The “Greek Retro Maniax” Oblivion Thread

Ρε παιδιά...έλεος...έλεος...Οι κάρτες καλές αλλά...τι τιμες είναι αυτές!!!

μα είμαστε με τα καλά μας????που πάνε?Σε ΄κανα 2 χρονάκια θα βλέπουμε 1000ε μια καλή κάρτα!!!!
 
akmakas είπε:
Ρε παιδιά...έλεος...έλεος...Οι κάρτες καλές αλλά...τι τιμες είναι αυτές!!!μα είμαστε με τα καλά μας????που πάνε?Σε ΄κανα 2 χρονάκια θα βλέπουμε 1000ε μια καλή κάρτα!!!!
Οποιαδήποτε κάρτα τις πρώτες μέρες της κυκλοφορίας της έχει πάνω απο 600-700 Euro στάνταρ. Περιμένεις κανα 2 μηνάκια και τσιμπάς.

Μην σε απατούν τα φαινόμενα πάντως. Οι κάρτες έχουν πέσει παααρα πολύ πλεον (όσον αφορά το value for money). Πριν 2-3 χρόνια έπαιρνες κάρτα με 200 Euro και ήταν πατάτα, και τώρα παίρνεις ATI X800XT με αυτά τα λεφτά :cool: .

Always look on the bright side of life! :thumbup:
 
Δυστυχώς φίλε akmakas έτσι είναι τα πράγματα. Αν θες να παίζεις το super-duper παιχνίδι στην υψηλή ανάλυση με όλα τα καλούδια "on" πληρώνεις τα μαλιά της κεφαλής σου. Αν όχι τότε παίρνεις μια λίγο παλαιότερης τεχνολογίας και είσαι μια χαρά. Είναι το ίδιο με τους επεξεργαστές.

Και επί εποχής Amiga είχες επιλογή.

Α500 ή Α2000

Α1200 ή Α3000.

Α4000 ή ....Α4000.
 
Εντάξει καταλαβαίνω η τεχνολογία προχωρά αλλά αυτό πάει κάθε δύο μήνες!Πες άντε περιμένω να πέσουν!!Την τσίμπισα ποιο φτηνά!

Να που τώρα όμως ήρθε η 8800GTS GTX και το dDX10..Τα νεύρα μου!!!!!Τις κάρτες μας τι θα τις κάνουμε έτσι όπως πάει???

Έχω κάποιες απορίες με το Oblivion ρε παιδιά!Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις οργανώσεις στο παιχνίδι….τι γίνεται? Έχω μπλέξει τα μπούτια μου. Όταν σε προσκαλούν σε κάποιες οργανώσεις εσύ πρέπει να αδιαφορείς? να δέχεσαι τι?...Μία οργάνωση την έσφαξα...Κάποιοι γιατί δεν πεθαίνουν?Επίσης αυτά τα quest..είναι τόσα πολλά…Γενικά στο παιχνίδι ο σκοπός είναι να κλείσεις τις πύλες του oblivion και παράλληλα να βγάζεις quest?Που πρέπει να κατευθυνθώ.. Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τι level είμαι..! :help: Και να σκεφτείτε που έχω βγάλει και κάποια RPG!!!

Είμαι ένας άχρηστος :102: :banghead:
 
Ναι Keeper, όπως τα λες, εσένα περίμενα!!! :diablotin: :diablotin:

Που ήσουν εσύ στις 8 του μηνός φιλαράκι;;;;;;;;;

Α χα χα, keeper7k το επόμενο μηχανάκι μου θα έχει τρελλό config.

Φυσικά για να μπορώ να τρέξω το Oblivion σε τρελλές αναλύσεις. (Να δούμε απο οθόνη τι θα κάνουμε φίλε, άντε να πέσουν οι νέες TFT λίγο για να δικαιολογήσουμε την αγορά μιας τέτοιας οθόνης σαν μόνιτορ).

Φυσικά για να γίνω και λίγο ο δικηγόρος του διαβόλου δηλώνω ανοιχτά και εις γνώση των συνεπειών του νόμου ότι το επόμενο μηχανάκι θα έχει Dual 2 Core INTEL cpu, και nVidia chipset και κάρτες γραφικών...

ΤΑΚΕ ΤΗΑΤ AMD..... :diablotin: :midfinger:
 
στα 1024*768 η geforce8800 των 700 ευρο βγαζει 41 frames μονο!!!!!!!! (πολυ χειροτερα απο οτι περιμενα,δηλαδη με μια απλη 7αρα geforce φαντασου τι βγαζει!!!)

πρεπει να πουλανε και κολληριο μαζι με την PC version!!
 
.....μπορεί, κι εγώ θα πάρω δύο.......

Ε χε χε!!!!

Όπως και έχω δηλώσει στο παρελθόν, ένα καλό gaming PC είναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου από τον επόμενο χρόνο φυσικά, όταν με το καλό κυκλοφορήσουν τα Vista.

Config:

Αrmor LCS warer cooled case.

1,1 KW PC Power & Cooling PSU

nVidia SLI mobo (για μοντέλο και ακριβές chipset την στιγμή της αγοράς). Κριτήριο η ύπαρξη heat pipes, τα διαόλια τα nForce ζεστάινονται τα άτιμα!!!!!!

2 Χ 8800 740 Mb κάρτες γραφικών σε SLI, μοναδικό κριτήριο να φορούν GDDR4 μνήμες όχι 3, και φυσικά water cooled, αλλά με ξεχωριστό water cooling kit. (Μακριά από θόρυβο και τι στο κόσμο...)

HDD αδιάφορο.

Optical αδιάφορο.

Sound αδιάφορο.

CPU μάλλον τον νέο Quad core της Intel. (Φυσικά water cooled...)

Μνήμη 800άρα OCZ DDR 2 2 X 2GB για να ξεμπερδεύουμε προσωρινά με το ζήτημα....

Κόστος: όπου φτάσει, αδιάφορο, προσωπικά gaming is my life, άρα ας πάει και το παλιάμπελο.

Με οθόνη να δούμε τι κάνουμε!!!!!!

Φυσικά μπορεί να πάμε σε λύση TFT tv, αλλά και πάλι βλέπουμε, τα cinema displays είναι φυσικά στα υπόψην.........
 
Φοβαμαι οτι ουτε με αυτο θα δεις πανω απο 55 στα 1024*768....

το SLI δινει 10-15%

ωραιο setup by the way!
 
Θα είναι πολλά τα λεφτά Pooky και παρόλο που δε σε ανησυχεί (αφού υπάρχει το παλιάμπελο) εγώ θα σου προτείνω κάτι φτηνό αντί για cinema display
 
shock είπε:
Θα είναι πολλά τα λεφτά Pooky και παρόλο που δε σε ανησυχεί (αφού υπάρχει το παλιάμπελο) εγώ θα σου προτείνω κάτι φτηνό αντί για cinema display

Αισχρό lagging, φοβερά προβλήματα με light bleeding, αν λυθούν όλα αυτά, μέσα με 1000. Αλλά και πάλι..... όταν δεις την Apple την ερωτεύεσαι ρε gmt!!!!
 
Wally είπε:

Αν δεν το ακολουθεί ο επεξεργαστής, ίσως, γι΄αυτό μίλησα για Quad Core CPUs.

1 core τουλάχιστον αφιερωμένο σε physics,

1 core αφιερωμένο στην A.I. engine

..... και τότε να δούμε αν το SLI θα σφυράει......

όσο για το κόστος ενός τέτοιου συστήματος, ναι γνωρίζω ότι μπορεί και να αγγίξει και τα 8Κ, αλλά είπα και πριν gaming is my life, διάολε, 8Κ είναι τελικά πολύ λίγα για μια ζωή. :diablotin: :diablotin:
 
pooky(1) είπε:
Αισχρό lagging, φοβερά προβλήματα με light bleeding, αν λυθούν όλα αυτά, μέσα με 1000. Αλλά και πάλι..... όταν δεις την Apple την ερωτεύεσαι ρε gmt!!!!
Δε διαφωνώ για την εμφάνιση. Αλλά κατά τα άλλα είναι ίδια!

Εγώ έχω την 20.4 και φοράει ακριβώς το ίδιο panel με την αντίστοιχη Cinema Display. Για τιμή δε συζητάμε. Αυτή η να μη πω τιμολογιακή πολιτική της Apple της έχει κοστίσει τόσους χαμένους πελάτες.

Αιντε μην αρχίσω πάλι
 
Φυσικά!!!

Άλλο η 20,4, άλλο η 30!!!!

Αλλά έχει φάση να έχεις ένα καλό PCάκι με Apple display.......
 
Mιλουσα για το Oblivion..το οποιο δεν νομιζω να το ξαναγραψουν απο την αρχη :D

Το ποτε θα δουμε τετοιου τυπου multithreading στο PC gaming ειναι αγνωστο...μαλλον μολις τα πολυπυρηνα μηχανακια γινουν καθεστως...
 
Βρε pooky μου το παλιάμπελο που θα πουλήσεις φτάνει για τους λογαριασμούς της ΔΕΗ που θα σου 'ρθουνε;

Είδα στο link που έστειλες τι καίνε οι 2χ8800. Μήπως πρέπει να κάνεις και ποδήλατο την ώρα που θα παίζεις;

Αν φτιάξεις το παραπάνω μηχάνημα θα γίνεις στόχος της Green Peace.
 
Καλομελέτα κι έρχονται!!!!!!

Εγώ σε 1900 + αναλύσεις μια χαρά είμαι με 55 FPS στο συγκεκριμένο παιχνίδι!

Όσο για το αν ξαναγραφτεί ή όχι, ένα patch μπορεί να κάνει θαύματα. Πρόσεξε υπενθυμίζω ότι μιλάμε για κάρτες DX10, σε DX9 λειτουργικό, με μια αρχιτεκτονική που μόλις βγήκε και με την πρώτη γενιά από drivers να τις υποστηρίζει.

Το μέλλον έχει πολλά να μας δείξει ακόμη!! Ε χε χε!!!!! Και η ιστορία θα επιβεβαιωθεί για άλλη μία φορά!!!

shock είπε:
Βρε pooky μου το παλιάμπελο που θα πουλήσεις φτάνει για τους λογαριασμούς της ΔΕΗ που θα σου 'ρθουνε;Είδα στο link που έστειλες τι καίνε οι 2χ8800. Μήπως πρέπει να κάνεις και ποδήλατο την ώρα που θα παίζεις;

Αν φτιάξεις το παραπάνω μηχάνημα θα γίνεις στόχος της Green Peace.

Αν δώσεις 8000 ευρώ για ένα μηχάνημα, δεν σε καίει πόσο πληρώνεις στην ΔΕΗ φίλε shock, άλλωστε ένα τέτοιο μηχανάκι καίει 8 λεπτά σε 2 ώρες, κάτι περί το 1 ευρώ το 24άωρο σε full gaming απόδοση.

Ε και 12 ώρες να λοιώνεις την μέρα, που είναι λίγο περίεργο, θες μισό ευράκι τη μέρα, ήτοι 15 ευρώ το μήνα για να παίζεις. Άλλοι καπνίζουν δυό πακέτα τσιγάρα τη μέρα και θέλουν 180 ευράκια το μήνα για να χαλάνε την υγεία τους, εγώ ας ξοδεύω αυτό το ποσό το χρόνο για να παίζω και να διασκεδάζω.

Ποιό το πρόβλημα δεν το καταλαβαίνω, όσο για την οργάνωση που ανέφερες αλλά και όλες τις υπόλοιπες μη σου πω που τις έχω γραμμένες!!!!:biglaugh: :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ σε 1900 + αναλύσεις μια χαρά είμαι με 55 FPS στο συγκεκριμένο παιχνίδι!
Δεν καταλαβα τι εννοεις :(

Παντως θα ειναι λιγο πικρα να παιζεις στα 1024*768 οταν η Cinema εχει native αναλυση γυρω στα 2048*1600 ++

Παντως αυτη η Cinema καιει καρδιες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι δεν κατάλαβες βρε Wally; :)

Το link το είδες; Τις αναλύσεις και τις επιδόσεις τις πρόσεξες;

Ακόμα και στην native ανάλυση της cinema display πας περί τα 48 fps!!! Τι λες τώρα;

Την 1024 χ 768 που την είδες για να καταλάβω κι εγώ;

Η μικρότερη ανάλυση στο εν λόγω link είναι 1280 χ 1024, και μάλιστα έχει την ίδια επίδοση με την 1600 Χ 1200 λόγω CPU bottleneck, ποιός μίλησε για 1024 χ 768 αναλύσεις;

Wally είπε:
Παντως αυτη η Cinema καιει καρδιες...

Ο xalia ευθύνεται γι αυτό..... Με έπρηξε, πήγα την είδα και από τότε έχω χάσει τον ύπνο μου........... :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε pooky Μου μην αρπάζεσαι έτσι. Δεν στην είπα σε καμία περίπτωση!!

?
 
Πίσω
Μπλουζα