Tehkan World Cup (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.320
Αντιδράσεις
5.896
Tehkan World Cup

 


Προβολή συνημμένου 84506

Υπαρχουν arcades που εχουν περασει απαρατηρητα απο το 1970 εως και σημερα και δεν τα ξερει σχεδον κανενας και υπαρχουν και καποια αλλα που δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να ασχοληθηκε εστω και λιγο με τα arcades και να μην τα γνωριζει λιγο η πολυ.Ενα απο αυτα λοιπον ειναι και το Tehkan world cup που αποκλειεται να υπαρχουν πολυ που να μην το ξερουν και κοσμουσε σχεδον καθε μαγαζι με ηλεκτρονικα απο το 1985 και μεχρι να εφευρουν τον καταραμενο νομο για τα φρουτακια που πηρε η μπαλα και τα ηλεκτρονικα.Το Tehkan world cup ηταν η πρωτη πετυχημενη προσπαθεια στο να δημιουργησει καποιος εναν πολυ αξιολογο εξομοιωτη ποδοσφαιρου μεχρι τοτε και αυτη η προσπαθεια τελικα ηταν ακρως πετυχημενη γιατι μονο πετυχημενο ειναι ενα ηλεκτρονικο που κυκλοφορησε το 1985 και μεχρι και σημερα εχει φαανατικους οπαδους και ασχολουνται μαζι του χιλιαδες για να μην πω εκατομμυρια κοσμος ανα τον κοσμο.

Προβολή συνημμένου 84507

Μια απο της ιδιαιτεροτητες του παιχνιδιου ειναι το σχημα της καμπινας του που ειναι χαμηλη με οριζοντια οθονη οπως ειναι και η μια απο της δυο καμπινες του pacman αλλα και ο χειρισμος του που η original καμπινα αντι για joystics εχει trackballs και 2 κουμπια για σουτ που στην ουσια χρησιμευει μονο το ενα αλλα υπαρχουν δυο για τους αριστεροχειρες η τους δεξιοχειρες.Στην ελλαδα φυσικα γνβρισαμε την εκδοση του παιχνιδιου με joystics γιατι προσωπικα εγω οπου και να το επαιξα δεν ειδα πουθενα καμπινα του TWC με trackball.

Ο χειρισμος του ειναι πολυ απλος,με το joystic ελεγχουμε τον παικτη μας και σουταρουμε με το να κουμπι που εχουμε στην διαθεση μας.Ολα γεινονται πολυ γρηγορα μεσα στο παιχνιδι γιαυτο αλωστε και δεν υπαρχουν φαουλ κλπ ωστε να καθυστερη την δραση αλλα υπαρχουν κανονικα κορνερ και πλαγια αουτ που εχουν και αυτα την σημασια τους.Δεν υπαρχει επιλογη ομαδας και ξεκιναμε με μια ομαδα με κοκκινα (θα προτιμουσα φυσικα ασπρομαυρα αλλα τι να κανουμε) και θα πρεπει να αντιμετωπισουμε 6 ομαδες μεχρι να φτασουμε στην 7η που ειναι και ο μεγαλος τελικος.Υπαρχουν 7 συνολικα εθνικες ομαδες αλλα κλασσικα δεν υπαρχουν ονοματα λογο πνευματικων δικαιωματων και αν κρινουμε απο τα χρωματα θα αντιμετωπισουμε με την σειρα της εξης χωρες:Γαλλια,Σουηδια,Βραζιλια,Ιταλια,Αγγλια,Αργεντ ινη,Γερμανία και ο καθε αγωνας αποτελειται απο 1 λεπτο και 30 δευτερολεπτα και ο χρονος αναγραφεται πλαγια ωστε να μπορουν να τον δουν και οι δυο παικτες αν παιζουμε καποιο διπλο οπως επισης εχει και εναν ηλιθειο χαρτη που δεν εχει καμια χρησιμοτητα και απορω γιατι τον εβαλαν γιατι αμφιβαλω αν ασχοληθηκε ποτε κανεις μαυτον.

Η δυσκολια του παιχνιδιου αυξανεται με καθε ομαδα που νικαμε και παμε στην επομενη με της δυο πρωτες ομαδες να ειναι για τα μπαζα και χωρις να μπορουν να μας απειλησουν ιδιαιτερα και το ιδιο συνεχιζεται και με την τριτη ομαδα που και αυτη για τα μπαζα ειναι αλλα ειναι και πιο θαραλεα και ισως καταφερει καποια στιγμη να οπλησιασει στην περιοχη μας.Απο την τεταρτη ομαδα και μετα αρχιζει να αυξανεται σε μεγαλητερο βαθμο η δυσκολια του παιχνιδιου με τους αντιπαλους να τρεχουν πιο γρηγορα να μη μας αφηνουν να παρουμε ανασα μεχρι και ολοι την αντιπαλοι ομαδα να μας κανει ντου και να χανουμε την μπαλα χωρις να το παρουμε χαμπαρι.Φυσικα αυτο δεν ισχυει μονο για τους παικτες που παιζουν μεσα αλλα ισχυει και για τον τερματοφυλακα που αυξανει και αυτος της ικανοτητες του και ειναι πιο δυσκολο να τον νικησουμε σε σχεση με τον τερματοφυκλακα των πρωτων ομαδων.Τροποι για να σκοραρουμε υπαρχουν αρκετοι οπως με διαγωνια σουτ εξω απο την μεγαλη περιοχη η απο μεσα,με σεντρα απο τα πλαγια και σουτ η περιμενοντας να βρει αερα το τακλιν του αντιπαλου και μετα να κανουμε σεντρα και σουτ,περνοντας και τον τερματοφυλακα,με ευθυβολο σουτ ακομα και απο το κεντρο αρκει να ημαστε στο σωστο σημειο,ακομα και κορνερ η πλαγιο και μετα σουτ.Φυσικα ολα αυτα δεν ειναι για ολες της ομαδες και ειδικα στης τελευταιες που η δυσκολια ειναι πολυ μεγαλητερη.Αν καταφερουν οι αντιπαλοι επιθετικοι να φτασουν στην περιοχη μας τοτε ελεγχουμε τον τερματοφυλακα αλλα επειδη ειναι για τα μπαζα πιο πολυ τυχη ειναι αν πιασουμε το σουτ της περισσοτερες φορες παρα ικανοτητα.Επισης δεν μπορουμε να γυρισουμε την μπαλα στον τερματοφυλακα και πρεπει να βρουμε αλλους τροπους για να κανουμε καθυστερηση αν θελουμε και φυσικα δεν δεν υπαρχει continue σε περιπτωση που θελουμε να συνεχισουμε αν χασουμε.

Προβολή συνημμένου 84508

Το TWC ειχε ομορφα γραφικα για την εποχη του και η πανοραμικη αποψη του παιχνιδιου εδεινε μια ξεχωριστη πινελια στα μικρα αλλα ρεαλιστηκα και καλα σχεδιασμενα μοντελα των παικτων.Καπια μικρα μικρα και ωραια ειναι ο πανυγηρισμος των παικτων στα γκολ η η απογοητευση τους οταν δεχοντουσαν γκολ οπως και οι φωτορεπορτερ στην γραμμη του αουτ αλλα και κοινο στης εξεδρες με σημαιες και κασκολ που πανηγυριζει στα γκολ.Γενικα ειναι αρκετα ομορφο παιχνιδι αλλα δεν ειναι αυτο το δυνατο του σημειο που το γουσταρουμε τοσο πολυ.Η μουσικη ειναι ιδια και ενω θα περιμεναμε να ειναι βαρετοι αντιθετα δεν κουραζει τοσο πολυ.Το ιδιο και με τους ηχους που αναλογα της περιστασεις ειναι και διαφορετικος.

Προβολή συνημμένου 84509

Το Tehkan world cup δεν ειναι pro και fifa με της πολλες επιλογες,τα συστηματα,της ματαγραφες και δεν ειναι ουτε football manager να το παιζουμε προπονητες και να καθομαστε απλα να βλεπουμε τους αγωνες και να παρακολουθουμε την εξελιξη αλλα αντιθετα ειναι ενα αρσενικο ποδοσφαιρακι κυριως μετα τους πρωτους αγωνες και μπορει να μην εχει υψηλο replay value γιατι αν το τερματισουμε μετα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να δουμε ποσα γκολ μπορουμε να βαλουμε μεχρι τον τερματισμο αλλα αν υπαρχουν δυο και πανω φιλοι μας ωστε να παιζουμε διπλα το παιχνιδι ειναι ατελειωτο.Το TWC ειναι ενα απο τα λιγα παιχνιδια που δεν προκυται να γερασουν ποτε γιατι εχει αυτη την μαγεια που δεν εχουν τα σημερινα παιχνιδια και αυτος οπως και δεκαδες αλλοι λογοι ειναι η αιτια που θα το εχουμε παντα στην καρδια μας ωσα χρονια και αν περασουν.

