Sindy Pedigree

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
εδώ θέλω την ρετροβοήθειά σας..! μιας και δεν είμαι γνώστης περί κούκλας ,ύστερα απο καιρό κατάλαβα ότι η bibi bo party που έχω επισυνάψει δεν είναι αυτή που εμπεριέχεται στο κουτί της..!Ξέρει καμια ή κανενάς ποια είναι αυτή η κούκλα??? Γιατί όπως βλέπετε έπεσα θύμα εκμετάλλευσης και μου πουλήθηκε για βιβι βο..!!!Μήπως δεν είναι ούτε καν el greco?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
εδώ θέλω την ρετροβοήθειά σας..! μιας και δεν είμαι γνώστης περί κούκλας ,ύστερα απο καιρό κατάλαβα ότι η bibi bo party που έχω επισυνάψει δεν είναι αυτή που εμπεριέχεται στο κουτί της..!Ξέρει καμια ή κανενάς ποια είναι αυτή η κούκλα??? Γιατί όπως βλέπετε έπεσα θύμα εκμετάλλευσης και μου πουλήθηκε για βιβι βο..!!!Μήπως δεν είναι ούτε καν el greco?
makisimo καλησπερα, η πρωτη κουκλα που ψαχνεις δεν ειναι bibi-bo, προκειται για μια Sindy, μια κουκλα αγγλικης προελευσης της ιδιας περιοδου με την bibi-bo και η εταιρεια της ονομαζεται Pedigree, αφου εκλεισε η Pedigree η Sindy αλλαξε τελειως μιας και την παραγωγη της την συνεχισε η Hasbro. Η αξια της κουκλας σου (ειναι μια αληθινη Pedigree οπως γραφει και το κεφαλι της κατω απο τα μαλλια της κουκλας) ειναι αρκετα σημαντικη γιατι βλεπω οτι ειναι σε αριστη κατασταση. Αν ψαξεις στο ebay θα ανακαλυψεις οτι γινονται τρομεροι πληστειριασμοι για τετοιες Sindy μπαλαρινα. Σε ζηλευω!!! :)

Κανω συλλογη απο κουκλες vintage για αυτο την γνωριζω! Αγορασα μια pedigree Sindy απο την UK αλλα δεν ειναι μπαλαρινα :( Ζητανε πολλα για αυτες οι ατιμοι οι βρετανοι! Makisimo vα κοιταξεις και στο σωμα της αν εχει καποια πληροφορια! Μια mint, δηλαδη στο κουτι, φτανει και 300 δολλαρια. Τωρα η δικη σου δεν εχει κουτι αλλα ομορφουλα ειναι κι ετσι! Αν επιτρεπεται μηπως θα μπορουσες να μου πεις αν ειναι ευκολα να βρω κι εγω μια bibi-bo στην Ελλαδα; Σε ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία μου σ ευχαριστώ πολυ, ήταν πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου γιατί τοσο καιρό αναρωτιόμουν πόσο περίεργη bibi bo ήταν αυτή η μαυρομάλλα..! θα πάω να ψάξω στο κεφάλι της να βρώ τις πληροφορίες..!!!!!!!

Αναστασία θα την γδύσω αμέσως..!!! θα νιώσω λίγο παράξενα αλλά πρέπει να μάθω αν είναι αυθεντική..!!!!!!! για περισσοτερες πληροφορίες γι αυτό που ζήτησες δες στα προσωπικά σου μηνυματα...!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασια είπε:
Κανω συλλογη απο κουκλες vintage για αυτο την γνωριζω! Αγορασα μια pedigree Sindy απο την UK αλλα δεν ειναι μπαλαρινα :( Ζητανε πολλα για αυτες οι ατιμοι οι βρετανοι! Makisimo vα κοιταξεις και στο σωμα της αν εχει καποια πληροφορια! Μια mint, δηλαδη στο κουτι, φτανει και 300 δολλαρια. Τωρα η δικη σου δεν εχει κουτι αλλα ομορφουλα ειναι κι ετσι! Αν επιτρεπεται μηπως θα μπορουσες να μου πεις αν ειναι ευκολα να βρω κι εγω μια bibi-bo στην Ελλαδα; Σε ευχαριστω!
Εχω κ'εγω μια Sindy με την στολη μπαλαρινας. Μοιαζει με την Bibi-bo και εχει ματια που ανοιγοκλεινουν (κλεινουν οταν ειναι σε οριζοντια θεση και ανοιγουν στην κατακορυφη). Εχει πιο γυαλιστερα μαλλια απο την Bibi-bo και ειναι πολυ πιο ομορφη απο την Barbie.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domniki βαλε μας μια φωτογραφια απο αυτην την Sindy σου! Aνοιξa ενα νεο θεμα για τις Sindy Pedigree με φωτογραφιες απο τις δικες μου!

Makisimo η Sindy που εχεις ειναι σιγουρα αυθεντικη! Απλα αν την ...γδυσεις ;) θα μαθεις περισσοτερα για το ετος που φτιαχτηκε, απο που ειναι κτλ. Αν ειναι αγγλικη ειναι απο τις καλυτερες φυσικα, χωρις αυτο να μειωνει τις αλλες! Το πιθανοτερο ειναι να γραφει Sindy και μετα εναν κωδικο. Στο σωμα δεν ειμαι σιγουρη αν θα γραφει κατι γιατι ποτε δεν εχω δει ενα τετοιου ειδους απο κοντα.

Αν μας γραψεις τον κωδικο μπορω να κανω μια γυρα στο web και να σου πω ποτε περιπου φτιαχτηκε!

40.jpg

41.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η εταιρεια Pedigree ξεκινησε να κατασκευαζει την Sindy το 1963. Το σωμα της Sindy Μπαλαρινα ειναι το ιδιο με αυτο της δικιας μας Bibi bo, και λεγεται ACTIVE BODY, ειναι πιο νεο στον χρονο. Το προηγουμενο σωμα δεν μπορουσε να κινησει τους καρπους αλλα ηταν πιο ανθεκτικο.


- Η 1+2 φωτογραφια που παρουσιαζω ειναι μια δικη μου
Sindy Pedigree, αγορασμενη απο το ebay.uk. Το φουστανι της ειναι αυθεντικο (λεγοταν My fair lady). Οταν ηρθε ειχε πολυ λιγα μαλλια στο κεφαλι και για αυτο της εκανα ενα re-root, της εβαλα δηλαδη με το ζορι μαλλια!!! Και της εριξα και ενα περασμα μακιγιαζ... ;)


- Η 3+4 ειναι μια καστανομαλλα
Sindy Pedigree, και αυτη με re-root γιατι ειχε κατι μαλλια για κλαμματα... το ρουχο δεν ειναι αυθεντικο.

 


Το 1985 η
Pedigree σταματησε να φτιαχνει Sindy... η Barbie τις ρημαξε ολες. Το project το συνεχισε η Hasbro και αλλαξε τελειως το στρουμπουλο προσωπακι και σωμα φτιαχνοντας μια σχεδον ιμιτασιον της Βarbie.

-H τελευταια φωτογραφια ειναι μια Sindy "2002 PD & T" : μια reproduction νεοτερης γενιας της παλιας Sindy, που βγηκε μονο στην UK. Εξωτερικα μοιαζει πολυ ομως το σωμα της ειναι λιγο barbie... Αχ που ειναι η παλια σου δοξα!


Σημειωση: η
Sindy δεν εκανε εξαγωγες σε ολη την Ευρωπη. Στην Ελλαδα την ειχαμε, στην Ιταλια π.χ δεν ηρθε ποτε!




40.jpg

41.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η δικια μου Sindy δεν μπορει να κουνησει τους καρπους και τα χερια της ειναι απο μαλακο πλαστικο. Αλλα μπορει να ανοιγοκλεισει τα ματια της, που μοιαζουν παρα πολυ με τα ματια αυτων που εχει ποσταρει η Αναστασια. Επισης τα χειλια της εχουν ανοιχτο ροζ χρωμα και τα μαλλια της δεν ειναι τοσο μακρια οσο της Αναστασιας.
 
Domniki τα μαλλια που βλεπεις ειναι ριζωμενα με το βελονακι απο μενα, ειναι extensions! Η Sindy εχει πιο κοντα μαλλακια! Αυτες που ανοιγοκλεινουν τα ματια ειναι πολυ σπανιες, εχεις εναν μικρο θησαυρο! :)

Makisimo εβαλα μια φωτογραφια για το πως φαινεται ενας απο τους τροπους μαρκαρισματος της Sindy. Δεν ειναι ο μοναδικος ομως, θα βρω κι αλλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tωρα θυμηθηκα οτι εχω και το χαρακτηριστικο "κρεμαστο" που φορουσε η Sindy στο λαιμο της. Ειναι παρομοιο με αυτο που φοραει η Carrie στο Sex&theCity :D , χρυσου χρωματος και γραφει Sindy!!! Το θυμαστε????
 
Αναστασία καλησπέρα. Έχω τρεις Sindy , δύο του 70 και μία του 80. Μήπως μπορείς να μου πεις με τι τις μακίγιαρες τις δικές σου για να περάσω κι εγώ ένα χεράκι τισ δικές μου;

Με σακοράφα μπορώ να περάσω μαλλιά στις Sindy; Σε ευχαριστώ πολύ !
 
Γεια σου Rapunjel!

Ο καλυτερος τροπος για να μακιγιαρεις τις κουκλες σου ειναι με ακριλικα χρωματα, ειναι υδροδιαλυτα. Αυτα τα χρωματα δεν καταστρεφουν με τα χρονια το βινιλιο της κουκλας.

Για πινελακι χρησιμοποιησε αυτο του eyeliner, ενα πινελο πολυ πολυ λεπτο. Για τα μαγουλα: βαλε λιγο χρωμα στα χερια σου πρωτα και μετα απλωσε το στο προσωπο της κουκλας, ετσι θα αποφυγεις το effect-travesti/clown!

Η σακοραφα δεν ειναι καταλληλη για να κανεις το re-rooting στα μαλλια: ειναι πολυ χοντρη και ανοιγοντας τρυπες μεγαλες στο κεφαλι της κουκλας θα παρει σβαρνα και τον κομπο στο τελος των μαλλιων χωρις να σταματησει.

Σε αυτο το link μπορεις να παρακολουθησεις ενα tutorial:

http://mylittlecustoms.wordpress.com/2009/02/19/re-rooting-your-doll-blythe-video-instructions-tutorial-_/

εχω χρεος να πω οτι για να γεμισω την κεφαλα της Sindy εκανα καπου 5 ωρες... καλο κουραγιο!!! Το αποτελεσμα ομως αξιζει! Απλα ειναι μια δουλεια για τον χειμωνα οταν εξω εχει -5 βαθμους κελσιου και λες να κατσεις σπιτι!

Καλη επιτυχια!!!
 
Για την Αναστασία

Σε ευχαριστώ πολύ Αναστασία. Είσαι πολλή καλή! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου.

Σου στέλνω μια φώτο της δικιάςμου Sindy μπαλαρίνας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
εδώ θέλω την ρετροβοήθειά σας..! μιας και δεν είμαι γνώστης περί κούκλας ,ύστερα απο καιρό κατάλαβα ότι η bibi bo party που έχω επισυνάψει δεν είναι αυτή που εμπεριέχεται στο κουτί της..!Ξέρει καμια ή κανενάς ποια είναι αυτή η κούκλα??? Γιατί όπως βλέπετε έπεσα θύμα εκμετάλλευσης και μου πουλήθηκε για βιβι βο..!!!Μήπως δεν είναι ούτε καν el greco?
χα χα! εχεις πλάκα makisimos! μια sindy pedigree είναι, βγάλτην απ'το κουτί αμέσως!

domniki είπε:
Εχω κ'εγω μια Sindy με την στολη μπαλαρινας. Μοιαζει με την Bibi-bo και εχει ματια που ανοιγοκλεινουν (κλεινουν οταν ειναι σε οριζοντια θεση και ανοιγουν στην κατακορυφη). Εχει πιο γυαλιστερα μαλλια απο την Bibi-bo και ειναι πολυ πιο ομορφη απο την Barbie.
η κούκλα αυτή είναι πολύ σπάνια! δεν ήξερα ότι κυκλοφόρησαν στην ελλάδα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sindy Active Ballerina 1974 και μετα

Το 1974 η βρετανικη εταιρια Pedigree προχωρησε στην δημιουργια της πρωτης Sindy με Active Body, γνωστης και ως Ballerina!

(Το Active Body ειναι και η μοναδικη λυση στο προβλημα ενος κατεστραμμενου σωματος της ΒΙΒΙΒΟ σας! )

Το βινυλιο του κεφαλιού της Sindy Active Ballerina ειναι αρκετα σκληρο ενω ο λαιμος της εχει διπλη δυνατοτητα κινησης: λυγιζει και σε σχεση με το κεφαλι, και σε σχεση με το σωμα.

Τα χερια εχουν αρθρωσεις και στους καρπους, και στους ωμους. Επισης λυγιζουν και οι αγκωνες. Το ιδιο συμβαινει και με τα ποδια: η Sindy Active Ballerina κανει κατι φοβερα σπαγγατα!

Η Μπαλαρινα μας φοραει το original outfit της, το οποιο οπως βλεπετε ειναι και πολυ ρομαντικο.

Βγηκε με τρια διαφορετικα χρωματα στα μαλλια, ξανθα, μελαχροινα (σκουρα καστανα μαλλια) και κοκκινα ( πιο συγκεκριμενα titian red = κοκκινα του Τιτσιάνο, δηλαδη του ιταλου αναγεννησιακου ζωγραφου Tiziano, που χρησιμοποιουσε το χρωμα αυτο στις κουκλαρες των πινακων του.

Ποιος ειπε οτι τα παιχνιδια απεχουν πολυ απο την Τεχνη; ;)

Στο σωμα της εχει τα εξης στοιχεια αναγνωρισης: πισω στο κεφαλι τον κωδικο 033050X και Μade in Hong Kong στο κατω μερος της μεσης!

Η δικη μου στην φωτογραφια ερχεται απο την Ελλαδα, εκει κυκλοφόρησε, και εχει και τα δυο αυτα τα στοιχεια, αν και ο κωδικος δεν εχει τυπωθει τελεια.

Αλλα τοτε δεν υπηρχανε μανα μου οι κινεζικες μαϊμούδες και ο κοσμος δεν εσκαγε και πολυ να υπογραψει το καθε παιχνιδι.

Η El Greco ας πουμε δεν υπογραφε ουτε τα Μικρο μου Πονυ!!!! Κατι το εντελως απιθανο γιa τις μερες μας.

Η πρωτη πρωτη Sindy Active Ballerina δεν λυγιζε τους αγκωνες, μα η παραληψη αυτη διορθωθηκε σχεδον αμεσως απο την εταιρία Pedigree!

Η κουκλα μου ειχε ασπρο κραγιον, ή μαλλον εγινε ασπρο λογω του ελληνικου ηλιου, ομως εγω της το περασα με ακριλικο χρωμα και ξαναζωντανεψε!

@Rapunjel μου πανεμορφη και η δικη σου μπαλαρινουλα!!! :)
 
Yποκλίνομαι στο ταλέντο σου..!!!!!! Τώρα τελευταία Αναστασία μου, έχω πάρει λίγα κιλά, το προσωπό μου έχει λίγο γεράσει, ρυτίδες, εχει κιτρινισει το δερμα μου, μήπως θες να με αναλάβεις κι εμένα για μια μεταμόρφωση???? Γιατί όπως βλέπω το κατέχεις το θέμα..!!
 
μυστικα ομορφιας για παντοτινη νεοτητα

Λοιπον ειναι πολυ απλο Makisimos μου! :D

1 λυση.

Παιρνεις μια λεκανη και την γεμιζεις με σαπουνι μασσαλιας, που ειναι και οικολογικο, στο μαλλι βαζεις αρκετη μασκα μαλλιων και καθεσαι εκει μεσα ολο το βραδυ μαζι με τα ρουχα και τα παπουτσια σου. :precry:

Μετα το πρωι ξεπλενεσαι με κρυο νερο, για να μην χαλασει η γυαλαδα στο μαλλι, ενω τριβεσαι με μια παλια οδοντοβουρτσα σε ολο σου το σωμα (τωρα αν εισαι και κορμι ατελειωτο θελεις καμια ωρα τριψιμο, μην βαλεις πιο μεγαλη βουρτσα, η δουλεια πρεπει να γινει με προσοχη)

Αφου στεγνωσεις ξαναβαζεις τα ρουχα και εισαι ετοιμος να ποζαρεις με ναζι στον φακο!

2 λυση.

Να εισαι παντοτε παιδι και γελαστος και θα εισαι για παντα κουκλος ζωγραφιστος!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΝΟμίζω το δεύετερο το κατέχω...!!!!!!!!! αχαχαχαχαχαχαχα
 
Αναστασία, ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Εμαθα επιτέλους γιατι η bubblecut μου λέγεται titian!!

Αυτή είναι η δεύτερη sindy μπαλαρίνα που έχω, αγορασμένη πριν ένα χρόνο από Αγγλία. Είναι made in england (MIE) και πρέπει να είναι του 1984!

Προβολή συνημμένου 2720Προβολή συνημμένου 2721Προβολή συνημμένου 2722
 
Made in england!!! Αληθινη βρετανιδα δηλαδη!!! Συγχαρητηρια MytinyWorld, εχεις σουπερ κουκλες!!!! :) :)

Στις φωτογραφιες: οι 3 διαφορετικες Sindy Active Ballerina που ειχανε βγει,

μετα μια Sindy με απλο σωμα, οχι Active, του 1960, και αλλες 2 τελευταιες απο το 1970. Οι φωτογραφιες δεν ανηκουν σε δικη μου συλλογη εννοειται, ειναι παρμενες απο το παρακατω site

http://sindy-our-pedigree-girl-of-the-60s.webs.com/index.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα