SnesGT Bilinear Filtering και Windows 7

Ρε παιδια θελω να βρω καποια στιγμη ευκαιρια να τερματισω το Super Ghouls,n Ghosts για χιλιοστη φορα να το ανεβασω στο καναλι μου και μετα να γραψω και ενα review αλλα με εχει σπασει τα νευρα το θεμα emulator.Απο emulator οπως εχω πει χρησιμοποιω τον snesgt και snes9x αλλα λογο οτι ο snesx εχει καποια σπαστικα slow down σε συγκεκριμενα σημεια τελικα το παιζω με τον snesgt που τα παει καλητερα με αυτο το παιχνιδι.Το προβλημα που με εχει σπασει τα νευρα ειναι πως ενω στο laptop με windows 7 ολα ειναι καλα στο σπιτι οταν βαζω να το παιξω η στην οθονη του pc η στην 32αρα τηλεοραση που εχω συνδεδεμενο το pc δεν μπανει με τιποτα σε fullscreen.Καθε φορα που παω να βαλω fullscreen κρασαρει ο emulator δεν ανταποκρινεται και πρεπει να τον κλεισω απο την διαχειριση εργασιων.Πραγματικα με εχει σπασει τα νευρα οποτε αν γνωριζει καποιος τι να κανω να λυσω αυτο το προβλημα ας ριξει καμια ιδεα.
 
Βασιλη δεν εχω λυση για το προβλημα που εχεις απλα να σου πω οτι εψαξα πριν λιγες μερες για Super Ghouls n Ghost και διαβασα οτι το slowdown το εχει και στο κανονικο μηχανημα αρα δεν ειναι θεμα emulator.(snes9x,higan,snesgt,zsnes που δοκιμασα ειχαν ολοι slow down ενω τα fps ηταν 59-61/60)

Αν δεις τα βιντεακια που υπαρχουν στο youtube εχουνε slowdown! Επισης διαβασα οτι για να φυγει το slowdown θελει emulator που κανει overclock την cpu. Αλλα δεν το εψαξα παραπερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θεμα ειναι οτι σε καποια σημεια με το snesgt ειναι καλητερα τα πραγματα ομως.Τελως παντων thanks για της πληροφοριες γιαννη και να ξερεις κανενας για το θεμα με το fullscreen ας ποσταρει.
 
Btw Βασιλη κατεφερες να βαλεις bilinear filtering στον SnesGt στα Win7; ή παιζεις χωρις;
 
Χωρις BF δεν παιζω ποτε τιποτα χιλιες φορες θολουρα παρα πιξελιασμενα γιαννη.Με τον snesgt ομως δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με αυτο το θεμα απο την αρχη ειχα κανονικα BF.Απλα οταν παιζω σε fullscreen στο laptop αν παω με το ποντικι προς τα πανω στης επιλογες τοτε πιξελιαζει και οταν το ξανακατεβασω και αρχισω το παιχνιδι εχω κανονικα BF.
 
Οποτε μπορεις και εχεις χρονο στειλε μου πμ με τις ρυθμισεις που εχεις(αν μπορεις και με screenshot ακομα καλυτερα), εγω δεν εχω καταφερει στα Win7 να βαλω bilinear filtering στον SneGt...
 
Mπορει να είναι και το θέμα του hardware. Ακόμα και αν βάλεις τις ίδιες ρυθμίσεις δεν σημαίνει ότι θα έχεις ίδια αποτελέσματα, ειδικά αν μιλάμε για laptop σε Desktop.

Εγώ πάντως από τότε που πήρα το καινούριο PC, χρησιμοποιώ το HIGAN/Bsnes αφού πλέον το σηκώνει με άνεση και δεν χρειάζομαι κάποιον emulator που να είναι και γρήγορος. Και χρησιμοποιώ το BSNES μέσω του Retroarch κιόλας για τα εξτρά options και shaders που λείπουν από τον κανονικό emulator. Το Retroarch μου έχει λύσει τα χέρια αρκετά θα έλεγα. Ειδικά τα handheld shaders που η οθόνη του Gameboy είναι ακριβώς σαν του gameboy, με τα τετραγωνάκια, είναι χάρμα οφθαλμών!

Καλός ο SNESGT, πάντα τον υποστήριζα σαν τον καλύτερο Emulator σε ταχύτητα/απόδοση αλλά δυστυχώς δεν συνεργάζεται καλά με το σύστημά μου πλέον, είναι και λίγο παλιός για τα 7, οπότε δεν έχω λόγο να τον χρησιμοποιώ πλέον. Αν έχει κάποιος ακόμα τα Windows XP και λίγο πιο παλιό σύστημα, δεν το συζητάω, είναι ο καλύτερος.

Edit: A, και κάτι άλλο σημαντικό να μην το ξεχάσω! Μέσω του RetroArch, τα roms του SNES δεν χρειάζονται καμία μετατροπή για να παίξουν. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιαννη δεν κατι ιδιαιτερο στης ρυθμισεις.Απο φιλτρα εχω No filter και τσεκαρισμενα εχω τα synchronous update,show system message,fit και για αναλυση εχω αναλογα που παιζω στην οθονη του pc η στην τηλεοραση.
 
Μπορεί να φανεί χαζό αλλα καμμία φορα ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα απο οτι φαίνονται.Δοκίμασε ενω παίζεις να πατησεις alt+enter για να μπεις σε fullscreen.Παντως τις περισσότερες φορες που μου εχει τύχει να κρασαρει emu ηταν θέμα drivers.Δοκίμασε το πάντως.Δε χάνεις τιποτα.
 
Απο την πρωτη στιγμη το δοκιμασα φιλαρακι μου το alt-enter γιατι εχω δυο τρεις εκδοσεις του snesgt και στην πιο προσφατη στην επιλογη για fullscreen γραφει και το alt-enter.Τωρα για τους drivers που λες δεν διαφωνω αλλα το PC που θελω να παιξω ειναι στην τριχα και ενημερωμενο τελεια στα παντα δεν νομιζω να φταινε οι drivers γιατι δεν γεινεται εδω να εχει θεμα και στο ρημαδι το λαπτοπ που το εχω του κλωτσου και του μπατσου που λεει ο λογος να παιζει τελεια ο snesgt.
 
metalcandyman είπε:
Γιαννη δεν κατι ιδιαιτερο στης ρυθμισεις.Απο φιλτρα εχω No filter και τσεκαρισμενα εχω τα synchronous update,show system message,fit και για αναλυση εχω αναλογα που παιζω στην οθονη του pc η στην τηλεοραση.
Σημερα το δοκιμασα στο λαπτοπ και εχει αρχισει να μου γυρναει το μυαλο!! Εμενα δεν δουλευει ουτε σε fullscreen , ουτε σε Window!

Εσενα γιατι να κανει bilinear filtering και εμενα οχι; Ετοιμος ειμαι να του κοπανισω καμια! :mad:

Πια εκδοση SnesGT εχεις Βασιλη;

Ps. Τασο εσενα στον SnesGt στο νεο συστημα δουλευει το Bilinear Filtering ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιαννη εχω της εκδοσεις 2.18,2.18e,2.30 και σε ολες δεν εχω κανενα προβλημα περα απο το fullscreen και στα 3 pc στο σπιτι ενω στο ρημαδολαπτοπ ολα δουλευουν ρολοι.
 
ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ ΛΕΩ!!! :p

Εχεις βαλει τιποτα drivers για direct draw ή κατι τετοιο;
 
Δεν εχω βαλει τιποτα γιαννη και στην τελικη τι να βαλω αφου τα απαντα απο emulators παιζουν τελεια και μονο αυτος ο καταραμενος εχει θεμα.Αν ηταν θεμα direct draw δεν θα λειτουργουσε ουτε ο snes9x σε direct draw και θα ειχε και αυτος προβλημα.Με φαινεται θα τον παρατησω και να παει στο διαολο δε θα σπασω εγω τα νευρα μου μαυτο.
 
Μολις κατεβασα ρε Μπιλ τον 0.230 και παιζει κανονικα σε fullscren..Μηπως να αλλαζες το χρωμα σε βασικο Windows7?Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω..Δοκιμασε να τον ξανακατεβασεις και να τον κανεις εκ νεου εγκατασταση..
 
Μα δεν χρειαζεται εγκατασταση τον κατεβαζεις και τον τρεχεις.Οτι και να κανω λυση δεν μπορω να βρω και fullscreen δεν μπαινει με τιποτα σε κανενα απο τα 3 pc που εχω σπιτι και μπαινει μονο στο ρημαδο Acer το λαπτοπ.
 
Ρε παιδιά, μήπως απλά ο ένας χρησιμοποιεί 32bit windows 7 και ο άλλος τα 64bit? Εγώ έχω τα 64bit ultimate και δεν έχω bilinear filtering ενώ για να μην κολλάει τελείως ο emulator πρέπει να το βάλω compatibility mode.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω με το SNESGT τελικά είναι ότι δουλεύει σε παλιά μηχανήματα ή laptop που είναι του "κλώτσου και του μπάτσου" :p
 
Και στα 3 τα pc εχω windows 7 ultimate στα 2 με i7,i5 64bit και στο αλλο που ειναι ενας παλιος διπυρηνος 32bit.Και στα 3 ολα τα παιχνιδια παιζουν τελεια και στα 3 εχω κανονικα billinear filtering ομως σε κανενα απο τα 3 δεν μπορω να βαλω fullscreen.Στο βρωμο laptop εχω windows 7 home 64bit και ειναι αυτα που φορουσε οταν το πηρα και ο snesgt τρεχει τελει και με fullscreen.Αντε βγαλε ακρη τωρα και τα εχω παρει πολυ ασχημα μαυτο το θεμα.
 
Για να μην παμε στο τρελαδικο προτεινω να τα παρατησουμε ως εχουν! Δηλαδη εσυ να μην ξαναασχοληθεις με SnesGT στα 3 PC σου και εγω να μην ξανασχοληθω στο Λαπτοπ μου :p .
 
Πίσω
Μπλουζα