Spectaculator, ZX32 κτλ

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.765
Για τους πραγματικά "καμμένους" του emulation που συγκινούνται ακόμα παίζοντας από Manic Miner μέχρι Tai-Pan στον πολυαγαπημένο Σπεκτρουμάκο, ιδού ο μακράν καλύτερος emulator που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή:

www.spectaculator.com

Εξομειώνει Spectrum 16/48/128/+2/+3, ακόμα και τα ρώσικα Scorpion Clones με τις φοβερές δυνατότητες! Toν έχω εδώ και καιρό, και μπορώ να σας πω με βεβαιότητα πως είναι τόσο πιστό στον αυθεντικό που μετά από λίγη ώρα ψάχνεις ασυναίσθητα με τα χέρια σου για το πληκτρολόγιο με τις γομολάστιχες!

elite.gif


Χμμμμ....Mα τι μου θυμίζει αυτό το screenshot; :rolleyes:
 
Φοβερος αλλα πλεον οχι δωρεαν

Τσεκαρετε τον ZX32 του πατριωτη Vaggeli Kapartziani.....
 
Έχεις δίκιο ότι δεν είναι δωρεάν πια. Κάνει κάπου 25 Ευρώ, αλλά έχει τα πάντα.

Άπειροι free και non-free emulators για spectrum (σε κάθε μηχάνημα, ακόμα και σε κινητά) υπάρχουν συγκεκριμένα στο:

http://www.worldofspectrum.org/emulators.html
 
eiparxei ena akma poli kalo ZX emul kanei ta idia me to spectaculator

tha psaxo tin silogi mou kai tha sas po
 
Ένας Απίστευτος και πολύ καλός δωρεάν emulator είναι και ο Klive 1.1 (ναι με Κ και όχι C). Ψάξτε στον Γούγλη, κατεβάστε τον, και θαυμάστε και τη φάτσα του Θείου (που είναι μόνο Ένας) σαν εικονίδιο στο desktop σας!!!!!!!!!
 
ΠΑιδια κατεβασα τον spectaculator(super).Πως μπορω να βαλω και αλλα παιχνιδια εκτος απο αυτα που ηδη εχει?
 
[edit]Roms[edit]

pooky(1)θα κατεβασω το klive εχω περιεργεια να το δω!!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε μου Akmaka αν ανεβασεις 1.15GB roms (TOSEC Sinclair Spectrum) μετα απο 2000 σελιδες scanαρισμα - τοτε μιλαμε για μεγαλα κεφια. :eek:

Χαρα στο κουραγιο σου :)
 
...λοιπόν, όποτε αρχίζει να περιστρέφεται μία συζήτηση γύρω απο TOSEC κλπ, το μυαλό μου μηχανικά αρχίζει να κάνει σκέψεις για αγορά νέου σκληρού !!

...κοίτα να δείς βρε παιδί μου κάτι μυστήρια πράματα... :D
 
Λοιπόν μετά από εξαντλητικό gaming με Manic Miner, Jetpac, Chuckie Egg, Space Raiders, Sabre Wulf, Atic Atac, Tapper και άλλα πολλά αγαπημένα μπορώ κι εγώ να σας πω ότι ο εν'λόγω emulator είναι πολύ καλός, πάρα πολύ καλύτερος από τον Klive.

Ναι, μετά από λίγο ψάχνεις να βρεις το πληκτρολόγιο με τις γομολάστιχες.

Άψογος σε full screeen mode ιδιαίτερα αν έχεις (ακόμα) CRT οθόνη!
 
Τωρα οι κατοχοι ενος spectrum πρεπει να ειναι χαρουμενοι...

Και αυτο γιατι εχει βγει ενα προγραμματακι το οποιο μετατρεπει τα

emulator παιχνιδια απο format.tap σε audio wav..Αυτο σημαινει πως

μπορουν να τα κανουν copy ξανα σε κασσετα και να ακολουθησουν την ιερη

διαδικασια του load!!!!!

Επισης απο οτι εχω καταλαβει μπορουν να τοποθετησουν ολα τα παιχνιδια

σε ενα ψηφιακο player και να τα παιζουν απο εκει!!

Προσοχη το wav δεν δεχεται καμια μετατροπη mp3 κλπ γιατι αλλαζουν οι κορυφες

και δεν αναγνωριζονται απο το micro!!!
 
Μπορείς να δώσεις ένα άλλο link για το

Spectaculator να το κατεβάσουμε?

Αmiga tower κάθε Κυριακή 3-4 το απόγευμα από τον gamesradio.gr
 
rigardie δεν καταλαβα φιλε μου....αλλo Link γιατι?Αυτο που εβγαλα

δε σου κανει δουλεια?
 
rigardie κοιτα λιγο στο PM σου!!!!
 
Εκανα install χθες τον spectaculator σ' ενα καινουργιο pc. Πηγα να το τρεξω και μου εβγαλε ενα μηνυμα που δεν εχω ξαναδει. Κατι που ελεγε "spectaculator.exe tried to change the system clock..." και ειχε error code CCB-A. Γνωριζετε κατι;;
 
Μηπως εβαλες καμια "πονηρη" εκδοση που αλλαζει την ωρα του συστηματος για να κανει override το time-limit? (O Spectaculator δεν ειναι δωρεαν!)
 
Αν είναι να κάνεις πονηριές κάντες καλά, πάρε τον υπόγειο.
 
Πίσω
Μπλουζα