Tehkan World Cup (Review)

geoanas είπε:
Βασίλη μετά από τα συγχαρητήρια μου για την άριστη παρουσίαση σου, να προσθέσω και μερικές φωτογραφίες από την πλακέτα που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα και φυσικά είναι λαθραίας κοπής (aka bootleg) kai ισχυρά "πειραγμένη" για να τρέχει με joysticks.Αυτο το διάστημα τυχαίνει να ασχολούμαι με την επισκευή και ανακατασκευή κάποιων μερών όπως η μικρή mothrboard που θα δείτε στο κίτρινο πλάισιο και είναι υπεύθυνη για την αποκρυπτογράφηση των ROMS.Πάμε λοιπόν :

Η πρώτη πλακέτα (με την μικρότερη "κουμπομένη επάνω της). Διακρίνουμε τους 3 Z80s (σε άσπρο πλάισιο) και το hacking στα LS chips Που διαχειρίζονται τα controls του (των) παικτών.

attachment.php


Η δεύτερη πλακέτα απο την κάτω πλευρά του pcb board

attachment.php


Λόγω της άθλιας ποιότητας κατασκευής η αποκόλληση του ενός z80 και της μνήμης ακριβώς από πάνω, προκάλεσε ανεπανόρθωτη ζημιά στις πίστες, που ευτυχώς αποκαταστάθηκε πλήρως.

attachment.php
Γεια σου γιωργαρα χειρουργε τον πλακετων και ολων των ηλεκτρονικων γενικα :thumbup:
 
Απίστευτες αναμνήσεις!!!Θυμάμε το είχε και στο φέρι όταν πήγαινα στην θάσο διακοπές μικρός και το έλιωνα κατα την διάρκεια του ταξιδιου.Μπράβο ρε bill για τις αναμνήσεις :thanx2:
 
Τουλάστιχον εγώ δεν κατάφερα ποτέ να δώσω πάσα, δεν ξέρω αν έπρεπε να πατήσω συγκεκριμένο κουμπί. Αν ναι, τότε αυτό το κουμπί μαλλον δε λειτουργούσε στις καμπίνες που το έπαιζα. :D

Πασα εδινες με το κουμπι του σουτ - κυριως σε καποιον που ηταν πιο μπροστα απο σενα, στην ευθεια.

οπως επισης εχει και εναν ηλιθειο χαρτη που δεν εχει καμια χρησιμοτητα και απορω γιατι τον εβαλαν γιατι αμφιβαλω αν ασχοληθηκε ποτε κανεις μαυτον.
Αυτος ο "ηλιθιος" χαρτης ηταν που σου εδειχνε αν (και που ακριβως) υπηρχε παιχτης μπροστα σου - και ηταν απαραιτητος για να παιξεις σοβαρα το παιχνιδι. Γιαυτο και ειπα πριν στον Βασιλη οτι θελει δουλεια ακομα για να το μαθει.

Bill - αν το εχεις σε καποια μορφη καμπινας "κοκτειλ" (ο ενας απεναντι απο τον αλλον) ευχαριστως να παιξουμε καποια στιγμη - αλλα σε υλοποιησεις mame με οθονη υπολογιστη η τηλεοραση, διπλο δεν παιζεται και το ξερεις.
 
Το ξερω πολυ καλα και με εχει κατσει μια καλη φαση και μπορει το επομενο διαστημα να εχω μια σχεδον ολοκαινουργια καμπινα κοκτειλ με το tehkan world cup ολοιδια με αυτες που παιζαμε καποτε.Απλα περιμενω να περασει το καλοκαιρι να παει ο καθε κατεργαρης στον παγκο του και θα φανει αν θα την εχω η οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβως, για 2ωρα, 3ωρα καθε μερα επι χρονια... Στοιβες τα εικοσαρικα (οι περιουσιες που λεγαμε..)
Εδώ είχα κολλήσει και εγώ που δεν ακουμπάω σπορ games!!!

Bill - αν το εχεις σε καποια μορφη καμπινας "κοκτειλ" (ο ενας απεναντι απο τον αλλον) ευχαριστως να παιξουμε καποια στιγμη - αλλα σε υλοποιησεις mame με οθονη υπολογιστη η τηλεοραση, διπλο δεν παιζεται και το ξερεις.
Μια χαρά παίζει στην τηλεόραση!!! :) :) Γλιτώσαμε και τα 20άρικα!!! ;)
 
herco είπε:
Πασα εδινες με το κουμπι του σουτ - κυριως σε καποιον που ηταν πιο μπροστα απο σενα, στην ευθεια.
Θες να πεις ότι βαραγες κανονικό σουτ κι αν τύχαινε να ηταν καποιος μπροστά σου, τότε η μπαλιά σταματούσε σ'αυτόν. Το χάρτη παντως δεν προλάβαινα να τον δω γιατί το παιχνίδι είναι πολύ γρήγορο.
 
Captain Kal είπε:
Μια χαρά παίζει στην τηλεόραση!!! :) :) Γλιτώσαμε και τα 20άρικα!!! ;)
Ο Ηρακλής εννοεί -ορθώς- ότι λόγω της φύσης της αυθεντικής καμπίνας, σε τηλεόραση/οθόνη δεν γίνεται να παίξεις συγεκριμένα διπλό, αφού ο 2ος παίκτης θα πρέπει θεωρητικά να τα βλέπει όλα από την ανάποδη οπτική γωνία. Εκτός αν πια την οριζοντιώσεις την οθόνη και την ακουμπήσεις σε τραπέζι/πάτωμα για έξτρα ρεαλισμό... :cool: :p

Πρακτικά βέβαια γίνεται στο ΜΑΜΕ, αν πρώτα αντιστρέψεις τα controls του 2ου παίκτη στις σχετικές επιλογές (αν θυμάμαι καλά έτσι το είχα κάνει με έναν φίλο πριν από καμιά 10αριά χρόνια και δούλεψε μια χαρά).

//Αν και δεν έχει την ίδια πλάκα αν δεν τον έχεις τον άλλον στην κυριολεξία απέναντί σου να τον βλέπεις... Βέβαια, θα μου πεις έτσι μπορείς να εκμεταλλευτείς καλύτερα τους αγκώνες σου, αν κάθεται δίπλα κι όχι απέναντι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός αν πια την οριζοντιώσεις την οθόνη και την ακουμπήσεις σε τραπέζι/πάτωμα για έξτρα ρεαλισμό...
Να σου πω, ότι μου ήρθε αυτή η ιδέα, όταν έγραψα το post!!! :D :D

Βέβαια, θα μου πεις έτσι μπορείς να εκμεταλλευτείς καλύτερα τους αγκώνες σου, αν κάθεται δίπλα κι όχι απέναντι...
Εκεί πήγε και μένα το "ποταπό" μυαλό μου!! :p
 
Το συγκεκριμένο παιχνίδι το θυμάμαι πολύ καλά, καθότι ήταν ιδιαίτερα αγαπητό στον πολύ κόσμο και "ταϊζόταν" τακτικά (είναι γνωστή η λατρεία -καθώς και ο φανατισμός- του έλληνα για την μπάλλα). :)

Eγώ φυσικά το παιχνίδι δεν το άγγιζα ούτε με ten foot pole που λένε, αλλά διασκέδαζα βλέποντας τους φίλους & συμμαθητές μου να κοντράρονται και να κάνουν πλάκα μεταξύ τους. (χαρακτηριστικά θυμάμαι τον "διπλανό" μου, ο οποίος αποκαλούσε τους Γερμανούς... "κοριούς", επειδή κυνηγούσαν τον παίκτη με την μπάλλα τόσο επίμονα :D )

Captain Kal είπε:
Εδώ είχα κολλήσει και εγώ που δεν ακουμπάω σπορ games!!!
(δικός μου άνθρωπος, αυτός :D )

Captain Kal είπε:
Εκτός αν πια την οριζοντιώσεις την οθόνη και την ακουμπήσεις σε τραπέζι/πάτωμα για έξτρα ρεαλισμό...
μου ήρθε αυτή η ιδέα, όταν έγραψα το post!!! :D :D
Tσκ, τσκ...

Οπως θα σχολίαζε και ο Λεκό: "Κάτι τέτοια λέμε, και μας παραπονιούνται οι νοικοκυρές ότι οι γιοί και οι άντρες τους κάνουν άνω-κάτω το σπίτι". :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ειναι αυτο ρε παιδια; [video=youtube;PO3FyB0X-UE]

Δε μου μοιαζει για hackιά. Το εχει ξαναδει κανείς;

Η μουσικη ειναι αυτη που ακουγεται οταν γραψεις στο high score TSUK.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα άλλο κολπάκι όταν σουτάρεται ή μπάλα από δικούς σου άν κρατάς τό κουμπί σου πατημένο κατά τή διάρκεια τού σούτ καί αφήσεις τό κουμπί ένα κλάσμα δευτερολέπτου πρίν καληξει τό σουτάρισμα στό τέλος του, έρχεται σ εσένα πάντα δέ στήν κλέβει κανένας. Ενώ όταν σουτάρουν οί αντίπαλοι, άν κρατάς τό κουμπί πατημένο πάλι έρχεται σ εσένα. Μόνο θέλει προσοχή, νά αφήνεις τό κουμπί ένα κλάσμα δευτερολέπτου πρίν, γιατί άν φτάσει ή μπάλα στά πόδια τού παίχτη σου κι εσύ πατάς τό κουμπί, θά τή σουτάρεις
 
Μετά από τόσα χρόνια ανακάλυψα ότι το παιχνίδι υπάρχει σε NES. Όχι πως θα ασχοληθεί κάποιος σήμερα με το Mame απλά το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά. Βγήκε τέλος του 1990 μόνο Ιαπωνία αν δε κάνω λάθος.

 
Ρε μαγκες, τσιμπησα ενα Kensington trackball και προσπαθω να το στησω στο Tehkan World Cup.

Βαζω το Analog X και το Analog Y, ξεκιναω το παιχνιδι, "ακουει" τις κινησεις αλλα δεν "συνεχιζει" την πορεια. Δηλαδη για να πηγαινει ο παιχτης πχ προς τα επανω, πρεπει να ρολαρω συνεχως το trackball προς τα μπρος!

Ψαχνω να βρω τη ρυθμιση οπου κανοντας επανω το trackball, o παιχτης "αδρανιακα" θα συνεχιζει να κινειθται προς τα εκει μεχρι να του αλλαζω κατευθυνση.

Τα νευρα μου
 
  • Wow
Reactions: Ace
Δουλεια δεν ειχε ο διαβολος.....................
 
Oύτε καν ήξερα ότι το original παιζόταν με trackball.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ τέτοιο πράμα και δυστυχώς έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Μήπως δεν πρέπει να βάλεις analog? Οι παίκτες μία ταχύτητα έχουν, δεν είναι αναλογικά τα controls. Οπότε στο trackball δοκίμασε να βάλεις τα απλά controls και όχι τα analog.
 
1@metalcandyman[/USER] που λες, καθησα και σκεφτηκα ποσες φορες πεταγομαι σαν την  εμ..χμμμ...ελατηριο...οταν βλεπω ανθρωπους να φτιαχνουν καμπινες Tehkan World Cup με joystick και λεω σαν γρια πεθερα "Ομως το κανονικο ειχε trackball". Αφου λοιπον το εχω το trackball (οχι arcade, βασικα για τη γυναικα μου το ειχα αγορασει που ειναι σχεδιαστρια αλλα δεν καταφερε να το συνηθισει και μου μεινε), λεω "δασκαλε που διδασκες και νομους δεν εκρατεις? Θα κατσω να το στησω"  (ειδες τι περι δικαιου αισθημα με διακατεχει? χαχαχαχα)

Μεχρι στιγμης εχω τσιμπησει μεγαλοπρεπως...θα ελεγα τι

1@Imgema[/USER] δεν το ειχα σκεφτει. Θα το δοκιμασω το απογευμα!!

EDIT: Μου κανει παντως εντυπωση που για ενα τοσο διαδεδομενο coinop δεν βρηκα καμια αναφορα στο ιντερνετ για τον trackball χειρισμο του που ηταν και το original control του!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@metalcandyman[/USER] που λες, καθησα και σκεφτηκα ποσες φορες πεταγομαι σαν την  εμ..χμμμ...ελατηριο...οταν βλεπω ανθρωπους να φτιαχνουν καμπινες Tehkan World Cup με joystick και λεω σαν γρια πεθερα "Ομως το κανονικο ειχε trackball". Αφου λοιπον το εχω το trackball (οχι arcade, βασικα για τη γυναικα μου το ειχα αγορασει που ειναι σχεδιαστρια αλλα δεν καταφερε να το συνηθισει και μου μεινε), λεω "δασκαλε που διδασκες και νομους δεν εκρατεις? Θα κατσω να το στησω"  (ειδες τι περι δικαιου αισθημα με διακατεχει? χαχαχαχα)

Μεχρι στιγμης εχω τσιμπησει μεγαλοπρεπως...θα ελεγα τι

1@Imgema[/USER] δεν το ειχα σκεφτει. Θα το δοκιμασω το απογευμα!!
Wally σε καταλαβαινω απολυτα αλλα δεν πρεπει να σταματησεις εδω δεν πρεπει αυτη η δημιουργικοτητα να μεινει μονο σαυτο το project οποτε για να μην εχεις αυτο το αισθημα της ανικανοποιησης μεσα σου πρεπει να κατσεις και να στησεις  ενα trackball και για το Cabal γιατι και το original Cabal με Trackball παιζοταν.Μονο ετσι θα νιωσεις ολοκληρωμενος σαν ανθρωπος :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμα σου πω οτι εχω ανοιξει ηδη νεo Platform στο LaunchBox μου:

Arcade Trackball

Το @@@@ το WorldCup ειναι αυτο που χρειαζεται "αδρανειακο" χειρισμο και δεν μου παιζει οπως πρεπει. Τα περισσοτερα παιζουν χαρτι με το trackball (απο Missile Command, Operation Wolf, Arkanoid [αν και ειναι spinner, παιζει μια χαρα με trackball] κτλ)

Λεω να κατεβω στις εκλογες και να διοχετευσω αυτη την δημιουργικοτητα μου στο να βγαζω 15 χιλιαρικα το μηνα. Ψηφιστε το κομμα Ρετρο χαχαχαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως να έψαχνες κανένα βίντεο να δεις αν όντως οι παίκτες πρέπει να προχωρούν αυτόματα? Δεν είναι σαν το Pac Man ας πούμε που πάει μόνος του κι εσύ του αλλάζεις κατεύθυνση. Και αν θέλεις να ακινητοποιήσεις τον παίκτη (που γίνεται κανονικά) πως θα το κάνεις? Αν δεν σταματάει ο παίκτης το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι να αλλάζεις κατεύθυνση. Δεν ξέρω, μου φαίνεται κουλό αυτό το παιχνίδι με trackball εκτός και αν είναι κάποιο περίεργο φτιαγμένο μόνο για αυτό το παιχνίδι.

H μπορεί να είναι όπως αυτό (που λογικά είναι γιατί είναι από τους ίδιους):




Δηλαδή κουλό, όπως είπα. Πρέπει να ρολλάρεις συνέχεια όπως είπες κι εσύ. Οπότε άσε το "original feel" και παίξε σαν άνθρωπος με joystick.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα