[Taiyo/TYCO] Scorcher 6x6 και Turbo Traxx (1993 - '94)

επείγον

χρειάζομαι τις ερπύστριες. που μπορώ να τις πάρω?

wiimaniac είπε:
Παιδες ο αδερφος μου αποφάσισε να ασχοληθεί πάλι με το turbo traxx που το ειχαμε ξεχάσει και δεν το παίζαμε αλλο για είχαν χαλαρωσει οι ερπίστριες. βρηκε από το ebay καινουργιες πηρε και ένα ενυσχυμενο battery pack και τον δεκαπενταυγουστο θυμιθηκαμε τα παλια! το θεμα είναι ότι από το ebay ήρθαν 6 ζευγαρια ερπιστριες... αν τηελει κανενας καμια pm για να κανονίσουμε παράδωση...
 
αλλο ενα ζωντανο Turbo Traxx της TAIYO.

p1010002zz.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανέμορφο το κοκκινάκι! :D

Και βλέπω είναι και "χρησιμοποιημένο"! ;)

Να υποθέσω ότι είναι απόλυτα λειτουργικό, ε?
 
οτι ειναι χρησιμοποιημενο, ειναι. και πολυ μαλιστα.

η αληθεια ειναι οτι εχει χρονια να "δοκιμαστει". αν δεν εχει παθει κατι απο την ακινησια, ειναι απολυτως λειτουργικο.
 
Τώρα που βλέπω και το κοκκινάκι το προτιμώ.

:thumbup: Dimitris55
 
Πολυ ομορφο και το κοκκινο παντως.Για να ειμαι ειλικρινης,το κοκκινο ηθελα απο πιτσιρικας αλλα μου εκατσε το μαυρακι.Αν καποια στιγμη το βρω παντως θα το τσιμπησω.
 
παιδιά μπορει καποιος να μας πει αν υπαρχει κανενα παλιο καταστημα με παιχνιδια που μπορουμε να βρουμε το συγκεκριμενο ?
 
Καλημέρα! 'Ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας. 'Εχω αγοράσει ένα Taiyo Fast Traxx. Θέλω να το κάνω δώρο έκπληξη στον άντρα μου.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν έχει τις μπαταρίες. Γράφει ότι χρειάζεται Rechargeable NI-CD 1.2V Battery x 8 ή Taiyo NI-CD 9.6V Battery Pack.

Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ και δεν είμαι σίγουρη αν βρήκα την σωστή μπαταρία... Καταρχάς, μπορώ να βάλω και ΝΙΜΗ?

Επίσης βρήκα μπάτερυ πακς με διαφορετικά mAh. Πόσα mAh πρέπει να έχει η μπαταρία για το Fast Traxx?

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε διευκρίνιση.
 
Kατ'αρχην καλως ηλθες!Περνα και απο εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?275-%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%EC%E1!/page119 για το καλωσορισμα!

Κατα δευτερον να σε χαιρεται ο αντρας σου (τετοιες γυναικες θελουμε!! :D )

Λοιπον για το ερωτημα σου:γενικα,ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις NiΜH αλλα καλυτερα να βαλεις NiCD αν τις φορτιζεις με τον φορτιστη του Taiyo..επειδη μπορει ομως να δυσκολευτεις να βρεις NiCD απο Ελλαδα βαλε NiΜH..Τα mAh ειναι χωρητικοτητα της μπαταριας..δειχνουν ποσο διαρκει (και αντιστοιχα ποσο θελει για να φορτισει).To original δεν ξερω ποση χωρητικοτητα ειχε (αν και στα 90s δεν ηταν και μεγαλη)..οποτε παρε οτι καλυτερο βρεις (αν παρεις 8 ξεχωριστες μπαταριες παρε Sanyo eneloop-μονο που καλο θα ηταν να τις φορτιζεις με τον δικο τους φορτιστη)
 
Σ'ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχω φορτιστή οπότε θα πρέπει να αγοράσω και μπαταρία και φορτιστή. Σκέφτομαι για πακ, επειδή δεν ξέρω πως μπορώ να συνδέσω τις ξεχωριστές μπαταρίες... Βρήκα κατι τέτοιο
 
Παρακαλω!Στο Pak που βρηκες μετρα τις διαστασεις να δεις εαν χωραει..Για να συνδεσεις ξεχωριστες μπαταριες θες κατι τετοιο http://www.ebay.com/itm/12V-Flat-8-AA-Battery-Holder-15cm-leads-UK-Stock-Fast-Dispatch-/300864688773?pt=UK_BOI_Electrical_Components_Supplies_ET&hash=item460ceed285 ή κατι τετοιο http://www.ebay.com/itm/New-1pcs-8-AA-2A-Battery-12V-Clip-Holder-Box-Case-with-6-Leads-Black-/230897418611?pt=UK_Sound_Vision_Other&hash=item35c28f0173 .Εαν μαλιστα εχεις και το παλιο pak απλα κοβεις τον κονεκτορα και συνδεεις τα καλωδια..το προβλημα ειναι εαν θα χωραει στο αυτοκινητακι..
 
όχι το δεύτερο!!! δε χωράει με τίποτα! πρέπει να είναι φλατ.
 
angel_grig είπε:
Kατ'αρχην καλως ηλθες!Περνα και απο εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?275-%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%EC%E1!/page119 για το καλωσορισμα!Κατα δευτερον να σε χαιρεται ο αντρας σου (τετοιες γυναικες θελουμε!! :D )

Λοιπον για το ερωτημα σου:γενικα,ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις NiΜH αλλα καλυτερα να βαλεις NiCD αν τις φορτιζεις με τον φορτιστη του Taiyo..επειδη μπορει ομως να δυσκολευτεις να βρεις NiCD απο Ελλαδα βαλε NiΜH..Τα mAh ειναι χωρητικοτητα της μπαταριας..δειχνουν ποσο διαρκει (και αντιστοιχα ποσο θελει για να φορτισει).To original δεν ξερω ποση χωρητικοτητα ειχε (αν και στα 90s δεν ηταν και μεγαλη)..οποτε παρε οτι καλυτερο βρεις (αν παρεις 8 ξεχωριστες μπαταριες παρε Sanyo eneloop-μονο που καλο θα ηταν να τις φορτιζεις με τον δικο τους φορτιστη)
Βρηκα ενα taiyo turbo traxx του κουτιου. Το μαγαζακι εχει και μπαταριες Nicd με τον ανταπτορα. Αλλα σκεφτομαι μετα απο τοσα χρονια θα δουλευουν οι συγκεκριμενες μπαταριες?
 
Φαντάζομαι οτι το πήρες το turbo traxx. Όσο για τις μπαταρίες αν δε θες να διακινδυνεύσεις να τις πάρεις και να μην λειτουργούν στην προηγούμενη σελίδα υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές προτάσεις.
 
Kambia είπε:
Φαντάζομαι οτι το πήρες το turbo traxx. Όσο για τις μπαταρίες αν δε θες να διακινδυνεύσεις να τις πάρεις και να μην λειτουργούν στην προηγούμενη σελίδα υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές προτάσεις.
Τα εχω διαβασει ολα....απλα ειπα να ρωτησω για τις συγκεκριμενες.
 
Πριν καιρο ειχα παρει μια τετοια ξεχασμενη μπαταρια στο κουτι της απο παλια αποθηκη παιχνιδιων, αλλα λειτουργουσε κανονικα μετα την πρωτη φορτιση, ειχα και εγω το αγχος αν λειτουργουσε αλλα μου βγηκε παλικαρι για την χρηση που την θελω..

Αν ειναι σε καλη κατασταση πιστευω να λειτουργει και να μην εχει αδρανοποιηθει.. :xm:
 
καλησπέρα παιδιά. έχω κ εγώ ένα taiyo 6x6 άλλα μου λειπη το καπάκι κ το χειριστήριο. που μπορώ να τα βρω?
 
Πίσω
Μπλουζα