Tα πρώτα σας Joystick σε home H/Y

Quickshot με το μεγαλο κοκκινο κουμπι κατω αριστερα :diablotin:
 
Το δικό μου πρώτο joystick για τον Amstrad μου ήταν αυτό του Atari 2600, το χρησιμοποιούσαμε και στα δύο.

Αργότερα πήρα ένα Pac-man, για το οποίο έχω να σας πω το εξής περιστατικό: Μου είχε κολλήσει και έπαιζα φανατικά το παιχνίδι Combat School στον Amstrad 6128. Στο παιχνίδι αυτό κυρίως πρέπει να τρέχεις γρήγορα κουνώντας κυκλικά το μοχλό του joystick και το κάνεις αυτό σαν παλαβός. Το είχα καταλιώσει το παιχνίδι, να παίζω και 2 ώρες τη μέρα το ίδιο πράγμα συνέχεια και συνέχεια. Το joystick το έπιανα ως εξής: ακουμπούσα το βαθούλωμα της παλάμης στην "μπίλια" στο πάνω μέρος του μοχλού (ας την πούμε έτσι, στο κόκκινο πράμα τελοσπάντων που ήταν στο πάνω μέρος του μοχλού) και το κουνούσα γύρω γύρω. Ήταν αρκετά αποτελεσματική μέθοδος.

Το χέρι μου βέβαια ίδρωνε πολύ, είχε αρχίσει να μου κάνει και σημάδι στο βαθούλωμα καθώς τριβόταν η μπίλια του joystick.

Το αποτέλεσμα ήταν κάποια στιγμή με το που τελειώνω την πίστα και σηκώσω το χέρι μου από το joystick τί να δω;! Είχε ξεκολλήσει η πέτσα από το χέρι μου (ένα στρογγυλό κομμάτι όσο η μπίλια) στο σημείο εκείνο και είχε μείνει κολλημένη πάνω στο μοχλό!!! :animeek::eek:
 
Giama καλώς ήρθες και από τα λημέρια μας!

Ακούγοντας τον Telonio να μιλάει για cult ταινίες με αποκεφαλισμούς και ζόμπι, η δική σου περιγραφή δεν με τάραξε........

Ωχ, χρειάζομαι επειγόντως ιατρική παρακολούθηση. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Giama είπε:
Το αποτέλεσμα ήταν κάποια στιγμή με το που τελειώνω την πίστα και σηκώσω το χέρι μου από το joystick τί να δω;! Είχε ξεκολλήσει η πέτσα από το χέρι μου (ένα στρογγυλό κομμάτι όσο η μπίλια) στο σημείο εκείνο και είχε μείνει κολλημένη πάνω στο μοχλό!!! :animeek::eek:
Μηπως απλα ειχε γινει φουσκα με νερο-φλυκταινα (οσοι εχετε βαρεσει εστω και μια φορα π.χ κασμα,τσαπα καταλαβαιβεται τι εννοω ) ,ειχε σκασει και γιαυτο ....

Pooky λες να τους αποτελειωσα ....,οσους αντεξαν δηλαδη την περιγραφη του Giama
 
Mην ανοιγω νεο θεμα ,μολις ανακαλυψα ξεχασμενα 2 gamepads και αναρωτιουμουν αν πιανουν τιποτα στην αγορα.

Το πρωτο ειναι το "sega megadrive arcade stick" και το 2ο ειναι ενα racing wheel μαυρο για το dreamcast με το logo της εταιριας.

Οι φωτο ειναι απο το νετ αλλα για να παρετε μια ιδεα.

287894-963368.jpg


zzz15%20008.jpg
 
319738068ddffebf727iu3.jpg


Φυσικά το στάνταρ joystick της Atari! Μην πέσει το σπίτι μας και μας πλακώσει!! :cool:
 
keropi είπε:
ego re paidia, ontas pc user, den eixa pote joystick/joypad !!!! den mporousa na allakso to keyboard me tipota!!!! to theoro KORYFH.eida kai epatha na sinithiso ta palio-pads ths amiga, kai exo kataliksei sta honeybee cd32 (exo 3 gia kavatza) mou th spaei para poly pou to UP einai kai jump... megalh blakeia! eixa kanei kai request sto whdload na baloun an ginetai keyboard support! (fysika den ginetai eukola kai falirise h idea lol)

periergo omos, to pad tou psx to sinithisa amesos...!

Γειά σου keropi PCά!!!! :D :D

Μία από τα ίδια......keyboard rulezzzz :D

Αφού σκέφτομαι να αλλάξω και το τιμόνι του αυτοκινήτου με πληκτρολόγιο, για να το πάω με βελάκια........ :D :D
 
@Aardvark αυτο το joypad του MegaDrive το εχω δει μονο σε φωτο...πρεπει να ειναι φοβερο
 
Το δικό μου πρώτο Joystick ήταν αυτό της CMS. Ύστερα κάπου ξεθαψα ένα QuickShot το οποίο ήταν σε χάλια κατάσταση.

Και τα 2 καταλήξανε στα σκουπίδια (από δική μου βλακεία).

Ωστόσο πρόσφατα αγόρασα πάλι το CMS, το οποίο είναι πιστεύω υπερβολικά ανθεκτικό!
 
Το πρώτο μου joy για pc ήταν το warrior 5 της quickshot.
 
Wally είπε:
@Aardvark αυτο το joypad του MegaDrive το εχω δει μονο σε φωτο...πρεπει να ειναι φοβερο
Το θες για δωρακι ;

Αν το θες βρες μου το western bar και το πηρες . :D
 
Πίσω
Μπλουζα