Tι σας "Φόβιζε μικρούς" στην τηλεόραση

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Kαι δεν αναφέρομαι στις ταινίες τρόμου μόνο...

αλλά σε πράγματα που μας έκαναν φοβική εντύπωση όπως:

1) την μουσική από το ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ - του βαγγέλη παπαθανασίου - και τους τίτλους της που ήταν εχμ κάπως

2) Τον μοτοσυκλάκια στην ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ που παθαίνει ατύχημα

3) Σε μια σειρά για τα Ναρκωτικά στην ερτ-2 αρχές 80

4) Στην spooky διαφήμιση του δίσκου ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ (1986)

5) Στους Καλικάντζαρους μιας πολύ σπάνιας εκπομπής του 1985

.....

Τι άλλο?

συνεχίστε
 
Η μουσικη απο το Doctor Who. Δεν ξερω για πιο λογο αλλα δεν ηθελα να την ακουω!
 
Η εισαγωγή της εκπομπής του Χάρη Μανταφούνη (χορευτής νομίζω)

Τα έκανα πάνω μου :D
 
Το Παρασκήνιο, όπως είπες, ήταν το πλέον τρομακτικό για μένα, όπου εκτός από τη μουσική, τρόμαζα και με την εικόνα του "αρνητικού" κάμεραμαν...

Μου φαινόταν (και ακόμα μου φαίνεται) σαν τέρας, βγαλμένο από b-movie... :nervous:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=q-jZjT5neaQ]YouTube - Paraskinio eisagwgi

Επίσης, είχα τρομάξει με κάποια εκπομπή των "Ρεπόρτερς", όπου είχαν πάει σε ένα χωριό και ερευνούσαν κάποια ανεξήγητα φαινόμενα, που είχαν σχέση με ένα παιδί διανοητικά καθυστερημένο (αν θυμάμαι καλά)....

Μου διαφεύγει το όνομα του χωριού (μπορεί να το θυμηθώ στη συνέχεια).

Τελικά όλα ήταν μια φάρσα, που την έκανε το παιδί αυτό εις βάρος των κατοίκων... :xm:

EDIT

Ήταν το χωριό Μπαμπίνι!

Έχει μιλήσει γι'αυτό ο exetlaios, εδώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΥΚΕΣ!!!!

Ανατριχιαστικότατο... κατατρόμαζα τότε! Άνοιγαν οι μπάρες που έγραφαν ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ και ερχόταν η παλιά κάμερα με το άσπρο φως να τρεμοπαίζει... μπρρρρρ.... Και αυτές οι ξαφνικές χαμηλές νότες στο πιάνο.... ξαναμπρρρρρ!!!!!
 
Storm αν δεν ερθεις να μου φτιαξεις το καλωδιο για το MegaDrive,κοιτα ποιον θα σου στειλω

panoria-3.jpg


χαχαχαχαχαχα
 
Ήταν το χωριό Μπαμπίνι!

Έχει μιλήσει γι'αυτό ο exetlaios, εδώ!
 
Συνεχίζω...

Το Χωρίς Μάρτυρες 1983 (ταινία) και ειδικά οι τελευταίες σκηνές του έργου με τον Διαμαντόπουλο στα βαγόνια (την είχε παίξει η ΕΡΤ παλιά)

Ο Γιούλ Μπρύνερ στην ταινία FUTUREWORLD

Η έναρξη του ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ

Η ταινία ΕΞΟΔΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ 1980 (ειδικά η μουσική της)
 
Ωραιο θεματακι,στην αρχη ανησυχησα οτι θα μιλαγαμε γενικα για δρακουλες και σκοταδια,αλλα χαιρομαι που βλεπω "στιγμες".

Μια που μου ερχεται προχειρη ειναι πιτσιρικας καποια γιορτη να ξαπλωνω στο δωματιο του πατερα μου,μονος μου και να εχει τον ασπρομαυρο "Φρανκεσταϊν" η τηλεοραση.

Σιγα λεω να μην φοβηθω ,"ψαγμενος" με Φρεντυ και Τζεησον και ομως κατι η ατμοσφαιρα κατι το σκοταδι,νααααααα. :precry:

:D :D:D
 
Η σειρά ΘΡΙΛΕΡ ΛΟΙΠΟΝ (βασικά μόνο οι τίτλοι :p ) 1988
 
Το ριμάδι το Παρασκήνιο! Με το που ξεκινούσε, άφανος εγώ κάτω απο το κρεβάτι μου! Επίσης, τα Daleks απο το Doctor who. Πάλι κάτω απο το κρεβάτι με το που τσίριζαν EXTERMINAAATEEE!!!
 
Γενικά αν θυμάμαι καλά ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ των 80ς βάζανε και εικόνες από τα κατά καιρούς εγκλήματα

Θυμάμαι δείχνανε το πτώμα φεριποίν ενός εκδότη μιας εφημερίδας το 1983

Και την φωτο ενός αστυνομικού νεκρού (μάλλον το θύμα της Τίγρης του Παγκρατίου)
 
Καλά απίστευτο...Και μένα το παρασκήνιο με κατατρόμαζε...Μάλιστα ο πατέρας μου το έβλεπε συχνα και θυμάμαι χαρακτηριστικά πως έφευγα σφαίρα στο δωμάτιο μου κάθε φορά που ξεκινούσε η εκπομπή...Μήπως να τους κάνουμε μήνυση...αυτή η εκπομπή πρέπει να άφησε "τραύματα" σε πολλά παιδάκια :D !!...Η μουσική του doctor Who παρόλο που με τρόμαζε,προσπαθούσα να κάνω το κορόιδο, μιας και τρελαινόμουνα για την σειρά... :wait2:
 
Πρέπει να ήμουν πρώτη δημοτικού, γιατί θυμάμαι ότι δεν μπορούσα να διαβάσω τους υπότιτλους αρκετά γρήγορα... γύρω στις 11 η ώρα το βράδυ και η ΕΡΤ βάζει κάτι στην τηλεόραση που εκείνο το βράδυ θα μου δημιουργούσε εφιάλτες...

Link me beautiful

Και έτσι γεννήθηκε μια σχέση αγάπης που καθόρισε πάρα πολλές από τις μετέπειτα επιλογές μου και που θα τελειώσει μαζί με εμένα.
 
Οι ταινίες με τον Κρίστοφερ Λη που έκανε το Δράκουλα... Έψαχνα να βρω αν έχουμε σκόρδα στο σπίτι μετά... :angry:
 
Η μίνι γαλλική σειρά ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ (1985)

Η κούκλα από το ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΑΣ (1983 κάπου εκεί)

Η φάτσα του Καρχαρία στο Ο ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ 9 ΚΥΜΑΤΑ (1983)

Η Ζώνη του Λυκόφωτος

Οι τίτλοι από το Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΓΙΑΣ (1985)

Και ... ΟΙ ΦΟΥΣΚΟΙ από το στούντιο φούσκοι (1982) όπως και αρκετές κούκλες των Σοφιανών

Η μουσική και τα ηχητικά εφέ της φρουτοπίας και ειδικά ο αφηγητής Κώστας Σκόκος (Βεντέτα κλπ)

Η σιλουέτα από τον ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ
 
Γουαου το θρεντ πηρε φωτια. :D

Αλλη μια μου ηρθε τωρα και οποιος μου βρει το εργο ..... :bow:

Λοιπον ειναι απο ενα επεισοδιο του "Θεατρου της Δευτερας" και απο οτι θυμαμαι περιγραφαν ενα ποδι κομμενο απο λεπρα η something,δεν θυμαμαι αν οντως δειξαν κανα ψευτικο ποδι αλλα η περιγραφη της σκηνης και μονο με σημαδεψε.

Το εχω ξαναγραψει στο "Θεατρο της Δευτερας" θρεντ.

.

.

.

.

.

Αυτη ειναι αναμνηση που "θυμασαι να την θυμασαι".

Θα γραψω αργοτερα τι εννοω. :D
 
Τα τριχωτά ολόσωμα τέρατα του Muppet Show, όπως ο τύπος πάνω δεξιά...

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα