Ισως αυτές οι 4 που γράφουν στην πλάτη τους πεντιγκρι 2002 (που μας έδειξε και η Αναστασία τη δική της) να ήταν η προσπάθειά τους.... Τι να πω.... Οπως και να το κάνουμε είναι επιχειρήσεις με σκοπό το κέρδος, σίγουρα θα υπολογίζουν όλα τα ρίσκα,

2. Στο επίσημο σάιτ, απαντούν σε υποτιθέμενη (FAQ) ερώτηση αναγνώστη που ρωτάει που μπορεί να βρει παλιές σίντυ και αξεσουάρ. Η απάντηση ήταν ένα λινκ. Το πάτησα. Ξέρετε που με πήγε??

////....

///....

//....

/....

ebay!!!!!

Παιδιά, μάλλον δεν θα ξαναδούμε sindy ποτέ.... :(
 
Sindy Pedigree

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις την κούκλα που θες! Είσαι υπέροχη που έψαξες και μας διαφώτισες! Σε ευχαριστούμε!

Ευτυχώς που έχουμε αυτά τα παιχνίδια και αυτές τις κούκλες! Όπως μπορούμε να τις διαφημίζουμε και να τις προωθούμε και έτσι κάποιος θα το δει και μπορεί κάτι να κάνει και να ξανακυκλοφορήσουν!

Μια τελευταία Sindy που άρχισε να αλλάζει...

picture.php
 
Αγαπημένη μου rapunjel η σιντυ σου αυτή είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ και πολύ ιδιαίτερη! Προσπαθώ κι εγώ να βρω μία σε καλή κατάσταση, πίστεψέ με δεν είναι καθόλου εύκολο! Καλή μου φίλη, δεν είναι μια πέντιγκρι είναι η πρώτη χάσμπρο!!!!! Ειδες πόσο εύκολα μπορεί να τη μπερδέψει κανείς με τη σμίρκυ σιντυ που είναι η τελευταία πέντιγκρι? Κι εγώ τις μπερδεύω συχνά και ανατρέχω στα αρχεία μου να βρω την άκρη! Η σμίρκυ χαμογελά περισσότερο και κοιτάει πιο λοξά, επίσης οι βλεφαρίδες της είναι διαφορετικές, ζωγραφισμένες στο πλάι του ματιού! Η πρώτη χάσμπρο δεν έχει ανασηκωμένες τις άκρες των χειλιών, το βλέμμα της αρχίζει να είναι πιο ευθύ και οι βλεφαρίδες πιο απλωτές!

jazzdance.jpg


Smirky sindy by pedigree, 1986

brightnbreezy250.jpg


1st sindy by hasbro, 1987

Παιδιά, μου απάντησαν από το sindyshop..... Αντιγράφω την απάντηση:

Hi

We used to sell most Sindy dolls but I am afraid that Pedigree has stopped making them some years ago now

They only seem to appear on eBay now

Good luck

Καλή μου τύχη λοιπόν... :( :cry: Αυτό που μου τη δίνει πιο πολύ, είναι ότι την κούκλα αυτή την είχα βρει σε ένα μαγαζί (μία και μοναδική, δεν έχω ξαναδεί άλλη), την έπιασα στα χέρια μου και τελικά δεν την πήρα.... Καλά να πάθω! :(
 
Παιδια πολυ μπαχαλο μιλαμε... η Σιντυ της Rapunjel μας εχει μεν τα ματοκλαδα οπως η Σιντυ χασμπρο, στην δευτερη φωτογραφια της MytinyWorld μας, ομως τα χειλακια της ειναι πιο ανασηκωμενα, και το σωματακι της ειναι ακριβως οπως αυτο της πεντιγκρι! Τι γραφει Rapunjel μου πισω στο κεφαλακι της η κουκλιτσα σου???

