Sonic Unleashed!

Αύριο δεν βγαίνει;;;

Δεν έχω καταλάβει αν θα είναι full release ή downloadable...
 
28, ε; Φτου γμτ, νομίζω διάβασα στο RG για 07/11 και χάρηκα... φτου, φτου, φτου.

Θα το πάρω για το χριστουγεννιάτικο δέντρο :)
 
Ο λόγος που τα τελευταία Sonic δεν πιάνουν μία, από http://www.indoorheroes.com/article.php?id=58 :

"I asked one of the developers at TGS, you know I was like, come on everybody just wants Sonic running, like whats up with the werehog? And he was like, well, heres the deal... he runs at this miles per hour, kilometers per hour, and he laid out all of the statistics on how fast this hedgehog goes, and he was like In order to make a game where Sonic is running and everybody enjoys the whole thing we'd have to design this many miles of level, and it was some ungodly number. And he's like and that would be like maybe a three hour game and I was like wow, well that kinda stinks and he's like yeah, so we gotta do this other stuff."
Τί να πεις... όπως λένε κάποιοι στα σχόλια, και τα αρχικά Sonic μπορούσες να τα τελειώσεις μέσα σε πολύ λίγη ώρα, όμως έχουν μείνει κλασσικά και α-πο-λαυ-στι-κό-τα-τα μέχρι τα τώρα.

Έπαιξα λίγο Unleashed το Σ/Κ. Δεν μπορώ να πω 'απογοητεύτηκα' γιατί έχω απογοητευτεί καιρό τώρα, αλλά η άποψή μου είναι ότι πρόκειται περί μετριότατου παιχνιδιού. Και, ναι μεν τα γραφικά της ελληνικής πρώτης πίστας είναι πανέμορφα και πολύ ζεστά, αλλά το gameplay...

Όταν είναι φουλ τρισδιάστατο δεν μπορείς να τον ελέγξεις καλά. Πόσους γύρους έκοψα για να μαζεύω δαχτυλίδια... Όταν, δε, είναι 2D (όταν δηλαδή αρχίζει και τρέχει πολύ γρήγορα σε λούπες κτλ) αισθάνεσαι ότι απλά κοιτάς χωρίς καμμία συμμετοχή.

Τα περί Sonic-λυκάνθρωπου, τώρα, όπως και τα cut-scenes και τα ηλιθιώδη adventure-like στοιχεία ας τα αφήσω αχαρακτήριστα, δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τί σκεφτόντουσαν.

Ακόμα μία ασέλγεια στο πτώμα του μικρού μας Sonic...
 
Με αυτά που διαβάζω, μάλλον πρέπει να είναι μια ακόμα αρπαχτή για εμπορικό άρμεγμα του sonic.. Κρίμα, επειδή περίμενα να είναι ωραίο... :precry:
 
Κοίτα, δεν νομίζω ότι πρόκειται περί αρπαχτής γιατί έχει αρκετά ψηλά production values. Δεν νομίζω ότι ήταν φτηνό το να φτιάξουν κάτι τέτοιο. Απλά... απέτυχε.
 
Δεν ειναι ασχημο.Απλα διατηρει την καταρα των 3D Sonic games.Τα adventure stages...

Tωρα τα περι Λυκανθρωπου...ποτε δεν ψαχναμε σεναριο στα S!

Εν κατακλειδι ειναι χειροτερο απο τα SA1,SA2 αλλα σαφως καλυτερο απο τις υπολοιπες 3D αποπειρες.

Τεχνικα ειναι uneven.Στα Action Stages ζωγραφιζει,ενω στα Adventure Stages εχουμε προβληματακια.

Eμπορικα παει καλα (3ο στο Amazon)

Μου αρεσει μαλιστα που παιζω 1 ωρα και δεν εχει δωσει ουτε ενα Achievement...

BTW...δεν μπορουσαν να βρουν καποιον Ελληνα να τους πει πως μεταφραζεται το "Keep Out"? :)
 
Gryzor είπε:
Έπαιξα λίγο Unleashed το Σ/Κ. Δεν μπορώ να πω 'απογοητεύτηκα' γιατί έχω απογοητευτεί καιρό τώρα, αλλά η άποψή μου είναι ότι πρόκειται περί μετριότατου παιχνιδιού. Και, ναι μεν τα γραφικά της ελληνικής πρώτης πίστας είναι πανέμορφα και πολύ ζεστά, αλλά το gameplay...
theoritikos είπε:
Με αυτά που διαβάζω, μάλλον πρέπει να είναι μια ακόμα αρπαχτή για εμπορικό άρμεγμα του sonic.. :precry:
...Άρα, μιλάμε για ένα αντιπροσωπευτικότατο Sonic, ποιο είναι το πρόβλημά σας??? :eviltongue:

//Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω πως μπορεί να φτιαχτεί ένα ικανοποιητικό καινούριο Sonic στην εποχή που ζούμε... το 1991, αρκούσε ένα παιχνίδι να έχει ζωντανά χρωματάκια και απίστευτες ταχύτητες για να αναδειχθεί πρωτοποριακό. Σήμερα, δεν γίνεται αυτό... Με άλλα λόγια, το στυλ του gameplay του Sonic, είναι τέτοιο που δυστυχώς (για εσάς), δεν σηκώνει μεγάλη εξέλιξη και μοιραία οι δημιουργοί του αναγκάζονται να το... μπασταρδέψουν με αμφιβόλου ποιότητας αποτελέσματα...
 
Ειδα τις ps2 / wii εκδοσεις.

Εντυπωσεις με λιγα λογια: Μαπα το καρπουζι.

Λιγο πιο αναλυτικα: Αν και περιμενα το παιχνιδι πως και πως, απογοητευτικα. Κακη καμερα σε πολλες περιπτωσεις, χαζο σεναριο (οχι παιδικο, οχι απλοικο, απλα χαζο) κακη υλοποιηση πολλων νεων ιδεων.

Σιγουρα ειναι ενα δυο βηματα μπροστα απο το εκτρωμα Sonic the Hedgehog, αλλα ειναι δυο βηματα πισω απο το πολυ καλο και αδικημενο Sonic and the secret of rings.

Ο καποτε λαμπρος φαρος με το ονομα Sonic, εχει μεινει μονο με ενα κερακι και αυτο σιγα σιγα σβηνει..
 
Γιατι τετοια απαισιοδοξια?

Ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε αλλο 3D Sonic που κυκλοφορησε σε XBOX/PS2/360.

Mονο τα SA1,SA2 στο DC ειναι καλυτερα (παντα ομιλουμε για 3D)

Και να το πω κι αλλιως.Τα Action Stages του Unleashed (πχ το Apotos) ειναι πολυ καλυτερα απο τα "αντιστοιχα" του mario Galaxy!
 
Δεν ειμαι απαισιοδοξος..Απογοητευμενος ειμαι. Το παιχνιδι το εχω παιξει και στα δυο μηχανηματα αρκετες ωρες ωστε να δω πως ειναι ενα πολυ μετριο παιχνιδι (οχι μετριο sonic, μετριο παιχνιδι).

Αν και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι φιλος της σειρας sonic heroes, τα παιχνιδια ηταν καλυτερα σε gameplay (αληθεια, εχει βγαλει καποιος Ελληνικη λεξη για το gameplay;) απο το unleashed.

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι ενα κακο παιχνιδι.. Αλλα οταν πας να βγαλεις απο την τσεπη 60?, εχεις 30 καλυτερες επιλογες, ανεξαρτητος κονσολας, παρα να παρεις ενα τοσο μετριο παιχνιδι οπως το unleashed. Κατι βαθμολογιες 70% / 80% ειναι απλα ανυπαρκτες για καποιον που εχει παιξει πανω απο 5 platform παιχνιδια.

Περι καλυτερου 3d Sonic σε αυτη την γενια, πιστευω πως μεχρι στιγμης ειναι το secret of rings, και ταυτοχρονα απο τα αδικοθαμενα παιχνιδια, μιας και εφαγε περισσευμα λασπης απο το κακιστο Sonic the Hedgehog.

Υγ. Τα Sonic adventures 1 + 2 ηταν καλυτερα σε gamecube απο οτι σε dreamcast. Καλυτερα sprites, κινηση, χρονος φορτωματος, νεες αποστολες μεταξυ αλλων.

Υγ2. Εννοειται πως η συγκριση εχει να κανει για την συγκεκριμενη πιστα και μονο. Γιατι αν συγκρινουμε τα παιχνιδια.. Δεν..
 
Wally είπε:
Γιατι τετοια απαισιοδοξια?Ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε αλλο 3D Sonic που κυκλοφορησε σε XBOX/PS2/360.
Εχμ... sorry κιόλας, αλλά είναι σαν να λες π.χ. για κάποιο παιχνίδι ότι είναι το καλύτερο παιχνίδι που κυκλοφόρησε με ήρωα τον... Μπομπ Σφουγγαράκη!!! :D

Wally είπε:
Και να το πω κι αλλιως.Τα Action Stages του Unleashed (πχ το Apotos) ειναι πολυ καλυτερα απο τα "αντιστοιχα" του mario Galaxy!
Εντάξει, μετά από αυτό, μπορείς να αυτο-ban-αριστείς, να αυτο-εξοριστείς, να αυτο-κτονήσεις, τέλος πάντων... :xm:

Τέτοια ατάκα ούτε ο Maddog δεν θα την πέταγε... :precry:

//Και μετά λέτε εμένα προκατειλημμένο... :precry:
 
Εγώ θεωρώ ότι μία είναι η λύση: XBLA/PSN release 2.5D παιχνιδιού. Άνετα γίνεται, δείτε το GnG στο PSP και φανταστείτε...

ΥΓ όσο για τη λέξη 'gameplay': μπορείς να πεις ό,τι θες. Αν το καλοσκεφτείς και στα αγγλικά δεν σημαίνει τίποτα ιδιαίτερο η λέξη αυτή καθεαυτή. Μπορείς να πεις 'παιχνιδίζειν' :D
 
Olorin είπε:
Τέτοια ατάκα ούτε ο Maddog δεν θα την πέταγε... :precry:
//Και μετά λέτε εμένα προκατειλημμένο... :precry:
Απλώς να τονίσω ότι ποστάρεις μόνο για να την "πεις" σε ότι έχει σχέση με την Sega. :takethat:

Αν αυτό δεν θεωρείται προκατάληψη, τότε τι θεωρείται; Εγώ έχω γράψει και καλά λόγια, για το GBA πχ...

Γιατί δεν δοκιμάζεις καλύτερα να αναζωογονήσεις κάπως το Nimbimbo section του site, το οποίο είναι σχεδόν κλινικά νεκρό; :D
 
Maddog είπε:
Απλώς να τονίσω ότι ποστάρεις μόνο για να την "πεις" σε ότι έχει σχέση με την Sega. :takethat:
Νομίζω πως είσαι υπερβολικός... Πέρα από τον χαβαλέ και το (καλοπροαίρετο, πάντα) πείραγμα, έχω εκφράσει και ορισμένες σοβαρές απόψεις και κρίσεις, όπως το ότι π.χ. είναι δύσκολο να εξελιχθεί και να προσαρμοστεί στη σημερινή εποχή το gameplay του Sonic, με συνέπεια να βλέπουμε αυτά τα κάτω του μετρίου αποτελέσματα...

Maddog είπε:
Αν αυτό δεν θεωρείται προκατάληψη, τότε τι θεωρείται; Εγώ έχω γράψει και καλά λόγια, για το GBA πχ...
Έλα ρε συ, δεν έχω μιλήσει με καλά λόγια για το Dreamcast??? Πόσες φορές έχω πει/γράψει πως τη θεωρώ ως την πιο παρεξηγημένη/αδικοχαμένη κονσόλα??? Ή μήπως δεν έχω εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια για παιχνίδια της SEGA (π.χ. Virtua Striker) ή ακόμα και της Sonic Team (NiGHTS)???

Αν θες, πες μου πως είμαι προκατειλημμένος με το Sonic... Ναι, είναι αλήθεια, το θεωρώ ως το πιο overhyped παιχνίδι/σειρά στην ιστορία του gaming και ουδέποτε κατάλαβα γιατί απολάμβανε τόση δημοτικότητα, έστω κι αν αυτό κράτησε μόνο για 6-7 χρόνια...

Maddog είπε:
Γιατί δεν δοκιμάζεις καλύτερα να αναζωογονήσεις κάπως το Nimbimbo section του site, το οποίο είναι σχεδόν κλινικά νεκρό; :D
Δεν έχει πλάκα αν δεν έρχεστε κι εσύ με τον Wally για flames... :D

//Πέρα από την πλάκα τώρα, είμαι υπερβολικός που θεωρώ τη σύγκριση του Wally ως εκτός πραγματικότητας??? Άσε που είμαι σχεδόν βέβαιος πως η μόνη του επαφή με το Super Mario Galaxy ήταν το να δει την εικόνα με τον Mario να φοράει το Bee Suit για να αρχίζει να κράζει για τη "Μάγια τη μέλισσα"... (αντίστοιχα, βέβαια, θα μου πεις πως κι εμένα η μόνη μου επαφή με το Sonic Unleashed, ήταν ορισμένα (p)reviews που διάβασα και trailers που είδα... Αλλά δεν νομίζω πως χρειάζεται παραπάνω για να σχηματίσω μια άποψη για κάτι τόσο ξεκάθαρο και κοινώς αποδεκτό...)
 
Olorin είπε:
ουδέποτε κατάλαβα γιατί απολάμβανε τόση δημοτικότητα, έστω κι αν αυτό κράτησε μόνο για 6-7 χρόνια...
Κάτι πάει στραβά με την αριθμητική σου, 2008-1991=17 χρόνια...
 
Stormwatch :

φαίνεται οτι στην Sonic Team δεν ξεχνούν
Υπάρχει ακόμα Soni Team ;

Και κάτι σχετικό . Πολύ πριν από το Sonic Unleashed , είχε δημιουργηθεί το Ashura : Dark Reign , ένα απίστευτο modification για το Unreal Tournament 2004 , όπου ουσιαστικά τα παιδιά έφτιαξαν ότι η SEGA απέτυχε :

http://www.moddb.com/mods/ashura-dark-reign

Ιδού και μερικά βιντεάκια για να μην πιστεύετε στα μάτια σας :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=z99gGYWs0OA]YouTube - Ashura: Dark Reign - Tech Demo Extended Edition (Short)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Pc2JimvJoKY]YouTube - Ashura: Dark Reign Presentation with audio

Αναμφισβήτητα η SEGA θα μπορούσε να μάθει πολλά από αυτό ...

Όπως βλέπετε , τα πάντα είναι προσεγμένα . Ακόμα και η ταχύτητα . Συχνά είναι πολύ γρήγορη , όπως άλλωστε αρμόζει σε κάποιον του οποίου το όνομα είναι συνώνυμο με την υπερηχητική ταχύτητα , ενώ συγχρόνως δεν υπερβαίνει τα όρια της διαπόλαυσης (gameplay , για κάποιον που ρώταγε) .

Υ.Γ. : έχει και αυτό το παιχνίδι φάσεις στις οποίες γίνεται 2D και είναι πολύ ωραίες !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
Κάτι πάει στραβά με την αριθμητική σου, 2008-1991=17 χρόνια...
Έχεις δίκιο... Τα 6-7 χρόνια που είπα είναι πλεονασμός...

Κανονικά έπρεπε να πω 2-3 χρόνια και πολύ είναι... Ε, δεν νομίζω να έμεινε κανένας σοβαρός άνθρωπος να ασχολείται με τη σειρά μετά τα πρώτα 2-3 2D 16-bit παιχνίδια... :D

//Όταν ακόμα κι ο Γιατρός που είναι SEGA-μανής μέχρι αηδίας, έχει δηλώσει (προς τιμήν του) πως "δεν τρελαίνεται κιόλας" για το Sonic, τότε καταλαβαίνεις πως κάτι δεν πάει καλά... :D
 
Δεν ξέρω πώς γίνεται ρε παιδί μου , αλλά κάπως έχω βαρεθεί τις κατακρίσεις του Olorin .
 
Πίσω
Μπλουζα