Spaghetti VS Αμερικάνικων Γουέστερν

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Απο μικρος λατρευα τα γουεστερν. Θυμαμαι τις Δευτερες το βραδυ, ως πιτσιρικι, οποτε ειχε γουεστερν με Τζων Γουαιην καθομασταν οικογενειακως απικο στην ασπρομαυρη SABA (και αργοτερα στην εγχρωμη Nordmende).

Oταν αγορασαμε VHS, αφου εξαντλησαμε τα Αμερικανικα, ξεκινησα να νοικιαζω Spaghetti και κολλησα.

Οι διαφορες μεταξυ Αμερικανικης και Ευρωπαικης (Ιταλικης) σχολης ειναι ουσιωδης.

Μερικες (τρελα) ακακτως ερριμενες σκεψεις (που σηκωνουν κουβεντα)

Στα Αμερικανικα τα πραγματα ειναι πλασμενα αγγελικα...απεχουν απο την πραγματικοτητα. Υπαρχουν διακριτα οι κακοι και οι καλοι που ηθικα απεχουν χιλιομετρα. Ο καλος ειναι παντα πλυμμενος, ξυρισμενος και δικαιος. Ο κακος συνηθως βρωμικος και αδικος ή ερυθροδερμος. Η αδικια του ειναι συνηθως η βια που εξασκει. Η βια ειναι ομως γενικα χαλαρη και σημειολογικη. Τα λεφτα ειναι απλα το μεσο για μια φαρμα, για μια χαρουμενη φαμιλια, για ηρεμα γηρατεια...για το Αμερικανικο ονειρο. Περισσοτερη ομιλια παρα εικονα, στερεοτυποι χαρακτηρες, προβλεψιμες πλοκες. Απο την αλλη μιλαμε για πανακριβες παραγωγες που σε κανουν να νιωθεις οτι το Fort Union στα Playmobil σου πηρε σαρκα και οστα. Οι περισσοτεροι μεγαλοι Χολυγουντιανοι πρωταγωνιστες και σκηνοθετες τιμησαν το αθλημα. Kαι οσο για τη μουσικη..θα τη χαρακτηριζα εμβατηριακου χαρακτηρα...

Στα Ιταλικα εχουμε αυτο το αγγιγμα του "νεορεαλισμου" που ηταν διαχυτος κυριως στον πιο κουλτουρε κινηματογραφο της χωρας. Η εικονα εχει ρολο πρωταγωνιστη. Η εικονα μιλα περισσοτερο απο Σαρτανα, τον Τζανγκο, τον Ανθρωπο χωρις Ονομα. Εχουμε σκληρα προσωπα με τις κακουχιες ως παρασημο. Η φατσα δεν φανερωνει τον καλο και τον κακο. Αλλωστε δεν τους χωριζουν και πολλα πραγματα απο ηθικης πλευρας. Η βια ειναι διαχυτη και ασκειται ομοιως και απο τις δυο πλευρες υπο την εννοια του "killed or be killed". Ο λιγοτερο βιαιος θα πεθανει. Αυτος που εχει αναστολες δεν φτανει στα 30. Ολα για το χρημα και το χρυσαφι. Τα λεφτα ειναι ο απολυτος σκοπος Δεν θα υλοποιησουν ομως καποιο ονειρο. Τα μουσικα θεματα που γεννηθηκαν μεσα απο τα Σπαγγετι παραμενουν απο τις καλυτερες κινηματογραφικες μουσικες. Ιταλοι συνθετες οπως ο Morricone, o Bacalov, o De Masi κτλ μας εδωσαν αριστουργηματα. Οι πρωταγωνιστες ηταν συνηθως ως ηθοποιοι κατωτεροι και το dubbing εκανε τα πραγματα πιο δυσκολα...

Τεσπα.

Τι γνωμη εχετε? Ποια "σχολη" εκ των δυο προτιματε?

Ενδεικτικα trailers

The Searchers

http://www.youtube.com/watch?v=Yr7KzwRV2qM

For a Fistfull of Dollars

http://www.youtube.com/watch?v=8OkF6zrpJAQ
 
Spaghetti. Δεν άντεξα ούτε 5λεπτο να δω γουέστερν με τον Τζων Γουέην.
 
Αμερικανικα,ο καθεις στο στοιχειο του και οι Ιταλοι στις μακαροναδες τους.


The Duke ενας ητανε και εσπασε το καλουπι του και οχι οτι εχω τιποτα εναντιον του Κλιντ,μια χαρα ειναι στα made in USA του.
 
Σπαγγέτι, τι να λέμε τώρα. :worship: Τι ενδιαφέρον να έχουν τα ατσαλάκωτα και πεντακάθαρα αμερικανάκια; Ο σωστός καουμπόυ πρέπει να είναι στην μπίχλα και να του λείπουν και μερικά δόντια. :fafoutis: :fafoutis: Συμφωνώ σε όλα όσα έγραψε ο Wally καθώς και γω είμαι φανατικός λάτρης των ιταλικών γουέστερν. Οι υποθέσεις ήταν πάντα πιο περίπλοκες και οι διάλογοι απολαυστικοί, με ατάκες που έχουν μείνει στην ιστορία του σινεμά...
 
Aμερικανικα φυσικα.Ο καθε ενας στο ειδος του και οι γιανκηδες στα γουεστερν.Ακομα και ο αμερικαναρας John Wayne επαιξε σε εξαιρετικες περιπετειες οπου αφησαν μεγαλο στιγμα στο ειδος.Ακομα και στο The Searchers μπορει να πετσοκοβε ινδιανους αλλα ηταν απο τη μερια ενως αντιηρωα και οχι ηθικα καθαρου χαρακτηρα.Και μην φερνετε ως παραδειγμα μονο τις δουλειες του John Ford.Hawks, De Toth, Boetticher, Sturges, Hathaway, Aldrich, Siegel, Mann και ενα σωρο αλλοι εδωσαν το στιγμα τους τις δεκαετιες του 50 και του 60 με εξαιρετικες δουλειες τις οποιες πολλοι απο την ιταλια αντεγραψαν.Ο Sergio Leone ηταν μια ιδιοφυια γιαυτο στρατολογησε αμερικανους ηθοποιους, σκεφτειτε απλα αν το εγχειρημα τον σπαγγετι θα ειχε την αναλογη αναγνωριση αν δεν υπηρχαν γιανκηδες ως πρωταγωνιστες.Καλοι και αγιοι οι διαφοροι Nero, Testi ,Μillian και αλλοι αλλα με τιποτα δεν μπορουν να πιασουν το οριτζιναλ filling.Ασε που ηταν και μετριοι σαν ηθοποιοι.Απο τα 500 spags που γυριστικαν ζητημα ειναι αν βλεπονται τα 100.Τα περισσοτερα ηταν της πρεσας οπως οι ελληνικες κωμωδιες και δραματα του 60 και 70.Αυτο που δινει αξια στα ιταλικα ειναι που εχουν αυτη την αλητεια και ξεφευγουν περισσοτερο απο τα ''Βy the book'' αμερικανικα μεχρι που ηρθε ο Bloody Sam και εκανε παπαδες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Moυ αρέσουν και οι δύο "σχολές"....

Δυσκολεύομαι να διαλέξω. :(
 
RIO είπε:
Σπαγγέτι, τι να λέμε τώρα. :worship: Τι ενδιαφέρον να έχουν τα ατσαλάκωτα και πεντακάθαρα αμερικανάκια; Ο σωστός καουμπόυ πρέπει να είναι στην μπίχλα και να του λείπουν και μερικά δόντια. :fafoutis: :fafoutis: Συμφωνώ σε όλα όσα έγραψε ο Wally καθώς και γω είμαι φανατικός λάτρης των ιταλικών γουέστερν. Οι υποθέσεις ήταν πάντα πιο περίπλοκες και οι διάλογοι απολαυστικοί, με ατάκες που έχουν μείνει στην ιστορία του σινεμά...
Συμφωνώ με τον RIO...σπαγγέτι!!!
 
bad spenser - terrens hill.:το ονομά μου είναι τρινιτα.
 
Αν και δε νομίζω ότι τα Αμερικάνικα έχουν μόνο καλούς λευκούς και κακούς Ινδιάνους, ενώ θεωρώ ότι οι Ιταλοί βγάλανε καμιά 20ρια αριστουργηματικά σπαγγέτια και καμιά 20ρια χιλιάδες βλακείες νομίζω ότι αυτά τα αριστουργηματικά σπαγγέτι είναι ανυπέρβλητα και κάτω από την επιρροή τους απέκτησαν βάθος και τα αμερικάνικα. Οπότε ψήφησα σπαγγέτι :)

playmofreak είπε:
bad spenser - terrens hill.:το ονομά μου είναι τρινιτα.
και πότε γιορτάζεις; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τα δύο!

Βασικά μου αρέσουν όσα έχουν Ιππικό και Ινδιάνους ή Βόρειους και Νότιους, ανεξάρτητα αν είναι Αμερικάνικα ή Ιταλικά.

(Καλά, κάθε φορά ανατριχιάζω οταν βλέπω τις λέξεις "Fort Union")!

Σημ. Όσοι καθαρίζετε φασολάκια, προτιμήστε τα ξεσπυριστά. Είναι πιο εύκολα στο καθάρισμα... :fafoutis:
 
DINO είπε:
Σημ. Όσοι καθαρίζετε φασολάκια, προτιμήστε τα ξεσπυριστά. Είναι πιο εύκολα στο καθάρισμα... :fafoutis:
:rofl: :rofl: :rofl:

Σπαγγετι...μονο και μονο για τον παρακατω κυριο και την υπεροχη τριλογια!!!! :boss:

A Fistful of Dollars

http://www.youtube.com/watch?v=gqvK80XGJkA

For a few Dollars more

 
stayros είπε:
:rofl: :rofl: :rofl: Σπαγγετι...μονο και μονο για τον παρακατω κυριο και την υπεροχη τριλογια!!!! :boss:
Τα είπες όλα... Ακόμα και στους "Ασυγχώρητους" που δεν ήταν Σπαγγέτι, ήταν καταπληκτικός...

Να προσθέσω τις άλλες μεγάλες μορφές: Λι Βαν Κλιφ, Τζιαν Μαρια Βολοντε, Ελάι Γουάλας.
 
DINO είπε:
Και τα δύο!Βασικά μου αρέσουν όσα έχουν Ιππικό και Ινδιάνους ή Βόρειους και Νότιους, ανεξάρτητα αν είναι Αμερικάνικα ή Ιταλικά.

(Καλά, κάθε φορά ανατριχιάζω οταν βλέπω τις λέξεις "Fort Union")!

Σημ. Όσοι καθαρίζετε φασολάκια, προτιμήστε τα ξεσπυριστά. Είναι πιο εύκολα στο καθάρισμα... :fafoutis:
Kι εγω λατρευω το συγκεκριμενο ειδος!Αγαπημενη μου ειναι το Alvarez Kelly και οπως καταλαβατε οσοι εχετε δει την ταινια ειμαι Rebel to the bone!!!Επισης οτι εχει να κανει με βορειο ιππικο και Τζων Γουεην ανατριχιαζω.

Απο ιταλικα ξεχασατε να αναφερετε Gianni Garko, Anthony Steffen, Klaus Kinski, George Hilton, William Berger και αλλους πολλους.Απο αμερικανικα το αντιπαλο δεος του Wayne Randolph Scott.Eπισης Richard Windmark, Glenn Ford, Ben Johnson, Joel McCrea, Dean Martin, Gary Cooper, Ernest Borgnine, James Stuart, Audie Murphy, Burt Lancaster και αλλοι πολλοι.
 
DINO είπε:
Και τα δύο!Βασικά μου αρέσουν όσα έχουν Ιππικό και Ινδιάνους ή Βόρειους και Νότιους, ανεξάρτητα αν είναι Αμερικάνικα ή Ιταλικά.

(Καλά, κάθε φορά ανατριχιάζω οταν βλέπω τις λέξεις "Fort Union")!

Σημ. Όσοι καθαρίζετε φασολάκια, προτιμήστε τα ξεσπυριστά. Είναι πιο εύκολα στο καθάρισμα... :fafoutis:
Kι εγω λατρευω το συγκεκριμενο ειδος!Αγαπημενη μου ειναι το Alvarez Kelly και οπως καταλαβατε οσοι εχετε δει την ταινια ειμαι Rebel to the bone!!!Επισης οτι εχει να κανει με βορειο ιππικο και Τζων Γουεην ανατριχιαζω.

Απο ιταλικα ξεχασατε να αναφερετε Gianni Garko, Anthony Steffen, Klaus Kinski, George Hilton, William Berger και αλλους πολλους.Απο αμερικανικα το αντιπαλο δεος του Wayne Randolph Scott.Eπισης Richard Windmark, Glenn Ford, Ben Johnson, Joel McCrea, Dean Martin, Gary Cooper, Ernest Borgnine, James Stuart, Audie Murphy, Burt Lancaster, Robert Ryan, Jason Robarts και αλλοι πολλοι.
 
[video=youtube_share;1eHRK6zVFbQ]

αριστουργημα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Deathshadow είπε:
Απο ιταλικα ξεχασατε να αναφερετε Gianni Garko, Anthony Steffen, Klaus Kinski, George Hilton, William Berger και αλλους πολλους.Απο αμερικανικα το αντιπαλο δεος του Wayne Randolph Scott.Eπισης Richard Windmark, Glenn Ford, Ben Johnson, Joel McCrea, Dean Martin, Gary Cooper, Ernest Borgnine, James Stuart, Audie Murphy, Burt Lancaster, Robert Ryan, Jason Robarts και αλλοι πολλοι.
Πρεπει να ανοιξουμε και ενα τετοιο θεμα περι των αγαπημενων πρωταγωνιστων σπαγγετι. Μεχρι τοτε ας προσθεσω μερικους ακομα:

Lee Van Cleef, Gian Maria Volonte, Tomas Milian, Clint Eastwood, Fernando Sancho, Craig Hill, Franco Nero, Giuliano Gemma, Peter Lee Lawrence, Terence Hill, Henry Fonda, Charles Bronson κλπ κλπ
 
Το διδυμο Bad Spenser - Terrens Hill το ειδα 2-3φορες ολες κι ολες πριν χρονια αλλά δε μ αρεσουν ουτε τα Spaghetti ουτε τα γουεστερν..

ουτε και να καθαριζω φασολακια μ αρεσει(καθαριζεις καθαριζεις και στο τελος περισσοτερο ειναι αυτο που πετας παρα αυτο που κρατας για μαγειρεμα..)

λογω κρισης και βαρεμαρας προτιμω τα κατεψυγμενα

:biglaugh:
 
Δεν υπαρχει περιπτωση πλεον να κατσω να δω Σπαγγετι. Οσες φορες το επιχειρησα ειχα την τρελη επιθυμια να κλεισω την τηλεοραση και τις πιο πολλες το εκανα.

Παμε λοιπον στα Αμερικανικα που τα αντεχω, αν και δεν μου αρεσει το ειδος γενικοτερα. Συμφωνω με τον Aardvark οτι καθενας ειναι καλος στο ειδος του και κατα τη γνωμη μου, οι Ιταλοι δεν ειναι. Οι Αμερικανοι παλι, ειναι εξπερ.

Παντως αν ολα τα γουεστερν ηταν σαν το High Noon, τοτε σιγουρα θα εβλεπα περισσοτερα.

Οποτε Αμερικανικα, αν και ειμαι στο τσακ να παω για φασολακια!
 
Πίσω
Μπλουζα