The “Greek Retro Maniax” Oblivion Thread

Η 9700M GTS δεν είναι και κανένα τέρας δύναμης. Απλά ρίξε τις σκιές στο μίνιμουμ και θα πάει καλύτερα.
Για laptop μιά χαρά είναι. Αφήνω τις ρυθμίσεις που βάζει το παιχνίδι και είμαι μια χαρά :) .
 
Εμ, δεν έχεις άδικο, απλά τα δικά μου standards στα gaming laptops έχουν ξεφύγει. Η 9700m GTS είναι πάναργη μπροστά σε 5870m crossfire.

Παίξε με τις σκιές. Εκεί είναι το μυστικό.
 
Εμ, δεν έχεις άδικο, απλά τα δικά μου standards στα gaming laptops έχουν ξεφύγει. Η 9700m GTS είναι πάναργη μπροστά σε 5870m crossfire.
Εδώ πλέον σκέφτομαι να μην αλλάξω desktop για καμιά διετία ακόμα, και laptop τουλάχιστον για πενταετία :D . Αν και του χρόνου θα δώσω μάλλον το desktop στην αδερφή μου, και θα φτιάξω/αγοράσω καινουργιο (Μπορεί να είναι και alienware, λέμε τώρα).

Παίξε με τις σκιές. Εκεί είναι το μυστικό.
Και με το viewing distance.
 
Για το Mass Effect 3 δεν μου καίγεται καρφί. Δεν μου άρεσαν καθόλου.

Όσο για το αν πάρω νέο μηχάνημα του χρόνου, μάλλον ο πρώτος Bulldozer που θα πατήσει στην Ελλάδα θα υιοθετηθεί άμεσα. Το τσαμένο, να μη κακοπέσει!!!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως, τιμητικά, για το Elder Scrolls 5 θα στηθεί υπερμηχανή gaming pc. Γιατί το 2006, που βγήκε το 4, δεν είχα και πολύ σόι μηχάνημα να το παίξω. (Έχανε frames και είχα 15άρα οθόνη τότε, απαράδεκτος)
 
Για το Mass Effect 3 δεν μου καίγεται καρφί. Δεν μου άρεσαν καθόλου.
Για το πρώτο πήρα το 360. (Και μετά βγήκε για PC :eek: ). Βέβαια ακόμα δν το έχω τελείώσει, γιατί έχασα τα saves στο 360, και το ξανάρχισα από την αρχή στο PC. Εάν σε κάποιον άρεσαν τα KOTOR, μάλλον θα του αρέσουν τα Mass Effect.

Όσο για το αν πάρω νέο μηχάνημα του χρόνου, μάλλον ο πρώτος Bulldozer που θα πατήσει στην Ελλάδα θα υιοθετηθεί άμεσα. Το τσαμένο, να μη κακοπέσει!!!!
Τι εστί Bulldozer. Εγώ πάω για Alienware (με μια περίπτωση να το αγοράσω και φέτος, εάν δώσω το PC που έχω στην αδελφή μου).
 
Τα KOTOR τα λάτρεψα, αλλά τα Mass Effect δεν μου άρεσαν καθόλου. Όσο και αν προσπάθησα να τα προχωρήσω.

Bulldozer είναι το κωδικό όνομα για την επερχόμενη πλατφόρμα επεξεργαστών της AMD, θα έχουμε και οκταπύρηνο, κάπου στο καλοκαίρι.

Όσο για τα Alienware, θα τα λατρέψεις. Έχω και σταθερό και φορητό και πραγματικά η ποιότητα κατασκευής είναι από άλλο πλανήτη. Κοστίζουν παραπάνω από τα κοινά μηχανήματα. Πολλοί θα σου πουν "μακρυά" και ότι με λιγότερα λεφτά φτιάχνεις κάτι αντίστοιχο.

Η απάντησή μου έχει ως εξής: Με λιγότερα λεφτά ένας γνωστός μου έχει φτιάξει ένα IBIZA που είναι τόσο γρήγορο όσο και η δική μου Mustang. Φυσικά, δεν θα άλλαζα με τίποτε το δικό μου για το δικό του, ειδικά όταν θα είχα τη δυνατότητα να μη σκέφτομαι το κόστος.

Η ιστορία είναι υποθετική, έχω Matiz, δεν δίνω λεφτά για αυτοκίνητα.
 
Πολλοί θα σου πουν "μακρυά" και ότι με λιγότερα λεφτά φτιάχνεις κάτι αντίστοιχο.
Όχι, απαραίτητα. Εάν βάλεις παρόμοια κομμάτια, δεν ξεφεύγει πολύ στην τιμή. Δεν ξέρω βέβαια εάν μπορείς, να τους βάλεις και ένα partition με WinXP (Αν και και με το driver magic βρίσκεις ότι drivers θες :) ).
 
Δεν πιστεύω να έχεις κανένα πρόβλημα, drivers υπάρχουν, αν φυσικά μιλάμε για desktop. Βέβαια win 7 all the way σε αυτά τα μηχανήματα.

Φυσικά δεν χάνεις καμία εγγύηση αν αλλάξεις λειτουργικό ή components, ακόμα και στα φορητά, όπου έχεις το ελεύθερο να ανοίξεις το καπάκι και να κάνεις ότι θες αρκεί να ξέρεις.

Όταν το αποκτήσεις στείλε μου μήνυμα να σου δώσω το απευθείας γνωστής στη Dell Hellas για να πάρεις επέκταση εγγύησης ακόμα και αν σου έχει λήξει η κανονική περίοδος. Έχω γίνει γνωστός πια εκεί μέσα.

Το Oblivion με το m17x το δοκίμασα με όλα στο φουλ ακόμα και με Apple cinema display σε αναλύσεις 2600 Χ 1400 + και δεν μάσησε τίποτε. Εκεί να δεις εμπειρία!!!!!!!
 
Αντιμετωπίζω ένα περίεργο και ενοχλητικό πρόβλημα: το pc μου δεν αναγνωρίζει καθόλου το DVD του παιχνιδιού... το drive προσπαθεί να το διαβάσει και μετά από αποτυχημένες προσπάθειες δεν βλέπει τίποτα.

Θα πείτε τώρα: τί λέει ο noobas, το drive θα είναι χαλασμένο... δεν είναι όμως! Είναι ένα nec labelflash dvdrw που δουλεύει μια χαρά για οτιδήποτε άλλο εκτός από το συγκεκριμένο δισκάκι...

άρα ρε nooba είναι χαλασμένο το δισκάκι! ... μακάρι αλλά δεν είναι διότι κατάληξα να το κάνω iso σε ένα άλλο pc στο δίκτυο μου, να το κάνω mount με το daemon tools και κλασσικά να χρησιμοποίσω σπαστήρι λες και έχω κανα πειρατικό αντίγραφο :)

Κοίταξα και στο unofficial faq, λένε να χρησιμοποιήσω το εργαλείο που κάνει uninstall το starforce , το έτρεξα και δεν βρήκε κάτι... ???

Έχω win7/x64 στο pc με το πρόβλημα, και το κατεβαστήρι που έκανα το iso έχει Χ86 (αν παίζει ρόλο)

Το έχετε ξανασυντήσει αυτό;

(έγραψα τα ίδια και στο oblivion.gr μπας και ξέρει κανένας τίποτε...)

επίσης (pooky(1) εσένα ρωτάω) υπάρχει κανα update/patch/upgrade για γραφικά ή whatever που δεν είναι της bethesda; (καλόμαθα από τα community patches των gothic ΛΟΛ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάνε το εξής: 1) Βάλε το dvd του παιχνιδιού, δε θα το διαβάσει όπως λες. 2) Βγάλε το, και βάλε ένα οποιοδήποτε dvd που το διαβάζει κανονικά. 3) Βγάλε το και αυτό, και ΚΑΠΑΚΙ ρίξε το dvd του Oblivion. 4) Παίξε κανονικά 5) Μου επιβεβαιώνεις ότι δούλεψε το γιατροσόφι μου :p
 
Κέροπα, είναι γεμάτο το net από patches για να αναβαθμίσεις γραφικά εδώ και καιρό.

