The...Κόπανοι (1987)

Το ξαναείδα πρόσφατα μετά από χρόνια, δεν μου άρεσε τόσο πολύ αλλά πάλι ξεχωρίζει. Σημειώνω το πρωτο-ραπ του Κωνσταντίνου στους τίτλους και την πολύ καλή ερμηνεία του Λεζέ που είναι μια κλάση πάνω από τους υπόλοιπους. Όταν είχε βγει θυμόμουν ότι υπήρχε και δευτερεύων τίτλος 'Και οι 8 ήταν Ηλίθιοι' που κολλάει και με το σπαγγέτι θέμα στους τίτλους αλλα στο DVD δεν τον αναφέρει.
 
Απίστευτη η σκηνή που η "Χοντρή" έχει αρπάξει το Λεζέ και τον πάει στη "φωλιά" της να τον... "φάει". :animlaugh: :animlaugh:
 
και μονο που ο Λεζες κανει τον καρατιστα ειναι αστειο

ψευδωνυμο ο Τουφας

 
Αγαπημένη ταινία με χαρακτηριστικές σκηνές αυτές που η χοντρή παρενοχλεί τον Κωνσταντίνου και αυτός για να την αποφύγεις της λέει πως εήτζ και αυτή του λέει "Δεν πειράζει, θα σε τρίψω να σου περάσει" και η άλλη με τα πουσαπς. Κρίμα που ο Κωνσταντίνου δεν βγάζει πια τέτοιες ταινίες. Είναι κατά τη γνώμη πολύ καλός σεναριογράφος.
 
Νομίζω ο Λεζές ήταν αληθινός καρατόγκα, με ζώνη! :D . Στην ταινία πάντως, είχαν αντικαταστήσει τα εφέ των κλωτσο-μπουνιών με κινέζικα (και με αμερικάνικο dubbing).
 
Ο Λεζες οντως ειναι αληθινος καρατεκα με νταν παρακαλω!Τωρα τι να πω γι αυτο το επος!Απλα απο τις ταινιες οπου χαλασα δυο βιντεοκασετες και τα εσκαγα στον βιντεοκλαμπα κανονικα και το dvd παιζει συχνα πυκνα μαλιστα σε ξεμπαρκες ωρες οπως στο φαγητο η σε μεταμεσονυχτιες αυπνιες.Οχι μονο ειναι το ελληνικο Reservoir Dogs σε μια κουλη εκδοχη αλλα και το ελληνικο Εxpendables οσον αφορα το καστ.
 
Εκλογικός Μπράβος είπε:
Όταν είχε βγει θυμόμουν ότι υπήρχε και δευτερεύων τίτλος 'Και οι 8 ήταν Ηλίθιοι' που κολλάει και με το σπαγγέτι θέμα στους τίτλους αλλα στο DVD δεν τον αναφέρει.
Νομίζω ότι ο υπότιτλος ήταν και οι 8 ήταν βλήματα :xm:
 
Kαι η σωστη απαντηση ειναι Βληματα,google is our friend. :)
 
Και για του υποτιτλου το αληθες, το εξωφυλλο του VHS

THE+%CE%9A%CE%9F%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%99.jpg


Αλιεύθηκε απο cultgreek.blogspot.gr
 
Από τις αγαπημένες μου ταινίες, όντας fan του Κωνσταντίνου τότε, την είχα πρωτοδεί 14 χρονών στον κινηματογράφο μια Κυριακή, στις παραστάσεις 6-8, 8-10, 10-12 παρακαλώ! (ναι-ναι, τρεις φορές σε μια μέρα!). Να προσθέσω για μια ακόμα φορά ότι η ταινία δεν ήταν βιντεοταινία, ούτε γυρίστηκε για την αγορά των βιντεοκλαμπ, ήταν κανονική ταινία που προβλήθηκε στους κινηματογράφους το 1987, και μάλιστα ήρθε τρίτη στο ελληνικό box-office εκείνης της χρονιάς, μετά το "Made in Greece" του Χάρρυ Κλυνν και το "Βίος και Πολιτεία" του Περάκη.
 
Ωπα????!!!! :eek:

Πως μου ξεφυγε αυτο το θεματακι?

Τι να πρωτοπω για αυτη την ταινια?

Για τον Κωνσταντινου που προσπαθει να μαζεψει ολα τα παλια μελη της συμμοριας του που ειναι ολοι "καλοπαιδα"?
attachment.php


Για τον Λεζε που το παιζει καρατεκα
attachment.php
και "προπονει" το Λιζακι? :diablotin:

Για το Βουρο και τον Πετροχειλο που το παιζουν ντε και καλα τα πανκ ροκαμπιλια της εποχης?
attachment.php


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aFAC6QJCQZ0

Για τον Παλιο που κλεβει κυριες στο κουμκαν και εχει σωματοφυλακα τον Μακεδο? :gyros:

Για τον Καραγιωργη που το παιζει Δασκαλος και πιο γατα απ' ολους? :boss:

Για το Κορακι? :animlaugh:


Οτι και να πω για αυτη την ταινια ειναι λιγο!

Απο τις λιγες ταινιες που αν την πετυχω θα την δω ευχαριστα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Πάνε και πες της ότι λυπάσαι πολύ που την ενόχλησες.

-Τι κάνει αυτή, δέρνει;

-Και δέρνει...

-Γιατί τι άλλο κάνει;

-Πάνε θα δεις...

:D :D
 
To "The...KOPANOI" ήταν τίτλος-αναφορά σε κάποια παλιά ταινία, νομίζω ιταλικής παραγωγής, που λεγόταν "The Company" αλλά δεν την έχω βρει κάπου.
 
exetlaios είπε:
Αν δεν απατώμαι, ο Λεζές ήταν ΟΝΤΩΣ καρατέκα (στην πραγματική του ζωή).
και εγώ την ίδια αίσθηση έχω.

καλά την ταινία πρέπει να την έχω δει 20 φορές και πάντα διασκεδάζω βλέποντας την!
 
μήπως κατά τύχη γνωριζει κανείς σε ποια περιοχή ήταν γυρισμένη η σκηνή με την τράπεζα και το διπλανό σπίτι; έτσι για την ιστορία...
 
Mitch Bucannon είπε:
μήπως κατά τύχη γνωριζει κανείς σε ποια περιοχή ήταν γυρισμένη η σκηνή με την τράπεζα και το διπλανό σπίτι; έτσι για την ιστορία...

Έχω την εντύπωση ότι γυρίσθηκε στην Καισαριανή, επί της λεωφόρου Εθνικής Αντιστάσεως.
 
Πίσω
Μπλουζα