Snes: Μας άφησε χρόνους... [Resurrected by Angel_Grig!]

leaosnes

Retro Member
Joined
10 Απρ 2010
Μηνύματα
118
Αντιδράσεις
0
η περίφημη αθάνατη κονσόλα snes μετά από πολλές τούμπες, πάνω από μια 10 παρέδωσε τα ψωμιά τις σε μια μικρή τούμπα από ένα μετρο ,

δεν το πιστεύω !!!

τις είχα κάνει τα πάντα δηλαδή ,είχα ξηλώσει-σπασει :bash: το << καπάκι >> απο μια τούμπα που είχε φάει επειδη ειχε κοπεί ένα καλωδιακι κ δεν επερνε μπροστά

, στο οποιο είχα βάλει λίγο ζιλοτειπ, k ναι δούλευε κανονικά αλλα δυστυχώς από μια τούμπα ενός μέτρου μετα απο 10 χρονια τελειωσε.... :cry: δυστυχώς δεν παίρνει ρεύμα ..

αν έχει κανείς καμιά ιδέα ? ευπρόσδεκτος!!!! :help:
 
Δεν μας βαζεις μια φωτο να δουμε λιγο?
 
Παρε ενα καινουριο!χαχα πουλανε αρκαιτα αν ψαξεις λιγακι
 
δεν εχω φωτο τωρα ,

το θεμα ειναι αν μπορουσα να το φτιάξω , γιατι ειναι θέμα αναμνήσεων ...

εχω και αλλη κονσόλα που είναι κομπλέ.
 
Aκου προσεκτικα:

βγαλτην απο το ρευμα, ανοιγοκλεισε το κουμπι on/off μεχρι να ξεφορτισουν ολοι οι πυκνωτες.

Ξεβιδωσε την και εντοπισε στην πανω αριστερη πλευρα της πλακετας ενα μαυρο μακροστενο

πραγματακι που φαινεται σαν να κρεμεται απο τις δυο ακρες του. Γραφει επανω F1. Ενω μοιαζει με

αντισταση, δεν ειναι, ειναι η ασφαλεια του SNES. Ξηλωσε την και μετα κολησε μια κανονικη, με ιδια Αμπερ.

Εαν δεν εχεις προχειρη, απλα βραχυκυκλωσε τις δυο ακρες, απλα να δεις εαν παιζει η κονσολα.

Ομως μετα βαλε κανονικη ασφαλεια. Και να θυμασαι οτι πριν το ξεβιδωσεις, παντα το ακοιγοκλεινεις,

αλλιως μπορει να καει το τσιπακι γραφικων.
 
Εγώ πάλι πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να φάει 10+ τούμπες ένα SNES... :xm:
 
Oπως τρωνε ολα: περνας μπροστα απο το τραπεζακι, δεν εχεις δει το καλωδιο του χειριστηριου,

το περνεις σβαρνα και πεφτει η κονσολα απο το επιπλο της τηλεορασης.

Εκτος απο εμενα που εριξα κλοτσια στο ps1 μου και εφερε 10 τουμπες απο το τραπεζι που το ειχα και εφτασε στο παραθυρο.

Και να φανταστεις επαιζα -μη σπαστικο- game, το final fantasy.
 
Πωπω το καημένο το λυπάμαι.....πέρασε αρκετά βασανιστήρια στη ζωή του. :eek:
 
Δοκιμασε για αρχη αυτο που λεει ο mike κι αν δε βγαλεις ακρη απλα κρατας τα κομματια του πλαστικου που απεμειναν για ενθυμιο και αγοραζεις ενα καινουργιο.Σε καταλαβαινω παντως.Και το δικο μου εχει τους τσαμπουκαδες του απο κατω(εχει λιωσει,ουτε και ξερω πως,το ενα μαυρο ποδαρακι) και στεναχωριεμαι,αλλα λειτουργικα ειναι αψογο και δε τ αλλαζω με τιποτα.
 
Κρίμα ρε παιδί μου τέτοια μεταχείριση και απροσεξία....που να μην είχε και συναισθηματική αξία...Νταξει να γίνει 1-2 φορές, αλλά 10??? Τεσπα, αν κατάφερες να την φέρεις πάλι στη ζωή κοίτα να είσαι πιο προσεχτικός αλλιώς αστην να αναπαυθεί...και πάρε ένα άλλο που ελπίζω να έχει καλύτερη τύχη :(
 
Maddog είπε:
Εγώ πάλι πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να φάει 10+ τούμπες ένα SNES... :xm:
Μηπως γιατι "Oταν μεγαλωσει, ηθελε να γινει Sonic ????

(δυστηχως δεν το ....χε) .
 
mike είπε:
Aκου προσεκτικα:βγαλτην απο το ρευμα, ανοιγοκλεισε το κουμπι on/off μεχρι να ξεφορτισουν ολοι οι πυκνωτες.

Ξεβιδωσε την και εντοπισε στην πανω αριστερη πλευρα της πλακετας ενα μαυρο μακροστενο

πραγματακι που φαινεται σαν να κρεμεται απο τις δυο ακρες του. Γραφει επανω F1. Ενω μοιαζει με

αντισταση, δεν ειναι, ειναι η ασφαλεια του SNES. Ξηλωσε την και μετα κολησε μια κανονικη, με ιδια Αμπερ.

Εαν δεν εχεις προχειρη, απλα βραχυκυκλωσε τις δυο ακρες, απλα να δεις εαν παιζει η κονσολα.

Ομως μετα βαλε κανονικη ασφαλεια. Και να θυμασαι οτι πριν το ξεβιδωσεις, παντα το ακοιγοκλεινεις,

αλλιως μπορει να καει το τσιπακι γραφικων.
με κατι λιγα που καταλαβα θα προσπαθησω ,να τα κανω και αν δεν γινει και τιποτα ... ζητω που καικαμε.

θα τραβιξω μια φωτο να δειτε πως ειναι αυριο ,,

η μεγαλυτερη τουμπα-πεσιμο ειναι οταν ειχαν τσακωθει τα μεγαλυτερα αδερφια μου για το ποιος θα πρωτοπαιξει με αποτελεσμα ο μικροτερος που ηταν ο χαμενος να θυμωσει και να την πεταξει κατω απο το μπαλκονι ..

βρηκα την f1 αντισταση οταν λες βραχυκυκλωσε την ξηλωνω απλα?

που θα βρω αλλη?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δες ποσα αμπερ γραφει επανω η ασφαλεια (ή το γραφει η πλακετα) και παρε μια με ιδια αμπερ.

ακομα καλυτερα πηγαινε στο μαγαζι με τα ηλεκτρονικα με την ασφαλεια στο χερι.

Θα σου δωσουν κανονικη ασφαλεια (δεν θα μοιαζει εξωτερικα με αυτη που εβγαλες) και κολησε την

ή ακομα καλυτερα κολησε μια βαση, ωστε να μπορεις να βαζεις/βγαζεις ευκολα την ασφαλεια.

Το βραχυκυκλωμα που λεω ειναι για δοκιμη, ΔΕΝ το προτινω, και απλα κολλας ενα καλωδιακι απο την μια

ακρη της πλακετας στην αλλη (εκει που ηταν η ασφαλεια) για να δεις αν αναβει η κονσολα.
 
mike είπε:
Το βραχυκυκλωμα που λεω ειναι για δοκιμη, ΔΕΝ το προτινω, και απλα κολλας ενα καλωδιακι απο την μιαακρη της πλακετας στην αλλη (εκει που ηταν η ασφαλεια) για να δεις αν αναβει η κονσολα.
Άντε, μετά από 10 τούμπες πρέπει να δοκιμάσει και μια πυρκαγιά για ποικιλία. Τούμπα-τούμπα, καταντάει μονότονο... :)
 
Maddog είπε:
Άντε, μετά από 10 τούμπες πρέπει να δοκιμάσει και μια πυρκαγιά για ποικιλία. Τούμπα-τούμπα, καταντάει μονότονο... :)
Έχω πέσει στο πάτωμα και κυλιέμαι από τα γέλια! :biglaugh:

Πάντως, η εξήγηση του Mike για τις 10+ τούμπες, από τις πλέον πιο εμπεριστατωμένες που έχω διαβάσει!.... Τόσο ζωντανή περιγραφή που είναι σαν να βλέπω τον εαυτό μου στο σαλόνι του σπιτιού μας να κάνει ακριβώς τις ίδιες κινήσεις...
 
θα παω σημερα κ θα σας πω

thanx mike!!!
 
@ Daredevil : ανεφερεσε στην περιγραφη της ακουσια τουμπας μηχανηματων, σε ολους εχει συμβει αυτο με τα καλωδια.

Αλλωστε για αυτο υποτιθεται οτι το πρωτο x-box ειχε καλωδιο χειριστηριου "αποσπομενο", ωστε εαν πιαστει στο ποδι σου,

να μην κανει τουμπες η κονσολα.

Οσο για το πως εγινε με το δικο ps1, και εγω δεν ξερω πως εκνευριστηκα τοσο, ειδικα με το FinalFantasy που εχεις saves

και κατεληξα σε κλοτσια. Τελικα μονο η στρογγυλη βαση που καθεται το cd εσπασε και δεν γυριζε το CD.
 
ποσα αμπερ ειναι η ασφαλεια γιατι δεν γραφει πανω ?
 
mike είπε:
@ Daredevil : ανεφερεσε στην περιγραφη της ακουσια τουμπας μηχανηματων, σε ολους εχει συμβει αυτο με τα καλωδια.Αλλωστε για αυτο υποτιθεται οτι το πρωτο x-box ειχε καλωδιο χειριστηριου "αποσπομενο", ωστε εαν πιαστει στο ποδι σου,

να μην κανει τουμπες η κονσολα.

Οσο για το πως εγινε με το δικο ps1, και εγω δεν ξερω πως εκνευριστηκα τοσο, ειδικα με το FinalFantasy που εχεις saves

και κατεληξα σε κλοτσια. Τελικα μονο η στρογγυλη βαση που καθεται το cd εσπασε και δεν γυριζε το CD.
Περίπου ίδιο αλλά ακούσιο κλωτσίδι έφαγε το δικό μου PSX στα νιάτα του. Έσπασαν κάτι δοντάκια απο το cd αλλα κατα τα άλλα δούλεψε - ακόμα δουλευει δηλαδή - απλά ...στο όρθιο !
 
παιδια βρηκα εναν τυπο που μπορει να μου αλλαξει την ασφαλεια αλλα δεν ξερει ποσα αμπερ ειναι γιατι δεν γραφει πανω, ξερει κανεις?

και μια φωτο να δειτε πως ειναι η κοσολα μ μετα απο τις τουμπες Προβολή συνημμένου 50066

snes.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα