The “Greek Retro Maniax” Oblivion Thread

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.931
Αντιδράσεις
1.172
Ανοίγω αυτό το νήμα(…) επειδή η τελευταία αλλαγή avatar του pooky ( :D ) ξεχείλισε το ποτήρι αλλά κι επειδή πιστεύω ότι είμαστε πολλοί εδώ μέσα που έχουμε ασχοληθεί με το Oblivion για πολλές, πολλές ώρες… :cool:

Το παιχνίδι μπορεί να μην είναι Daggerfall(κάψιμο) αλλά είναι τρομερό. Μαζί με τον Nightblade μου(level 43 τώρα) καιγόμουν ατέλειωτες ώρες αυτό το καλοκαίρι. Εδώ και κάποιες εβδομάδες το έχω αφήσει βέβαια, περιμένοντας κάποιο expansion για να το ξαναπιάσω. Δεν υπάρχει κάτι επίσημο γι’ αυτό το θέμα αλλά δε χωράει αμφιβολία ότι κάποια στιγμή θα κυκλοφορήσει.

Επίσης περιμένω και αυτό το mod που φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.(Αν και όποτε ολοκληρωθεί.) Αν έχετε υπόψη κάποιο άλλο αξιόλογο mod που έχει βγει ή σχεδιάζεται, πείτε το παρακαλώ.

By Azura! :D
 
omenforever πες μου πως παιζεις και εσυ σαν τρελλος το oblivion???

Απλα ειναι το καλυτερο παιχνιδι της χρονιας!!!!

Δυστυχως κολησα καπου και το παρατησα γιατι με εσκασε!!!!
 
Έτσι! Έτσι! Να αποκαλυπτόμαστε σιγά-σιγά τα Oblivion-Freaks. :D

Φίλε akmakas, αν θες πες μας που έχεις μείνει να βοηθήσουμε. ;)
 
Θα το ανοιξω στο σπιτι το quest και θα σου πω ακριβως αυριο!!

Παντως πολυ καλα εκανες και ανοιξες αυτο το threat αν και οχι

retro το oblivion ειναι απλα το μεγαλειο στα doomclone games!!!!!!
 
Omen είσαι και εσύ καμμένος; Ε, καλά τι ρωτάω τώρα!!!!!

Όντως το Oblivion μαζί με το Morrowind αποτελεί παιχνίδι σταθμό. Δυστυχώς μετά από ένα γερό κόλλημα του παλιού μου μηχανήματος, έχασα τα saves αλλά καλά νε είμαστε να παίζουμε μια και το ξανάρχισα. Φυσικά αυτή τη φορά δοκιμάζω ένα διαφορετικό δρόμο, αλλά δεν με χαλάει καθόλου μια και το παιχνίδι το είχα παίξει σε μια Τι4600 και δεν έδειχνε στο ελάχιστο.
 
Έχω 100 σε όλα τα skills (πρωτεύοντα και δευτερεύοντα) και έχω τελειώσει όλες τις αποστολές συμπεριλαμβάνομένων των expansions.

Imperial Knight, Sign: The Mage, Level 50 :D

Για εμένα ως συνολική εικόνα το καλύτερο RPG όλων των εποχών.

- EDIT: σε μερικά skills έχω 110-125 λόγω των δαχτυλιδιών, μενταγιόν κλπ "βοηθητικών" εξαρτημάτων... -
 
Πραγματικα πολυ καλο.Μου πηρε μηνες να το τελειωσω(+ολα τα side quest).

DARK ELF(Τι αλλο?),VAMPIRE(φυσικα),sign-the warrior,battle mage.Μου πηρε λιγο καιρο αλλα τα συνδιασα τελικα.Δεν ηθελα εναν απλο warrior-class χαρακτηρα.Ηθελα κατι με στυλ.Προτεινω,αν καποιος θελει ενα καλο σπαθακι,να παει στο chorrol kai να βρει τον Fathis Ules.Nα αναλαβει το "sins of the father" quest και στο τελος να ΜΗΝ επιστρεψει το σπαθι.

@Οmenforever/και σε οποιον γουσταρει

το pcgamer(UK) του Οκτωβριου(αυτο που κυκλοφορει) εχει 12 ενδιαφεροντα mod.Για να σας ψησω,ακουστε τα εξης...Εχεις τη δυνατοτητα να φορας "Ringwraith" robe.(LOTR).,να προσθεσεις φτερα στον χαρακτηρα σου(και νυχτεριδας και αγγελου),ninja masks,capes and cloaks,να αλλαξεις το μεγεθος σε ολα τα ζωα του και να τα ιππευεις(φαντασου ενα λυκο σε μεγεθος αλογου) και ολα αυτα μαζι.Τα mods βρισκονται στο συνοδευτικο DVD.Μπορω να σας τα γραψω και εγω,αν δε γουσταρετε να αγορασετε το περιοδικο η' να δειτε το http://www.tessource.net/files enjoy...children of the night
 
Αυτα που λετε μου ειναι κινεζικα χε χε :p δεν καταλαβαινω και πολλα

γιατι ειμαι πιστευω ακομα στην αρχη....

Λοιπον παιδια εχω ενα προβλημα με ενα quest!!!

Στο seeking your roots

I have reached the shadeleaf

copse i can now begin my search fer himroot

Τι κανεις δηλαδη?

Επισης δεν ξερω να δουλευω καλα τα μαγικα!!!

Μερικα δεν κανουν τιποτα στον εχθρο κανενα βοηθημα?
 
Nirnroot, αυτό το φυτό δηλαδή:

180px-Nirnroot.jpg


Πρέπει να μαζεύεις τις ποσότητες που σου λέει ο τύπος και να του τα πηγαίνεις για να φτιάχνει τα potions of exploration. Nα ξέρεις ότι φυτρώνει κοντά σε νερό.

Αλλά μη σε σταματάει από το να παίζεις αυτό το μεμονωμένο quest. Ασχολήσου λίγο με Dark Brotherhood να γουστάρεις... :cool:
 
Και έχε υπόψη σου πώς ότι "κόβεις" από φυτά και καρπούς σε λίγες μέρες ξαναφυτρώνουν.

Όσο για το Dark Brothrehood, μάλλον αποτελεί την πιό άπαιχτη campaign του παιχνιδιού έπειτα από την main quest.
 
@ΡΟΟΚΥ(1)

ειδικα η αποστολη,που εισαι στη βιλλα και πρεπει να καθαρισεις τους καλεσμενους ενος παρτυ.Μου αρεσε που εκμαιευσα τις πληροφοριες απο τα ιδια τα θυματα και ετσι εμαθα τις "αδυναμιες" τους.Μετα ενας ενας,"εφυγε".

IN STALKING WE TRUST
 
Ναι αυτή η αποστολή είναι πανέξυπνη!

Διαίρει και βασίλευε. Θέλεις να καταστρέψεις τον κόσμο, μύησέ τον στην απληστία!
 
Ποιο ειναι αυτο το quest???Δεν το χανω με τιποτα!!!

Φανταζομαι οτι ειναι αρκετα προχωρημενο quest!!
 
Είναι μια αποστολή που αναλαμβάνεις σαν δολοφόνος της dark brotherhood. Πρέπει πρώτα να γίνεις μέλος.
 
@Akmakas

dark brothehood quest.Την αποστολη αυτη θα στην δωσει η Ocheeva,μεσα στη "γιαφκα" της αδερφοτητας.Πρεπει,αν θυμαμαι καλα,να τελειωσεις καποιες αλλες αποστολες πιο πριν,απο τον Lucien Lachance(θα σε βρει αυτος,μην εχεις αγχος).
 
Oblivion, ε; Το ωραιότερο RPG μέχρι τώρα.

Έχω κάτι μήνες να παίξω. Από τις αρχές του καλοκαιριού συγκεκριμένα.

Βασικά έφτασα σε lvl 43, female HighElf, NightBlade, με sign the Ritual.

Οι ιδιότητες αυτές όπως αποδείχθηκε, ήταν πολύ καλές για να διαμορφώσει κανείς χαρακτήρα κλέφτη και assasin. Το αποτέλεσμα ήταν να αντιμετωπίσω πολύ άνετα τις αποστολές του Dark Brotherhood και του Thieves Guild.

Έχω τελειώσει το main quest, όλες τις αποστολές των guilds, όλες τις αποστολές των daedric lords, και όλα τα extras που έχουν κυκλοφορήσει (για XBox) μέχρι του Vile Lair, το οποίο δεν το έχω τελειώσει. Παρόλα αυτά δεν έχω κατορθώσει να φτάσω 100 σε όλα τα κύρια skills και έχω αρχίσει και το βαριέμαι.

Από τα extras που έχω δει μέχρι τώρα, μόνο το Mehrunes Razor άξοιζε πραγματικά να το κατεβάσει κανείς, καθώς ήταν ολόκληρη αποστολή και σου έδεινε και κάποια νέα όπλα και armour.

Το Knights of the Nine φαίνεται ενδιαφέρον.
 
Και για τους απανταχού GRM oblivion fans, που αναμένουν το Knightw of the Nine plugin να κυκλοφορήσει στις 21 Νοεμβρίου, στο πιο κάτω link θα βρείτε συνέντευξη του Pete Hines Vice President of PR & Marketing της Bethesda, όπου αναφέρει λεπτομέρειες για τους νέους χαρακτήρες, artifacts και την ιστορία.

Το link είναι εδώ: http://www.killerbetties.com/knights_of_the_nine_pc_xbox_360_qa_pete_hines

Το νέο αυτό plugin, θα κυκλοφορήσει και σε CD, θα περιέχει όλα τα προηγούμενα downloads συν το νέο περιεχόμενο, και θα έχει τιμή 19,99 δολάρια.

Το καλό είναι ότι θα κυκλοφορήσει και σαν ξεχωριστό plugin με μόνη την νέα αποστολή για όσους έχουν ήδη κατεβάσει όλες τις προηγούμενες. Η τιμή του θα είναι 9,99 δολάρια.

Τέλος, πληροφοριακά το Oblivion κέρδισε τα βραβεία Ultimate PC Game of the Year και XBOX Game of the Year στα φετινά Golden Joystick Awards.
 
... και περι της κουβέντας που έιχαμε προσφάτως για τα fps του Oblivion Outdoors και περι καρτών γραφικών, για δείτε αυτό (κύριε Pooky :diablotin: ).
 
Πίσω
Μπλουζα