Thriller (TV Series 1973–1976)

The next scream you hear. Η δικηγορος Τζενιφερ περναει λιγες μερες στο σπιτι της μητερας της στην εξοχη(...)
Το συγκεκριμενο επεισοδιο το ευχαριστηθηκα παρα πολυ γιατι ηταν γεματο καταιγιστικες εξελιξεις και ανατροπες, αλλα απο ενα σημειο και μετα, προτου ακομα φθασει στη μεση, ηξερα ποιος ηταν ο ενοχος και πως εγιναν ολα. Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο κατι τετοιο, αν εχεις δει πολλες σειρες και ταινιες μυστηριου και αν δινεις σημασια σε, κατα τα φαινομενα, ασημαντες λεπτομερειες.
Ενα επεισοδιο με φιναλε απιστευτα θεαματικο γεματο ξιφομαχιες και....καρατε!
Μου χαρισε μια υπεροχη ωρα.
Αν και το έχω παρακολουθήσει πριν από κάποια χρόνια το επεισόδιο , η μνήμη δεν με βοηθά να θυμηθώ την εξέλιξη της υπόθεσης. Η περίτεχνη περιγραφή σου bambi, άλλωστε, αρκεί για να με ωθήσει να το ξαναδώ. Όσο για τη διαίσθησή σου, είμαι βέβαιος ότι ούτε και ο σεναριογράφος θα είχε αντιληφθεί ποιός είναι ο ένοχος, τη στιγμή που εσύ τον υποψιάστηκες!
Αναζητώντας τη σειρά και πάλι στο youtube, διαπίστωσα ότι τώρα πια υπάρχει υποτιτλισμός στα Αγγλικά.
 
Αν και το έχω παρακολουθήσει πριν από κάποια χρόνια το επεισόδιο , η μνήμη δεν με βοηθά να θυμηθώ την εξέλιξη της υπόθεσης. Η περίτεχνη περιγραφή σου bambi, άλλωστε, αρκεί για να με ωθήσει να το ξαναδώ. Όσο για τη διαίσθησή σου, είμαι βέβαιος ότι ούτε και ο σεναριογράφος θα είχε αντιληφθεί ποιός είναι ο ένοχος, τη στιγμή που εσύ τον υποψιάστηκες!
Αναζητώντας τη σειρά και πάλι στο youtube, διαπίστωσα ότι τώρα πια υπάρχει υποτιτλισμός στα Αγγλικά.
Για την ακριβεια, δεν ηταν διαισθηση. Ηταν ψυχρη λογικη. Τα εβαλα κατω και καταλαβα πως μονο με εναν τροπο λυνοταν το μυστηριο: Τον πιο λογικο.
Οσον αφορα τους αγγλικους υποτιτλους, δυστυχως δεν γνωριζα πως υπαρχουν και ετσι παρακολουθησα το επεισοδιο διχως υποτιτλους. Ενα επεισοδιο που οπωσδηποτε πλεον ανηκει στα πιο αγαπημενα μου της σειρας και γι'αυτο σκοπευω να το παρακολουθησω κι αλλες φορες. Οπως ακριβως κανω με το Ring once for death που το εχω δει πανω απο πεντε φορες ως τωρα.
 
Μισοβλεπω ένα επεισόδιο της σειράς " η μάγισσα" , όπου εκτελισσεται στην Ιταλία με έναν ζωγράφο και ένα κορίτσι , ανηψια τρομερής μάγισσας.
 
Βρεττανική σειρά μυστηρίου/σασπένς στα χνάρια του "O Άλφρεντ Χίτσκοκ παρουσιάζει". Συγγραφέας της ο Brian Clemens (συγγραφέας και της σειράς ΟΙ ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ). Προβαλόταν από τη συχνότητα του MEGA CHANNEL το 1989/90 τις πρώτες πρωινές ώρες. Η σειρά όπως και πολλές άλλες τέτοιου στύλ (βλέπε Tales of the Unexpected) ήταν μαγνητοσκοπημένη.

http://www.imdb.com/title/tt0164295/

 
Η σειρά λεγόταν THRILLER και θυμάμαι τον τίτλο από ένα επεισόδιο: '' κάποιος που ζει στην σοφίτα ''
 
