The...Κόπανοι (1987)

Mήπως ο Tarantino εμπεύστηκε το Reservoir Dogs απ' αυτή την ταινία?Σίγουρα με τοσο σινεμα (και τις πιο απίθανες b movies από οποιαδήποτε χώρα) που εχει δει αυτος ο ανθρωπος δεν αποκλειεται να είδε και αυτο το έργο και να πήρε μια ιδέα..Το πως είναι ντυμένοι οι ληστές στο The Kopanoi (μαυρο σακάκι και ασπρο πουκάμισο σαν τα μέλη του Reservoir dogs),στους Κοπανους ξεκινανε απο ένα γραφειο τελετών την επιχείρηση (η αποθηκη που καταφεύγουν τα μέλη μετα την αποτυχία της ληστείας στο Reservoir Dogs ήταν από γραφείο τελετών στο L.A. όπως διάβαζα),η αποτυχημένη ληστεία φυσικά και στα 2 έργα,η σκηνή που ο Καραγιώργης τους δείχνει το σχέδιο της ληστειας στην ταράτσα μου θυμίζει την σκηνή που ο γέρος στο Reservoir Dogs δίνει τα ονόματα στα μέλη της συμμορίας,και λίγο η μπλέ απόχρωσης φωτογραφία στο The Κόπανοι μου θυμίζει λίγο την φωτογραφία στο Reservoir Dogs.
 
Mήπως ο Tarantino εμπεύστηκε το Reservoir Dogs απ' αυτή την ταινία?Σίγουρα με τοσο σινεμα (και τις πιο απίθανες b movies από οποιαδήποτε χώρα) που εχει δει αυτος ο ανθρωπος δεν αποκλειεται να είδε και αυτο το έργο και να πήρε μια ιδέα..Το πως είναι ντυμένοι οι ληστές στο The Kopanoi (μαυρο σακάκι και ασπρο πουκάμισο σαν τα μέλη του Reservoir dogs),στους Κοπανους ξεκινανε απο ένα γραφειο τελετών την επιχείρηση (η αποθηκη που καταφεύγουν τα μέλη μετα την αποτυχία της ληστείας στο Reservoir Dogs ήταν από γραφείο τελετών στο L.A. όπως διάβαζα),η αποτυχημένη ληστεία φυσικά και στα 2 έργα,η σκηνή που ο Καραγιώργης τους δείχνει το σχέδιο της ληστειας στην ταράτσα μου θυμίζει την σκηνή που ο γέρος στο Reservoir Dogs δίνει τα ονόματα στα μέλη της συμμορίας,και λίγο η μπλέ απόχρωσης φωτογραφία στο The Κόπανοι μου θυμίζει λίγο την φωτογραφία στο Reservoir Dogs.
Ο Ταραντίνο εμπνεύστηκε την ταινία από το City on Fire (1987), περιπέτεια παραγωγής Χονγκ Κονγκ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Ταραντίνο εμπνεύστηκε την ταινία από το City on Fire (1987), περιπέτεια παραγωγής Χονγκ Κονγκ.
ok θα προσπαθήσω να την βρώ σε κάποιο dvd ..thanks για την ενδιαφέρουσα πληροφορία
 
Η μόνη ταινία που από τους τίτλους αρχής ξέρουμε τι πρόκειται να εκτυλιχθεί ως το τέλος.
 
Παιδιά δε ξερω ποσοι απο εσας το πήρατε χαμπάρι αλλα χθες το βράδυ ο τηλεοπτικός σταθμός Alpha πρόβαλλε για πρώτη φορα σε εξαιρετική ποιότητα high definition 2K εικόνα τη ταινία "The κόπανοι" και οχι μονο αυτο αλλα συμπεριέλαβε και χαμένες σκηνές απο τη ταινία οι οποίες δεν υπήρχαν στις προηγούμενες εκδόσεις της, ουτε στην dvd εκδοση αλλα ουτε και οταν ειχε βγει σε βιντεοκασσέτα! Π.χ. στη σκηνή που ο Λεωνίδας με το Βλάσση πανε αρχικά και βρίσκουν στη σχολή καράτε το "Τούφα" Μάρκο Λεζέ η σκηνή είναι κατα πολυ μεγαλύτερη σε διαλόγους στη χθεσινή κόπια που εδειξε ο Alpha σε σύγκριση με τη συνηθισμένη εκδοχή της ταινιας που ολοι γνωρίζαμε μεχρι στιγμής! Λογικά κατα την καινούρια ψηφιοποίηση της ταινίας απο το αρχικό φίλμ των 35mm οι μοντέρ είχαν πρόσβαση στην αρχική μορφή της ταινίας στην άκοπη και εκτενή μορφη της!
 
Πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά…για να δούμε θα εμφανιστει και καπου άλλου η νέα κόπια?
 
Πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά…για να δούμε θα εμφανιστει και καπου άλλου η νέα κόπια?
Προς το παρών την ανανεωμένη 2Κ κόπια του "The κοπανοι" την εχει μονο το κανάλι Αlpha που την πρόβαλλε, δε ξερω εαν καποια στιγμη η εταιρία παραγωγής σκοπευει να τη βγάλει remastered σε blu ray, επίσης αξίζει να επισημάνουμε οτι αρκετές κομμένες σκηνές είχαν δείξει και στη καινούρια κόπια της επίσης γνωστής 80's ταινιας "Η γυναικάρα απο το Κιλκίς" με τη Νατάσα Γερασιμίδου και το Κώστα Τσάκωνα, οταν την είχε δείξει η τηλεόραση στον Αlpha υπήρχε μια κομμένη σκηνή οπου ο Τσάκωνας πηγαίνει στον ΟΑΕΔ και κατουράει μεσα στη τουαλέτα ενω ταυτόχρονα γελάει! Αυτη η σκηνή δεν υπάρχει πουθενά, ουτε στην dvd εκδοση της ταινιας αλλα ουτε και οταν ειχε βγει σε βιντεοκασσέτα!
 
Λατρεμένη μου κωμωδία. Αυτή και ο ντετέκτιβ για κλάματα είναι οι καλύτερες του Κωσταντίνου. Γενικά είναι στις TOP αγαπημένες μου 80's μαζί με αυτές του Ψάλτη και του Μουστάκα και τον "Λαμπρουκο Μπαλαντέρ". Ένας από τους λόγους που γουστάρω τέτοιες ταινίες είναι γιατί κάνει κάτι αχριστους άξεστους διανοούμενους να βγάζουν φλικτενες.
 
Σωστός! :thumbup:
Πολλοί μπερδεύουν (εμού συμπεριλαμβανομενου), τις κινηματογραφικές ταινίες με τις βιντεοταινίες της εποχής, (αφού οι κινηματογραφικές κυκλοφόρησαν και στο video)...
 
Κλασική ταινία της δεκαετίας του '80 που κινείται στα γενικότερα κωμικά πλαίσια των αντίστοιχων ταιιών της περιόδου χωρίς όμως να συγκαταλέγεται κατά την ταπεινή μου άποψη στις κορυφαίες και ούτε μπορεί να συναγωνιστεί τις κατ΄εμέ πολύ ανώτερες ταινίες που πρωταγωνίστησαν ο Μουστάκας κυρίως αλλά και ο Ψάλτης. Δεν ξέρω αλλά η ταινία μου δίνει την εντύπωση πως ο δημιουργός της προσπαθεί εναγωνίως να προκαλέσει το γέλιο του θεατή με χοντροκομένες ατάκες και γκάφες των ούτως ή άλλως γραφικών πρωταγωνιστών και ρολιστών του φίλμ αλλά συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι κωμωδία επιπέδου.
Αν και μας έχει συνηθίσει ο αγαπημένος μας Γιώργος Κωνσταντίνου σε πολύ ξεχωριστές κωμωδιες και σήριαλ (ποιος μπορεί να ξεχάσει τα θρυλικά 5000 ψέμματα που σκηνοθέτησε) ή το δικό του σενάριο στο 'Τρεις και ο κούκος''στην τηλεόραση, εδώ πιστεύω πάντα κατά την προσωπική μου άποψη υστέρησε λίγο. Ακόμα και οι θλιβεροί και γκαφατζήδες γραφικοί ήρωες της ταινίας υποσυνείδητα έστω κατευθύνουν τον τηλεθεατή στο να στοιχειοθετήσουν το σκηνικό μιας όχι και τόσο πετυχημένης κωμωδίας.
Τραγική τέλος ειρωνία είναι η παρουσία στην ταινία του πολύ καλού ηθοποιού Κώστα Καραγιώργη που μετά από μόλις δύο χρόνια απεβίωσε. Τρομερό ρε παιδιά στην ταινία φαίνεται γοητευτικότατος, ζωτικότατος, που να φανταζόντουσαν οι συνεργάτες του στην ταινία και οι θεατές στο κινηματογράφο ότι πολύ σύντομα θα έφευγε τόσο νέος μόλις 51 ετών. Κρίμα. Ματαιότης ματαιοτήτων κλπ.
 
There is only one δουκας, at least in retromaniax.gr
F8iiEPRWAAAtoFL.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα