Tα πρώτα σας Joystick σε home H/Y

pooky είπε:
Tomahawk για Amiga βεβαίως βεβαίως!
ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!!

Ότι και να του έκανες δεν χάλαγε με τίποτε!!!!!
στον τοιχο το πεταγες...και εσπαγε ο τοιχος.....αλλα ομως ηταν πανακριβο..κοντα στον ενα μισθο τοτε
 
οχι...αν θυμαμαι καλα 10.000 δρχ

Ειχα παρει το PacMan για τον Spectrum και το Tomahawk για την Amiga.

Περιττο να πω οτι ζουν ακομα και βασιλευουν!

Kαι μιας και μιλαμε για joystick,με τη βοηθεια του Stormwatch προσθεσα στο XBOX controller μια "atari" εισοδο και τωρα μπορω να παιζω ολα τα xbox emulators (για one button μασινια...Amiga, Sinclair, Commodore, Atari, TexasInstuments, Amstrad κτλ κτλ) με το θρυλικο Pacman :headbangdude:

xboxspeccyap1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mερικα ξενα χειρηστηρια των "πετρινων χρονων" 81-86 που δεν αναφερθηκαν...

Quickshot 1

1Mach_-_Quickshot_1_Bxd.jpg


Quickshot 5

Mach_-_Quickshot_V_Joystick.jpg


Zipstick (τερας αντοχης)

hwd-zipstick.jpg


Competition Pro 5000 (για πολλους το καλυτερο)

23185.jpg


Sinclair SJS1 :headbangdude:

23152.jpg


Konix SpeedKing (super βολικο)

speed_king.jpg


Commodore 1341 (χαλια μαυρα...και κοκκινα :D )

1341.jpg


Atari Proline (ποναγαν τα χερια,δεν βολευε αλλα ειναι το αγαπημενο μου!!!|)

7800_joy.jpg
 
To Sinclair SJS1 το έχω παιδιά αρκετά συλλεκτικό και νοσταλγικό!

Το Joystick το οποίο έμεινα πολύ ικανοποιημένος είναι το CMS που κυκλοφορούσε την περίοδο 90,91 για Amiga!

cmsjoy6bcopyzw1.png


Το Atari Proline δινόταν μαζί με το Atari 2600 θυμάμαι.
 
CMS όπως λέει και φίλος akmakas το έχω από το 94'

IMG_0910tt.jpg


multi JOY by micro technica πραγματικά πολύ καλό και αυτό

IMG_0911ttt.jpg
 
Το πρώτo μου joystick ήταν το all time classic Pacman του Ανερούση. Μακράν το καλύτερο joystick για arcades και προπάντων αθάνατο κυριολεκτικά.
 
multi JOY by micro technica ναι πολύ καλό και σκυλί όμως είχε ένα φοβερά σχεδιαστικό λάθος..Πιανόταν μερικές φορές το δάχτυλό σου ανάμεσα στην βάση που κινείτε το joystick με αποτέλεσμα να σου ρημάζει το δέρμα!!Ήθελε προσοχή!
 
γεια σας amigades φιλοι οσο παει καλα η μνημη μου το πρωτο joystick που ειχα/εχω ητανε 2 tomahawk και 1 pacman.ειχα χαλασει γυρω στις 45.000 δρχ τοτε για να τα παρω.μεχρι τωρα δουλευει μονο το 1 tomahawk το αλλο tomahack και το pacman δεν δουλευουν ελπιζω καποια στιγμη να βρω καποιο τεχνικο να μου τα φτιαξει εκτος και αν απο εσας γνωριζει κανενα τεχνικο/μαγαζι που να κανει επισκευες σε τετοια joystick.Αυτα AMIGA RULE FOR EVER:thumbup:
 
το θρυλικο pacman που απορώ πως αντεχε επείτα απο τόσα χτυπήματα με το kick off2. απιστευτο εργαλείο!!!
 
quickshot_ii_small.jpg


Λόγω τεμπελιάς ήμουν πάντα λάτρης του auto-firing :D

Πρώτο μου Joystick κι εμένα το Quick shot II.

To auto-fire του, είχε σώσει πραγματικά ζωές. Πρόβλημα αντιμετώπιζα με τις βεντούζες του, που δεν κολλούσαν σχεδόν ποτέ καλά, ενώ κάποια στιγμή η μία του βεντούζα κόπηκε κι έμεινε κολλημένη στο τραπέζι.

Δεύτερο ήταν ένα tomahawk το οποίο διέθετε μια λυχνία για να καταλαβαίνεις πότε είναι ενεργοποιημένο το auto-fire. Πολύ ανθεκτικότερο από το πρώτο. Πραγματικά «σκυλί» joystick.
 
paides, exo to katothi joystic gia amiga, poios to thelei? (tzampa ennoeitai)

14052007009.jpg


14052007010.jpg
 
Me ! me !

Τα μεταφορικά δικά μου ,εννοείται !!
 
το θέλω το θέλω το έχω ανάγκη πολύ...

δεν έχει δουλέψει ποτέ είναι τελείως καινούργιο...

IMG_0930.jpg


IMG_0931.jpg


IMG_0932.jpg


άλλο ένα κομματι που εκείνα τα χρόνια το είχα ερωτευτεί...

2superjetba.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amigos είπε:
άλλο ένα κομματι που εκείνα τα χρόνια το είχα ερωτευτεί...
2superjetba.jpg

Ενα τετοιο ιδιο, μπλε για pc ομως (η <<συμπαθεια>> μου για τα Quickshot) πεταχτηκε πολυ προσφατα (οταν το ξανανακαλυψα σε καποιο παταρι )

ΥΓ Το πρωτο μου joystick (για Pc) ενα ακομα Quick shot με προβληματα, ειχα αναγκαστει να το επιδιωρθωσω και να αντικαταστησω καποιο <<μασημενα>> καλωδια καποια στιγμη ,
 
Χαίρωμαι ρε παιδια που το παρελθον σας το κρατάτε καλά....Αmigos το quick joy το είχα και εγώ...ήταν πολύ μουράτο και σου άνοιγε την όρεξη για να το ρίξεις στους εξομιωτές...το πανελ από ότι θυμάμαι είχε ώρα και χρονόμετρο..Αλήθεια τι έγιναν τα παλιά μου joystick
 
Εγώ το πρώτο joystick που έπιασα ήταν το quick shot 2 για atari 2600, και το κλασσικό atari joystick.

Θυμάμαι πολύ καλά που χαλούσαν πολύ εύκολα (εδικά το original joystick του atari), και τα ξαδέρφια μου που τα είχαν, είχαν βρει δικές τους (πολύ πρωτότυπες!) πατέντες να τα επισκευάζουν.

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί αυτά τα joystick χαλούσαν τόσο εύκολα.
 
Aμα ανοιξεις το κλασικο 2600 χειρηστηριο θα καταλαβεις...και θα φριξεις...ηταν ενας μαλακος πλαστικος κυκλος με εξογκωματα για τις 8 διευθυνσεις που εσπαγε για πλακα...και το χειροτερο ειναι απο συγκεκριμενο υλικο ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΗΣ!!!
 
Wally είπε:
συγκεκριμενο υλικο ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΗΣ!!!
Για αυτό τον λόγο έγραψα πως είχαν βρει δικές τους πατέντες! Είχαν βρει τρόπο να κολλήσουν το πλαστικό! :cool:

Η πλάκα είναι πως μια φορά σπάσανε και ένα κουμπί πάνω στην κονσόλα, και το κολλήσανε με τον ίδιο τρόπο!
 
Wally είπε:
Atari Proline (ποναγαν τα χερια,δεν βολευε αλλα ειναι το αγαπημενο μου!!!|)

7800_joy.jpg
To παραπανω εχει βγει και το ειχα παρει πριν κανα χρονο απο μαγαζι με 40 παιχνιδια απο 2600 ενσωματωμενα.

Μust have για retro-maniacs (oπως και το αντιστοιχο για Megadrive). :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα