Star Wars

candy

RetroNuts!
Joined
25 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.578
Αντιδράσεις
85
Νομίζω πως πρέπει να αποτίσουμε φόρο τιμής στον George Loukas και ιδιαίτερα σε αυτό το κινηματογραφικό αριστούργημα που έμελε να αλλάξει τις ζωές μας!! Eίναι η ταινία (τριλογία για την ακρίβεια) που ταυτίστηκε περισσότερο απο αποιαδήποτε άλλη με τη δεκαετία των 80s. Είναι πραγματικά απίστευτο αν συλλογιστεί κανείς, πως με τα ελάχιστα μέσα που διέθετε για εκείνη την εποχή δημιούργησε ένα τόσο άρτιο και αξεπέραστο έργο που ακόμα και και τώρα μου προκαλεί δέος. Το είχα και σε παραμύθι με κασέτα και το άκουγα με τον αδερφό μου.Και μόνο στο άκουσμα της ασθματικής ανάσας του Darth Vader ένιωθες τα κακό να σε περιτριγυρίζει!!!Ασύλληπτη σκιαγράφηση χαρακτήρων.:eek:
 
Να προσθέσω και τα Indiana Jones , Back to the Future
 
Ναι το Star Wars είναι από τα αγαπημένα μου. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι φανατικός, όχι, κάτι τέτοιο θα ήταν ένα φρικτό και τρισάθλιο ψέμα. Ναι, ΔΕΝ είμαι φανατικός. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ φανατικός, ΟΥΤΕ τρελλαμένος με τα Star Wars. Όχι .

Απλά έχω ονομάσει το αυτοκίνητό μου Darth Vader, και γι'αυτό το λόγο το ήθελα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι μαύρο......... ΟΧΙ δεν είμαι φανατικός....ΟΧΙ...

Απλά έχω ονομάζει το Ματιζάκι της κοπελιάς μου Master Yoda λόγω μεγέθους και την πρίζω να το βάψουμε πράσινο....ΟΧΙ δεν είμαι φανατικός....ΟΧΙ...

Απλά αποφεύγουμε να παρκάρουμε τα δύο αυτοκίνητα μαζί στο γκαράζ για να μην ξεκινήσει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ...

Πάνω απ'όλα, έτσι;
 
Απο που να αρχίσω και που να τελειώσω με το Star Wars !!

Eίχα δεί την πρώτη προβολή της ταινίας στην Ελλάδα όταν ήμουν πιτσιρίκι (πρώτη δημοτικού) και με το ζόρι προλάβαινα τους υπότιτλους !! :D

Aπο τότε παραμένει η αγαπημένη μου ταινία E.Φ. (και θεωρώ την "Αυτοκρατορία Αντεπιτίθεται" την καλύτερη της αρχικής τριλογίας).

...και μία σούπερ-σπέσιαλ retro ανάμνηση, αφιερωμένη στις "παλιές καραβάνες" του Star Wars:

Επειδή η συγκεκριμένη ταινία είχε θεωρηθεί ότι θα προσελκύσει ως επι το πλείστον τις "νεαρότερες" ηλικίες, είχαν φροντίσει να αφαιρέσουν την σκηνή όπου ο Μπεν κόβει το χέρι του Walrus Man !! (...αθάνατη ελληνική λογοκρισία...).

...την επίμαχη σκηνή κατάφερα να την δώ έξι ολόκληρα χρόνια αργότερα, όταν νοίκιασα για πρώτη φορά την κασσέτα απο video club !!
 
Το πρώτο μέρος του διαστημικού έπους των έξι επεισοδίων πια, αν και γυρίστηκε πριν τριάντα πια χρόνια (η πρώτη ταινία) νομίζω ότι είναι μεν με πιο πρωτόγονα κινηματογραφικά εφέ αλλά ήταν αρτιότερο από άποψη ηθοποιίας αλλά και δέσιμο σεναρίου.

Η πρώτη τριλογία του πολέμου των άστρων είναι τελικά αυτή που έγραψε ιστορία και έγινε αιτία για την δημιουργία ενός ολόκληρου κινήματος (μαζί βέβαια και με το Star Trek που ξεκίνησε μία δεκαετία νωρίτερα) φανατικών οπαδών και της σειράς αυτής καθέ αυτής αλλά και της science finction κινηματογραφικής σκηνής.

Η δεύτερη τριλογία αν και έχει φανταστικά κινηματογραφικά εφέ (άλλωστε ο George είναι "μανούλα" σε αυτά), έχει και το ονομαστό cast, ακόμα και το σενάριο που θα μπορούσε να κάνει για μία φορά ξανά την διαφορά, έχω την αίσθηση ότι κάπου χωλένει ή εμένα πια (ως οπαδός της πρώτης τριλογίας) κάπου με αφήνει αδιάφορο θα έλεγα. Δεν έχει εν πάσει περιπτώση το κάτι που είχε το πρώτο μέρος.

Εγώ δεν έχω ονομάσει τίποτα με ονόματα από το έπος αυτό, όμως παραμένω οπαδός της και έτρεξα να προμηθευτώ και το πακέτο με τις ταινίες και τα Extras, το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους σας (ειδικά τώρα που η τιμή του έχει παίσει αρκετά - έως πολύ).

Μπορείτε να το βρείτε εδώ/ταινίες και εδώ/ταινίες/extras.

250px-Star_wars_dvd_cover.jpg


-----------------------------------------------------

Επιπλέον πληροφορίες για τον Πόλεμο των Άστρων, θα βρείτε όπως πάντα στην Online εγκυκλοπαίδεια Wikipedia, με πολλές και ενδιαφέρουσες αναφορές και σε τηλεοπτικές μεταφορές του έπους σε μορφή κόμικς:

Production - Release dateThe Star Wars Holiday Special - November 17, 1978

Caravan of Courage: An Ewok Adventure - November 25, 1984

Star Wars: Droids - September 7, 1985

Star Wars: Ewoks - September 7, 1985

Ewoks: The Battle for Endor - November 24, 1985

Star Wars: Clone Wars (2-D series) - November 7, 2003

Star Wars: Clone Wars (3-D series) - 2007 (expected)

Star Wars live-action TV series - 2008 (expected)
250px-Clone_wars.jpg


-----------------------------------------------------

Ενώ είχα δει όλη την αρχική τριλογία αρκετές φορές στο παρελθόν, την περίοδο που ήμουν φαντάρος είχε επανεκδοθεί με περισσότερες σκηνές και καλύτερο ήχο/εικόνα (αρχές 1997) και παιζόταν στους κινηματογράφους.


Χαρά μου ήταν όταν ήμουν εξωδούχος να πηγαίνω στην πλησιέστερη πόλη (Λάρισα) και να τα βλέπω όλα ξανά...


-----------------------------------------------------

Για τον αγαπητό κύριο Indiana Jones (άλλη μία τριλογία που της έχω εξαιρετική αδυναμία) αλλά και για το Back to the Future σίγουρα αξίζουν το δικό τους αποκλειστικό topic...
 
Επιπλέον πληροφορίες για τον Πόλεμο των Άστρων, θα βρείτε όπως πάντα στην Online εγκυκλοπαίδεια Wikipedia, με πολλές και ενδιαφέρουσες αναφορές και σε τηλεοπτικές μεταφορές του έπους σε μορφή κόμικς:

Production
Release date

The Star Wars Holiday Special

November 17, 1978

Caravan of Courage: An Ewok Adventure

November 25, 1984

Star Wars: Droids

September 7, 1985

Star Wars: Ewoks

September 7, 1985

Ewoks: The Battle for Endor

November 24, 1985

Star Wars: Clone Wars (2-D series)

November 7, 2003

Star Wars: Clone Wars (3-D series)

2007 (expected)

Star Wars live-action TV series

2008 (expected)
250px-Clone_wars.jpg
 
Το αξιοθαύμαστο με τη σειρά αυτή είναι ότι έχει φανατικούς οπαδούς από όλες τις ηλικίες. Για παράδειγμα το ανηψάκι μου, 6 ετών, ξέρει τα πάντα για τα Star Wars. Έχει όλα τα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει στο PS2 και μπορώ να πω ότι παίζει σχεδόν αποκλειστικά με αυτά και μόνο.

Ειδικά το Battlefront II στο PS2 το τερμάτισε σε ένα 24ωρο, χωρίς καν να ξέρει τη γλώσσα στην οποία "μιλούσε" το παιχνίδι. Επίσης όταν μαζεύονται συμμαθητές του δεν υπάρχει μέρα που να μην αναφερθούν στην σειρά αυτή και φυσικά στα βιντεοπαιχνίδια που όλοι φανατικά παίζουν.

Από την άλλη δεν γνωρίζει, ούτε αυτός, ούτε και οι φίλοι του, το Star Trek. Ίσως γιατί είναι πιό "βαρύ" σε περιεχόμενο, ίσως γιατί δεν έχει την εξάπλωση των Star Wars μέσω videogames. Βέβαια είναι σίγουρο ότι αναβαίνοντας ηλικιακά η κατάσταση ανατρέπεται κα βρίσκεις όλο και περισσότερους να σχολούνται με το Star Trek.
 
Το πρωτο εργο της τριλογιας το ειχα δει σε ενα θερινο σινεμα

στην χανιωτη χαλκιδικης το 1981.....τιμη εισοδου 50 δραχμες!!!

Ηταν η αρχη ενος ερωτα!!!
 
Πρώτο είδα τότε το Return of the jedi και είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα. Αρκετά χρόνια αργότερα μαζί με εναν φίλο αρχίσαμε να κάνουμε συλλογή τις φιγούρες της kenner των 3.3/4". Οταν βγήκε στους κινηματογράφους το The phantom menace σύνεχισα να συλλέγω τις φιγούρες της hasbro και μετά τις φιγούρες του Attack of the clones. Απο το Revenge of the sith δεν έχω ακόμη καμμία, αλλά που θα παει; Θα τις πάρω και αυτές!
 
...και τωρα κατι που βρηκα προσφατα και εκανα εγκεφαλικο burn out

http://www.theforce.net/swtc/chestplate.html

με λιγα λογια λεει οτι η κονσολα του θωρακα που φοραει ο Vader ,εχει τρεις σειρες με εβραικα(??) γραμματα και εννοουν τα εξης..."His deeds will not be forgiven, until he merits."

μετα απο αυτο μπορω να παω να κλαψω στο μαξιλαρι μου...Καληνυχτα σας κυριες και κυριοι
 
Shadowdancer2501 είπε:
...και τωρα κατι που βρηκα προσφατα και εκανα εγκεφαλικο burn out

http://www.theforce.net/swtc/chestplate.html

με λιγα λογια λεει οτι η κονσολα του θωρακα που φοραει ο Vader ,εχει τρεις σειρες με εβραικα(??) γραμματα και εννοουν τα εξης..."His deeds will not be forgiven, until he merits."

μετα απο αυτο μπορω να παω να κλαψω στο μαξιλαρι μου...Καληνυχτα σας κυριες και κυριοι
Έλεος με αυτήν την προπαγάνδα των Εβραίων !

Λίστα Σίντλερ, η Ζωή είναι ωραία, κλπ.

Μέχρι στο X-MEN κλαιγόντουσαν οι εβραίοι !

Λέτε τελικά ο Vader να ήταν τσιφούτης και γαμψομύτης ;

Shadowdancer, θα κλάψω και εγώ !
 
συντομα θα ληφθει απαντηση περι του θεματος αυτου, απο τον εγκριτο καθηγητα κυριου κυριου λιακοπουλου εις το θεμα των ευραικων γραμματων,εις το forum αυτου.....κυριε ελεησον :p :p :p :p :p
 
Πω πω! Χαμός! Βλέπω τον Λιακόπουλο να κραδαίνει κανά βιβλίο με τον Darth Vader στο εξώφυλλο και να ωρίεται:

"Ο Darth Vader (γτουπ!!) ήταν έλληνας (γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)

(γτουπ!!)Ναι! Οι αρχαίοι Έλληνες (γτουπ!!) έκαναν αναφορά στο όνομά του (γτουπ!!) Και έρχεται ο Λούκας (γτουπ!!) και μας λέει παραμύθια (γτουπ!!)

Δεν το παραδέχεται πως κι αυτός (γτουπ!!) είναι Έλληνας (γτουπ!!) και έγραψε το Πόλεμο των Άστρων (γτουπ!!) αφού μελέτησε την Ηλιάδα (γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)"
 
pooky(1) είπε:
Πω πω! Χαμός! Βλέπω τον Λιακόπουλο να κραδαίνει κανά βιβλίο με τον Darth Vader στο εξώφυλλο και να ωρίεται:
"Ο Darth Vader (γτουπ!!) ήταν έλληνας (γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)

(γτουπ!!)Ναι! Οι αρχαίοι Έλληνες (γτουπ!!) έκαναν αναφορά στο όνομά του (γτουπ!!) Και έρχεται ο Λούκας (γτουπ!!) και μας λέει παραμύθια (γτουπ!!)

Δεν το παραδέχεται πως κι αυτός (γτουπ!!) είναι Έλληνας (γτουπ!!) και έγραψε το Πόλεμο των Άστρων (γτουπ!!) αφού μελέτησε την Ηλιάδα (γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)(γτουπ!!)"

ειναι να παιρνεις πρωινιατικα την "στροφη" για να μπεις μεσα :p :p :p :p :p
 
Μιλάμε για πολύ μέσα όμως....... :D :D :D :D
 
Δείτε αυτό: :D :D :D

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Candy.......Δεν μπορουσα να το πιστεψω αν δεν το εβλεπα!

Ο θρυλικος Darth vader να ξεφτυλιζεται ετσι μεσα σε ενα κατινιαρικο super market!!!

Αισχος ντροπη!!!Και πανω που ηθελα να ονομασω το παιδι μου

Vader τωρα ολα τελειωσαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
akmakas είπε:
Candy.......Δεν μπορουσα να το πιστεψω αν δεν το εβλεπα!Ο θρυλικος Darth vader να ξεφτυλιζεται ετσι μεσα σε ενα κατινιαρικο super market!!!

Αισχος ντροπη!!!Και πανω που ηθελα να ονομασω το παιδι μου

Vader τωρα ολα τελειωσαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μην στεναχωριέσαι, υπάρχει και το anakin! :D
 
Πίσω
Μπλουζα