Star-Blazers the Movie: Space Battleship Yamato (2010)

Παιδιά, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο thread.

Γράφω συνεχώς "arigato" και δε μου κατεβαίνει το trailer !
 
A new trailer .

[edit] O Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχα καλα ε!εχω ποροθει!!να φανταστητε αν και σε αλλο γαλαξια το μικρο μου Defiant Class στο STO to εχω ονομασει Yamato ,ειναι ενα μικρο δολοφονικο gunship χαχα μικρο στο ματι μεγαλο στο PVP χαχαχα!ετσι αν δεν τιμησουμε τους παλαιους θα πεσει Photon torpedo να μας πλακωσει!!!
 
Ελπίζω να τους "κόψει" να βγάλουν μια υποτιτλισμένη ή μεταγλωττισμένη έκδοση και για την καθ' ημάς Δύση. Τα CGI δείχνουν αριστούργημα! (Το απόλυτο Space Opera - Ως ένας από τους πιο καμμένους με Starblazers στην Ελλάδα να σημειωθεί ότι δεν είμαι αντικειμενικός).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι...είδα το όπλο κυματιστής κίνησης σε δράση... :)

χεχε φανταστείτε το και σε 3d έκδοση....είμαι ικανός να το δω ακόμα και στα γιαπωνέζικα χωρίς υπότιτλούς!
 
Στο Japan κυκλοφορησε ηδη.

2 λεπτα εδω

[edit] O Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Και 5 εδω

[edit] Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Association of Copyright for Computer Software [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν ξεκινησε να προβαλεται στην Ελλαδα (Καλοκαιρι 82-τελη Αυγουστου) το εβαζαν καθε Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη στις 6μμ. Εννοειται οτι το παιχνιδι ξεκινουσε μετα τη σειρα. Ηταν η σειρα με την οποια πολλα παιδια κλειναμε τις καλοκαιρινες αναμνησεις εκεινου της χρονιας κ σκεφτομασταν αν θα ταιριαζουν οι ωρες (με τα αγγλικα ή γαλλικα) για να το βλεπουμε το χειμωνα. Βιντεο δεν ειχαμε ακομη...

Ενας ακομη καμμενος απο Star Blazers, ποτε δεν το ειδα ολο τελικα αλλα πριν απο ενα μηνα το απεκτησα ολοκληρωμενο.

Περιμενω τις γιορτες για να το δω με ησυχια!
 
Αν και έχει πολύ καιρό να γραφτεί κάποιο ποστ στο συγκεκριμένο θέμα, το επαναφέρω γιατί θα δώ την ταινία σήμερα το βραδάκι!!! :)

Περιμένω πως και πώς να περάσουν οι ώρες για να πάω στο σπίτι να το δώ! Είδα τρειλεράκια και είμαι πολύ αισιόδοξος για το αποτέλεσμα! Με τα Ιαπωνικά δεν έχω πρόβλημα... μου αρέσει σαν γλώσσα και σίγουρα θα δένει με την ατμόσφαιρα. Πριν λίγα χρόνια είχα δεί και το "Θωρηκτό Γιαμάτο" επίσης στα Ιαπωνικά και ξετρελάθηκα (αφού είχα κάτσει 2 μήνες και έκανα... μετάφραση τους Αγγλικούς υπότιτλους στα Ελληνικά... ο μαζόχας!)... Εγώ και αν είμαι καμμένος με το Star Blazers και το Yamato γενικότερα... Να σκεφτείτε το έχω φτιάξει και σε μοντελάκι και το έχω σε βιτρίνα στο σπίτι μου! (Το διαστημόπολοιο το έχω σε 1/700 και το θωρηκτό σε 1/350... τεράστιο είναι, σχεδόν 1 μέτρο!)
 
1/350 σημαίνει ότι ξέρουν πόσο είναι το "αληθινό"; λολ

Σήμερα βγήκε στους κινηματογράφους;
 
Shock είπε:
1/350 σημαίνει ότι ξέρουν πόσο είναι το "αληθινό"; λολ
Σήμερα βγήκε στους κινηματογράφους;
Χαχαχα... όχι... απλά θεωρητικά το διαστημόπλοιο είναι ανακατασκευή του θρυλικού θωρηκτού, και το πάνε βάση του μεγέθους εκείνου, δηλαδή το διαστημόπλοιο έχει τις ίδιες διαστάσεις με αυτές που είχε το θωρηκτό...

Εχμ... όχι δεν βγαίνει στους κινηματογράφους, ούτε έχω δει να υπάρχει καμία ενημέρωση πως θα παιχτεί... είμαι από τους... παράνομους :cool:
 
Το είδα το είδα!!!

Πωπω! Ανατρίχιασα... όπως και τότε που είχα δεί το πρώτο επεισόδιο στην τηλεόραση!

Ειδικά την στιγμή που το Γιαμάτο, σηκώνεται μέσα από τις πέτρες και τα χώματα... πολύ δυνατή σκηνή!

Γενικά η ταινία έχει τα καλά της, αλλά έχει και τα άσχημά της...

Για παράδειγμα... θυμίζει κάτι από την ταινία του... Νιλς Χόλγκερσον, οπου μέσα σε μία ταινία, στρίμωξαν μία ολόκληρη σειρά... ε...κάπως έτσι είναι και εδώ!

Για τους λάτρεις όμως των Star Blazers (όπως είμαι και εγώ), είναι ένα must!!!

Δεν θέλω να πώ πολλά για την ταινία, για να μην την "σπάσω" σε αυτούς που θέλουν να την δούν, πρέπει όμως να πώ πως τα εφέ και το στόρυ είναι πολύ καλά.Στα αρνητικά είναι το οτι δεν δείχνει καθόλου τι γίνεται μέσα στα σκάφη των κακών,καθώς και οτι αυτοί δεν είναι ανθρωπόμορφοι όπως ήταν στο κινούμενο σχέδιο. Επίσης από την μέση του έργου και μετά, διαφοροποιείται πολύ από την σειρά,χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό. Το τέλος είναι τελείως διαφορετικό και αρκετά φορτισμένο συναισθηματικά... Οι ηθοποιοί, για Ιάπωνες, καλοί είναι... Η Γιούκι είναι κούκλα :flower: για όποιον του αρέσουν οι Ασιάτισσες.

Γενικά, πέρασα 2 ώρες και 15 λεπτά περίπου, βλέποντας μία πολύ ευχάριστη ταινία, που ξύπνησε πολλές πολλές αναμνήσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και ξεσκόνισες και τα Ιαπωνίζικα σου :)

Από γραφικά πως ήταν; Hollywood ή Bollywood?
 
Eχει βγει σε DVD με Αγγλικους υποτιτλους?
 
Εγώ το είδα με Ελληνικούς υπότιτλους πάντως...αλλά δεν ήταν και πολύ καλοί... ήταν μετάφραση από Αγγλικούς, που ήταν μετάφραση από Ιαπωνικούς.

Η ποιότητα ήταν Hollywood! Το είδα και σε ποιότητα HD και είναι πράγματι πολύ προσεγμένο.
 
Space+Battleship+Yamato+2010.jpg
Space Battleship Yamato 2010.jpg

Αυτή είναι η αφίσα της ταινίας. Ο Kodai "δένει" μία χαρά με τον χαρακτήρα, καθώς φυσικά και ο πλοίαρχος Okita...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και καλό μήνα...

Βρε σεις... σας άφησα παραπάνω από 2 εβδομάδες, και έφυγα και γύρισα από τις διακοπές... και κανένας σας δεν έτυχε να δεί την ταινία για να την σχολιάσουμε λιγάκι!!! :)
 
Την είδα την προηγούμενη εβδομάδα, με πολύ ανυπομονησία.

Αν και σε ορισμένες φάσεις "πεταγόμουνα από τον καναπέ" από τη χαρά,

εν κατακλείδει θα έλεγα ότι τέτοιο "υλικό" (δηλ. η "κληρονομιά" του Star Blazers) θα μπορούσε να είχε "δουλευτεί" καλύτερα.

Μάλλον "καλούτσικο" θα το χαρακτήριζα.
 
exetlaios είπε:
Την είδα την προηγούμενη εβδομάδα, με πολύ ανυπομονησία.Αν και σε ορισμένες φάσεις "πεταγόμουνα από τον καναπέ" από τη χαρά,

εν κατακλείδει θα έλεγα ότι τέτοιο "υλικό" (δηλ. η "κληρονομιά" του Star Blazers) θα μπορούσε να είχε "δουλευτεί" καλύτερα.

Μάλλον "καλούτσικο" θα το χαρακτήριζα.
Είναι η "αίσθηση" που άφησε και σε μένα, ότι... μάλλον πιο πολύ μοιάζει σαν τηλεοπτική σειρά που την "κουτσούρεψαν" για να γίνει ταινία... και πάλι όμως "τρώγεται" και βλέπεται ευχάριστα... αν μη τι άλλο, οι 2 ώρες και 15 λεπτά περίπου που κρατάει, είναι πολύ λίγες για να συμπεριλάβουν ολόκληρη την ιστορία του ταξιδιού στον πλανήτη Ισκαντάρ... Το τέλος σου άρεσε; Θα το προτιμούσα διαφορετικό... Στο κινούμενο σχέδιο δεν τελείωνε έτσι... υπήρχε και άλλος κύκλος επεισοδίων που θα μπορούσε να γίνει και 2η ταινία... αλλά προτίμησαν να το τελειώσουν οριστικά... κρίμα :(
 
Δε διάβασα κάτι σχετικό και θέλω πολύ να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει κάτι...

 


Θα παιχτεί στους κινηματογράφους ή μόνο σε ντιβιντί θα βγει;;;;
:xm:
 
Πίσω
Μπλουζα