 
Παλιό θρίλερ επεισόδιο όπου εμφανίζεται ο διάβολος σε έναν φτωχό ζωγράφο και του λέει πως αν του δώσει την ψυχή του θα τον κάνει πλούσιο και πετυχημένο. Και μετά αυτός βρίσκει ερωμένη και θέλει να απαλλαγεί από την γυναίκα του και κοιτάζει να δώσει την δική της ζωή . Ανατριχιαστικό τελος
 
Παλιό θρίλερ επεισόδιο όπου εμφανίζεται ο διάβολος σε έναν φτωχό ζωγράφο και του λέει πως αν του δώσει την ψυχή του θα τον κάνει πλούσιο και πετυχημένο. Και μετά αυτός βρίσκει ερωμένη και θέλει να απαλλαγεί από την γυναίκα του και κοιτάζει να δώσει την δική της ζωή . Ανατριχιαστικό τελος
Αυτη ειναι αλλη σειρα, εντελως ασχετη με το παρον θεμα. Την παρουσιαζε ο Boris Karloff και το επεισοδιο ειχε τιτλο The devil's ticket.
 
The next scream you hear. Η δικηγορος Τζενιφερ περναει λιγες μερες στο σπιτι της μητερας της στην εξοχη και ενα μεσημερι λαμβανει ενα τηλεφωνημα απο εναν αγνωστο αντρα ο οποιος αυτοαποκαλειται "φιλος". Ο αντρας αυτος της λεει πως ο συζυγος της την απατα και πως αν τρεξει εκεινη τη στιγμη σπιτι της θα τον πιασει με την ερωμενη του. Η Τζενιφερ αναστατωμενη ακολουθει τη συμβουλη του "φιλου", αλλα οταν φθανει σπιτι δεν υπαρχει κανεις. Υστερα απο λιγο η ατυχη γυναικα βρισκει τον θανατο δια στραγγαλισμου απο καποιον που δεν βλεπουμε το προσωπο του.
Αργοτερα παρακολουθουμε τον αντρα της Τζενιφερ, τον γοητευτικο Μπερναρντ, να βρισκεται το ιδιο βραδυ σε μια δεξιωση της εταιριας του αναμεσα σε πολλους συνεργατες, φιλους και εχθρους. Ενω ετοιμαζεται να αποχωρησει, εντελως αναπαντεχα, μια ομορφη ξανθια γυναικα τον αγκαλιαζει και τον φιλα αποκαλωντας τον "αγαπη μου". Ο Μπερναρντ σοκαρισμενος δηλωνει σε ολους τους παρευρισκομενους πως αυτη τη γυναικα τη βλεπει πρωτη φορα στη ζωη του, αλλα δεν φαινεται να γινεται πιστευτος.
Πηγαινει σπιτι του κουρασμενος και κατευθειαν για υπνο. Στο κομοδινο διπλα στο κρεβατι του βρισκει μια καραφα ουισκι και ενα σημειωμα απο την γυναικα του που γραφει "Τωρα μπορεις να πιεις ενα". Πραγματι, πινει ενα ποτηρι και κοιμαται αμεσως χωρις καν να ξεντυθει.
Την αλλη μερα το πρωι δυο αστυνομικοι του χτυπουν την πορτα και τον ξυπνουν. Ειναι και οι δυο εκπληκτοι που τον βλεπουν με τα ρουχα της προηγουμενης νυχτας οταν ο Μπερναρντ τους δηλωνει πως μολις ξυπνησε. Του λενε πως ελαβαν ενα ανωνυμο τηλεφωνημα που τους πληροφορουσε πως ο Μπερναρντ δολοφονησε τη γυναικα του. Κανουν μια μικρη ερευνα στο σπιτι και οταν μπαινουν στο σαλονι το βρισκουν ανω - κατω μαζι με ενα ποτηρι σαμπανιας με ιχνη απο κραγιον πανω του. Οσο κι αν πιεζουν τον Μπερναρντ να παραδεχτει πως ειχε γυναικεια συντροφια το προηγουμενο βραδυ, εκεινος δηλωνει πως κατι τετοιο δεν συνεβη.
