Suska open source Atari ST! Hardware Atari ST Emulation!

Gryzor είπε:
Χμ, ενδιαφέρον, δεν ήξερα ότι η τιμή ενός αγαθού είναι "βαρετό" θέμα... για δες! Θα το πω στην εταιρία που δουλεύω, καιρός να αλλάξουμε στρατηγική :D
Είναι βαρετό θέμα σε ότι αφορά το συγκεκριμένο. Οι άνθρωποι αγοράζουν τα πάντα σε τιμή λιανικής. Ο Coldfire είναι σε λιανική, η FPGA σε λιανική, κ.ο.κ. Και ναι έχεις δικιο σε αυτό που λες ότι δεν περιμένεις πολλές πωλήσεις σε αυτή την τιμή, αλλά για να φτιάξεις αρκετές μονάδες ώστε να πέσει αρκετά πρέπει να κάνεις μια επένδυση μερικών εκατομμυρίων και κανένας από αυτούς που ασχολείται δεν έχει αυτά τα χρήματα. Οπότε τι μπορούμε να συζητήσουμε πάνω σε αυτό το θέμα πέραν του δεν το παίρνω γιατί δεν το χρειάζομαι ή γιατί δεν το θέλω; Και στην τελική ο ST βγήκε στα 1000 δολλάρια.

Το πραγματάκι είναι απλό, οι άνθρωποι έχουν βρει μια αγορά μερικών εκατοντάδων ανθρώπων οι οποίοι έχουν την τρέλλα να θέλουν να ασχοληθούν με το καινούριο σύστημα, και πρώτα από όλους οι 40 νοματέοι που είναι στην ομάδα ανάπτυξης. Απο κει και πέρα το θέμα της τιμής είναι αυτό, δεν μπορεί να βγεί φθηνότερα.
 
Ευχαριστώ που μου εξήγησες το οικονομοτεχνικό κομμάτι, παρά τα χρόνια που έφαγα σπουδάζοντας οικονομικά είχα ένα θεματάκι με μεθόδους και κλίμακες παραγωγής :)

Το ότι δεν μπορεί να βγει φτηνότερο (αρκετά debatable) δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να σχολιάζουμε. Επίσης, για να το τραβήξουμε λίγο στα άκρα, το ότι δεν μπορεί να βγει φτηνότερο δεν σημαίνει ότι πρέπει να βγει. Αν δηλαδή η χαμηλότερη τιμή που έβγαινε ήταν ?5000 θα συνεχίζαμε να λέμε "τί όμορφο!"? Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!

Δεν λέω ότι τα παιδιά πάνε να πλουτίσουν από αυτό ή να τα βουτήξουν από κορόιδα. Καμμία σχέση. Μακάρι να τα είχα να τα έδινα. Όμως, γενικώς, σε ό,τι σχετίζεται με την τεχνολογία η τιμή είναι πρωτεύων παράγοντας με ίση σημασία με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά... τα πάντα μπορούν να γίνουν - το θέμα είναι, με τί τιμή; Όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω, δεν παίρνω ένα λαπτόπι να εξομοιώσω ό,τι θέλω;
 
19342r.jpg


στο μαγαζί αυτό πουλάνε φτηνά projects, flashcards, ppc cards, ferrari/porche , ρούχα armani και πούρα ...
 
Gryzor είπε:
Ευχαριστώ που μου εξήγησες το οικονομοτεχνικό κομμάτι, παρά τα χρόνια που έφαγα σπουδάζοντας οικονομικά είχα ένα θεματάκι με μεθόδους και κλίμακες παραγωγής :)
Γράφουμε σε ένα δημόσιο φόρουμ. Αν και η απάντηση είναι σε σένα δεν σημαίνει ότι γράφεται μόνο για σένα. Αν ήταν έτσι θα το συζητούσαμε μέσω PM.

Το ότι δεν μπορεί να βγει φτηνότερο (αρκετά debatable) δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να σχολιάζουμε. Επίσης, για να το τραβήξουμε λίγο στα άκρα, το ότι δεν μπορεί να βγει φτηνότερο δεν σημαίνει ότι πρέπει να βγει. Αν δηλαδή η χαμηλότερη τιμή που έβγαινε ήταν ?5000 θα συνεχίζαμε να λέμε "τί όμορφο!"? Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!
Αφού βγήκε κάτω από 4999 τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως το debatable με ενδιαφέρει. Αν έχεις ορισμένες ιδέες θα χαρώ να τις μεταφέρω στην ομάδα ανάπτυξης.

Δεν λέω ότι τα παιδιά πάνε να πλουτίσουν από αυτό ή να τα βουτήξουν από κορόιδα. Καμμία σχέση. Μακάρι να τα είχα να τα έδινα. Όμως, γενικώς, σε ό,τι σχετίζεται με την τεχνολογία η τιμή είναι πρωτεύων παράγοντας με ίση σημασία με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά... τα πάντα μπορούν να γίνουν - το θέμα είναι, με τί τιμή; Όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω, δεν παίρνω ένα λαπτόπι να εξομοιώσω ό,τι θέλω;
Εδώ είναι και η διαφορά, όσοι το αγοράσουμε (και δεν σου λέω ότι θα το αγοράσω σίγουρα γιατί και για μένα το κόστος του πονάει) δεν θα το κάνουμε γιατί μας ενδιαφέρει να εξομοιώσουμε κάτι (άλλωστε το συγκεκριμένο δεν εξομοιώνει τίποτα), αλλά γιατί θέλουμε αυτό το διαφορετικό που προσφέρει αυτό το μηχανηματάκι. Και στην τελική αυτό το πράγμα προσφέρει πολύ πιο αργές ταχύτητες και πολύ λιγότερα πράγματα από ένα κινητό της σειράς. Αλλά δεν μου λέει τίποτα. Άλλωστε εσύ είπες ότι αγόρασες το HxC που στην έκδοση με SD κάνει 80 ευρώ. Δηλαδή αγόρασες ένα SD adapter περίπου 40 φορες περισσότερο από ότι κάνει ένας στο ebay... Δεν μπορούσες να εξομοιώσεις την λειτουργία του στον x,y,z emulator στο PC σου; Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μομφή που αγόρασες τον HxC αλλά είναι ακριβώς η ίδια λογική. Το είδες, σου άρεσε, θεώρησες ότι θα αυξήσει το fun factor του να χρησιμοποιείς τον CPC και έτσι μπόρεσες να δικαιολογήσεις τα χρήματα που ξόδεψες να το αγοράσεις. Και αν σε απόλυτα μεγέθη δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό, όπως προείπα ένας usb card reader κάνει 2-3 ευρώ απο Κίνα...
 
Paspartoo είπε:
(δεν ειμαστε στο st vs amiga ;) )
οφφτόπικ

Κανονίζεται.!:Ρ

/οφφτοπικ

Πανάκριβο ρε παίδες πω πω φωτιά και λαύρα! :cry: , το νεφρό μου το ένα το έχω κρατήσει για εμένα και το άλλο θα το πουλήσω για την Χ1000, αν φυτρώσει τρίτο νεφρό, βλέπουμε.!
 
Πίσω
Μπλουζα