''Tο κοπή τη πίτα 2013'' (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Συμφωνώ με τον Θάνο, ήταν μια όμορφη και ευχάριστη συνάντηση ( και με πολύ νόστιμη βασιλόπιτα). Δυστυχώς, δεν πρόλαβα να μιλήσω με όλα τα παιδιά που ήταν εκεί, αλλά δεν πειράζει. Ίσως την επόμενη...
 
Φωτογραφιες δεν εχει?:mad:
 
stayros είπε:
Φωτογραφιες δεν εχει?:mad:
Ε βρε γκρίνια :p

Επεξεργαζόμαστε το τσουλούφι της Λορένας και θα τις αργήσουμε λίγο :biglaugh::biglaugh:

Επανέρχομαι με περιγραφή της κοπής σε λίγο
 
Άντε ρε τη κόψατε; Ωραία! Πόνεσε; :p

Και του χρόνου ολοι καλά (και στα καλά μας) και με υγεία!!!!!!
 
Για κάποια και για κάποιον (ονόματα δεν λέω, υπολήψεις δεν θίγω And1 & Λορένα) πόνεσε ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ... αλλά για άλλους ήταν απόλαυση

:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Αναμένουμε εντυπώσεις και από άλλους συμμετέχοντες... :D
 
Ώρα 11 παρά το πρωϊ του Σαββάτου.

"Καλημέρα σας. Ήρθα να πάρω τη βασιλόπιτα που παρήγγειλα"

"Ναι παιδί μου, ένα λεπτό να δω γιατί άργησαν να την φέρουν.... (στο τηλέφωνο ακολουθεί η παρακάτω συζήτηση) Πού ναι ρε παιδιά η βασιλόπιτα της κοπέλας? Αφού σας είπα οτι τη θέλει πρωϊ πρωϊ. Και χθες πέρασε και μας το ξανά πε. Τι???? Ακόμα δεν την έχεις βάλει στο φούρνο? Μα τη θέλει τώρα! 12 η ώρα πρέπει να είναι Θεσσαλονίκη. [ακολουθούν κάτι κοσμητικά]"

Εγώ παγωτό... Τί να κάνω? Δε γίνεται να πάω με άδεια χέρια. Να πάω και να πω γειά σας παιδιά ξέρετε η βασιλόπιτα δεν ψήθηκε? Δε γίνεται. Να πάρω 3 τσουρέκια πλεξούδες να χώσω ένα κέρμα και να πω γειά σας ήρθα? Να πάρω μια τούρτα και να βάλω εκεί ένα κέρμα? Να περιμένω? Μια ώρα να ψηθεί και μια ώρα να πάω θα έχει πάει μια το μεσημέρι. Τί να κάνω... Θα περιμένω....

Τηλέφωνο στην D@redevil.

"Έχω πρόβλημα. Τώρα ψήνουν τη βασιλόπιτα. Πήγαινε στο καφέ εσύ και όταν τελειώσει έρχομαι"

Έχω μάθει τα εσώψυχα της φουρνάρισσας και το καθημερινό της πρόγραμμα. Έχω φάει μέχρι σκασμού κάτι κουλουράκια κερασμένα και έχω ακούσει 100000 φορές συγγνώμη μέχρι που σκάει μύτη ο φούρναρης με το ταψί. Πάρτην όπως είναι με το ταψί. Μόλις βγήκε από το φούρνο. Την φορτώνω και έγινα Ν. Λάουντα.

Πιο φρέσκια βασιλόπιτα όμως δεν έχετε ξαναφάει :D :D :D Ζεστή, ζεστή και αφράτη!

Έχω φτάσει στο καφέ επιτέλους. 12 ατομα έχουν πιάσει το σαλονάκι: Λορένα, And1, panosss, ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ, Optimus, D@redevi, mariadegrecia, Spybil, Ford μετά από πολύ καιρό απουσίας, Rio πρωτοεμφανιζόμενος και ο Θάνος που έτυχε να βρίσκεται Θεσσαλονίκη.

Xαιρετάω τα παιδιά, παίρνω μια 2 ανάσες και πιάνω το μαχαίρι. Βρε που ναι το φλουρί? Έχει κοπεί η μισή και πλέον πίτα. Η Λορένα δίπλα μου να λέει "Εγώ θέλω μεγάλο κομμάτι" (κάνει δίαιτα πάντως :p ) Σειρά του Spybil να πάρει κομμάτι και επιτέλους στο κόψιμο βγαίνει το φλουρί. Η Λορένα βέβαια και ο Αnd1 έχουν κάνει ένσταση γιατί λέει είχαν αλλάξει θέσεις (κάτι μου θυμίζει αυτό σε κάποια αθηναϊκή κοπή πίτας :D :D :D :D :D )

Mετά την κοπή άρχισαν να περιφέρονται διάφορα ρετρό αντικείμενα. Από θεατρικά προγράμματα, The Dukes of Hazzard DVD και CD (original μην πάει το μυαλό σας πουθενά αλλού), περιοδικά και διάφορα άλλα καλούδια. 'Εκπληξη ένα τεύχος Ηλεκτρονική και Computers του 1985 που άφησε για μας ο V.I. την περασμένη μέρα στο καφέ και τον ευχαριστούμε πολύ :D

Στη συνέχεια ακολούθησε η καθιερωμένη λιτή μασαμπούκα.

Για μια ακόμα φορά περάσαμε υπέροχα. Το γέλιο που έχω ρίξει δε λέγεται. Να στε καλά όλοι σας και του χρόνου με υγεία και να είμαστε περισσότεροι στην κοπή.

Φωτογραφίες λίγο αργότερα.
 
Kambia είπε:
Την φορτώνω και έγινα Ν. Λάουντα.
Χατςςςςςςςςςς ωπα ρε δικιά μου! Με το τσινκουντσεντέντο;;; Ο Νικι το ξέρει;;; :p

Kambia είπε:
Η Λορένα βέβαια και ο Αnd1 έχουν κάνει ένσταση γιατί λέει είχαν αλλάξει θέσεις (κάτι μου θυμίζει αυτό σε κάποια αθηναϊκή κοπή πίτας :D :D :D :D :D )
Στο κοπή του 2010 ειχα αλλάξει θεσεις με το Μαξουλι και του'χε τύχει αυτουνού. Από τότε εχω να του μιλήσω :D
 
Rygar είπε:
Χατςςςςςςςςςς ωπα ρε δικιά μου! Με το τσινκουντσεντέντο;;; Ο Νικι το ξέρει;;; :p
Όχι με το Punto :D O Νίκι εκεί που είναι δεν ξέρω αν το ξέρει :p
 
Ομολογώ ότι ήταν από τις πιο διασκεδαστικές μαζώξεις στις οποίες έχω παρευρεθεί μέχρι τώρα (κυρίως χάρη και στον Ford που είχα την τιμή να γνωρίσω...μα μια τιμή!!). Αν και άργησα κανένα 25λεπτό διαπίστωσα ότι υπήρχαν και πιο αργοπορημένοι, οπότε χάθηκε η ευκαιρία να κάνω εντύπωση :cool: , αλλά πήρα την εκδίκησή μου κερδίζοντας το φλουρί και παίρνοντας το δώρο από το χέρι της αγαπητής Διαχειρίστριας: το βιβλίο: "Τα γεγονότα της χρονιάς, 1982'' του Κ. Διγκαβέ. Χάρηκα που είδα τους ήδη γνωστούς αλλά και με τα νέα μέλη που γνώρισα. Οπότε, Καλή Φορουμική Χρονιά και Καλές Αναρτήσεις.

Υ.Γ. Ενδεικτικά κάποια γεγονότα εκείνου του έτους:

18/1/1982: Ψηφίζεται από τη Βουλή το νομοσχέδιο για την καθιέρωση του μονοτονικού.

20/1/1982: Γεννιέται στην Αθήνα το πρώτο παιδί του σωλήνα.

17/3/1982: Ψηφίζεται το νομοσχέδιο που καθιερώνει την ίση ισχύ του πολιτικού και του θρησκευτικού γάμου

21/4/1982: Το ποσοστό ανεργίας στην Ελλάδα φτάνει το 1,9%, το δέυτερο χαμηλότερο στην ΕΟΚ μετά το Λουξεμβούργο!!!

Όχι, αλλά για να δείτε ότι το δώρο το τίμησα δεόντως!
 
Τις φωτογραφίες της κοπής της πίτας τις έχει η D@redevil. Εγώ έχω διάφορες από τα αντικείμενα που εμφανίστηκαν και από το φαγητό. Απολαύστε...

Ρετρό θήκη αυτοκινήτου για κασέτες.

attachment.php


Dukes DVD

attachment.php


To βιβλιαράκι από το soundtrack των Dukes

attachment.php


Όλοι έχουν κάτι στα χέρια και το χαζεύουν

attachment.php


Ήρθαν τα φαγητά. Ορμάτε....

attachment.php


Τυχαία η πιατέλα ήρθε μπροστά μου :D
attachment.php

Περιοδικό Φίλαθλος. Αρκετά ρετρό και άκρως ποδοσφαιρικό (Δεινοπάθησα να το φωτογραφήσω. Όλο κάτι χέρια έμπαιναν μπροστά στο φακό....)

attachment.php


attachment.php


3 γλυκά έφαγε!!!!!! Υπάρχουν ντοκουμέντα

attachment.php
 
Πωπω, :eek: νηστικοί μείνατε πάλι... :D

 


Καλά, προβλέπω εμείς μόνο με καφέ και πίττα να τη βγάλουμε φέτος...
:xm:
 
Juanita είπε:
Καλά, προβλέπω εμείς μόνο με καφέ και πίττα να τη βγάλουμε φέτος... :xm:
Με νερακι μονο Χουανα μου...Καταραμενη φτωχεια....:biglaugh:

Ολα τα λεφτα τα καλουδια των Dukes!!! :headbang: :headbang:

Βλεπω ο Αντρικος στο βαθος (στην φωτο απο την μασαμπουκα ντε... :p ) εδινε αγριες μαχες!!!!!:biglaugh:

Ναταλι, τωρα αυτο με το οτι ηρθε εντελως τυχαια και απο σποντα η πιατελα μπροστα σου αν θελουμε το πιστευουμε...:tongue:

Μαριανα τις θερμιδες τις σκεφτηκες?:biglaugh::tongue:

Μπραβο ρε καρντασια αυτα ειναι!!! :thumbup: :thumbup:

Αντε και του χρονου με υγεια και μεγαλυτερη παρεα!!!!:wink:
 
Μαριάννα, κόκαλα έχουν οι φωτογραφίες; :burn::burn::burn:
 
Άλλη μια πολύ όμορφη και "ζεστή" συνάντηση "ομοϊδεατών", με πολύ γέλιο, εξαιρετική ατμόσφαιρα και άκρως ικανοποιητικό (σε ποσότητα και ποιότητα) φαγητό.

Αν η Kambia μου δώσει την άδεια, θ' αποκαλύψω ποια ήτανε τα χέρια που μπαίνανε μπροστά στον "ΦΙΛΑΘΛΟ" (βασικά περιοδικό με κόμικς ήταν, απλώς είχε κάποιες αθλητικές σελίδες...) και δεν την άφηναν να βγάλει φωτογραφίες. Εκτός αν θέλει να το αποκαλύψει εκείνη...

Επίσης αγαπητή Kambia, η επιλογή του δώρου για το φλουρί και το ότι ΔΕΝ το κέρδισα εγώ, δε θα περάσει έτσι...!!!!!!!!!!!!

Και του χρόνου να είμαστε καλά...
 
Φοβερές οι φωτογραφίες , τι να λέμε τώρα ....

Δύο ... υπαρξιακά ζητήματα που μού δημιουργήθηκαν βλέποντας τις φωτο :

1/ Ο "Φίλαθλος" πότε κυκλοφορούσε ??? Βγήκαν πολλά τεύχη του ??? Γιατί μού ξέφυγε ???[δεδομένου ότι τα ποδοσφαιρο-κόμικς τα λατρεύω, τους έχω ανοίξει ιδιαίτερο τόπικ εδώ στο retromaniax]

2/ Τα γλυκά που "τσάκισε" η Daredevil μέσα απ' τα ποτηράκια τι ήτανε ??? [η Daredevil μού θυμισε το "πώς τσακίζαμε τις κρεμ καραμελλέ όταν ήμασταν μικρά" : είχαμε τόσο λαχτάρα να τις φάμε που τα ποτήρια, στα οποία τις περιχύναμε για να "στερεοποιηθούν" στο ψυγείο, δεν τα αναποδογυρίζαμε σε πιατάκια !!! Παίρναμε κουταλάκι και ... τις τρώγαμε μέσα απ' το ποτηρι, όπως κάνει η συμφορουμίτισσα !!! ] !!!
 
Dare εσύ τρως τα γλυκά και στέλνεις τις θερμίδες σε εμένα με voodoo.Ωραίοι οι warholish πίνακες με τον John Lennon και τη Marilyn,δεν υπήρχαν όταν είχα έρθει στην κοπή πριν λίγα χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθίσατε στο ίδιο τραπέζι που κάτσαμε και πέρυσι! Αυτά είναι! Μπράβο που περάσατε καλά!

Μαριάννα άσε τις σπουδές και τα πτυχία ρε, δεν έχουν κανένα νόημα πια! :p (Κοινώς κάνε και κανένα upload καμιάς φωτογραφίας!!!!! )
 
Άλλη μια retromaniax συνάντηση έφτασε στο τέλος του. Οι εντυπώσεις s-u-p-e-r :D Καταρχάς χάρηκα πολύ που σας ξαναείδα κ που γνωρίστικα κ με παιδιά που μέχρι τώρα δεν μου είχε δοθεί η δυνατότητα. Οι "δολοφονικές" ατάκες του Ford πραγματικά ήταν όλα τα λεφτά :rofl: :rofl: :rofl: Ευτυχώς αυτή τη φορά κατάφερα κ ήρθα κ στον καφέ αφού πρώτα είπα σε κάποια ψυχή οτι θ' αργήσω κανα 10λεπτο όπου τελικά έγινε 20λεπτο ::) .Αφού είπαμε τα νέα μας κ είδαμε διάφορα retroκαλούδια έφτασε κ η Kambia μ την ζεστή κ αφράτη βασιλόπιτά της. Λέω ωραία εδώ είμαστε. Είπα φέτος θα κάνω την διαφορά κ θα κερδίσω το φλουρί. Αμ δε διότι στα καλά καθούμενα κάποιος κύριος ονοματα δε λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε βεβαίως - βεβαίως έφυγε απο την άλλη άκρη του καναπέ κ ήρθε δίπλα μου με αποτέλεσμα να κλέψει το φλουρί μέσα απο τα χέρια τα δικά μου κ της Λορένας :( Ευτυχώς όμως όχι την μπουκιά μου :p Φυσικά υπάρχουν κ ντοκουμέντα γι αυτή την πλεκτάνη κ σαν να μην έφτανε αυτό συνεχίζει ακόμη κ σήμερα να μας κάνει καζούρα :angry: ενώ ξεχνάει ν αναφέρει οτι το φλουρί ήταν αναμεσα στα 2 κομμάτια γιατί κάποια παρεκτράπηκε με τις μερίδες :p Κ αυτό το σκασμένο χάθηκε να είναι ένα κλικ πιο δεξιά ? Μετά όπως είδατε ακολούθησε το καθιερωμένο λιτό γεύμα όπου χμμ σαν να πεινούσα λίγο παραπάνω όπως είπε κ αγαπητός φίλος Stavros ::) Έπρεπε κάπου να εκτονωθώ ;) Εύχομαι να είστε όλοι καλά κ του χρόνου με υγεία κ να το επαναλάβουμε ε?

κ με νικητή την αφεντιά μου :p
Ραντεβού στην επόμενη retroσυνάντιση :)

Πλάκα πλάκα για πρωτοεμφανιζόμενος σε πίτα καλά τα πήγα ε Daredevil? Μ' αρέσει που στο έστειλα κ σε μνμ :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα