Tι σας "Φόβιζε μικρούς" στην τηλεόραση

Όταν διάβασα εκεί στο 1993 ότι θα γυριστεί ταινία Το κοράκι με τον Μπράντον Λη , φαντάζομουν κάτι σαν το πρώτο Batman του Burton,που ναι μεν είχε και εκείνο σκοτεινή ατμόσφαιρα αλλά είχε και χιούμορ λόγω Νίκολσον. Όταν το είδα το 1996 από ένα τοπικό κανάλι της Θεσσαλονίκης δεν περίμενα τόσο σκοτεινή και underground ατμόσφαιρα
Εγώ ποτέ δεν είχα τη ζέση να το δω
 
Εκεινο το (αποδεδειγμενα ψευτικο αν θυμαμαι καλα) βιντεο με την αυτοψια του εξωγηινου του Ροσγουελ.
Το ειχα δει ως παιδακι σε μια εκπομπη στην τηλεοραση και για καποιο λογο με φοβισε παρα πολυ.
Hδη λατρευα επιστημονικη φαντασια και εξωγηινους, και ειχα ηδη αρχισει να βλεπω Star Trek, αλλα για καποιο λογο το συγκεκριμενο βιντεο το εβρισκα απιστευτα τρομακτικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκεινο το (αποδεδειγμενα ψευτικο αν θυμαμαι καλα) βιντεο με την αυτοψια του εξωγηινου του Ροσγουελ.
Το ειχα δει ως παιδακι σε μια εκπομπη στην τηλεοραση και για καποιο λογο με φοβισε παρα πολυ.
Hδη λατρευα επιστημονικη φαντασια και εξωγηινους, και ειχα ηδη αρχισει να βλεπω Star Trek, αλλα για καποιο λογο το συγκεκριμενο βιντεο το εβρισκα απιστευτα τρομακτικο.
Ήταν τρομακτικό και είναι ακόμη όπως έχει σκηνοθετηθεί. Creepy που λένε στην σημερινή εποχή.
 
Με την διαφήμιση της Vapona κάναμε πλάκα στο σχολείο παρά την φοβόμασταν.
 
Με την διαφήμιση της Vapona κάναμε πλάκα στο σχολείο παρά την φοβόμασταν.
Με την διαφήμιση vapona (aka θα την κρεμάσω) και γω γελούσα πολύ ,δεν με τρόμαζε καθόλου ίσα ίσα περίμενα με αγωνία να την δω, κάτι σαν καθημερινή συνήθεια
 
1984 Μήτση Κωνσταντάρα , Βασίλης Κολοβός

Ασχετως εαν μας φοβιζε, η οχι, ηταν μια εξαιρετικης εμπνευσως διαφημιση.
Θαυμασιες επισης ηταν οι ερμηνειες των ηθοποιων και η σκηνοθεσια της. Διαφημιση που της αξιζε βραβειο.
 
Ασχετως εαν μας φοβιζε, η οχι, ηταν μια εξαιρετικης εμπνευσως διαφημιση.
Θαυμασιες επισης ηταν οι ερμηνειες των ηθοποιων και η σκηνοθεσια της. Διαφημιση που της αξιζε βραβειο.
Όντως και είχε κάτι το κινηματογραφικό πολύ καλή δουλειά που έμεινε στην μνήμη των περισσότερων
 
Υπήρχαν κάτι «παιδικά» με creepy μαριονέτες που ενώ τα βλεπα (που και που) ταυτόχρονα μου δημιουργούσαν και απέχθεια. Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να βρω αυτό που ακριβώς θα θελα να σας δείξω, οπότε σας παραθέτω παρόμοιου ύφους φωτο για να πάρετε μια ιδέα.. Πιο πολύ έβρισκα σκιαχτικά τα σαγόνια (τσαούλια, λολ) απο κάτι μαριονέτες σαν της 1ης φωτο. Ήταν θαρρείς με βίδες στερεωμένα σε κούκλες με υπερβολικά έντονα ζυγωματικά και γωνίες, ενώ είχε κέρινη και γυαλιστερή υφή το υποτιθέμενο δέρμα τους. Νομίζω πως ήταν μέσα σε ένα διαστημόπλοιο; Στην ΥΕΝΕΔ; Αρχές 80ς; Έμοιαζε με το Thunderbirds της 1ης φωτο στο πιο άσχημο… Έπειτα, Κλούβιος- Σουβλίτσα: αγαπημένο μεν, αλλά -μεταξύ μας- η Σουβλίτσα ψιλοεφιαλτική φάτσα χα, χα! Λατρεύω το κουκλοθέατρο και θαυμάζω τους εγγαστρίμυθους, όμως μερικές κούκλες ..τι να πω..ο Τσάκυ ωχριά μπροστά τους (π.χ., 2η φωτο). Τέλος, για να καλύψω αυτό το θέμα μερικές κούκλες από Χιλιοποδαρούσα και Κουτιού τα παραμύθια μου έβγαζαν μια αύρα μιζέριας που αναδύεται από βρώμικα ή μουχλιασμένα πανιά…(είσαι λίγο jazz κοπέλα μου θα μου πείτε, ναι οκ, όμως αυτήν την αίσθηση είχα..:)IMG_6248.jpegIMG_6253.jpeg
 
Πίσω
Μπλουζα