YΓ 1: To παρακατω gameplay με τερματισμο το ανεβασα στο καναλι μου για της αναγκες του Review.Ο τελικος ειναι για γερα νευρα γεματος αγωνια και παθος και δεν ενδικνυται για καρδιπαθεις :p

ΥΓ 2: Eπιτελους απο δω και στο εξης ολα τα gameplay Βιντεο μου θα εχουν ηχο.Εβαλα την καινουργια καρτα ηχου που αγορασα και λυθηκαν ολα τα προβληματα :cool: :award: :clap: :hurrah: :d@redevil :headbang: :thumbup: :cool:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και είχα καταφέρει να το τερματίσω κανά δύο φορές, ποτέ μου δεν μπορούσα να ελέγξω το σουτ μου αν θα είναι ευθύβολο για να βάλω γκολ ή ψιλοκρεμαστό... θα έβαζα τα διπλάσια γκολ από τα λίγα που έβαζα αν δεν έστελνα την μπάλα πάνω από το δοκάρι προς στο διάστημα.

Thanks for the review!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι που το χάζευα απίστευτες ώρες. Ορισμένοι κατάφερναν και έφταναν μέχρι τον τελικό. Αργεντινή αν θυμάμαι καλά.

Εγώ με δυσκολία έβγαζα την Ιταλία, ο οποίος ήταν ο τέταρτος αγώνας αν δεν κάνω λάθος.

Ευχαριστούμε για αναμνήσεις candyman.
 
Μαγκες σας ευχαριστω για τα καλα λογια :thumbup: .Φιλε Divined κοντα επεσες απλα να πω οτι ημητελικος ειναι η αργεντικη και ο τελικος με την γερμανια.
 
Ρε συ Βασίλη δεν μου λες κι εμένα πως ακριβώς σουτάρεις ευθύβολα και πως ψιλοκρεμαστά μιας και το έφερε η κουβέντα?
 
Ωραίος, ρε συ MCM! Από τα αγαπημένα μου -αν όχι ΤΟ αγαπημένο μου- arcade. Περισσότερα δεν θα πω, αφού του έχω αφιερώσει ολόκληρο άρθρο στο παρελθόν... ;)

Απλώς να αναφέρω πως λύθηκε επιτέλους το μυστήριο που μας βασάνιζε τόσα χρόνια, για το ποιες είναι οι αντίπαλες ομάδες, αφού κάπου είχα δει ένα flyer με τις σημαίες τους:

  • Σκωτία
  • Αγγλία
  • Βραζιλία
  • Ιταλία
  • Γαλλία
  • Ουρουγουάη
  • Γερμανία


Κι αν για τις 5/7 ήμουν σίγουρος από τότε, πάντα θεωρούσα ότι στον ημιτελικό αντιμετώπιζες την Αργεντινή, έστω κι αν η εμφάνιση ήταν της Ουρουγουάης (υπέθετα ότι απλώς δεν μπορούσαν να φτιάξουν τις ρίγες), ενώ για την ολόλευκη ομάδα του δεύτερου αγώνα, καθένας έλεγε και κάτι άλλο, αφού πάνω από τις μισές ομάδες του κόσμου έχουν ολόλευκη εμφάνιση ως εναλλακτική (π.χ. εγώ για κάποιον λόγο την αποκαλούσα Βέλγιο ή Σουηδία, δεν ξέρω γιατί)...

//Παρεμπιπτόντως, ο λόγος που δεν αναφέρονταν τα ονόματα των ομάδων δεν είμαι σίγουρος ποιος ήταν (ίσως τεχνικοί περιορισμοί, ίσως ήθελαν να αφήσουν τους παίκτες να αποφασίσουν οι ίδιοι), αλλά σίγουρα δεν είχε να κάνει με πνευματικά δικαιώματα. Οι ονομασίες χωρών δεν έχουν φυσικά πνευματικά διακιώματα, παρά μόνο ονομασίες συλλόγων και παικτών/προπονητών κ.λπ...