Τώρα το παίζω όπως είναι "μαμά" γιατί το Dell μου με 5650 Ati (mobile) το κόβω να ζορίζεται με enchancements. Βέβαια, δεν το έχω δοκιμάσει διαφορετικά αλλά......


Πάρε μερικές ιδέες. Είναι ανεξάντλητο το κεφάλαιο.

Όσο για το DVD σου, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι δεν μου έχει τύχει ποτέ.....
 
keropi είπε:
Αντιμετωπίζω ένα περίεργο και ενοχλητικό πρόβλημα: το pc μου δεν αναγνωρίζει καθόλου το DVD του παιχνιδιού... το drive προσπαθεί να το διαβάσει και μετά από αποτυχημένες προσπάθειες δεν βλέπει τίποτα. Θα πείτε τώρα: τί λέει ο noobas, το drive θα είναι χαλασμένο... δεν είναι όμως! Είναι ένα nec labelflash dvdrw που δουλεύει μια χαρά για οτιδήποτε άλλο εκτός από το συγκεκριμένο δισκάκι...

άρα ρε nooba είναι χαλασμένο το δισκάκι! ... μακάρι αλλά δεν είναι διότι κατάληξα να το κάνω iso σε ένα άλλο pc στο δίκτυο μου, να το κάνω mount με το daemon tools και κλασσικά να χρησιμοποίσω σπαστήρι λες και έχω κανα πειρατικό αντίγραφο :)

Κοίταξα και στο unofficial faq, λένε να χρησιμοποιήσω το εργαλείο που κάνει uninstall το starforce , το έτρεξα και δεν βρήκε κάτι... ???

Έχω win7/x64 στο pc με το πρόβλημα, και το κατεβαστήρι που έκανα το iso έχει Χ86 (αν παίζει ρόλο)

Το έχετε ξανασυντήσει αυτό;

(έγραψα τα ίδια και στο oblivion.gr μπας και ξέρει κανένας τίποτε...)

επίσης (pooky(1) εσένα ρωτάω) υπάρχει κανα update/patch/upgrade για γραφικά ή whatever που δεν είναι της bethesda; (καλόμαθα από τα community patches των gothic ΛΟΛ)
Άσε το nec για γράψιμο και βάλε κάτι άλλο για διάβασμα...τα nec είναι λίγο περίεργα,διαβάζουν οτι θέλουν.

Έχω 1-2 και εγω με τα ίδια προβλήματα και έχω κάνει τα πάντα αλλά μάταια!
 
Για δες εδώ και εδώ , εάν σε ενδιαφέρει κάτι :) . Εγώ ακολούθησα το πρώτο άρθρο, και το έκανα λίγο Gothic από άποψη δυσκολίας.
 
pitsunami είπε:
Άσε το nec για γράψιμο και βάλε κάτι άλλο για διάβασμα...τα nec είναι λίγο περίεργα,διαβάζουν οτι θέλουν.Έχω 1-2 και εγω με τα ίδια προβλήματα και έχω κάνει τα πάντα αλλά μάταια!
θα παίξει μάλλον αντικατάσταση με LG διότι δεν πρόκειται να φορτώσω το pc με 2-3 drives όπως κάναμε παλιά ΛΟΟΟΟΛ

ευχαριστώ για την επιβεβαίωση pitsunami !

Captain Kal, θα τσεκάρω και τα mods, ευχαριστώ!

edit: είδα τα mods, αλλά εκτός από αυτά για τα γραφικά δεν ξέρω αν θα βάλω κάποιο διότι φοβάμαι ότι θα χαλάσουν το αρχικό παιχνίδι το οποίο δεν έχω αξιωθεί να προχωρήσω εώς τώρα... εκτός αν έχετε κάποιο must-have να προτείνεται που δεν πρόκειται να το αλλοιώσει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα