''Tο κοπή τη πίτα 2015'' (Σαλονικιώτικο Ντιβίζιον)!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Εξαιρετική η κοπή! μου αρέσει που καθιερώθηκε το αυταρχικό από σχεδόν όλους " Δεν αλλάζουμε θέσεις!!" :p

Πραγματικά την άλλη φορά δεν θα αργήσω γιατί μου φάνηκε οτι ήρθε πολύ γρήγορα η ώρα του φαγητού!!

Επίσης μεγάλη η χαρά μας που ήρθε η Λορένα/Βασιλική για μια συνάντηση ύστερα από πολλές απουσίες!

Αναμένουμε το φωτογραφικό υλικό as always! :cool:
 
Παρευρεθηκα και εγω :)

Μετα απο μηνες απουσιας, βρεθηκα στην κοπη της πιτας μας. Μου ειχαν λειψει πολυ οι συναντησεις του ρετρομανιαξ. Περασα οπως παντα τ ε λ ε ι α, και χαρηκα που βρεθηκα με παλια και αγαπημενα μελη που ειχα καιρο να τα δω, βεβαια ελειπε ο FORD, αλλα θελω να πιστευω οτι θα πουμε σε επομενη συναντηση.

Η βασιλοπιτα συνοδευτηκε με μερεντα, και μετα θυμηθηκαμε να παμε για φαγητο (ενω επρεπε μαλλον να γινει το αντιθετο :p ) γιατι με τοση μερεντα και βασιλοπιτα ειχαμε σκασει. Αυτο ομως δεν μας εμποδισε να ορμηξουμε και εκει :D

Ντοκουμεντα κραιπαλης ελπιζω να μην υπαρχουν γιατι δεν με συμφερει #)
 
Mπραβο παιδια για την ωραια μαζωξη..

Ντοκουμεντα δε θα δουμε εμεις οι ταπεινοι να σας καμαρωσουμε? :)
 
viking4a είπε:
Ντοκουμεντα δε θα δουμε εμεις οι ταπεινοι να σας καμαρωσουμε? :)
Μπα! Έχουμε καταστρέψει τα αρνητικά για παν ενδεχόμενο :p .
 
viking4a είπε:
Mπραβο παιδια για την ωραια μαζωξη..Ντοκουμεντα δε θα δουμε εμεις οι ταπεινοι να σας καμαρωσουμε? :)
To film πήρε φως :biglaugh:

Για να κάνω και γω μια περίληψη της συνάντησης.

Ώρα 11 και 34 μπαίνουμε με την D@redevil, μούσκεμα από τη βροχή, στο καφέ. Ήδη Λορένα, Τσαλκ (πρώτη έκπληξη), Τάσος και Panosssss (καλά τα έβαλα τα s?) είχαν πάρει τις θέσεις τους στο παταράκι. Δεύτερη έκπληξη μετά από μερικά λεπτά, σκάει μύτη ο Βραδύπους. Σιγά σιγά μέχρι της 12 είχαμε μαζευτεί στο μεγάλο τραπέζι όλοι όσοι είχαν δηλώσει πως θα έρθουν εκτός από τον MasterGR. Μπα λέω δε θα έρθει. Και κει που σηκώνομαι να πάω στο μπαρ για μαχαίρια, χαρτοπετσέτες και λοιπά βλέπω έναν κύριο στο κάτω τραπεζάκι μόνο του να γυρίζει και να μου λέει

-Συγγνώμη για τη βασιλόπιτα εδώ είμαστε;

-Ναι, του λέω, ανέβα να την κόψουμε. Είμαι η Καμπια.

-Και γω ο MasterGR.

Οπότε είχαμε 100% απαρτία +2 εκπλήξεις. Σύνολο 13 άτομα.

H βασιλόπιτα έχει πάρει θέση στο τραπέζι, η μερέντα δίπλα της (Spybil είσαι θεός) και τα πλαστικά μαχαιράκια για το "χτίσιμο" μοιράστηκαν. Όλα έτοιμα, όλοι στις θέσεις τους (δεν κουνήθηκε κανείς από τις αρχικές θέσεις που έκατσαν για να μην έχουμε "παρατράγουδα" :frypan: ) και ξεκίνησε το κόψιμο. Το μοίρασμα έγινε κατά τη φορά του ρολογιού. Άγιος Ρετρόνιος, μέλη Αθήνας και λοιπής Ελλάδας δεν έτυχαν το φλουρί. Αλλά δε θα σας πω ακόμα ποιο μέλος το κέρδισε :tongue: Το αφήνω στου άλλους αυτό το κομμάτι.

Φάγαμε, σκάσαμε από τη μερέντα, μιλήσαμε για πολλά και διάφορα και μετά πήγαμε για μεσημεριανό σε κοντινή ταβερνούλα.

Το φαγητό ήταν καλό και το επιδόρπιο επίσης. Μα γιατί δε σας άρεσε? Δε με χάλασε βέβαια γιατί έφαγα διπλή μερίδα :D :D :D :D

Ανανεώσαμε το ραντεβού για escape room συνάντηση.

Ευχαριστώ όλους όσους ήρθατε και κυρίως τα παιδιά Λορένα και Τσαλκ που ήρθαν από μακρυά και χάρηκα ιδιαίτερα που γνώρισα από κοντά 2 νέα μέλη. Και του χρόνου να είμαστε γεροί και να φτάσουμε τους 20 στο κοπή τη πίτα.
 
Kambia είπε:
Για να κάνω και γω μια περίληψη της συνάντησης.

Ήδη Λορένα, Τσαλκ (πρώτη έκπληξη), Τάσος και Panosssss (καλά τα έβαλα τα s?) είχαν πάρει τις θέσεις τους στο παταράκι.
Ήμουν κι εγώ ήδη εκεί δίπλα στον Panossss (μπορεί και ο ARETARA τώρα που το σκέφτομαι). Πέρασα απαρατήρητος φαίνεται :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νόμιζα πως μπήκες μετά από μας! Sorry #)

O Aretara σίγουρα ήρθε αργότερα γιατί θυμάμαι που σηκώθηκα για να χαιρετίσω.
 
Kambia είπε:
Νόμιζα πως μπήκες μετά από μας! Sorry #)
No worries!

Kambia είπε:
Σιγά σιγά μέχρι της 12 είχαμε μαζευτεί στο μεγάλο τραπέζι όλοι όσοι είχαν δηλώσει πως θα έρθουν εκτός από τον MasterGR. Μπα λέω δε θα έρθει. Και κει που σηκώνομαι να πάω στο μπαρ για μαχαίρια, χαρτοπετσέτες και λοιπά βλέπω έναν κύριο στο κάτω τραπεζάκι μόνο του να γυρίζει και να μου λέει -Συγγνώμη για τη βασιλόπιτα εδώ είμαστε;

-Ναι, του λέω, ανέβα να την κόψουμε. Είμαι η Καμπια.

-Και γω ο MasterGR.
Πραγματικά κορυφαία σκηνή :) .
 
Kambia είπε:
Και η αμέσως επόμενη όταν έμαθα πως έχει "ξαδέρφη" την Lara Croft !!!!!!!!!!!!!
Αμ αυτό που το πας;;; Και η πρόταση της συνέντευξης δεν ήταν κακή ιδέα!
 
Να 'μαι κι εγώ! :)

Ξέρω, ξέρω, χρωστάω τις φωτόζ! :) Δώστε μου μια μερούλα ακόμα καιρό και αύριο θα έχετε τη χαρά των φωτόζ μετά σχολιασμού! :)
 
D@redevil είπε:
Να 'μαι κι εγώ! :)
Ξέρω, ξέρω, χρωστάω τις φωτόζ! :) Δώστε μου μια μερούλα ακόμα καιρό και αύριο θα έχετε τη χαρά των φωτόζ μετά σχολιασμού! :)
E...χμμ...σόρρυ βρε παιδιά, αλλά τι συνέβη εδώ πέρα; Αν ήμασταν στις παλιές εποχές θα έλεγα ότι σίγουρα κάηκε το φιλμ... :)
 
Κάτσε να βρούμε τη φωτογράφο :p :D
 
Στο silver alert την έβγαλες; :p
 
Α, να χαθείτε, κοροϊδεψιάρηδες! :p

Δεν φταίω εγώ που το ΕΑΠ αποφάσισε να μας δώσει 2 εβδομάδες για εργασία ενός μήνα!.....

Τέλος πάντων, πέρα από την πλάκα, έχετε δίκιο - όσο έμπαινα στο φόρουμ, βασανιζόμουν με άλλα πράγματα που έπρεπε να γίνουν, οπότε πήγε λίγο πίσω το εγχείρημα!

Without further delay, σας παρουσιάζω ένα μικρό δείγμα από το κοπή τη Πίτα! Ονόματα δε βάζω, έτσι, για να δω αν θα ρωτήσετε! :p

Σχολιασμός και καζούρα πάντα δεκτά! :)

-------

Η πίτα (και ναι, η Μερέντα! :dribble:):

attachment.php


Η σφαγή:

attachment.php


Οι πρωταγωνιστές! :cool:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Η ομαδική (ναι, ρε! Πιάνουμε ολόκληρο πεζοδρόμιο, να 'ούμε!):

attachment.php


Το μαμ (ψωμάκι):

attachment.php


attachment.php


Το μαμ (η σαλάτα του Panosss που την τσάκισα -καλά που δεν τρώω ρόκα, δηλαδή! :p ):

attachment.php


Το μαμ (όποιος προλάβει, τον Κύριο είδε!):

attachment.php


Μακράν η καλύτερη παρέα (και με διαφορά!):

attachment.php


Το γλυκάκι μας?

attachment.php


Δια χειρός tsalk (shaken, not stirred! :p )!

attachment.php


attachment.php


Ξέχασα κάτι? Α, ναι! Και η κλήρωση, live!

[video=youtube_share;pu0xpCBr50E]

(Τα υπόλοιπα, εδώ!)
 
Μπραβο ρε καρντασια...παντα τετοια!!!!!! :beer:

D@redevil είπε:
Ονόματα δε βάζω, έτσι, για να δω αν θα ρωτήσετε! :p

Η ομαδική (ναι, ρε! Πιάνουμε ολόκληρο πεζοδρόμιο, να 'ούμε!):

attachment.php
Λοιπον....για να δουμε.....

Απο αριστερα προς τα δεξια:

Τασος Κριτσιωλης,

Αλκης aka tsalk,

Ναταλι aka kambia,

Aretara (ο κυριος πισω απο την Kambia),

Μαριαννα aka D@redevil,

ο μουσατος που φαινεται στο βαθος κηπος ειναι ο Αντρικος aka and1 ( καλα ρε...που το βαλατε εκει το παληκαρι? :eek: )

διπλα στην Μαριαννα, με το σκουφακι,μαλλον πρεπει να ειναι ο κυριος με τα 3 σιγμα....panosss... #)

πισω απο τον panosss, ο εταιρος playmobilας της παρεας,ο Σπυρακος aka Spybil... :D

διπλα στον Σπυρακο,πρεπει να ειναι η mariadegrecia και τελευταια με τα μπλε....μαλλον η Λορενα. :flower:

Μου διαφευγουν οι δυο κυριοι,ο ενας πισω απο την Μαριαννα και ο αλλος με το κομπολοι.... #)

Παρακαλω διορθωστε με αν εχω καποιο λαθος.... :)

D@redevil είπε:
Ξέχασα κάτι? Α, ναι! Και η κλήρωση, live! [video=youtube_share;pu0xpCBr50E]


Θεωρω οτι ηρθε η δικαιωση,εστω και με ενα χρονο καθυστερηση.... :D

Συγχαρητηρια Τασο!!!! :thumbup:
 
Γι'αυτό είπα να δώσω ώθηση στο θέμα και να βγουν επιτέλους οι φωτογραφίες, γιατί πλησιάζει το Πάσχα και θα γινόταν πια μπαγιάτικο (εκτός κι αν μετονομαζόταν σε κοπή του τσουρεκιού :p ) Όχι εντάξει, χιουμοράκι, ξέρω ότι είναι πολύ απασχολημένη η Dare :) Μπράβο, πολύ ωραία παρέα είστε όλοι (και πολύ ωραία η μερέντα σας που τη ζήλεψα!) Ο Τάσος φοβερός με το δώρο, "το πέντε σημαίνει πάρε πέντε ας πούμε;" :rofl:
 
Θα μου επιτρέψει η φίλτατη Dare να ανεβάσω μια ακόμη φώτο από το άλμπουμ της με όλα τα παιδιά.

Προβολή συνημμένου 129062

Σταύρο, είναι εύκολο να βρεις ποιοι είναι οι κύριοι. Διά της ατόπου απαγωγής από τη λίστα στο πρώτο ποστ. ;)

Υ.Γ. Άλλαξε τις mariadegrecia με Λορενα.

retromaniax.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Σταύρο, είναι εύκολο να βρεις ποιοι είναι οι κύριοι. Διά της ατόπου απαγωγής από τη λίστα στο πρώτο ποστ. ;)
Υ.Γ. Άλλαξε τις mariadegrecia με Λορενα.
Αυτά ακριβώς ετοιμαζόμουν να πω στον Σταύρο, αλλά με πρόλαβες :) Δεν έχω γνωρίσει κανέναν από κοντά, αλλά τους έχω μάθει από τις φωτογραφίες και μου αρέσει πολύ να αναγνωρίζω πρόσωπα. Τα κατασκοπευτικά μουστάκια του γατούλη Φριτζ λένε λοιπόν ότι εσύ Johnny είσαι αυτός με το καρό πουκάμισο, δηλαδή δίπλα σε Dare και Kambia στην ομαδική, οπότε ο άλλος κοντά στα άλλα κορίτσια είναι ο MasterGR. (Πες μου ότι δεν έκανε λάθος ο Φριτζ) :cool:
 
perlastar είπε:
Αυτά ακριβώς ετοιμαζόμουν να πω στον Σταύρο, αλλά με πρόλαβες :) Δεν έχω γνωρίσει κανέναν από κοντά, αλλά τους έχω μάθει από τις φωτογραφίες και μου αρέσει πολύ να αναγνωρίζω πρόσωπα. Τα κατασκοπευτικά μουστάκια του γατούλη Φριτζ λένε λοιπόν ότι εσύ Johnny είσαι αυτός με το καρό πουκάμισο, δηλαδή δίπλα σε Dare και Kambia στην ομαδική, οπότε ο άλλος κοντά στα άλλα κορίτσια είναι ο MasterGR. (Πες μου ότι δεν έκανε λάθος ο Φριτζ) :cool:
Γατόνι ο Φριτζ :) το βρήκε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα