Spectaculator, ZX32 κτλ

Συγγνωμη παιδια αλλα εχω αγορασει κανονικα και με το νομο το spectaculator. Οποτε δεν παιζει κατι τετοιο.
 
Έχεις τη σωστή έκδοση για το λειτουργικό σου; Μήπως κάποιο αντιβιοτικό το παράκανε...;
 
nkarytia είπε:
Έχεις τη σωστή έκδοση για το λειτουργικό σου; Μήπως κάποιο αντιβιοτικό το παράκανε...;
Το ιδιο antivirus εχω και στο παλιο pc (NOD32) και δουλευει μια χαρα.

Θα το ξανακατεβασω και θα το ξαναστησω.
 
Μολις το δοκιμασα, αλλα δεν εγινε τιποτα. Το ιδιο μηνυμα μου βγαζει.
 
Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το λειτουργικό, service pack, direct x, κλπ;
 
Το ελυσα το μεσημερι το προβλημα.

Επρεπε να απενεργοποιησω το hardware DEP της CPU απο το BIOS.

Tωρα δουλευει. Μονο που δεν μου δουλευει σε (800χ600 και 16bit χρωμα) full screen.
 
paidia mipos mporei kapoios pou exei idi kanei ton kopo na katevasei ta xiliades arxeia na ta kanei upload kapou ?...
 
κατέβασα και εγώ τον φοβερό αυτό emulator και φυσικά θα ψάξω τρόπο να τον κάνω δικό μου μετά τον πρώτο μήνα...ελπίζω να υπάρχει τέτοιος

Το έκανα για πλάκα αφού σνόμπαρα το σπεκτρουμάκι μου από τον καιρό που τον έβαλα στο κουτί του για τον 6128 το 1986 όπου βρίσκεται μέχρι και σήμερα...Περιττό να σας πω τι έγινε...έλιωσα το space raiders(για μένα ανώτερο και από το κλασσικό arcade) αλλά τρελάθηκα με το φοβερό jumping jack που έπιαζα 2 ώρες συνεχόμενα...μετά από 23 χρόνια αναστήθηκε λοιπόν έστω και έμμεσα ο σπέκτρουμ μου.

Να ρωτήσω κάτι τώρα. Ρε παιδιά γιατί το pssst δεν είναι free; Τι δικαιώματα ψάχνουν 25 χρόνια μετά;

Άσχετο...ο σπέκτρουμ είχε καλύτερο σκρολινγκ χαρακτήρων από τον 6128 ...ο τελευταίος απλά είχε περισσότερα χρώματα ταυτόχρονα στην οθόνη...αγαπημένοι βέβαια και οι δυο σε μένα αλλά οι αλήθειες να λέγονται.
 
Κανενα παιχνιδι της Ultimate δεν ειναι ελευθερο προς διακινηση...
 
Αφου βγαζει λεφτα ακομη,οπως με το "jetpack" στο "Live".

Tσινγκ τσινγκ 800 points. :D
 
@gtsamour

Γιάυτό και γώ είπα να τα πάρω original και σε ROM cart

ωραίος
 
Wally είπε:
Φοβερος αλλα πλεον οχι δωρεαν
Τσεκαρετε τον ZX32 του πατριωτη Vaggeli Kapartziani.....
Με χαρα σας ανακοινωνω οτι προεβειν στην δυνατοτερη νεκρανασταση post στην ιστορια του RetroManiaX μιας και το quoted ειναι απο την ημερα που εκανα register στο φορουμ!!

O λογος ειναι οτι o Βαγγελης (με τον οποιο ειχαμε μια συντομη ηλεκτρονικη επικοινωνια πριν κανα χρονο) εμφανιστηκε στο WOS.
 
Αχ, ZX32!

Μάλλον ο πρώτος Windows Spectrum emulator που χρησιμοποίησα. Και εξαιρετικός για την εποχή του.

ΥΓ: κορυφαίος ο μπουμπούνας που έχοντας μπερδέψει τον "Vaggelis" (Καπαρτζιάνης) με τον "Vangelis" (Παπαθανασίου) απαντά: I haven't heard anything about Vaggelis since he wrote the score to "Chariots Of Fire". :p
 
Εγω ξεκινησα με τον Χ128 αλλα η απεχθεια μου για το DOS με οδηγησε στον ΖΧ32 τον οποιο χρησιμοποιουσα μεχρι και πριν 2 χρονια. Ειχε εκπληκτικο compatibility για την εποχη του και πολυ ευκολο gui.

Πλεον χρησιμοποιω τον Spin και τον SpecEmu.

Καλη φαση ο Καπαρτζιαννης να κανει ενα μικρο revision.
 
Δοκιμαστε τον νεο Spectaculator 7.5. Βασικα δωστε Ζoom 300% και View->Mimic TV Screen και τσεκαρετε Scanlines και Aerial (RF) input. Φοβερο αποτελεσμα!

RfWithShadowMaskOverlay.png


(σε κινηση ειναι πολυ καλυετρο το αποτελεσμα)

Θυμιζω οτι ειναι shareware (20 euro) και οτι το demo ειναι για 30 ημερες.

Info

Ο δημιουργος του ετοιμαζει εκδοση για το iPhone...
 
Μονο για λιγο ακομα, ο John Needle εβαλε προσφορα στον Spectaculator -75% (παει στα ~5 euro) λογω των 30ων γενεθλιων του Spectrum!

Κωδικος εδω
 
Αγοράστηκε, τα αξίζει τα 5 ευρώ. :)
 
Εμενα δεν με εχει πεισει ακομη.
 
Πίσω
Μπλουζα