Snes Classic Mini

μια χαρα κινηση ειναι παιδια..

μην γκρινιαζουμε διχως λογο..

αν καποιος θελει να παιζει στην παλια κονσολα,την γνησια ή σε Pc emulator,το κανει..

Αλλα δεν ειναι κακο να βαλει καποιος και αυτη την κονσολα στη συλλογη του!
 
Χτες έβαλα στο Wii το Genesis plus gx που παίζει από master system μέχρι mega CD κτλ και εβαλα έτσι για πλάκα Sonic και streets of rage 2 και δε μπορούσα να ξεκολλήσω από την οθόνη για μισή ώρα στο καθένα. Κυριολεκτικά τα παιχνίδια ζωντανεύουν σε CRT με RGB καλώδιο, η κίνηση απαλή σαν νεράκι τα χρώματα φανταστικά, ουτε υποψία από πιξελιασμα ακόμα και το wiimote ανταποκρίνεται άψογα ως gamepad άσχετο που έχω και GameCube χειριστήριο. Όταν έχεις Wii σε CRT είναι σαν να έχεις 10 κονσόλες σε μία. Απαραίτητο για κάθε retro gamer. Μετά έβαλα στο PC το kega fusion και έμοιαζε σαν κακέκτυπο, το retro gaming του φτωχού. Μόνο το retroarch με τα καλύτερα φίλτρα πλησιαζει "κάπως" και χάνει φανερά στη κίνηση που δεν είναι τόσο ομαλή.
 
Πάντως με εντυπωσίασε η Nintendo που έβαλε μέσα στο SNES mini το Starfox 2. Αν δεν το έβλεπα ο ίδιος δεν θα το πίστευα. Με αυτήν την κίνηση δείχνει ότι ενδιαφέρεται να τραβήξει τα βλέμματα και των έμπειρων retro-κέφαλων!

Shinobi είπε:
Χτες έβαλα στο Wii το Genesis plus gx που παίζει από master system μέχρι mega CD κτλ και εβαλα έτσι για πλάκα Sonic και streets of rage 2 και δε μπορούσα να ξεκολλήσω από την οθόνη για μισή ώρα στο καθένα. Κυριολεκτικά τα παιχνίδια ζωντανεύουν σε CRT με RGB καλώδιο, η κίνηση απαλή σαν νεράκι τα χρώματα φανταστικά, ουτε υποψία από πιξελιασμα ακόμα και το wiimote ανταποκρίνεται άψογα ως gamepad άσχετο που έχω και GameCube χειριστήριο. Όταν έχεις Wii σε CRT είναι σαν να έχεις 10 κονσόλες σε μία. Απαραίτητο για κάθε retro gamer. Μετά έβαλα στο PC το kega fusion και έμοιαζε σαν κακέκτυπο, το retro gaming του φτωχού. Μόνο το retroarch με τα καλύτερα φίλτρα πλησιαζει "κάπως" και χάνει φανερά στη κίνηση που δεν είναι τόσο ομαλή.
Προφανώς δεν φταίει ούτε το PC, ούτε οι emulators για αυτό. Είναι καθαρά θέμα οθόνης. Αν μπορούσες να συνδέσεις το PC σου με την CRT τηλεόραση θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα.

Αλλά μου κάνει εντύπωση που λες ότι το RetroArch χάνει στην κίνηση. Εννοείς χάνει frames? Μάλλον τότε κάτι είναι σεταρισμένο λάθος γιατί το RA έχει όλα τα options για smooth frame rates με το ελάχιστο input lag. Αν εννοείς ότι χάνει στην κίνηση σε σχέση με την CRT τότε είναι καθαρά θέμα οθόνης και συμφωνώ. Δεν συγκρίνεται CRT με LCD. Εγώ έχω CRT monitor ακόμα και πάντα αυτό χρησιμοποιώ για emulation με το PC μου.

Πάντως μην ξεχνάς ότι και το RetroArch τον ίδιο emulator με το Wii χρησιμοποιεί (Genesis plus gx).
 
Δεν είναι τόσο ομαλή η κίνηση στο Retroarch σε (ισχυρό) laptop, σαν να παίζει 30 fps η κάτι τέτοιο, και έχει κάτι σαν ghosting, ενώ στο Wii σε CRT είναι καρφωμένο 60 fps δε χάνει ούτε 1 καρέ στο εκατομμύριο. Προφανώς η ανανέωση της εικόνας στο λαπτοπ δε γίνεται στα ίδια fps που παίζει το παιχνίδι, ενώ στο Wii είναι το ίδιο ακριβώς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Αν μπορούσες να συνδέσεις το PC σου με την CRT τηλεόραση θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα.
Θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα ΜΟΝΟ αν βγαζει το pc τις χαμηλες αναλυσεις σε 15khz με rgb vga to scart,σεταρισμενοι σωστα οι emulators για την σωστη αναλυση,εννοειται συμβατη καρτα με crt emudriver η vga arcade η αλλους οδηγους και φυσικα γνωσεις για να το κανεις.μπορεις να δωσεις σημα στην crt και με απλο ανταπτορα vga to rca αλλα εχει πολυ μεγαλη διαφορα η εικονα απο την κανονικη αναλυση οπως πιο θολη εικονα δεν θα φαινονται καλα οι λεπτομερειες οπως την κανονικη αναλυση,χειροτερα χρωματα χωρις scanlines κτλ!!με svideo απ την καρτα παλι δεν βρηκα κανενα να εβγαλε σωστο σημα οπως αυτο που εχεις με τον crt emudriver η vga arcade!!δεν ειναι απλα τα πραγματα στο pc για να εχεις κανονικες αναλυσεις!!απ το να μπλεξω με τα παραπανω και εγω προτιμω να παρω ενα wii οπως ο shinobi.
 
Τι να πω, έχω σετάρει το RetroArch σε 3 συστήματα στο σπίτι μου (το πιο παλιό είναι ένα Core 2 Duo) και δεν υπάρχει σε κανένα σύστημα χάσιμο frames. Στο CRT PC monitor η κίνηση είναι ίδια με την κανονική κονσόλα σε CRT τηλεόραση (δηλαδή βλέπω καθαρά τα backgrounds ενώ κάνουν scrolling στα 60fps, χωρίς θολούρα ή σπάσιμο στην κίνηση). Σίγουρα είναι κάποιο θέμα στο setup. Το ghosting είναι θέμα της οθόνης του Laptop, όχι του emulation.

@ milntov

Τελευταία φορά που σύνδεσα PC με παλιά τηλεόραση ήταν πριν από πολλά χρόνια με έναν Pentium 4 που είχα. Οπότε ναι δεν ξέρω τι ισχύει πλέον και thanks για τις πληροφορίες, να μην ασχοληθώ δηλαδή :p
 
Νομίζω είναι θέμα οθόνης, δηλαδή η CRT δίνει ακριβώς το ρυθμό ανανέωσης που θέλει το παιχνίδι πχ μπορεί να είναι 59.92 ενώ στο Retroarch μπορεί να δίνει 60.0 αφού εκεί παίζει η TFT και έχει μια απειροελάχιστη διαφορά που καταλαβαίνεις όμως αν παίζεις αρκετή ώρα στο wii και μετά κάτσεις στο PC.

Εννοείται δεν αξίζει να στήσεις PC και να ψάχνεις καλώδια και κάρτες και drivers και front end και να κάθεσαι να τα στήνεις επί εβδομάδες και αν δουλεψουν και ένα σωρό άλλα. Το λέω επειδή το έχω κάνει στο παρελθόν. Και μπορεί να βάλεις κάτι σε κάποια φάση και να μη ξαναδουλέψει τίποτα και φτου κι απτην αρχή
 
Αυτό που λες με τα hz ισχύει και στις LCD. Μπορεί να λέει ο driver 60hz αλλά στην πραγματικότητα είναι 59.94. Αυτό στα Windows 7. Στα Windows 10 τα περισσότερα παιχνίδια δείχνουν 59hz για αυτόν τον λόγο. Αλλά έτσι κι αλλιώς γενικά οι emulators συγχρονίζονται με αυτό το refresh rate και δεν θα έπρεπε να έχεις σπασίματα. Εγώ δεν έχω σπασίματα ούτε στο CRT monitor, ούτε στο LCD monitor, ούτε στην main LCD τηλεόραση. Και γενικα είμαι πολύ ευαίσθητος με αυτά, ακόμα και ένα ελάχιστο σπάσιμο κάθε 10 δευτερόλεπτα (microstutter) μπορεί να με τρελάνει. Γι αυτό εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι ή θέμα setup ή θέμα του συγκεκριμένου Laptop.

Και sorry παιδιά για το off topic.
 
Άσχετο με το thread, αλλά εκεί που πήγε η συζήτηση.. Για να μην το παιδεύεται με το να δώσετε εικόνα από το pc σε crt τα πράγματα είναι απλά και φτηνά. Αν πιάνει το χέρι φτιάχνεις ένα καλώδιο vga - scart, παίρνεις μια ati των 5 ευρώ και με το δωρεάν πρόγραμμα soft15khz βγάζεις καθαρή εικόνα arcade. Για όποιον ενδιαφέρει το συζητάμε σε ανάλογο thread.
 
Για 100 ευρώ αρχίζω να το σκέφτομαι ξανά σοβαρά! Πολλά τα λεφτά Άρη!
 
H Nintendo εμαθα πως δεσμευτηκε να διαθέσει πολλα περισσοτερα κομματια στην αγορα απ'οτι με το NES mini που σημαινει οτι αξιζει το ρισκο και η υπομονη να περιμενει καποιος για να το αγορασει στα 80 ευρω οταν κυκλοφορησει για να γλιτώσει τα επιπλέον 20 ευρω της προπαραγγελίας.. Κριμα παντως που δεν ειχαμε ιση κατανομή διαφορετικων ειδων στα παιχνιδια, π.χ. λειπει πολυ ενα καθαρόαιμο 2D shooter οπως το Axelay ή το R type κι ενα brawler οπως το Final fight 2.. Παντως ακομα απορω αυτo το Kirby's dream course τι ηθελαν και το βαλανε? Θα μπορουσε να ειχε αντικατασταθει απο το φοβερο και τρομερο horror/survival "Clock tower"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι 100 ευρω να παει η τιμη εγω προσωπικα μπορω να το καταλαβω γιατι υπαρχει κατι εδω που δεν υπηρχε στο NES Mini και αυτο ειναι το δευτερο Gamepad αλλα και τα Gamepads εχουνε και μεγαλητερο καλωδιο και δεν νομιζω να θεωρει κανεις πως η NINTENDO το δευτερο gamepad στο πακετο θα το εβαζε τζαμπα και δεν θα ανεβαζε την τιμη.
 
Τα 100 φαντάζουν υπερβολικά, ακόμα και αν δεν είναι απαγορευτικά σίγουρα σε βάζουν σε δεύτερες σκέψεις. Προσωπικά αγόρασα το NES classic και ήμουν έτοιμος για το SNES, αλλά όχι έτσι.
 
metalcandyman είπε:
Kαι 100 ευρω να παει η τιμη εγω προσωπικα μπορω να το καταλαβω γιατι υπαρχει κατι εδω που δεν υπηρχε στο NES Mini και αυτο ειναι το δευτερο Gamepad αλλα και τα Gamepads εχουνε και μεγαλητερο καλωδιο και δεν νομιζω να θεωρει κανεις πως η NINTENDO το δευτερο gamepad στο πακετο θα το εβαζε τζαμπα και δεν θα ανεβαζε την τιμη.
ετσι παει.

εχεις δικιο..

και στο store Να παει καποιος να αγορασει ενα ενα τα παιχνιδια,πιο πολυ θα του βγει..