MytinyWorld μου τοσα χρονια κουκλομανα ενα πραγμα εμαθα...ποτε μην αφηνεις μια κουκλα που δεν κοστιζει ενα πραγματικα μεγαλο ποσο στο ραφι... ετσι εχασα κι εγω μια Kurhn, μια fashion doll της απω ανατολης, που την ειχαν φερει μια φορα στο σουπερ μαρκετ και ακουσα το αμορε τοτε και δεν την πηρα.... ποτε ξανα δεν την εφεραν. ...εσκασα μιλαμε...Στο τελος την βρηκα αλλα δεν ειχε τα μαλλια εκεινης που ειχα δει.

Απο τοτε δεν ξαναρωτησα το αμορε περι κουκλων...

Μακαρι να την ξαναβρεις!!!!!
 
Sindy Pedigree

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld τη μπέρδεψα με τις Sindy Pedigree γιατί πίσω στο κεφάλι της έχει το ίδιο λογότυπο χωρίς όμως αριθμό από κάτω όπως οι άλλες! Ακόμη το σώμα είναι ακριβώς το ίδιο όπως η Sindy Pedigree!

Εγώ δε θέλω πια άλλες κούκλες λόγω χώρου. Έχω ένα μεγάλο κουτί κάτω από το κρεβάτι γεμάτο barbie και άλλες. Τις άλλες μια μέρα θα τις βγάλω θα τις φωτογραφίσω και θα τις βάλω στους κλώνους το φόρουμ να μου πείτε τι κούκλες είναι. Αύριο θα βάλω σε μια βαλίτσα και θα φυλάξω και τις άλλες barbie, εκτός πέντε και τις Simba κούκλες! Κοντεύω να βγω έξω από το σπίτι. Μέχρι και στην κουζίνα και την τουαλέτα έχω στολίσει!

Ψάχνω στα παλαιοπωλεία να βρω δώρο του makisimou και εαν βρω κάποια πολύ ξεχωριστή κούκλα θα την πάρω και θα τη στείλω στη mytinyworld και στην Αναστασία.

Ο Γιάννης μου αγόρασε μια bratz αραπίνα από το ebay και περιμένω να του έρθει να μου τη δώσει. Μήπως να κάνουμε και ένα φόρουμ για τις bratz;

Είναι πολύ ξεχωριστές κούκλες και επιτέλους με πολλά μαλλιά που δεν βγαίνουν με το χτένισμα!
 
Rapunjel μου γλυκεια!!!!! Μηπως να νοικιασεις ενα σταδιο να βαλεις μεσα τις κουκλες σου; :) Εγω μια μερα μετεφερα την Σιντυ μπαλαρινα απο την κρεββατοκαμαρα στο σαλονι, γιατι ειχα ηδη 4 κουκλες εκει, και το αμορε λεει:

"ωχ που ειναι η Σιντυ;8) Μην τους αλλαζεις θεση γιατι αισθανομαι κατι να λειπει :xm: , τις συνηθησα..."

Koυφαθηκα :eek:

Εγω εχω σιγουρα ξεπερασει τις 40 κουκλες τωρα, κλωνους, οριτζιναλ κτλ... μονο που δεν εχω το κουραγιο να τις μετρησω... οταν με ρωτανε λεω 42/43... μονο που μου μεγαλωνει η μυτη σαν του Πινοκιο!!!8)8)8)

Δεν μπορουμε να ανοιξουμε θρεντ στο φορουμ για τις Bratz, Rapunjel μου, γιατι κυκλοφορησαν απο το 2001 και μετα, και το Ρετρομανιαξ εχει να κανει με βινταζ αντικειμενα και παιχνιδια, κυριως της δεκαετιας του 80! Σε μερικα χρονια ομως θα γινουν και αυτες βινταζ και μπορει να μπουν κι αυτες στο μεγαλο αρχειο της ιστοριας!!! :cool:

Περιμενουμε αγωνιωδως τους κλωνους σου!!! Εισαι η πιο σουπερ κουκλομανα απο ολους εδω περα!!! Εσενα εχω ειδωλο και λεω οτι οι....42/43 κουκλες μου ειναι λιγες.... #) #)
 
