Tα 5 πιο αγαπημένα Amiga games

Δυστυχως (ή μαλλον ευτυχως!) ειναι τοσα πολλα.

Ας διαλεξω μερικα

DUNE II γιατι επαιζα 8ωρα μεχρι να το τερματισω σε καθε δυνατο συνδιασμο

COLONIZATION γιατι παιζω ακομα και σημερα!

PROJECT-X γιατι ηταν coin-op εποχης σε ολα, ακομα και στην απιστευτη δυσκολια του

PINBALL FANTASIES που ακομα και σημερα ειναι φοβερο

SUPERFROG γιατι ειχε πολυ γελιο και ηταν τεραστιο

Βλεπω οτι το DUNE II ειχει ψηφιστει σαν Νο1 και απο αλλούς, αρα πρεπει να το αξιζει

(Ξεχασα τα turrican2, shadowOfTheBeast2, ChaosEngine, goldenAxe, StreetFighter2, SWOS, kickoff2,cannonFodder, γιατι ΕΠΡΕΠΕ να πω μονο 5)
 
Χμμμ... Καλή ερώτηση. Λοιπόν, έχουμε και λέμε, αν και νομίζω πως θα αδικήσω μερικά:

1. Prince of Persia (ακόμη το καλύτερο για μένα...)

2. PP Hammer (παίζω κατά καιρούς στον emulator, προσπαθώ να το τερματίσω!)

3. Gods (Θεϊκό!)

4. Speedball 2 (Το απόλυτο κάψιμο σε διπλά!!!)

5. Another World (είχα μείνει άφωνος όταν είχα πρωτο-παίξει το demo..)
 
mike είπε:
Δυστυχως (ή μαλλον ευτυχως!) ειναι τοσα πολλα.Ας διαλεξω μερικα

DUNE II γιατι επαιζα 8ωρα μεχρι να το τερματισω σε καθε δυνατο συνδιασμο

COLONIZATION γιατι παιζω ακομα και σημερα!

PROJECT-X γιατι ηταν coin-op εποχης σε ολα, ακομα και στην απιστευτη δυσκολια του

PINBALL FANTASIES που ακομα και σημερα ειναι φοβερο

SUPERFROG γιατι ειχε πολυ γελιο και ηταν τεραστιο

Βλεπω οτι το DUNE II ειχει ψηφιστει σαν Νο1 και απο αλλούς, αρα πρεπει να το αξιζει

(Ξεχασα τα turrican2, shadowOfTheBeast2, ChaosEngine, goldenAxe, StreetFighter2, SWOS, kickoff2,cannonFodder, γιατι ΕΠΡΕΠΕ να πω μονο 5)
Μιχάλη χαθήκαμε...ξέχασες το pirates βέβηλε :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου κάνει εντύπωση που πολύ λίγοι έχουν αναφέρει το Kick off. Αν και εγώ δεν είμαι τόσο φάν των ποδοσφαρικών παιχνιδιών ( ούτε επι εποχής Amiga ήμουν ) θυμάμαι πως υπήρχε πολύ κάψιμο με αυτό το παιχνίδι
 
Spartan_X είπε:
Μου κάνει εντύπωση που πολύ λίγοι έχουν αναφέρει το Kick off. Αν και εγώ δεν είμαι τόσο φάν των ποδοσφαρικών παιχνιδιών ( ούτε επι εποχής Amiga ήμουν ) θυμάμαι πως υπήρχε πολύ κάψιμο με αυτό το παιχνίδι
Σώπα μωρέ,αφού ως γνωστόν.....SWOS rulezzzz ! ;)

(τι Kick Off και ιστορίες τώρα... :p :p :p )
 
Σωστό για το Kick Off (μαλλον Kick Off 2 expand για εμένα). Είναι οπωσδήποτε μέσα στα καλύτερα παιχνίδια ever. Κάποια στιγμή οι φίλοι μου με είχαν πρήξει τόσο πολύ που στο τέλος έκανα ότι δεν ήμουν σπίτι (ατάκα : για την Amiga έρχεστε - όχι για μένα!!!!).

Πάντως είναι τόσα πολλά τα πραγματικά καλά παιχνίδια που η πεντάδα είναι ελάχιστα μικρή!
 
1.Alien Breed Special Edition '92

2.Lionheart

3.Another World

4.Pinball Illusions

5.Beast III
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Σώπα μωρέ,αφού ως γνωστόν.....SWOS rulezzzz ! ;) (τι Kick Off και ιστορίες τώρα... :p :p :p )
Στην Πυρά! :D

Τέσπα, λίστα με 5 αγαπημένα για την Amiga δεν μπορώ να βγάλω με τίποτα, γιατί είναι πάρα πολλά. Θα αναφέρω 5 που πρωτοέπαιξα στην Amiga και...τα έπαιξα!

1. Defender of the Crown

O λόγος που αγόρασα Amiga. Μπορεί τελικά το gameplay να χωλαίνει λίγο (όσο πατάει ο δεινόσαυρος) αλλά τότε ήμουν Η graphics whore! :D

2. Deja Vu


Αισθανόσουν ότι έπαιζες αστυνομικό θρίλερ. Point and Click interface, απίστευτα γραφικά και φοβερή ατμόσφαιρα.

3. The Faery Tale Adventure

Μπορεί να μην είχε το βάθος άλλων RPGs αλλά είχε απίστευτα γραφικά και ήχο. Το γεγονός ότι ήταν και πιο action (RPG light σαν να λέμε) το έκανε και πιο προσεγγίσιμο.

4. Starglider

Απίστευτα (για τότε) και γρήγορα τρισδιάστατα γραφικά.

5. Test Drive

Αν και ποτέ δεν ήμουν fan των racing games, με τέτοια γραφικά και ήχο είχα φάει πολλές ώρες παίζοντας.
 
1. Kick oFF 2

2. Moonstone

3. TV Sports Basketball

4. Lotus 2

5. Another World
 
WolfBack είπε:
Και μιας και ξεκινήσατε την κουβέντα με τα flight simulators, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε κάτι;Θυμάμαι αρκετά χρόνια πριν υπήρχε ένα arcade στο οποίο έμπαινες μέσα για να έχεις την αίσθηση ότι οδηγείς αεροπλάνο και ο στόχος σου ήταν να απογειώσεις/προσγειώσεις ένα Boeing γεμάτο επιβάτες.

Μου άρεσε απίστευτα το gameplay και ο ήχος (άκουγες ακόμη και τις αεροσυνοδούς να μιλάνε με τους επιβάτες απ'το μικρόφωνο), όσο και οι καιρικές συνθήκες (βροχή, αέρας, πρωί, βράδυ κ.λ.π.)

Θυμάται κανείς ποιο παιχνίδι ήταν αυτό;


Nemo είπε:

WolfBack είπε:
:bow:

Έπεσες διάνα!!!!

:thanx2:
Demul WIP



Makaron WIP







 
Turrican, MoonSotne, Project X, Shadow Of The Beast 3, SuperFrog
 
Optimus είπε:
3) Eye of the beholder series (Δεν έχει τον κόσμο ή κάποιον level editor για να φτιάχνονται καινούρια campaigns αλλά τα έχω παίξει και τερματίσει άπειρες φορές. Μαθαίνω καινούρια μυστικά όσο παίζω. Ανακάλυψα forums όπου συζητάνε διάφορα και κάποιοι προγραμματίζουν remakes ή engines για δημιουργία πιστών. Αυτό θα ήταν must!!! Όπως βγαίνουν τα WADs στο Doom να βγαίνουν campaigns για μια very alike eob engine (θέλω όμως να έχει ακριβώς την εργονομία, τον χειρισμό, την πόρωση της eob engine που με κάνει να το παίζω και να το ξαναπαίζω))
Αν και oldnews για καποιους ετυχε να πεσω πανω σε αυτο

http://www.eob2remake.com/forum/viewtopic.php?t=35

The eye of the Beholder 3 engine is not the same as the I and II.

The Eob1 and 2 was Westwood.

The Eob3 is TSR only

and Eob4 is Takis76 only.
!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eντελώς υποκειμενικά: Heimdall, The Kristal, Dune, Populus, Another World (bonus το Dragon's Breath και το Personal Nightmare).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χωρίς σειρά:

Shadow Fighter, Speedball II, SWOS, Slamtilt, Super Street Fighter II

Μάλλον.....

Ξαναπέστε μου, γιατί λέμε μόνο 5;
 
Προσωπικά αγαπημένα :

Shadow of the beast 2

Turrican 2

Venus the flytrap

P.P Hammer

Gods
 
1) sensible soccer

2) cannon fodder

3) sierra international soccer

4) agony

5) bubba 'n' stix
 
1.Another world

2.Curse of Enchantia (το πρώτο adventure που έπαιξα έκτος Larry, μοιραία στιγμή!)

3.Shadow of the Beast II

4. Gobliiins (όλα)

5.Rainbow islands
 
  1. Kick off 2
  2. James Pond 2: Robocod
  3. Nevermind
  4. New Zealand story
  5. Magic Pockets
 
Χωρίς σειρά...

Legend of Kyrandia

Sensible world of soccer

F18-Interceptor

Defender of the crown

Nighthunter (λόγω vampire fun...)

αλλά αδικώ ΤΟΣΑ πολλά.... :( Είχα ΔΕΚΑΔΕΣ απόλυτα αγαπημένα που έλιωνα (και ακόμα λιώνω, όποτε έχω διάθεση) με αυτά.
 
Πίσω
Μπλουζα