Surface vs. iPad

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
68

"Excuse me...just a second" ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ, γίνεσαι κακούλης! :flower:

Πραγματικά, φαντάζεσαι τον καημένο τον άνθρωπο μες στη μέση της παρουσίασης, να μην "παίζει" το tablet?...

Ξέρεις τι κράξιμο έπεται πίσω από τις κάμερες? :(

Εγώ πολύ τον λυπήθηκα....

Κατά τ' άλλα, pretty much the same (η αντιπαράθεση, all the money λέμε)! Δεν περίμενα κάτι καινοτόμο από το Surface... Απλά, αν βγει από τη MS, ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα, λόγω συγκεκριμένου hardware configuration.

It is yet to be seen!...

(P.S. Το έκανα αυτόνομο θέμα & διόρθωσα το βίντεο στην desktop έκδοση με τα σωστά youtube tags! ;) )
 
Ευχαριστω κοριτσι!Καθολου κακουλης...Α!28 months ago.
 
Surface VS iPad

 


whoever wins... we lose.
 
Χμ.

Zune. Θα έκανε το iPod ανάμνηση. Ναι καλά.

Windows 7 phones. Καλά και πάλι.

Βαριέμαι να γράψω σε πόσα tablets έχει ψάλει τον επικήδειο το iPad. Προβλέπω άλλη μια φορά να γίνεται το ίδιο. Μακάρι βέβαια το surface να τα πάει καλά, αλλά τα πτώματα είναι αυτά που επιπλέουν στην επιφάνεια (surface and many puns intended) στο τέλος.

Και ναι, είμαι καρακαμένο Apple fanboi, και γουστάρω.

Και όσοι γράψετε για το πόσο τέλειο είναι το surface θα το δεχτώ. Αρκεί να είστε κάτοχοι. Γιατί ήδη βρίσκομαι στο iPad 3 ενώ πήρα και για χαβαλέ (και τη συλλογή) και το iPad 1 sealed. Όσα tablets και να έπιασα φάνηκαν ξενέρωτα κινεζάκια. Και έχω δουλέψει αρκετά για να έχω γνώμη.
 
Νομίζω πως το surface δε στοχέυει τόσο στους χρήστες του ios και των προϊόντων της apple γενικότερα, αλλά στους χρήστες windows που θα προσπαθήσει να τους τραβήξει από τα μαλιά μες τα win 8 και τους και τους android χρήστες με τη χαοτική κατάσταση που επικρατεί στο δικό τους λειτουργικό.

Το μόνο σίγουρο είναι πως για να πετύχει, θα πρέπει να το πουλήσει σε πάρα πολύ καλή τιμή. Αυτό μπορεί να γίνει λανσάροντάς το με όχι ιδιαίτερα υψηλή ποιότητα.

Θα δείξει. Αν θα έχει καλή τιμή μπορεί να πάρω ένα έτσι για τη συλλογή (έχω ήδη android tablets, αλλά η κάψα μ' αυτά πέρασε).

Τελικά αυτό με τη τιμή δεν έκατσε. Tegra 3, RT με $599 και Ivy Bridge, 8 Pro $999. Καταδικασμένο το βλέπω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
999 dollars? Πάω για Alienware καλύτερα. Ή για 2 iPad III.

OK. Next.
 
Αυτό είπα κι εγώ! Ένα χιλιάρικο για κουτσουρεμένες καταστάσεις είναι πάρα πολλά.

Btw, κάτι μου λέει ότι το κλικ-κλικ των πληκτρολογίων θα γίνει καρα-ρετρό...
 
Δεν πρόκειται να γίνει πριν την στιγμή που θα μπορείς να υπαγορεύεις κείμενο στον υπολογιστή ή από την στιγμή που ο υπολογιστής θα μπορεί να σκέφτεται το κείμενο μόνος του.. βέβαια σ'αυτή την περίπτωση αυτό που θα γίνει ρετρό είναι εμείς, οπότε who cares about keyboards?
 
Εγώ βλέπω ότι το touch θέμα έχει πάρει απίστευτες διαστάσεις. Δε λέω, καλό είναι, αλλά το feedback του πληκτρολογίου μου κάθετε καλύτερα από το tapping του γιαλιού.
 
Ναι το πληκτρολόγιο είναι κλάσσεις ανώτερο από το touch. Βέβαια η νέα γενιά με τα smartphones δεν πιστεύω να συμφωνεί, αλλά άστη να κινήσει την αγορά πληρώνοντας περισσότερα για κατώτερο hardware.

Βέβαια μη ξεχνάμε ότι παρόμοια συζήτηση γινόταν για desktops vs laptops και σήμερα desktop πουλιούνται πολύ λιγότερα από ότι "φορητά" .

Κρίνοντας από iPad και Macbook pro, καλό το tablet, αλλά η αίσθηση του υπολογιστή δεν συγκρίνεται.

Θα ήθελα να δω πως θα τα παέι από θερμοκρασίες το surface με τον Ivy Bridge επεξεργαστή. Πραγματικά πρέπει να λιώνει.
 
Εγώ πάλι δεν θα έβγαζα την M$ εκτός παιχνιδιού έτσι εύκολα, να θυμίσω ότι το ίδιο λεγόταν για τα XBOX και ειδικά το πρώτο δεν ήταν τίποτα παρά ένα Ρ3 με καλή κάρτα γραφικών. Το 360 πόνταρε (με μισό πόδι) στο HDDVD και είναι ακόμα εδώ. Τέλος υπάρχει και κάτι άλλο το οποίο πολλοί δεν το σκέφτονται, το ταλέντο που υπάρχει στο Redmond δεν το βρίσκεις εύκολα αλλού, συμπεριλαμβανομένης της Apple.

Νομίζω ότι η Apple θ' αρχίσει να πέφτει, ήδη το Linux έχει πάρει την mobile market και την server market. Μην ξεχνάμε ότι οι Κινέζοι το χρησιμοποιούν κατά κόρον γιατί δεν είναι ελεγχόμενο από δυτικές δυνάμεις, είναι πολύ δύσκολο να βγει stuxnet για Linux. Επιπλέον όπως είπε και ο Torvalds τα multicore κινητά θα είναι καλύτερα με Android γιατί το Linux έχει καλύτερη υποστήριξη εδώ και πολλά χρόνια, λόγω του ότι από νωρίς ασχολήθηκαν με super computers.
 
ChrisTOS είπε:
...Νομίζω ότι η Apple θ' αρχίσει να πέφτει, ήδη το Linux έχει πάρει την mobile market και την server market...
Που το είδες αυτό; Εκτός κι λέγοντας linux εννοείς android. Μπορεί να έχει βασιστεί στο linux αλλά πλέον δεν έχει και τόσο σχέση μ'αυτό αφού σα λειτουργικό σύστημα φέρεται τελείως διαφορετικά.

Επίσης η κατάσταση στο linux είναι χαοτική αφού ο καθένας ακολουθεί το δικό του μονοπάτι μ' αποτέλεσμα ελειπή ή ανύπαρκτη υποστίριξη και ασυμβατότητα λογισμικού από flavour σε flavour.

Έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Το surface είναι μια προσπάθεια της MS να πείσει ότι τα 8 αξίζουν. Ελπίζει σε κοροϊδα που ανα χρόνο θα σκάνε τουλάχιστον ένα κατοστάρι για ν' αναβαθμίσουν το λειτουργικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nkarytia είπε:
Εγώ βλέπω ότι το touch θέμα έχει πάρει απίστευτες διαστάσεις. Δε λέω, καλό είναι, αλλά το feedback του πληκτρολογίου μου κάθετε καλύτερα από το tapping του γιαλιού.
Δεν έχει σημασία η αίσθηση ή το τι είναι καλύτερο. Σημασία έχει τι είναι της μόδας. Εδώ προσπαθούν να μας πείσουν ότι το να κάνεις παντομίμα μπροστά από την οθόνη για να αλλάξεις κανάλι ή να κάνεις επιλογές στην κονσόλα σου είναι καλύτερο από το να πατάς απλά ένα κουμπί... και ο κόσμος τσιμπάει. Λιγότερο πρακτικό, πιο χρονοβόρο, πιο κουραστικό, λιγότερο ακριβές... Είναι όμως trendy οπότε δεν έχει σημασία τίποτε άλλο. Hi-tech-glamour Minority Report φάση.

:p

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι ένα smarphone πρέπει να είναι μικρό σε μέγεθος και με όσο μεγαλύτερη οθόνη γίνεται. Εκεί δικαιολογώ το touch screen γιατί τα πλήκτρα θα έπιαναν πολύ χώρο. Μέχρι εκεί όμως, πέρα από αυτό δεν υπάρχει κανένας λόγος τα κουμπιά και τα πληκτρολόγια να δώσουν την θέση τους σε touch screens και motion controls.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για όσους δεν το έχουν δει...

...όσον αφορά το feedback του πληκτρολογίου, σε σχέση με αυτό, της οθόνης αφής, για ρίξτε μια ματιά εδώ:

[video=youtube_share;bwbO2JvW6lE]http://youtu.be/bwbO2JvW6lE
 
Πάλι η συζήτηση περί Linux που ΘΑ γίνει ΤΟ λειτουργικό και πάλι ΦΕΤΟΣ (κάθε φέτος) ΘΑ είναι η χρονιά του; Δεν κουραστήκατε; Ξέρω κάτι καλά παιδιά linuxάδες που ρίχνουν θαφτήρια στο Ubuntu όσο δεν ρίχνει ο metalcandyman στη SEGA. Χειρότεροι από τους Amigaδες καταντάνε. Γραφικότατοι στις συζητήσεις (δεν έχει να κάνει με κανέναν από το retromaniax μη παρεξηγηθώ) τσακώνονται σαν τους γάτους που μαρκάρουν τις περιοχές τους. Α, είδα και κάτι DELL με Ubuntu πόσο καλά πουλάνε σε τιμή 360 ευρώ που θα έπρπεπε να μη προλαβαίνουν να μένουν λεπτό στο ράφι. (ΟΚ, πρόλαβα και τσίμπησα δύο και τα γύρισα σε 7άρια για το νέο μαγαζί μια χαρά μου έκατσε) .

Το Android είναι ένα άναρχο συνοθύλευμα που ο καθένας κάνει ότι γουστάρει. Οι devs δεν βγάζουν οσα χρήματα πίστευαν ή θέλουν, κινητά πανάκριβα (πιο ακριβά από τα μήλα) σε 6 μήνες δεν παίρνουν καν updates λειτουργικού (γιατί σιγά μη κάτσει κανείς να σκάσει) ενώ παράλληλα τα super computers δεν ενδιαφέρουν σχεδόν κανένα.

Πάμε λίγο παρακάτω, το 360 είναι παιχνιδομηχανή, κόστισε ένα σωρό λεφτά στην M$ και τώρα στα 7 χρόνια του αρχίζει να αποσβένει κάπως τη χασούρα, καμία σχέση με υπολογιστές.

Σήμερα παρέλαβα το 15άρι macbook pro με retina display πουλώντας το 13άρι σε τιμή που δεν θα ονειρευόμουν αν ήταν άλλο μηχάνημα. Τον παρέλαβα σήμερα γιατί έχω σηκώσει το μαγαζί κυριολεκτικά όντας το 4ο υπολογιστάκι που παίρνω από κει, παρακάμπτοντας άγρια τη λίστα προτεραιότητας. ΟΚ, μιλάμε για λίστα αναμονής εξαιρετικά μεγάλη σε μηχάνημα που κοστίζει 3000+ ευρώ, σε εποχή υποτιθέμενης ή πραγματικής κρίσης.

Αν αυτό μπορέσει να το κάνει η M$ πάσο. Βέβαια, σιγά μη το κάνει. Το surface θα πρέπει να αναθεωρήσει πολλά από τα σημερινά δεδομένα, από τη τιμή αρχόμενο.

Βέβαια του εύχομαι καλά 40. Γιατί είμαι fanboi.
 
nkarytia είπε:
Που το είδες αυτό; Εκτός κι λέγοντας linux εννοείς android. Μπορεί να έχει βασιστεί στο linux αλλά πλέον δεν έχει και τόσο σχέση μ'αυτό αφού σα λειτουργικό σύστημα φέρεται τελείως διαφορετικά.
Android is a linux fork. Αν εννοείς ότι έχει διαφορετικό GUI ναι, αλλά από κει και πέρα ο πυρήνας είναι εκεί. Η διαφορά είναι ότι η Google δεν επιστρέφει πλήρως τις αλλαγές που κάνει στον πυρήνα στην κοινότητα.

P.S. To motorola fireXT μπορεί κανείς να το βρει με 55 euros, αυτό για την τιμή.
 
@pooky

+1 By me! Μεγειά το macbook pro (έρε καημός που άρχισε να πλακώνει)!

@ChrisTOS

Fork, ξε-fork το έχει κάνει τελείος διαφορετικό. Μόνο ο πυρήνας είναι εκεί και κατα τ' άλλα είναι ξέφραγκο αμπέλι που ούτε η google δε μπορεί πλέον να το κουμαντάρει. Μη το τραβήξουμε περισσότερο (σταθερότητα, αξιοπιστία) γιατί θα ξεφύγουμε από το θρεντάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nkarytia thanks. Ουσιαστικά μου κόστισε μόνο η επέκταση εγγύησης μια και την (εξωφρενική) τιμή του τη κάλυψαν το mbp 13'' και ο iMac που τα πούλησα (1000 + 2000) για χάρη του.

Δεν το μετάνιωσα στιγμή, απλά αρχίζω να ξεφεύγω παντελώς από "σταθερούς" υπολογιστές.
 
Πίσω
Μπλουζα