μια χαρα ειναι η τιμη
 
Εννοείται πως το 2ο χειριστήριο θα ανέβαζε το κόστος. Όμως αν υπολογίσουμε το NES mini 70 ευρώ και το χειριστήριο 11-12 ευρώ δε θυμάμαι τώρα ακριβώς, ε σε καμία περίπτωση δε φτάνει τα 100. Δεν ξέρω παιδιά, προτιμώ να δίνω λεφτά σε original SNES παιχνίδια παρά έτσι μια 100άρα μπραφ για μία ρέπλικα. Είδομεν!
 
Ακομα ενα παιχνιδι που θ'αποτελουσε μεγαλη ευκαιρια να το επαναφερει στο προσκήνιο η Νintendo με το SNES mini ειναι το ξεχασμένο remake του αυθεντικού Zelda του NES που κυκλοφόρησε μεσω της υπηρεσίας Broadcast Satellaview του ιαπωνικού Super Nintendo (Super Famicom) το 1995 αποκλειστικα στην Ιαπωνία! To συγκεκριμενο Ζelda δε κυκλοφορησε ποτε πουθενα αλλου (ουτε και σε virtual console) και μαζι με τα παιχνίδια του virtual boy (οπως το φοβερο Wario land) αποτελουν ενα απο τα μεγαλα θεματα που η Νintendo εχει αδιαφορήσει εντελως..
 
Τα πρωτα review της κονσολας εχουν ανεβει. Λιγο με ενδιαφερει.

Αυτο που μου ειχε κινησει την περιεργεια ειναι το ακυκλοφορητο StarFox2 και ιδου το review απο EuroGamer

Aραγε θα το δουμε σε καναν emulator που να υποστηριζει overclocking?
 
Το αν αξίζει ή όχι η αγορά του SNES mini είναι θέμα προσωπικού γούστου του που θέλεις να παίζεις τα παιχνίδια σου. Μπορείς να συνεχίσεις να παίζεις με emulator σε pc, ή να αγοράζεις τα παιχνίδια για το αυθεντικό hardware. Το SNES mini όμως βασίζεται βάσει πρώτων αναλύσεων στο ίδιο hardware με το NES mini. Αυτό σημαίνει ότι σύντομα θα σπάσει και θα μπορείς να βάλεις αρκετά εκατοντάδες παιχνίδια σε αυτό. Οπότε τα έχεις όλα μαζεμένα σε μία συνεκτική πλατφόρμα και θα έχεις δύο ολοκαίνουργια αυθεντικά SNES χειριστήρια.

Ο καθένας ας κάνει την επιλογή του!
 
Μια χαρα ειναι. Απλα με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο το StarFox2 παρα η ιδια η κονσολα.

Επειδη στο SNESMini παει με 8 καρε (μαλλον γι αυτο δεν κυκλοφορησε και ποτε το παιχνιδι), καλη φαση να υπαρξει η ROM ωστε να την δουμε σε overclocked emulator
 
Wally είπε:
Μια χαρα ειναι. Απλα με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο το StarFox2 παρα η ιδια η κονσολα.Επειδη στο SNESMini παει με 8 καρε (μαλλον γι αυτο δεν κυκλοφορησε και ποτε το παιχνιδι), καλη φαση να υπαρξει η ROM ωστε να την δουμε σε overclocked emulator
Συμφωνώ απόλυτα με όσα αναφέρεις wally. Απο ότι διάβασα ο σκοπός της Nintendo ήταν να προσομοιάσουν όσο γίνεται περισσότερο την πραγματική εμπειρία του SNES. Θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν την επιπλέον ισχύ της σύγχρονης τεχνολογίας για να κάνουν παιχνίδια όπως το Starfox 2 να τρέξουν ομαλότερα, απλώς δεν ήταν σχεδιαστική απόφαση!!

Τα υπόλοιπα στους emulators στα pc μας.
 
Πίσω
Μπλουζα