Tα πρώτα σας Joystick σε home H/Y

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.287
Επειδη ειμαι στα ορια να ξερασω με την Eurovision που παρακολουθει η Ms Wally(να ηταν Euro-BYZION καλα θα ηταν...ολο τραβελια και φλωρους εχει)

εστιψα το φοβερο μου μυαλο να βρω ενα θεμα για Thread...

Βουαλα!

Ξεραστε ποιο ηταν το πρωτο σας χειριστηριο σε home υπολογιστη...

Ξεκιναω εγω

Quickshot2 το απλο (ανευ microswitches)

quickshot2.jpg
 
Δεν το πιστευω οτι εχουμε κοινα computerικα στοιχεια :biglaugh:...αλλα τελος παντων αυτο ηταν το πρωτο joystick που αγορασα - την πρωτη μερα που ανοιξε το plot2 στον Πειραια :thumbup:
 
Έχω χαλάσει πολλά τέτοια...Τα λάτρεψα τα Quickshot πάντως! :)
 
Tα ρημαδια χαλαγανε ευκολα...μην πουμε για το Q2 plus...ενα Daley Thompson Super Test μου εβγαλε και τα κακαρωσε... :(
 
Οπως και αν λεγεται ομως - εδω μιλαμε για τα πρωτα μας joysticks - εσυ pep με τι joystick ξεκινησες ?
 
Ακριβώς το ίδιο είχα κι εγώ !!! :biglaugh:
 
ειχα και αυτο, αλλα και το tomahawk(χειρισταρα.....iso αποδεδειγμενο)

και ενα ελληνικο κακης αντιγραφης χειριστηριο pacman
 
Εγώ με Quickshot II Plus, το οποίο πρέπει να υπάρχει ακόμα κάπου σε λειτουργική κατάσταση. Ακόμα θυμάμαι τον διαβολικό θόρυβο που κάνανε οι μικροδιακόπτες του συγκεκριμένου μοντέλου! :)

Γενικά πάντως ήμουν ανέκαθεν πληκτρολογιάκιας! Ακόμα και σήμερα βολεύομαι καλύτερα παίζοντας με πληκτρολόγιο παρά με joypads. Στο PC δεν έχω καν joypad, μόνο ένα joystick τύπου PacMan της CMS, το οποίο και δεν χρησιμοποιώ καν πλέον.
 
Το πρώτο μου joystick ήταν το Quick shot turbo και το αγόρασα από το Cyclos microsystem στην Αγγελάκη γύρω στο 86,87.

qs2tfe8.jpg


Αν και μου βγήκαν τα πρώτα δυο ελαττωματικά,το τρίτο το κράτησα πολλά χρόνια!
 
ego re paidia, ontas pc user, den eixa pote joystick/joypad !!!! den mporousa na allakso to keyboard me tipota!!!! to theoro KORYFH.

eida kai epatha na sinithiso ta palio-pads ths amiga, kai exo kataliksei sta honeybee cd32 (exo 3 gia kavatza) mou th spaei para poly pou to UP einai kai jump... megalh blakeia! eixa kanei kai request sto whdload na baloun an ginetai keyboard support! (fysika den ginetai eukola kai falirise h idea lol)

periergo omos, to pad tou psx to sinithisa amesos...!
 
...βρε μανία όλοι με τα Quickshot !! :D

Λοιπόν, -επίτηδες- δεν είχα αγοράσει Quickshot τότε, επειδή είχα δεί σε φίλους μου πόσο εύκολα χαλάνε. Το πρώτο μου joystick ήταν ένα Cheetah Mach 1+
 
Cheetach κι εδω ,ηταν τα μονα που με αντεχαν ....

j_cheetah125plus.jpg
.

Ειδικα τα Quickshot τα θεωρουσα σκουπιδια μια και δυο που περασαν απο τα χερια μου δεν αντεξαν παραπανω απο 2-3 βδομαδες ( σαν 2ο Joystick!!!!!!! )

Οταν και αναγκαστηκα να ψαξω να βρω και 2ο cheetach ....

Bεβαια καποια στιγμη και το ενα απο τα 2 cheetach παρεδωσε το πνευμα στην 4-5 ετια πανω (εσπασε η εσωτερικη λαμα ) ....
 
Tomahawk για Amiga βεβαίως βεβαίως!

ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!!

Ότι και να του έκανες δεν χάλαγε με τίποτε!!!!!
 
βρε οχι το καλυτερο! το πρωτο σου joystick πες μας

ολοι με τα πληκτρα παιζατε? :D
 
Aυτο πρωτο joy και για κονσολα και για Ηome μιας και εκανε τελεια εφαρμογη στον 6128.

Αθανατο ολα τα αλλα ηταν οδοντοκρεμες (ακομα δουλευει) :thumbup: .

2600_joystick_45.jpg
 
AARDVARK +100

αμέσως μετά θυμάμαι και εγώ έναν Quickshot..
 
αλλα κουραζε (και κουραζει ακομα :D ) τα χερια...
 
πράγματι αδερφέ wally αλλά άμα έβγαζες το μαυρο κάλυμμα του καπως έφτιαχνε η κατάσταση..
 
AARDVARK είπε:
Aυτο πρωτο joy και για κονσολα και για Ηome μιας και εκανε τελεια εφαρμογη στον 6128.Αθανατο ολα τα αλλα ηταν οδοντοκρεμες (ακομα δουλευει) :thumbup: .

2600_joystick_45.jpg
+1000

και αμμα χαλαγε το χειριστηριο......με το κατσαβιδι, ανοιγες ενα αλλο και επαιρνες απο εκει κατι μικρες βιδες, οπου της τοποθετουσες στο αρχικο joystic...και ολα κομπλε

ε ρε εποχες
 
Πίσω
Μπλουζα