Soft15khz + arcade mame cab πρόβλημα

δηλαδή μπορεί να είναι πρόβλημα του jpac? δύσκολο το βλέπω.....
 
και εγω το βλεπω δυσκολο,αλλα ποτε δε ξερεις

δοκιμασες την αναλυση που σου ειπα παραπανω?
 
μαλλον εγω δεν το εχω γραψει πιο καθαρα πριν , καμια αλλη αναλυση δεν εχει εικονα μονο γραμμες...............

αν επιλέξω 640x480 έχω εικόνα αλλα θολή και τρεμοπαιζει (δύσκολα διαβάζεις τα γράμματα) , σε όλες τις άλλες αναλύσεις χαμηλές η υψηλές βγάζει γραμμές , σε όλες εκτος από αυτές 368x240 , 320x240 ,304x240 , αυτές δουλεύουν τέλεια , καθαρές , χωρίς τρεμόπαιγμα
 
μαλιστα

με την ati θυμασαι στην 640x480 τι εκανε?
 
το ιδιο ακριβως!!
 
ενδιαφερον,ανακεφαλαιωση:

εχεις xp,εβαλες soft15khz ειτε με ati ειτε με nvidia μεσω jpac στο hantarex polo,τα εχεις ρυθμισει να απεικονιζουν μονο 15khz και εκανες απενεκκινηση

στο soft15khz,oταν το ανοιγεις,σου βγαζει συνηθως τη καρτα σου 2 φορες(primary-secondary),την εχεις τικαρει στα 15Khz και τις 2 φορες ή μονο μια φορα(primary)?

παιζει ρολο αυτο που σου λεω
 
στην nvidia βγάζει μονο primary....στην ati βγάζει και secondary και έκανα install 15khz και στο primary και στο secondary και μετά restart..
 
μαλιστα

στις ρυθμισεις του monitor μπορεις να πας?μεσω του monitor οχι μεσω του pc

το εχεις κανει ποτε αυτο?

καποιες τελευταιες κινησεις αν δεν τις εχεις ηδη κανει:

-βαλε τους 93.71 drivers για την nvidia,ειναι οι καλυτεροι αποτι βλεπω για το soft15khz

http://downloads.guru3d.com/download.php?cat=10&sort=&page=3

-κανε disable το video overlay στις ρυθμισεις της nvidia

-η καρτα σου εχει dvi υποδοχη?αν ναι βαλε εναν ανταπτορα απο dvi σε vga και συνδεσε το καλωδιο με το jpac εκει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κατι αλλο

στο Jpac σου επανω,ισως εχεις κλειστο και το 31khz και το 15Khz(τα jumperakia εννοω),εχε μονο κλειστο το 15khz
 
λοιπόν νομίζω είμαι ένα βήμα πιο κοντά....πλέον οι πιο πολλές αναλύσεις εμφανίζονται αλλα η εικόνα είναι είναι η μια μέσα στην άλλη από τα δεξιά....μήπως τώρα πρέπει να πειράξω τα adjustments που έχει το monitor από πίσω vertical κτλ? αλλα αν πειράξω αυτά και φτιάξω κάποιες αναλύσεις δεν θα χαλάσουν αυτές που δουλεύουν μια χαρά τώρα?
 
ωραια τι απολα εκανες και σου εφτιαξε τις αναλυσεις?

πειραματισου με τις ρυθμισεις του monitor,δεν εχεις να χασεις τιποτα,με προσοχη ομως
 
έκανα format , ξαναέβαλα τα windows χρ , και πέρασα τους πιο παλιούς drivers που μου είπες , αν πειράξω τις ρυθμίσεις του monitor και φτιάξω κάποιες δεν θα χαλάσουν οι άλλες? επίσης είναι επικίνδυνο να πειράξω αυτές τις ρυθμίσεις έχει κάποια knob πλαστικά...υπάρχει φόβος για ρεύμα?
 
ειναι 50-50 αν θα χαλασουν,δε μπορω να πω με σιγουρια

ειναι πολυ επικινδυνο να πειραξεις απο πισω το monitor,εχει πολλα ρευματα καλυτερα αστο αν δεν εισαι σιγουρος
 
λοιπόν αφού πείραξα τις ρυθμίσεις του monitor , η εικόνα έστρωσε και σε όλες τις αναλύσεις...

τώρα για το πρόβλημα στην ανάλυση 640x480 , παρατήρησα ότι όταν στο maximus arcade που ήταν θολά όταν επέλεγα κάποιο παιχνίδι και έκανε fadeout για να ξεκινήσει το παιχνίδι τα γράμματα καθάριζαν....οποτε πείραξα το brightnes το ελάττωσα και πλέον τα γράμματα είναι καθαρά...επιτέλους όλα ok!!

τώρα πλέον το μονο που έχει μείνει να φτιάξω είναι να ενσωματώσω τα ηχεία στην καμπίνα καθώς και το power button που θα ανοίγει το pc....
 
Καλησπερα Chahn & 0raid Thanks για το τοπικ που κανατε εδω με βοηθησε να σταθεροποιησω και εγω την εικονα που ειχα τρεμοπαιγμα :D :D:D
 
VanChle είπε:
Καλησπερα Chahn & 0raid Thanks για το τοπικ που κανατε εδω με βοηθησε να σταθεροποιησω και εγω την εικονα που ειχα τρεμοπαιγμα :D :D:D
Νασαι καλα :)
 
Καλησπερα.Ποιος ειναι ο ευκολοτερος τροπος να συνδεσω οθονη καμπινας (την εχει μεσα) με το PC?
 
DREDD είπε:
Καλησπερα.Ποιος ειναι ο ευκολοτερος τροπος να συνδεσω οθονη καμπινας (την εχει μεσα) με το PC?
Με jpac ή για πιο φτηνη λυση αυτο(το εχω χρησιμοποιησει):

http://www.diytrade.com/china/4/products/5833886/PC_to_jamma.html

Φυσικα με καποιο τροπο θα πρεπει το pc σου να βγαζει 15khz,εχει αναλυθει το θεμα παλαιοτερα.
 
Ευχαριστω Chahn εχω παρει τη καμπινα OK Baby me 28αρη μονιτορ κ δεν θελω φυσικα να το αλλαξω με τιποτα.
 
DREDD είπε:
Ευχαριστω Chahn εχω παρει τη καμπινα OK Baby me 28αρη μονιτορ κ δεν θελω φυσικα να το αλλαξω με τιποτα.
Αψογα.Για ολα οπως βλεπεις υπαρχει λυση :)

Mαρεσει πολυ η okbaby,απο που τη πηρες?Aν βαλεις και original μοχλους και κουμπια sanwa/seimitsu δε θα διαφερει σε τιποτα με κανονικη γιαπωνεζικη καμπινα.
 
Πίσω
Μπλουζα