//Α και για όσους δεν το ξέρουν, ας πάνε μια βόλτα και στο εν λόγω site... :cool:
 
Tασο ειναι απλο και για μενα βλακεια τους που το εκαναν ετσι επειδη το παιχνιδι απαιτει γρηγορες κινησεις καποιες φορες γεινεται και κατα λαθος.Το σουτ για να ειναι ευθυβολο πρεπει να κρατας πατημενο το κουμπι οταν σουταρεις και το ψιλοκρεμαστο για να γιννει παταμε μια φορα το κουμπι του σουτ και δεν το κραταμε πατημενο οπως με το ευθυβολο.Γιαυτο λεω οτι καποιες φορες μπορει να γιννει καταλαθος ακομα και απο πολυ εμπειρο παικτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να γίνει δυνατό το σουτ , κρατάς πατημένο το πλήκτρο, ενώ για ψηλοκρεμαστό το πατάς μία γρήγορη. Ένα άλλο hint, είναι να μην σκοράρεις 15 γκόλ στο πρώτο μάτς, γιατί μετά το παιχνίδι δυσκολεύει αρκετά, και να περιοριστείς σε κάνα δυο γκολάκια. Το παιχνίδι με trackball είναι απόλαυση, όποιος έχει ένα του το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Τα αξέχαστα χρόνια που παίζαμε το Tehkan στην cocktail καμπινούλα του δεν ξεχνιούνται, με τα σημάδια μπύρας και φραπέ όλ όβερ...

Όπως σωστά επεσήμανε ο bill στο review του εδώ, αλλά και ο Νότης στο δικό του review, κάθε ομάδα έχει δική της τακτική, ιδίως μετά το 4ο ματσάκι, όπου λήγει η περίοδος χάριτος με τα διαγώνια σουτ. Αναγκαστικά πας είτε σε σέντρες, είτε σε κοντινά ευθύβολα, ιδιαίτερα σπανίως δε, μπορείς να πετύχεις ψηλοκρεμαστό λίγο πίσω από τη σέντρα, και πάλι όμως μέχρι την Ιταλία.
 
Επιτελους Ηχος!! :headbangdude: . Το Tehkan και το Super Sidekicks 3 ειναι τα αγαπημενα μου ποδοσφαιρακια .Βεβαια στο Tehkan δυσκολευομαι, χανω δηλαδη μετα απο ενα σημειο :p . Κλασσικα το Review πολυ καλο! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Super Sidekicks 2 το έχεις "εξαντλήσει" ; Σαν παιχνίδι -και όχι σαν παρουσίαση- το θεωρώ πολύ ανώτερο από το 3
 
Από τα αγαπημένα μου arcades από τότε που το έπαιζα πιτσιρικάς στα 80s. Για κάποιο λόγο είχα την εντύπωση τότε ότι η κόκκινη ομάδα που κοντρολάρω ήταν η Σοβιετική Ένωση. Ήταν βλέπετε οι εποχές της φοβερής ομάδας των Σοβιετικών (εκεί γύρω στο 88) και δεν ήθελα και πολύ. Επίσης ακόμα και τώρα (από τότε) το παιχνίδι το προφέρω Τέηκαν :supergrin: και δεν το βλέπω να αλλάζει.

Να σαι καλά για το review και τις αναμνήσεις Μπιλ. :thumbup:
 
Ισως το παιχνιδι που εχω παιξει περισσοτερο απο ολα στα arcades! Ειδικα σε Vs. Mode, εχω παιξει αμετρητα πρωταθληματακια!!!

Eξαιρετικο review!

:D
 
Πολυ καλη ιδεα η παρουσιαση ενος απο τα πιο πωρωτικα coin ops των 80s. Αφου δεν μας εχωσαν φυλακη για την οικογενειακη περιουσια που χασαμε τοτε στα ουφαδικα, παλι καλα. Παντως, Βασιλη, απο αυτο το δειγμα gameplay που ανεβασες, δεν το ξερεις το παιχνιδι ;)

Ουτε ενα goal με σεντρα - με διπλη σεντρα - απο κορνερ - με αυτογκολ - απο τη σεντρα - απο πλαγιο κλπ κλπ Η απολαυση του παιχνιδιου δεν ηταν τα πολλα γκολακια με το διαγωνιο σουτ αλλα το πραγματικο domination στον αντιπαλο. Και εφαγες και γκολ στον τελικο, ντροπη :D

@Olorin - το link που σου εδωσαν στο byteme δεν δουλευει πια - αν το ξαναβρεις, ριξτου ενα ποσταρισμα γιατι ειμαι περιεργος να το δω. Στην αυθεντικη παντως καμπινα του (αυτη με το trackball) δεν υπηρχε καμια αναφορα σε ονοματα - ουτε στα αυθεντικα Γιαπωνεζικα flyers.
 
herco είπε:
Πολυ καλη ιδεα η παρουσιαση ενος απο τα πιο πωρωτικα coin ops των 80s. Αφου δεν μας εχωσαν φυλακη για την οικογενειακη περιουσια που χασαμε τοτε στα ουφαδικα, παλι καλα. Παντως, Βασιλη, απο αυτο το δειγμα gameplay που ανεβασες, δεν το ξερεις το παιχνιδι ;)
Ουτε ενα goal με σεντρα - με διπλη σεντρα - απο κορνερ - με αυτογκολ - απο τη σεντρα - απο πλαγιο κλπ κλπ Η απολαυση του παιχνιδιου δεν ηταν τα πολλα γκολακια με το διαγωνιο σουτ αλλα το πραγματικο domination στον αντιπαλο. Και εφαγες και γκολ στον τελικο, ντροπη :D

@Olorin - το link που σου εδωσαν στο byteme δεν δουλευει πια - αν το ξαναβρεις, ριξτου ενα ποσταρισμα γιατι ειμαι περιεργος να το δω. Στην αυθεντικη παντως καμπινα του (αυτη με το trackball) δεν υπηρχε καμια αναφορα σε ονοματα - ουτε στα αυθεντικα Γιαπωνεζικα flyers.
Πολύ σωστός ! Το Tehkan είναι πολύ βαθύτερο απ'όσο αρχικά του φαίνεται...Και φυσικά, το domination είναι σχεδόν ηδονή στο διπλό ! Αυτό το παιχνίδι ήταν για διπλό, οι συγκινήσεις ήταν επιπέδου sensible/kick off 2..
 
Και φυσικά, το domination είναι σχεδόν ηδονή στο διπλό ! Αυτό το παιχνίδι ήταν για διπλό, οι συγκινήσεις ήταν επιπέδου sensible/kick off 2..
Ακριβως, για 2ωρα, 3ωρα καθε μερα επι χρονια... Στοιβες τα εικοσαρικα (οι περιουσιες που λεγαμε..)
 
herco είπε:
Πολυ καλη ιδεα η παρουσιαση ενος απο τα πιο πωρωτικα coin ops των 80s. Αφου δεν μας εχωσαν φυλακη για την οικογενειακη περιουσια που χασαμε τοτε στα ουφαδικα, παλι καλα. Παντως, Βασιλη, απο αυτο το δειγμα gameplay που ανεβασες, δεν το ξερεις το παιχνιδι ;)
Ουτε ενα goal με σεντρα - με διπλη σεντρα - απο κορνερ - με αυτογκολ - απο τη σεντρα - απο πλαγιο κλπ κλπ Η απολαυση του παιχνιδιου δεν ηταν τα πολλα γκολακια με το διαγωνιο σουτ αλλα το πραγματικο domination στον αντιπαλο. Και εφαγες και γκολ στον τελικο, ντροπη :D

@Olorin - το link που σου εδωσαν στο byteme δεν δουλευει πια - αν το ξαναβρεις, ριξτου ενα ποσταρισμα γιατι ειμαι περιεργος να το δω. Στην αυθεντικη παντως καμπινα του (αυτη με το trackball) δεν υπηρχε καμια αναφορα σε ονοματα - ουτε στα αυθεντικα Γιαπωνεζικα flyers.
Mα δεν διεκδικω δαφνες πρωτιας στο Tehkan world cup και δεν ειχα λογο να κανω ολα αυτα γιατι πολυ απλα το gameplay ειναι αυτο που λεω δηλαδη one credit finish απλα τρματισμος με ενα credit τιποτα παραπανω.Αν ηθελα να δειξω ολα αυτα που λες θα το ονομαζα αλλιως το βιντεο.Ωσο για το αν το ξερω το παιχνιδι η οχι αν δεν ημασταν μακρια θα το καταλαβαινες μετα απο καποια διπλα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
To Super Sidekicks 2 το έχεις "εξαντλήσει" ; Σαν παιχνίδι -και όχι σαν παρουσίαση- το θεωρώ πολύ ανώτερο από το 3
Το 3 το ειχα παιξει σε καμπινα και αυτο ηξερα οταν βρηκα το Mame :p . Το 2 το εχω παιξει ελαχιστα. Τωρα που το ειπες ομως οταν μου δωθει η ευκαιρια θα του ριξω παλι μια ματια :) .
 
Ατελείωτα 20αρικα! Του'χα σπάσει τα μούτρα! Εβαζα γκολ από το ενα τέρμα στο αλλο! Καναμε κόντρες πόσα γκολ θα βαλει καποιος στην πρώτη ομάδα και ανα πόσα δευτερόλεπτα. Οσο περνάγαμε ομάδες, τόσο πιο δύσκολο να βαλεις γκολ διαγωνίως ή να περάσεις τους αντίπαλους. Εννοείται με τη σέντρα δεν αλλαζες παίχτη, όλα τα'κανες με τον πρώτο που σεντράριζε! :D Τουλάστιχον εγώ δεν κατάφερα ποτέ να δώσω πάσα, δεν ξέρω αν έπρεπε να πατήσω συγκεκριμένο κουμπί. Αν ναι, τότε αυτό το κουμπί μαλλον δε λειτουργούσε στις καμπίνες που το έπαιζα. :D
 
Μπιλι τα ρεστα μου!!!!

Μακραν απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια και μπορω να πω οτι ειμαι απο τους τυχερους που εχω την καμπινα σπιτι μου,εχοντας την βρει σχεδον διαλυμενη,εκτεθειμενη στα στοιχεια της φυσεως για πολλα χρονια,παρολιγον βραχυκυκλωμενη απο τα μασουληματα ποντικων και την ανεστησα απο τους νεκρους.

και η ειρωνεια της τυχης ηταν οτι ειναι η ιδια καμπινα που επαιζα και πιτσιρικας και εσκαγα τα εικοσαρικα βροχη,οποτε πηρα την εκδικηση μου!(επισυναψις φωτο μετα την επιστροφη απο διακοπες :)

Το πρωτο που πρεπει να πω ειναι οτι η μαμε εκδοση με την οριτζιναλ δυστυχως εχουνε μεγαλη διαφορα.και δεν αναφερομαι στο ποσο καλυτερη ειναι η κινηση των παιχτων και τετοια θεματα αλλα αμα παιξεις και τα 2 ταυτοχρονα ειναι σχεδον σαν να παιζεις αλλο παιχνιδι και με αλλους κανονες.

Ειπαμε η jamma ειναι δυσκολο να αντικατασταθει απο τον emulator 100% και μπορει σε καποια αλλα να μην φαινεται σχεδον καθολου αλλα στο tehkan κανει μπαμ...

Eχει βεβαια το καλο οτι μπορεις να κοτσαρεις trackball επανω και να παιξεις οπως το οριτζιναλ ενω δυστυχως η ελληνικη πανενταρισμενη εκδοση που μας ηρθε χωρις trackball χανει ενα μεγαλο μερος της μαγειας του παιχνιδιου....

παρολαυτα μιλαμε για το καλυτερο κατ'εμε arcade ποδοσφαιρακι που εγινε ποτε!

αντε να βλεπουμε και κανα νεο βιντεο με ηχο επιτελους!! :beer: :gyros: :worship:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασίλη μετά από τα συγχαρητήρια μου για την άριστη παρουσίαση σου, να προσθέσω και μερικές φωτογραφίες από την πλακέτα που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα και φυσικά είναι λαθραίας κοπής (aka bootleg) και ισχυρά "πειραγμένη" για να τρέχει με joysticks.Αυτο το διάστημα τυχαίνει να ασχολούμαι με την επισκευή και ανακατασκευή κάποιων μερών όπως η μικρή πλακετίτσα που θα δείτε στην πρώτη φωτογραφία και είναι υπεύθυνη για την αποκρυπτογράφηση των ROMS.

Πάμε λοιπόν :

Η πρώτη πλακέτα (με την μικρότερη "κουμπομένη" επάνω της). Διακρίνουμε τους 3 Z80s και το hacking στα LS chips που διαχειρίζονται τα controls του (των) παικτών.

attachment.php


Η δεύτερη πλακέτα απο την κάτω πλευρά του pcb board

attachment.php


Λόγω της άθλιας ποιότητας κατασκευής η αποκόλληση του ενός καμμένου z80 και της μνήμης ακριβώς από πάνω, προκάλεσε ανεπανόρθωτη ζημιά στις πίστες, που ευτυχώς αποκαταστάθηκε πλήρως.

attachment.php


Άραγε θα τα καταφέρω να την αποκαταστήσω πλήρως ...χμμμ... η νεκροψία θα δείξει ... LOL ! :D

DSCN1129.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα