Symbiface II

Με τη διαφορα ομως οτι εν ετει 2008 ολα αυτα ειναι τεχνικα εφικτα με σαφως λιγοτερα χρηματα απο οσα θα χρειαζονταν 20 χρονια πριν. Αν σημερα τετοιες μοντιφιες ειναι εφικτες απο ερασιτεχνες / ιδιωτες φαντασου ποσο χαωδης ειναι η διαφορα απο τα τελη του '80 που ολοκληρες εταιρειες δυσκολευονταν να προσεγγισουν μια τετοια μαζικη παραγωγη. Οπως και να 'χει long live CPC!!!
 
Απο το symbos forum στο yahoo:

Anyway the SYMBiFACE II can be ordered again.The price is still 120?.

Everyone who is interested can send me a personal email (jmika at prodatron dot net - active again!) for receiving the details.

CU,

Prodatron
Οπότε, όποιος ενδιαφέρεται, ας στείλει mail :cool:
 
Ερώτηση: το τροφοδοτείτε μόνο με τροφοδοτικό υπολογιστή; Είναι λίγο αγκούρι διάβολε... Ποια καλώδια;
 
Παιδιά, ο Prodatron μόλις (4μμ, 09/01/19) ανακοίνωσε τη διάθεση των τελευταίων δέκα κομματιών, όλα με edge connectors. Όσοι θέλανε... τρέχτε. Υποθέτω μετά από αυτά τα 10 περιμένουμε την ΙΙΙ...
 
Οταν βγει η ΙΙΙ, ΠΡΩΤΑ θα μου στείλεις πμ,email και sms και μετά θα ποστάρεις εδώ μέσα :D

Αλήθεια, γνωρίζουμε πόσα κομμάτια SFII έχουν πουληθεί;
 
παιδιά ωραίο το περιφερειακό, αλλά χωρίς χρησιμότητα νομίζω..και δεν είναι λίγο πολλά τα 120 ευρώ για ένα περιφερειακό 8μπιτου? :wait2:
 
Γιατί, σάμπως όλες αυτές τις ρετροπαπάτζες των 80's, ήτοι Αμιγκα, Ατάρι,Spectrum κλπ κλπ, έχουν καμιά χρησιμότητα; :D Απλώς ασχολούμαστε. Το θέμα είναι πόσο ψηλά σκοπεύει να το φτάσει κανείς. Εάν το αγαπημένο του ήταν το 6128, και θα ήθελε να του βάλει σκληρό δίσκο, τότε ένα Symbiface είναι το ιδανικότερο. Μια άλλη πολύ σπουδαία χρησιμότητα είναι ότι μπορείς να έχεις πολλές ROMS φορτωμένες, π.χ. το Parados (αντί να αγοράσεις την eprom και να φας τον τόπο να βρεις rom box), τις οποίες και φορτώνεις μέσω του Symbos. Το μόνο μειονέκτημα της κάρτας είναι ότι προς το παρόν υποστηρίζεται μονο από το λειτουργικό που φτιάχτηκε γι'αυτήν, δηλ. το Symbos, το οποίο όμως δυστυχώς έχει 1.5+ χρόνο να πειραχτεί. Η νέα έκδοση SFIII όμως σίγουρα θα επιφέρει αλλαγές και στο λειτουργικό. Εκ των πραγμάτων δηλαδή θα το κάνει αυτό, αφου θα πρέπει να υποστηριχθούν τουλάχιστον το δίκτυο και εάν θυμάμαι καλά και το USB (και νομίζω και κάποιο hardware MP3 decoder). Τα specs αυτά τα θυμάμαι προ 1.5 χρόνου, και ίσως να έχουν αλλάξει από τότε. Ο Gryzor θα ξέρει περισσότερα που έχει και τα κονέ ;) .

Περι ορέξεως.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Γιατί, σάμπως όλες αυτές τις ρετροπαπάτζες των 80's, ήτοι Αμιγκα
Μόλις έβαλες σοβαρότατη υποψηφιότητα για τη μελλοντική μου δημοσκόπηση "Ποιος πρέπει να φάει ban από το GRM,για ασέβεια προς retro μηχάνημα-μύθο " :D :D
 
Ναι, αλλά το'κοψες στο Αμιγκα, δε συνέχισες! :D

Θα μπορούσες να τα κόψεις όλα και να αφήσεις το Atari :D


Καρφί για τον Christos :D
 
Rygar είπε:
Ναι, αλλά το'κοψες στο Αμιγκα, δε συνέχισες! :D

Θα μπορούσες να τα κόψεις όλα και να αφήσεις το Atari :D



Καρφί για τον Christos :D
θα σε κυνηγήσει όλο το φόρουμ!
 
Μπα, ένας δύο είναι. :D
 
Τρέχει ενα batch με 25 κάρτες + καλώδια με edge βύσματα (όχι τα Centronics που έχουν τα Schneider!!). Οσοι ενδιαφέρεστε, στείλτε email στο jmika [a t] prodatron [d o t] net ΤΩΡΑ!!!!! Οταν λέμε ΤΩΡΑ, εννοούμε ΤΩΡΑ!!!! Και δεν αστειεύομαι, αφου υπάρχουν αρκετοί στο Yahoo group που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον.
 
Rygar είπε:
Τρέχει ενα batch με 25 κάρτες + καλώδια με edge βύσματα (όχι τα Centronics που έχουν τα Schneider!!). Οσοι ενδιαφέρεστε, στείλτε email στο jmika [a t] prodatron [d o t] net ΤΩΡΑ!!!!! Οταν λέμε ΤΩΡΑ, εννοούμε ΤΩΡΑ!!!! Και δεν αστειεύομαι, αφου υπάρχουν αρκετοί στο Yahoo group που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον.
Μολις παρελαβα την δικη μου! Παντως το παλικαρι μου ειπε οτι εχει ακομα...
 
Πίσω
Μπλουζα