Tα 5 πιο αγαπημένα Amiga games

test drive , defender of the crown , marble madness , kick off , flight simulator , deluxe paint , double dragon
 
1) defender of the crown

2) super frog

3)1869

4)north and south

5)ahandoow of the beast
 
Δυσκολα μου βαζετε μαγκες αλλα τες παντων ....Θα κανω πετρα την καρδια μου και θα θα διαλεξω MONO 5 :p

 


Νο 1 :


(Mου κανει εντυπωση που δεν το ανεφερε σχεδον κανενας και γιαυτο θα του δωσω την 5 θεση αντι του Τurrican, ελπιζω να με συγχωρεσετε πασχα ερχεται εξαλλου :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παροτι εχω δει αυτη τη συζητηση, με δυσκολευει η επιλογη και δεν εχω σκεφτει ακομα :p

Μεχρι τοτε θελω να κανω μια ασχετη ερωτηση: το Wings of Fury, που αναφερθηκε σε καποιες λιστες παραπανω, ειναι παιχνιδι που τελειωνει; Δηλ. εχει 20 αποστολες και μετα βλεπεις επιλογο the end, η συνεχιζει αενάως με τις ιδιες πιστες;
 
Rakeesh είπε:
Παροτι εχω δει αυτη τη συζητηση, με δυσκολευει η επιλογη και δεν εχω σκεφτει ακομα :p
Μεχρι τοτε θελω να κανω μια ασχετη ερωτηση: το Wings of Fury, που αναφερθηκε σε καποιες λιστες παραπανω, ειναι παιχνιδι που τελειωνει; Δηλ. εχει 20 αποστολες και μετα βλεπεις επιλογο the end, η συνεχιζει αενάως με τις ιδιες πιστες;
απ' όσο ξέρω δεν έχει τέλος!
 
Πιανομαι απο το θρυλικο Speedball 2 που ανεφερε ο φιλος παραπανω.

Πως καταφεραν να το μεταφερουν τοσο ασχημα στα συγχρονα PC?

Aνοιξα αυτο το thread πριν σχεδον 9 χρονια και ακομα δεν εχω μετανιωσει για τις επιλογες μου...χαχαχα
 
spyros_s είπε:
απ' όσο ξέρω δεν έχει τέλος!
Ποιος καταφερε να το τερματισει? μιλαμε για μαζοχισμο, ειναι δυσκολο παιχνιδι. (με cheat σιγουρα το εκαναν).
 
mike είπε:
Ποιος καταφερε να το τερματισει? μιλαμε για μαζοχισμο, ειναι δυσκολο παιχνιδι. (με cheat σιγουρα το εκαναν).
Εντελώς. Θυμάμαι οτι μου είχε πάρει κανα μισάωρο μόνο και μόνο για να απογειώσω το αεροπλανάκι, όλο μέσα στη θάλασσα το έριχνα ! Για μετά δεν το συζητάω, νομίζω πέταξα τη δισκέτα στον τοίχο κάθετα και τη διέλυσα
 
Other_Reality είπε:
Εντελώς. Θυμάμαι οτι μου είχε πάρει κανα μισάωρο μόνο και μόνο για να απογειώσω το αεροπλανάκι, όλο μέσα στη θάλασσα το έριχνα ! Για μετά δεν το συζητάω, νομίζω πέταξα τη δισκέτα στον τοίχο κάθετα και τη διέλυσα
Γι' αυτό ακριβώς το λόγο όλα τα καλά "παιδάκια" βάζαμε ένα trainer και λιώναμε με απειρες ζωές, ενέργεια και πυρομαχικά!

:p
 
Χάχα, wings of fury το θυμάμαι στον Amstrad. Παιχνιδάρα. Ελπίζω να είναι έτσι και στην Amiga.

Δεν μου πήρε πολύ να καταλάβω πως απογειώνω το αεροπλάνο. Δεν θυμάμαι κιόλας, αλλά παίζει και να είναι το κάτω το ανηψώνει; Όπως στα κανονικά flight sim. Οπότε η πρώτη προσπάθεια μπερδεύεσαι και φεύγεις μέσα στο νερό.

Αλλά πρέπει να το παίζαμε και εμείς με trainer, θυμάμαι τον χαρακτηριστικό trainer στον Amstrad.

Anyway, Amigggaaaaaa...
 
Και εγώ το έχω παίξει κυρίως σε αμστραντ και μετά σε αμιγκα
 
Wally είπε:
Πιανομαι απο το θρυλικο Speedball 2 που ανεφερε ο φιλος παραπανω.
Πως καταφεραν να το μεταφερουν τοσο ασχημα στα συγχρονα PC?

Aνοιξα αυτο το thread πριν σχεδον 9 χρονια και ακομα δεν εχω μετανιωσει για τις επιλογες μου...χαχαχα
Αν θελετε να ξαναπαιξετε αυτο το υπερτατο θεικο διπλο και να θυμηθειτε τα παλια θα το κατεβασετε απ το playstation store . Το feeiling που σου δινει ομολογω οτι ειναι εφαμιλλο της amigas.Επισης το controller του ps3 συμπεριφερεται αψογα !Το κατεβασα για πλακα της προαλλες να θυμηθω τα παλια και πριν το παρω χαμπαρι ειχαν περασει 5-6 ωρες :p
 
1. Sensible Soccer

2. Project X

3. Super Frog

4. Zool II

5. Apidya
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και δεν βρισκω πιο καταλληλο thread,το παρακατω το παρκαρω εδω. :)

παρακαλω να μετακινηθει ωπου ταιριαζει καλυτερα. :)


Μια αναδρομή στη δεκαετία του '80, κάνει το site archive.org το οποίο έβγαλε στην κυκλοφορία, περισσότερους από 10.000 τίτλους παιχνιδιών της Amiga.

Η λίστα δεν περιλαμβάνει μόνο παιχνίδια, αλλά τόσο εφαρμογές όσο και demos τα οποία οι χρήστες μπορούν να παίξουν μέσω του browser τους.

Μεταξύ των παιχνιδιών περιλαμβάνονται κλασικοί τίτλοι όπως το Bubble Bobble, το Pac Man, το Double Dragon και το Kingʼs Quest.

Δείτε την λίστα ή παίξτε με όλα τα παιχνίδια εδώ: archive.org/details/ software library amiga.

πηγη: in.gr
 
Το Dynablaster και το Star Control με δύο παίκτες.
 
stayros είπε:
Μιας και δεν βρισκω πιο καταλληλο thread,το παρακατω το παρκαρω εδω. :)

παρακαλω να μετακινηθει ωπου ταιριαζει καλυτερα. :)


Μια αναδρομή στη δεκαετία του '80, κάνει το site archive.org το οποίο έβγαλε στην κυκλοφορία, περισσότερους από 10.000 τίτλους παιχνιδιών της Amiga.

Η λίστα δεν περιλαμβάνει μόνο παιχνίδια, αλλά τόσο εφαρμογές όσο και demos τα οποία οι χρήστες μπορούν να παίξουν μέσω του browser τους.

Μεταξύ των παιχνιδιών περιλαμβάνονται κλασικοί τίτλοι όπως το Bubble Bobble, το Pac Man, το Double Dragon και το Kingʼs Quest.

Δείτε την λίστα ή παίξτε με όλα τα παιχνίδια εδώ: archive.org/details/ software library amiga.

πηγη: in.gr
Σε πρόλαβε ο Nemo εδώ The Console Living Room [Arcades/DOS Games στο Internet Archives] + AMIGA! :)

Υγ. Το αφήνω όμως για να το δουν και άλλα μέλη που διαβάζουν αυτό το θέμα.
 
1. Agony

2. Agony

3 .Agony

4. Agony

5. Agony

:fafoutis::fafoutis::fafoutis::fafoutis::fafoutis::fafoutis::fafoutis:

ΥΓ. και ακόμη δεν έχω καταφέρει να το τερματίσω !
 
Υπάρχει και το Amiga top 10.

Elite Frontier
Bubble Bobble
Defender of The Crown
Speedball II Brutal Deluxe
International Karate +
 
Sensible Soccer ακόμη παίζουμε διπλό με έναν φίλο
Rainbow Islands προσωπικό αγαπημένο που παίζω από το 1987 και συνεχίζω μέχρι και σήμερα.
Agony με εκπληκτικά γραφικά και φοβερό ήχο.
Νorth & South ο ορισμός της λέξης fun, διπλό πάντα με έναν φίλο.
Batman the movie το τερμάτιζα τότε με μια ζωή και τώρα μου τρώει δύο.
 
Επειδή βρήκα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα μαζί του πρόσφατα, απορώ πως δεν αναφέρθηκε ποτέ σε αυτό το θέμα το συγκεκριμένο παιχνίδι:
Deluxe Galaga!!! Τρομερό, εθιστικό, μοναδικό και το κυριότερο PD!!! Θα μπορούσε να ήταν ΑΑΑ τίτλος στην εποχή του!!!
 
Πίσω
Μπλουζα