Τον ρωτουν για το αμαξι του και εκεινος τους λεει πως δεν το εχει γιατι το προηγουμενο βραδυ γυριζοντας απο τη δεξιωση το ανταλλαξε με εναν αντρα που ειχε ενα αμαξι ιδιο με το δικο του. Φυσικα οι αστυνομικοι παραξενευονται πολυ, αλλα ο Μπερναρντ τους εξηγει οτι λογω του βροχερου καιρου ενας κορμος ειχε κλεισει τον δρομο με αποτελεσμα να μην μπορει ο Μπερναρντ να συνεχισει την πορεια του. Ο οδηγος ενος αλλου αυτοκινητου που ερχοταν απο το αντιθετο ρευμα και που ηθελε κι αυτος να περασει, προτεινε στον Μπερναρντ να ανταλλαξουν οχηματα μεχρι την αλλη μερα ετσι ωστε ο καθενας να παει στον προορισμο του. Οι αστυνομικοι δεν πιστευουν την ιστορια και μολις καθαριζουν τη λασπη απο τις πινακιδες του αυτοκινητου διαπιστωνουν πως ανηκει στον Μπερναρντ και μαλιστα το πορτ μπαγκαζ περιλαμβανει και το πτωμα της συζυγου του.
Για να πω την αληθεια, το εν λογω επεισοδιο το ειδα επειδη επαιζε ο λατρεμενος μου ηθοποιος Ριτσαρντ Τοντ. Δεν ειχε βεβαια τον πρωταγωνιστικο ρολο, αλλα υποδυθηκε ενα χαρακτηρα - κλειδι για την εξελιξη της ιστοριας. Μαλιστα, ηταν η πρωτη φορα που ειδα τον Ριτσαρντ σε τοσο προχωρημενη ηλικια καθως τον ειχα συνηθισει πολυ νεωτερο σε ολες τις ασπρομαυρες ταινιες του.
Παρ' ολα αυτα, παρεμενε παντα γοητευτικος και παντα υπεροχος.
Το συγκεκριμενο επεισοδιο το ευχαριστηθηκα παρα πολυ γιατι ηταν γεματο καταιγιστικες εξελιξεις και ανατροπες, αλλα απο ενα σημειο και μετα, προτου ακομα φθασει στη μεση, ηξερα ποιος ηταν ο ενοχος και πως εγιναν ολα. Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο κατι τετοιο, αν εχεις δει πολλες σειρες και ταινιες μυστηριου και αν δινεις σημασια σε, κατα τα φαινομενα, ασημαντες λεπτομερειες.
Ενα επεισοδιο με φιναλε απιστευτα θεαματικο γεματο ξιφομαχιες και....καρατε!
Μου χαρισε μια υπεροχη ωρα.
Aνεβηκε προσφάτως ένα επεισόδιο με έναν τρελό επιστημονα που φτιάχνει κάτι μυστήρια γυαλιά όπου βλέπεις τον άλλον όπως είναι. Τελικά πέφτουν στα χέρια ενός αντικιερη και τον καταστρέφουν και μετά συνεχίζουν την πορεία τους. Ένα από τα καλύτερα επεισόδια που έχει δείξει.
 
Aνεβηκε προσφάτως ένα επεισόδιο με έναν τρελό επιστημονα που φτιάχνει κάτι μυστήρια γυαλιά όπου βλέπεις τον άλλον όπως είναι. Τελικά πέφτουν στα χέρια ενός αντικιερη και τον καταστρέφουν και μετά συνεχίζουν την πορεία τους. Ένα από τα καλύτερα επεισόδια που έχει δείξει.
Αριαδνη, πολυ ενδιαφερον, αλλα ισχυει και γι' αυτο ο,τι σου γραφω στο αμεσως προηγουμενο σχολιο μου. Ειναι αλλη σειρα.
 
Αριαδνη, πολυ ενδιαφερον, αλλα ισχυει και γι' αυτο ο,τι σου γραφω στο αμεσως προηγουμενο σχολιο μου. Ειναι αλλη σειρα.
Bambi αυτή η σειρά το παλιό θρίλερ χρειάζεται δικό του θρεντ, είναι σειραρα
 
Πίσω
Μπλουζα