Thriller (TV Series 1973–1976)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Βρεττανική σειρά μυστηρίου/σασπένς στα χνάρια του "O Άλφρεντ Χίτσκοκ παρουσιάζει". Συγγραφέας της ο Brian Clemens (συγγραφέας και της σειράς ΟΙ ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ). Προβαλόταν από τη συχνότητα του MEGA CHANNEL το 1989/90 τις πρώτες πρωινές ώρες. Η σειρά όπως και πολλές άλλες τέτοιου στύλ (βλέπε Tales of the Unexpected) ήταν μαγνητοσκοπημένη.

http://www.imdb.com/title/tt0164295/

 
Αναζήτηση τίτλου ξένης σειράς: Thriller (TV Series 1973–1976)

Αναζητώ τον τίτλο παλιάς σειράς μυστηρίου. Την βλέπαμε κάθε Παρασκευή βράδυ,αγγλόφωνη.Ή Δεκαετία του 90,αρχές , ή δεκαετία 80.Αυτό που θυμάμαι με σιγουριά ήταν η εικόνα όταν έπεφταν οι τίτλοι στην αρχή της σειράς, ένα

σπίτι παρμένο με ευρυγώνιο φακό. Μήπως κάποιος θυμάται ? Θυμάμαι πως τότε δεν το χάναμε με τίποτε.Δεν είναι το The Outer Limits ,ούτε το Friday the 13th.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 
Βρετανική σειρά θρίλερ αυτοτελών επεισοδίων [Thriller (1973)]

Στη δεκαετία 80 έπαιζε η τηλεόραση αργά τη νύχτα μια βρετανική σειρά αυτοτελών επισοδίων, που μάλλον φαινόταν για παλαιότερη παραγωγή, γύρω στα τέλη 70. Κάθε επεισόδιο καινούριοι ηθοποιοί και μια διαφορετική ιστορία. Γνωρίζει κανείς τον τίτλο της σειράς; Γύρισα όλο το φόρουμ και δεν είδα να αναφέρεται πουθενά.
 
Ίσως ναι, δεν μπορώ να πω με σιγουριά διότι δεν θυμάμαι καλά, όμως η φωτογραφία των τίτλων που έχει το άρθρο της Wikipedia μου είναι γνώριμη.

Θυμάμαι συγκεκριμένα ένα επεισόδιο με ένα ζευγάρι που ο άντρας είχε κάνει ένα φόνο και η γυναίκα είχε αγοράσει ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, μια λευκή Ρολς Ρόις, και το αυτοκίνητο έκανε κινήσεις από μόνο του να υποδείξει στη γυναίκα να ανακαλύψει για το φόνο... Αν το επεισόδιο ανήκει σε αυτήν τη σειρά, τότε αυτή είναι!
 
Το "Θριλερ" το πρωτοακουσα στο Μεγκα και λιγα χρονια αργοτερα στο Σταρ.

Οποτε αποκλειεται να το εβλεπες στη δεκαετια του '80
 
Φιλε Audio βρηκα και το επεισοδιο που ψαχνεις.

One Deadly Owner (1974)

Bλεπω στο σεναριο τον Brian Clemens του οποιου ειμαι μεγας fan.

Αρχιζω προσπαθειες εντοπισμου...
 
Το θρίλερ της αναζήτησης της σειράς θρίλερ έληξε. Αυτό είναι!

Και το επεισόδιο που είχα γράψει σε βιντεοκασέτα από τα πρώτα.

Rakeesh είπε:
Το "Θριλερ" το πρωτοακουσα στο Μεγκα και λιγα χρονια αργοτερα στο Σταρ.
Οποτε αποκλειεται να το εβλεπες στη δεκαετια του '80
Τώρα, αν δεν ήταν '80 και ήταν 1990 ή 1991, ε, για καθηστερημένη δεκαετία 80 θα το πούμε!
 
Μήπως λες την ζώνη του λυκόφωτος?...
 
Το μυστήριο της παρασκευής?

Με ενα μαγαζάκι με περίεργα αντικείμενα?
 
Aυτη που λεει ο Dominion ειναι. Τη θυμαμαι κι εγω τη σειρα γιατι την εβλεπα καθε βδομαδα. Ηταν εξαιρετικη, αγγλικης παραγωγης 1973 - 1976 και προβληθηκε στη χωρα μας τη δεκαετια του '80.

 
Πω πωωωω !!! Το θρίλερ της Παρασκευής, κάθε φορά και διαφορετική ταινία !!!! Θρίλερ που "ξεχείλιζε" από βρετανικό φλέγμα !!! Θυμάμαι πήγαινα στο διαμέρισμα της συγχωρεμένης της γιαγιάς μου και το βλέπαμε μαζί [η γιαγιά μου το έλεγε "τρίλεϊ" !!! ] !!! Επίσης, θυμάμαι την επόμενη ημέρα, που με τους συγγενείς και τους οικογενειακούς μας φίλους μαζευόμασταν στο εξοχικό, να συζητάμε για το θρίλερ της προηγούμενης ημέρας !!! Κάποιες ταινίες θρίλερ που είδαμε ήταν εξαιρετικές, αλλά κάποιες ήταν τελείως "μάπα" !!! Κάποια στιγμή ίσως επανέλθω για .... περισσότερες αναμνήσεις από αυτή τη σειρά !!! Πάντως, μπράβο σας που ανοίξατε το τόπικ !!!!!
 
πω πω το μυστηριο της παρασκευης...αν θυμαμαι καλα το προβαλλε το μακεδονια tv καπου στο 2002 παλι παρασκευη που λεει και ο τιτλος και πρεπει να ηταν το καλοκαιρι απο τελη μαιου αν θυμαμαι και ολο το καλοκαιρι.
 
Αυτή τη σειρά τη θυμάμαι που την έβλεπα (στην ασπρόμαυρη τότε) και μου είχε μείνει!

Εντάξει ήμουν και μικρός τότε βέβαια.

Το ερώτημα είναι, πού και πώς θα μπορούσε κανείς να την ξαναβρεί άραγε;
 
bambinella 100 είπε:
Η σειρα εχει και επισημο website με πολλες και ενδιαφερουσες λεπτομερειες που θα μας βοηθησουν να την ξαναθυμηθουμε:
http://www.markmcm.co.uk/blacknun/thriller/index.html
Πράγματι! Thanks 4 info! ;)

Ωστόσο, για αγορά, μου βγαίνει κομμάτι... ακριβή όλο το πακέτο! Άσε που δε το βλέπω με τίποτα να έχει και Ελληνικούς υπότιτλους από εκεί. :cry:

Να υπήρχε άραγε κάτι σε πιο... φτηνό (δηλαδή και στο τσάμπα δε θα με χάλαγε καιρούς που διανύουμε)...
 
CosmosKGr είπε:
Πράγματι! Thanks 4 info! ;) Ωστόσο, για αγορά, μου βγαίνει κομμάτι... ακριβή όλο το πακέτο! Άσε που δε το βλέπω με τίποτα να έχει και Ελληνικούς υπότιτλους από εκεί. :cry:

Να υπήρχε άραγε κάτι σε πιο... φτηνό (δηλαδή και στο τσάμπα δε θα με χάλαγε καιρούς που διανύουμε)...
Τζάμπα, μόνο αν διατεθεί νόμιμα από τους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων! ;)

Πολύ προσοχή παρακαλώ πώς διατυπώνουμε κάποιες εκφράσεις! :)

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων. Έτσι για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να αναφέρει πληροφοριακά π.χ. ότι διαθέτει σε DVD μια συγκεκριμένη σειρά, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορεί δημόσια ούτε να την διαλαλεί σαν 'πραμάτια', ούτε σαν 'εμπόρευμα', ούτε σαν 'ανταλλάξιμο' υλικό. Κάτι τέτοιο είναι ποινικά κολάσιμο και μόνο σε μπελάδες θα μπορούσε να τον βάλει. Εξυπακούεται βέβαια ότι το τι κάνετε στα PM είναι δική σας δουλειά (όπως επίσης και αποκλειστική σας ευθύνη!). Όσα μηνύματα εντοπίζονται να παραβαίνουν τον συγκεκριμένο κανονισμό θα διαγράφονται ή θα τροποποιούνται αναλόγως, χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση. Μέλη που αρνούνται να συμμορφωθούν θα εγκαλούνται πρώτα και, αν παρ' όλα αυτά υποπέσουν εκ νέου στην ίδια παράβαση, θα διαγράφονται.
(κανονισμοί, άρθρο 1ο)
 
Ευπαλίνος είπε:
Σε ποιο καναλι προβαλλόταν;
Ρωτάς για την 1η Ελληνική προβολή (μεταξύ των δύο τότε κρατικών μας καναλιών); Αν ναι, μήπως να το βρούμε στα παλιά τηλεοπτικά προγράμματα που υπάρχουν και στο forum μας;

Για μεταγενέστερη πάντως Ελληνική προβολή, απάντησε λίγα posts παραπάνω (εντάξει, με κάποια αμφιβολία βέβαια) ο φίλος enrique19 που είπε κάτι για το "Μακεδονία TV".

[edited] Ας γίνει χρήση των pms ώστε να μη χαλάμε τη ροή του θέματος [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα