The “Greek Retro Maniax” Oblivion Thread

Oblivion "game of the year edition" για PC και 360.

Περιλαμβάνει "Knights of the nine" και "Shivering isles".

60 ευράκια για 360 είναι καλά;
 
Captain Kal είπε:
Παιδιά τι mods προτείνετε για το Oblivion? Κατεβάζω τώρα το Oscuro's Oblivion Overhaul, θα κατεβάσω και το Natural Oblivion, θέλω ένα που αλλάζει το interface, και κάποια textures, για τον ορίζοντα. Τί προτείνετε?
http://aelius28.googlepages.com/home

έχει άπειρα mods εδώ.. :) :)
 
Pook, δες τι θα παίζεις/παίζω από Δευτέρα. :cool:

Θα είναι διαθέσιμο δωρεάν για μία εβδομάδα αλλά δυστυχώς θα είναι το τελευταίο official plugin του Oblivion... :(
 
Thanks Omen δεν το είχα πάρει χαμπάρι, ενόψει HL Episode II κάνω μια προθέρμανση τελειώνοντας πάλι το HL.

Τελευταίο Official plugin σημαίνει πολύ απλά πως σε λίγο καιρό θα έχουμε στα χέρια μας κάτι που θα λέγεται Elder Scrolls 5.

Άντε να δούμε το επόμενο τι story line θα έχει!!!!!!! Αν μη τι άλλο πρέπει να είναι κάτι κάργα ανατρεπετικό και πρωτότυπο.
 
Και για να μην μεινει παραπονεμενη η Ladyhawk

Xbox360 In Game Content: Oblivion (Free)
Content: The Fighter's Stronghold

Price: Free

Availability: Australia, Canada, New Zealand, United Kingdom and United States

Dash Text: [ESRB: M (Mature) BLOOD AND GORE,LANGUAGE,SEXUAL THEMES,USE OF ALCOHOL,VIOLENCE] Become the Lord of Battlehorn Castle; a sprawling stronghold nestled deep in the Colovian Highlands. There are no refunds for this item. For more information, see http://www.xbox.com/live/accounts.
 
.......και το video "κατέβηκε"...........
 
Πώπω. Το Oblivion με τρελαίνει με τα γραφικά. Μου αρέσει να εξερευνώ τα υπέροχα τοπία περπατώντας με τα πόδια. Είναι και μικρός ο χάρτης γαρ (δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό εύκολα και ούτε θα ήταν πολύ ενδιαφέρον στο daggerfall). Αλλά για κάποιον λόγο αγαπώ περισσότερο το daggerfall που το έχω εγκατεστημένο σε έναν Pentium 3 αυτήν τη στιγμή. Ναι, τρομερά bugs αλλά άλλη αίσθηση. Είναι τεράστιο. Μου αρέσει που πατάς σε μια περιοχή του χάρτη και έχει 500 dots που το καθένα είναι κάτι. Που πας στα μαγαζιά και έχει διάφορα παράξενα wares, βιβλία, κλπ. Που μπορείς να κάνεις 1002 πράγματα. Ναι και στο Oblivion μπορείς αλλά είναι πολύ πιο περιορισμένο σε μέγεθος χάρτη, τοποθεσιών, κλπ.

Το Oblivion το έπαιζα καιρό και μετά το έσβησα λόγω χώρου αν και θα το ξαναβάλω στο μέλλον όταν πάρω καλύτερο υπολογιστή. Τότε κάναμε το εξής κόλπο: αν κάνεις κάποια μαγικά άσκοπα ή τρέχεις άσκοπα μέσα στο δωμάτιο ή κάνεις sneak άσκοπα, κλπ, ανεβάζεις και πάλι experience. Οπότε βάζαμε βαρίδια σε ορισμένα κουμπιά και το αφήναμε για ώρες το βράδυ και ξυπνούσαμε με 100% skills. Για άλλα skills, έβγαζα με conjuration zombies και τα πλάκωνα στο ξύλο π.χ. για bare hands fighting skill και ξανά και ξανά. Γενικώς το είχαμε κουράσει αλλά το άφησα μετά.

Στο Daggerfall διάβασα για ένα χαζό bug (ή όχι ακριβώς bug) που είναι πολύ αστείο και σε βοηθάει να βγάλεις λεφτά. Πας μέσα σε ένα μαγαζί μια μέρα και κάνεις loiter a little όσες φορές χρειάζεται μέχρι να φτάσει βράδυ. Ο μαγαζάτορας κλείνει και σε ξεχνάει μέσα. Αρπάζεις ότι βρεις και τα βάζεις στο κάρο. Και μετά τα πουλάς. Μπορείς να βγάλεις από 9000-12000 χρυσά με αυτόν τον τρόπο. Χαχα!!! Επιτέλους βρήκα γρήγορο τρόπο για να αγοράσω πλοίο ή σπίτι. Άχαχαχα!!!

Είχα δει και το arena (elder scrolls 1) κάποτε. Ωραίο αν και λίγο δύσκολο. Μπορεί να το ξαναβάλω.

Επίσης κάτι ακούω ότι το morrowind είναι κάτι μεταξύ daggerfall και oblivion. Δηλαδή παλιά λογική μεγάλων κόσμων και καλών γραφικών (όχι βέβαια oblivion αλλά μου φτάνει). Δεν θυμάμαι γιατί δεν είχα ξεκινήσει να το παίξω παλιότερα (bugs στο installation?) αλλά θα ξαναδοκιμάσω. Αν και πάλι πιστεύω ότι θα παραμείνω ερωτευμένος με το oblivion.
 
Επειδή κοντεύω να κάνω διατριβή στο "Morrowind":D, έχει δύο μόνο μειονεκτήματα: Πολύ περπάτημα, και πολύ ψάξιμο. 'Επρεπε να πάρω gameguide για τους χάρτες. (Τελικά βρήκα και ένα πολύ καλό ηλεκτρονικό χάρτη). Ενώ επίσης έσκασα 15.000 νομίσματα να φτιάξω ένα φυλλακτό να πετάω. :D Πάντως έχω ωραίο σπίτι. :D (Δύο μάλλον. Ένα από mod, και ένα από quest).
 
Captain Kal είπε:
Επειδή κοντεύω να κάνω διατριβή στο "Morrowind":D, έχει δύο μόνο μειονεκτήματα: Πολύ περπάτημα, και πολύ ψάξιμο.
Συμφωνώ απόλυτα για αυτά τα δύο "θέματα". Πόσες ώρες gameplay έχεις πιάσει;
 
Κοντά τρία χρόνια το παίζω (με μεγάλα κενά). Τώρα που αρχίζω και το βαριέμαι τελειώνω την κεντρική αποστολή. Ίσως δω και το Bloodmoon κάποια στιγμή. :D
 
Αμάν - αμάν!!!!!!

Αυτά είναι. Καιρός είναι. Γουστάρω. Τρελαίνομαι. Βάζω Τερλέγκα και ρίχνω στροφές.
 
Ωραία νέα. Μιας και είμαι Oblivion-Freak δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσω :D
 
Τώρα να σας πω, ότι τώρα αρχίζω το Oblivion #) . Και του έχω βάλει και κάτι mods, που τρώω το ξύλο της αρκούδας (Οbscuro, και Deadly Reflex). Σαν το πρώτο Gothic έγινε, αλλά ως συνήθως κόλλησα :) .
 
Εκτός από τα graphics upgrade mods δεν θα σου πρότεινα να βάλεις κάτι άλλο γιατί θα χάσεις τη μαγεία του παιχνιδιού.

Όταν το χορτάσεις βάλε ότι θες.
 
Εκτός από τα graphics upgrade mods δεν θα σου πρότεινα να βάλεις κάτι άλλο γιατί θα χάσεις τη μαγεία του παιχνιδιού.
Όταν το χορτάσεις βάλε ότι θες.
Αυτά έχω βάλει (και ψιλοσέρνεται στο Qosmio), και ένα για το Leveling (είπα το έκανα Gothic :p :D :D).
 
A, για πες μου αναλυτικά specs στο μηχάνημα που το έχεις φορτώσει.
 
Εδώ είναι η σελίδα με τα χαρ/κά του. Βέβαια του έχω αλλάξει το λειτουργικό (και τα φώτα. Του έχω εγκαταστήσει Win ΧΡ, Win 7 x86, και Win 7 x64). Το Oblivion τρέχει κάτω από XP. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, σε 1440x900, με τις ρυθμίσεις που προτείνει αυτό, μια χαρά τρέχει. Εγώ τραβάω τα settings στο max, και αρχίζει να χάνει frames. Αλλά το laptop το έχω για δεύτερο μηχάνημα, και παίζω με desktop τριών χρόνων (Core 2 Duo E6600 2,4 ---->3,15, 4GB, ATI 4870Win ΧΡ, Win 7 x86, και Win 7 x64), και σε 1680x1050 , στο ίδιο Oblivion setup, τα έχω όλα στο max.
 
Η 9700M GTS δεν είναι και κανένα τέρας δύναμης. Απλά ρίξε τις σκιές στο μίνιμουμ και θα πάει καλύτερα.

Βέβαια στο παλιό μου laptop το έτρεχα κάτω από Windows Vista με 9600m GT αλλά με ddr2 μνήμη στη κάρτα γραφικών και σε 1280 Χ 800 έτρωγε αρκετά σκαλώματα όταν ανέβαζα σκιές και τα λοιπά.
 
Πίσω
Μπλουζα