Παιδιά, εγώ το έβαλα το στοπ στις κούκλες, σαν πρωτοχρονιάτικη υπόσχεση! Με εξαίρεση 4 κούκλες (την tutti αποφάσισα να μην την πάρω) που μου λείπουν για να πω ότι είμαι πλέον ΠΛΗΡΗΣ από κούκλες. Ετσι λέω, τώρα το τι θα κάνω είναι θέμα που σηκώνει πολλή ανάλυση από... ψυχιατρικής άποψης! :p

wish list: barbie twist n' turn, barbie superstar, 1st hasbro sindy, sindy new moon. Αν αποκτήσω αυτές, τότε θα μπορώ να πω ότι είμαι πλήρης από κούκλες! Αφήνω φυσικά έξω την πρώτη μπάρμπι και την πρώτη σίντυ, γιατί δεν λέει.....

Καλή μου Αναστασία, αυτή την μπαλαρίνα που έπιασα στα χέρια μου και είχε την τσιμπημένη τιμή των 18 ευρώ, ο σύζυγος (έτυχε να είναι μαζί) μου έλεγε: πάρτην, είναι πολύ γλυκιά, έχει πολύ όμορφο πρόσωπο, και εγώ η ξύπνια, επειδή δεν μπορούσα να συγκρίνω την κλασική μπαλαρίνα με καμμία άλλη, το έπαιζα δύσκολη και είπα άστην τώρα, θα την πάρω κάποια στιγμή στο μέλλον.... Ακούς? Και τώρα την θέλω γιατί έχω αποφασίσει να έχω από μία σίντυ από όλες τις περιόδους (εκτός τις χάσμπρο που έχω καμιά 20αριά) και δεν τη βρίσκω πουθενά!

Λοιπόν, διαβάζω ότι η χάσμπρο στην πρώτη σίντυ της κράτησε το ίδιο σώμα. Δυστυχώς δεν έχω καμία να σας πω από πρώτο χέρι, αλλά το διαβάζω σε έγκυρα σάιτ. Αναστασία μου, είναι σίγουρα χάσμπρο η κούκλα της ραπουνζέλ μας και είναι και ιδιαίτερη γιατί είναι από τις πρώτες!!!
 
Sindy Pedigree

Λατρεμένη Αναστασία εγώ άρχισα και πηγαίνω και στου Γιάννη το σπίτι! Περιμένω να μου πει καμιά φορά πάρτις έξω! Εκμεταλεύομαι βλέπεις την καλοσύνη του.Άμα πάω θα σου φέρω να βάλω σε φώτο τα μωρά του 80 που είχα από Αμερική.Αυτά έπιαναν πάρα πολύ χώρο και του είπα να του στολίσω τη βιβλιοθήκη του... Η μία είναι η Στέλλα ,η άλλη η Κάντυ ( αυτή δεν είναι μωρό αλλά πάνγλυκια σαν την Κάντυ της τηλεόρασης) και η άλλη ένα μουσικό μωρό!

Υ.Γ. Φαντάσου πολυαγαπημένη μου mytinyworld ότι ήθελα να τη βάλω και αυτή στη βαλίτσα!Την έσωσες μαζί με τη Sindy της hasbro του 88 που της έδωσα το όνομά σου. Κι εγώ την ίδια υπόσχεση έδωσα να μην πάρω και άλλες κούκλες παρά μόνο αν χρειαστεί σώμα για τις bibi-bo! Κλαψ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτα νέα!!!

Λοιπόν, δεν θα το πιστέψετε! Χθες έγινε δεκτή η αίτησή μου και έγινα μέλος ενός sindy club στην Αγγλία. Εκεί λοιπόν, ψάχνοντας στην κατηγορία νέα/συζητήσεις, βρήκα ότι κάποιο μέλος έχει ζητήσει βοήθεια από τα μέλη/συλλέκτες της sindy γιατί πρέπει μέχρι 15 Ιανουαρίου να απαντήσει στην pedigree σε μια έρευνα αγοράς που κάνει για να ΞΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ τη sindy! Απαντούν λοιπόν οι συλλέκτες, όλοι καταχαρούμενοι που η εταιρία σκέφτεται να ξανακυκλοφορήσει την κούκλα και ιδού μερικές προτάσεις τους: όλοι θέλουν να μοιάζει στην παλιά sindy pedigree, με κομψά ποιοτικά ρούχα, όχι κουμπώματα με σκρατς και πλαστικές σούστες, αλλά με σιδερένιες σούστες οπως παλιά, όχι άλλο ροζ και φρου φρου, να μοιάζει με μια δυναμική γυναίκα των ημερών αλλά να έχει και την παλιά της κομψότητα. Επίσης μεταφέρουν στην εταιρία ότι πρέπει να πάψει να θεωρεί ότι μόνο μικρά κοριτσάκια παίζουν με κούκλες, να βγάλει και συλλεκτικές, και άλλες με ρούχα πιο "αληθοφανή". Ζητάνε τα μεγάλα γαλάζια μάτια της sindy πίσω, κάποιος προτείνει και τα γυάλινα και φυτευτές βλεφαρίδες (χα χα που να'ξερε την bibi bo μας!). Δεν θέλουν πολύ μακιγιάζ (φέρνουν παράδειγμα προς αποφυγή τις bratz). Θέλουν τη νέα sindy να αποκτήσει μια πιο αθώα μορφή όπως παλιά, όχι μόνο ξανθιές κούκλες, να υπάρχει δυνατότητα επιλογής. Επίσης έμφαση δίνουν στην ποιότητα, να επανέλθει η παλιά καλή ποιοτική κούκλα, δίνουν ιδέα για come back με νύφη, μπαλαρίνα κλπ....

Δεν είναι απίθανα νέα??? Δείχνει να το παλεύει η εταιρία8)

Α, επίσης ζητάνε να μεταφέρει στην εταιρία, το meeting να γίνει "ανοικτό" και να παρευρίσκονται όσοι συλλέκτες θέλουν να ανταλλάξουν απόψεις με την εταιρία!
 
Sindy Pedigree

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld υπέροχα νέα! Ας βρεθεί κάποιος να πάρει τα δικαιώματα της bibi-bo από τη Hasbro και να την ξανακυκλοφορήσει! Αυτό είναι το μεγάλο μου όνειρο!
 
τελεια νεα...λιγο το ονειρευτηκα και ενιωσα το ριγος και την χαρα να με κυριευει...τι ωραια που θα ηταν.....
 
την βαψαμε αμα ξανακυκλοφορησει...

Αμαν παιδια αμα μας κανουνε τετοιο πραγμα θα χρειαστει να νοικιασουμε ολες εκεινο το σταδιο που λεγαμε, για να βρουμε χωρο για τις κουκλες!!! :D

Η Sindy ηταν μια μοναδικη κουκλα, καιρος ειναι να καταλαβουν την συναισθηματικη και αισθητικη αξια της!!!

Κοριτσια, σας ευχομαι να αντεξετε οσο πιο πολυ μπορειτε την πικρα της κουκλοαποτοξινωσης!!! :D :cry:

Εγω προσπαθω να περιμενω το παζαρακι του San Egidio στην Πιζα, μια φορα τον χρονο, ωστε να παιρνω εκει κουκλες και να βοηθαμε τα παιδακια που εχουν αναγκη απο ενα χερι βοηθειας.

Αλλα αμα αρχισουν να ξανακυκλοφορουν και τις Sindy τις παλιες, δεν βοηθανε πολυ την κατασταση. :xm:

Βεβαια εξαρταται και την τιμη που θα βαλουν οι βρετανοι. Γιατι μεταξυ μας, δεν τους εχω και για πολυ γενναιοδωρους...μας βλεπω να χρειαζομαστε κουκλοδανειο....8)
 
Πίσω
Μπλουζα