Star-Blazers the Movie: Space Battleship Yamato (2010)

Juanita είπε:
Δε διάβασα κάτι σχετικό και θέλω πολύ να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει κάτι... 


Θα παιχτεί στους κινηματογράφους ή μόνο σε ντιβιντί θα βγει;;;;
:xm:
Στην Ιαπωνία, παίχτηκε στους κινηματογράφους τον Δεκέμβρη του 2010.Δεν διάβασα να παίχτηκε πουθενά αλλού στους κινηματογράφους. Τώρα υπάρχει πια και σε Bluray...Δεν νομίζω να παιχτεί ποτέ εδώ στον κινηματογράφο... είναι ταινία που απευθύνεται δυστυχώς σε "ειδικό" κοινό, όπως είμαστε εμείς οι ρετρομανείς...
 
Το είδα πριν τις διακοπές με ιαπωνικό ήχο και αγγλικούς υπότιτλους...δεν λέω καλό είναι και βγήκε η νοσταλγία για εμάς τους φίλους του διαστημόπλοιο Αργώ! Δυστυχώς όμως θα συμφωνήσω με τους φίλους παραπάνω που ανέφεραν ότι θυμίζει καλοδουλεμένη τηλεοπτική σειρά και όχι κινηματογραφική ταινία! Θέλαμε περισσότερες μάχες -αλλά γκαλάκτικα- και περισσότερο όπλο κυματιστής κίνησης! Θα μπορούσε κανείς να πει ότι εστίασε περισσότερο στο κοινωνικό κομμάτι και στα συναισθήματα των ηρώων του παρά στο sci fi κομμάτι! Σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό απλά θα το θέλαμε καλύτερο! Φυσικά αξίζει να χαραμίσετε τα 135 λεπτά που διαρκεί για πάρτη του. Δείτε το και ξανασχολιάζουμε λοιπόν! Να ξέρετε πάντως ότι υπάρχει ήδη σε 1080p έκδοση για...αγορά! ;)
 
Το είδα και εγώ πριν λίγες ώρες !! ("σπέσιαλ" king-size προβολή σε προτζέκτορα γνωστού μου - επιβαλλόταν άλλωστε, για κάτι τόσο επικό !!)

Επίσης να αναφέρω πως, ομοίως με τον φίλο Stan, είχα δεί γύρω στο 2005 με 2006 τα αυθεντικά ιαπωνικά επεισόδια 1ου και 2ου κύκλου [τον τρίτο τον άφησα στη μέση :p ], καθώς και κάποιες απο τις ταινίες).

Σε πολλά σημεία λοιπόν, με κάλυψαν όσα είπαν παραπάνω τα υπόλοιπα μέλη/θεατές της ταινίας αυτής.

(***ακολουθούν spoilers !!***)

Γενικά πάντως, μoυ άρεσε αρκετά. Τα εφφεδάκια "χορταστικά", πολύ ταιριαστά και τα κοστούμια, ενώ οι ερμηνείες ήταν μέσες-άκρες στο "σωστό δρόμο".

Ευτυχώς διαπίστωσα πως η ταινία δεν έχανε καθόλου σε ενδιαφέρον και ατμόσφαιρα, παρά τις διάφορες αλλαγές (διαφορετικοί Gamilas, αλλαγή φύλου στον Aihara και τον Δρ. Sado, πιό "ζόρικη" Yuki, κλπ). Επίσης είναι φανερό ότι "αναμιγνύονται" ελαφρώς τα σενάρια, μιά και έχουμε "μεταγενέστερους" χαρακτήρες όπως τον Saito, και επιπλέον οδηγούμαστε σε ένα τέλος που είναι σαφώς πιό "σκληρό" και "θλιμμένο", αν και ελαφρώς αναμενόμενο, μιά και κάνει... "μπαμ" απο μακριά η ομοιότητα με το τέλος της 2ης ταινίας ("Αντίo, θωρηκτό Yamato") - όπου όμως ο αντίπαλος ήταν η Αυτοκρατορία-Κομήτης.

Η γενική εντύπωση λοιπόν ήταν πολύ καλή.

Αν υπήρξε κάτι που με "χάλασε", ήταν η ψιλο-"ξενέρα" του ending theme απο τον Tyler.

Δεν λέω ότι ήταν -εντελώς- αταίριαστο, αλλά απο την στιγμή που έπαιξαν σε "στρατηγικά" σημεία την μουσική του θαυμάσιου αυθεντικού εισαγωγικού κομματιού ("saraba, chikyuu yo..." κλπ) για maximum πόρωση, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κλείσουν το ίδιο επικά, με το "κόκκινο φουλάρι" (makka na sukaafu). Eιδικά αν το τραγουδoύσε ο Σασάκης, θα ήταν ΤΖΕΤ !! :headbangdude: (πολλά ζητάω, ε; :p :p)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γειά σου ρε Billy! Με τις πάντα καταπληκτικές περιγραφές σου!

Τελικά, όλοι λίγο-πολύ μέχρι στιγμής συμφωνούμε! Τυχαίο; Δεν νομίζω! :)

Κουρυφαία-ανατριχιαστική σκηνή της ταινίας, πιστεύω πως είναι η στιγμή που το Yamato απογειώνεται... Μόλις το αντίκρυσα μου ήρθε να δακρύσω! Το έχουν φτιάξει καταπληκτικό! Το συναίσθημα που βγάζει η σκηνή είναι απίστευτο! Αυτή η σκηνή μου είχε μείνει στο μυαλό από τα παιδικά μου χρόνια... από την πρώτη μου "επαφή" με το διαστημόπλοιο "Αργώ" όπως το έλεγαν τότε.
 
@Billy

Αν δεν σε ήξερα θα πίστευα ότι γράφει Ιάπωνας! Που τα ξέρεις όλα αυτά ρε συ, ακόμα και τα μουσικά θέματα και τους τραγουδιστές!
 
Stanfromgreece είπε:
Κουρυφαία-ανατριχιαστική σκηνή της ταινίας, πιστεύω πως είναι η στιγμή που το Yamato απογειώνεται...
Σίγουρα μέσα στις καλύτερες στιγμές της ταινίας !! :)

Οσο για την σειρά, δεν το συζητάμε - οι περισσότεροι την παρακολουθούσαμε φανατικά ως πιτσιρικάδες (έχει και ξεχωριστό thread), και γι' αυτό άλλωστε επιδιώξαμε να δούμε και τα αυθεντικά ιαπωνικά επεισόδια.

Shock είπε:
@Billy Αν δεν σε ήξερα θα πίστευα ότι γράφει Ιάπωνας! Που τα ξέρεις όλα αυτά ρε συ, ακόμα και τα μουσικά θέματα και τους τραγουδιστές!
Και να σκεφτείς ότι δεν ανήκω στους "hardcore" fans των anime.

Απλά κάποια μουσικά θέματα & τραγουστές είναι ιδιαίτερα γνωστά σε όσους είχαν "σκαλίσει" λίγο παραπάνω το θέμα στο παρελθόν. (ειδικά διάφορα ονόματα όπως εκείνο του Sasaki, του Mizuki, κ.α.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις το παρακολουθησα!

Θα συμφωνησω οτι ηταν "στριμωγμενο". Αυτο που καταρχην χρειαζοταν ηταν μιση τουλαχιστον ωρα ακομα και αλλαγη της εστιασης σε πιο action κομματια. Παρατηρουμε πολλες φορες κατα τη διαρκεια του φιλμ το συνδρομο "ο-κοσμος-καιγεται-και-ο-πρωταγωνιστης-ξυνεται". Αυτο απο τη μια θα μπορουσε να συμμαζευτει ωστε να δωσει χωρο να γινουν εμφανη βασικα κομματια της πλοκης που δυστυχως "απλα συνεβησαν στο background" απο την αλλη ομως εδινε αυτη την 80-ιλα που ειχα χρονια να δω σε action scifi ταινιακι.

Nαι! Ειχα 20 χρονια να δω να κυκλοφορει μια νεα "διαστημικη" ταινια, απο αυτες που με πορωναν οταν ημουν πιτσιρικας.

Σιγουρα τo Yamato του 2010 δεν απευθυνεται στα πιτσιρικια που ελιωσαν καποτε με το οριτζιναλ anime του 1974. Oλοι αυτοι ειμαστε τωρα 30-40 χρονων. Μας χτυπανε ασχημα τα σεναριακα κενα, τα τεχνικα παραδοξα, τα κλισε, οι μη-ρεαλιστικες εκβασεις-αποφασεις, οι λοξοδρομησεις του plot (αλλα και εκτιμουμε ιδιαιτερα τη "διαστημικη βομβα" Yuki :) ).

Οι τωρινοι πιτσιρικαδες πιστευω οτι θα το λατρεψουν...και αν παιχτει ποτε στα σινεμα θα θυμηθουμε στα βλεμματα των δεκαχρονων, τα δικα μας βλεμματα οταν "αποροφουσαμε" καθε καρε απο τον Τελευταιο Αστρομαχητη, το Διαστημοπλοιο Αργω, την Ομαδα Τζι κτλ.

Ο ηθοποιος που επαιζε τον Οκιτα εδινε ρεστα btw.

Να ναι καλα οι φιλοι Ιαπωνες που μπηκαν στο τριπ και μας δωσαν ενα "νεο" Yamato. Μονο και μονο η σκηνη της απογειωσης μας σηκωσε τις τριχες λες και χωσαμε το δακτυλο σε υποσταθμο της ΔΕΗ.
 
To πρωτοείδα και εγώ πριν από καμμιά 20 μέρες και έκτοτε μερικές φορές ακόμα.

Δυστυχώς η ελληνική μεταγλώτιση αν και φιλότιμη κάπου έχανε χαρακτηριστικά, προτιμώ την αγγλική.

Ωραία ταινία, μαζεμένη αν και γενικά συμφωνώ με τα σχόλια των προηγούμενων.

Μου θύμισε την εποχή που το πρωτοείδα στην κρατική τηλεόραση όταν ήμουν στην 5ή ή 6η δημοτικού. :) :) :)
 


 

 


Θέλω και εγώ να το δωωωωωω....


 

 

Και τώρα θα βγει ο Σταν και θα με κράξει που για μιά φορά ακόμη γκρινιάζω...
 
πωπωωωωω Δευτεριάτικα! ε... δες το! :p
 
Βλέπω κάτι αρχίζει και κινείται! Όλο και πιο πολλοί φίλοι το έχουν πια δεί! Χεχε...αντε, για να μπορέσουμε να πούμε και περισσότερα ;)
 
Ωχ! Στο YouTube,πέτυχα αυτό...και πείτε μου, αν δεν δείχνει σκηνές από ταινία,βασισμένη στον 2ο κύκλο επεισοδίων...τότε τί στο καλό δείχνει;;;

 
Πίσω
Μπλουζα