Thriller (TV Series 1973–1976)

CosmosKGr θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος άλλος διαβάζοντας την έκφραση

Να υπήρχε άραγε κάτι σε πιο... φτηνό (δηλαδή και στο τσάμπα δε θα με χάλαγε καιρούς που διανύουμε)...
να άρχιζε να ποστάρει link με rapidashare, torrents και λοιπά.

Όπως σωστά λες η επισήμανση είναι καθαρά προληπτική :) .
 
Kambia είπε:
CosmosKGr θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος άλλος διαβάζοντας την έκφραση να άρχιζε να ποστάρει link με rapidashare, torrents και λοιπά.

Όπως σωστά λες η επισήμανση είναι καθαρά προληπτική :) .
Μα σαφώς και η πρόληψη είναι απαραίτητη αλλά, τελικά, είχε ερμηνεία πρόληψης μια τέτοια τοποθέτηση απέναντι στα όσα είχα πει;

Θέλω να πω, σε τι ακριβώς υπέπεσα σε "παράπτωμα" με τα όσα είπα;

Ακόμα δηλαδή κι αν ρώταγα, τελείως ανοιχτά, κάτι του τύπου "Υπάρχει κανείς δολοφόνος στην παρέα;", τι θα σήμαινε αν μετά έβγαινε κάποιος και δήλωνε δολοφόνος με αποδείξεις; Ότι εγώ τον παρακίνησα να βγει να το πει ή μήπως, ακόμα χειρότερα, ότι τον παρακίνησα να γίνει δολοφόνος απλά για να απαντήσει θετικά στο ερώτημά μου;

Για να το έβλεπα καθαρά σα πρόληψη και όχι σαν "προσωπική μου επισήμανση", θα έπρεπε να έβλεπα να διατυπωνόταν με πολύ πιο γενικό τρόπο και όχι πάνω στα όσα είχα πει, ειδικά τη στιγμή που σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να αποδειχθεί ότι ζήταγα κάτι το παράνομο με τα όσα έλεγα.

Δηλαδή, αν από τη μια πλευρά πρέπει να γίνουν σεβαστές οι όποιες τέτοιες αναφορές ως τάσεις "πρόληψης", δεν θα έπρεπε να γίνουν αντίστοιχα σεβαστές και από την άλλη δηλαδή την δική μου στην συγκεκριμένη περίπτωση που ουσιαστικά, με αυτό που λέει, με τοποθετεί δημόσια σαν άτομο με παράνομες τάσεις;

Δεν είχα σκοπό να το συνεχίσω αλλά δεν μπορώ και να πρέπει να συνεχίζω να συμπεριφέρομαι σα να νιώθω και ένοχος για κάτι που σαφώς και ΔΕΝ έκανα...
 
Λοιπόν, επειδή το θέμα ξεκίνησε από μια απλή σύσταση και βλέπω ότι παίρνει έκταση.

Ζητάς κάτι, το οποίο υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα, να το βρεις τζάμπα, αν είναι δυνατόν.

Αυτό, συνεπάγεται 2 πράγματα:

Ή ότι κάποιος θα βγει και θα πει ότι "το έχω - να στο δώσω"

Ή θα σου ποστάρει κάποιο link να το κατεβάσεις.

Και στις 2 περιπτώσεις, έχουμε θέμα, όπως αντιλαμβάνεσαι.

Κανείς δεν σε κατηγόρησε για κάτι (πίστεψέ με, αν είχες παραβεί τους κανονισμούς, θα είχα κάνει edit στο κείμενό σου και όχι σύσταση). Το ότι επέλεξα το κείμενό σου, που -με όλο το σεβασμό- ήταν αρκετά άστοχα διατυπωμένο κι ο ίδιος αναγνώρισες ότι δίνει πάτημα για άλλες "συζητήσεις" (εξ' ου και το προληπτικά, όπως αναφέρεις), δε σε καθιστά υπόλογο για κάτι! Έπρεπε όμως να διασφαλίσω ότι το επόμενο πρωί, δε θα βρω ένα κατεβατό links με copyrighted υλικό!

Αντιλαμβάνεσαι, φαντάζομαι, την θέση μας!

Από εκεί και πέρα, διατυπώνεις ένα παράπονο (offtopic) μέσα σε θρεντ και εντούτοις, για να μην δώσουμε έκταση στο θέμα, σου απαντάει η admin και σου επιβεβαιώνει αυτό, που ο ίδιος διατύπωσες!

Δεν μπορώ να καταλάβω, πώς έμεινες με την εντύπωση ότι έπεσες σε κάποιο παράπτωμα, επειδή θυμήσαμε σε όλα τα μέλη που παρακολουθούν το φόρουμ ότι δε μπορούν να σου διαθέσουν υλικό που υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα!

Και σε κάθε περίπτωση, αυτό που επίσης δε μπορώ να καταλάβω, είναι γιατί κάνουμε αυτήν την κουβέντα μέσα στο θρεντ και όχι με pms!

Ό,τι διευκρίνιση χρειάζεσαι, είμαι στη διάθεσή σου!

Τα offtopics, κλασσικά, θα διαγραφούν.
 
CosmosKGr είπε:
Μα σαφώς και η πρόληψη είναι απαραίτητη αλλά, τελικά, είχε ερμηνεία πρόληψης μια τέτοια τοποθέτηση απέναντι στα όσα είχα πει;Θέλω να πω, σε τι ακριβώς υπέπεσα σε "παράπτωμα" με τα όσα είπα;
Στο εξήγησα παραπάνω.

CosmosKGr είπε:
Ακόμα δηλαδή κι αν ρώταγα, τελείως ανοιχτά, κάτι του τύπου "Υπάρχει κανείς δολοφόνος στην παρέα;", τι θα σήμαινε αν μετά έβγαινε κάποιος και δήλωνε δολοφόνος με αποδείξεις; Ότι εγώ τον παρακίνησα να βγει να το πει ή μήπως, ακόμα χειρότερα, ότι τον παρακίνησα να γίνει δολοφόνος απλά για να απαντήσει θετικά στο ερώτημά μου;
Αν και υπερβολικό το παράδειγμα... τέτοιο ποστ θα διαγράφονταν το επόμενο λεπτό!
 
Τωρα τελευταια ξεκινησα να ξαναπαρακολουθω τη σειρα υστερα απο πολλα χρονια. Την εβλεπα το 1981 στην τηλεοπτικη προβολη της κι απο τοτε τιποτα.

Την ειχα παρει απο φοβο και γι' αυτο δεν το επιχειρησα νωριτερα. Πριν απο λιγες μερες ομως, το πηρα αποφαση και ειδα ενα επεισοδιο που το ψιλοθυμομουν απο παλια επειδη ειναι ενα απο τα πιο χαρακτηριστικα της σειρας: I'm the girl he wants to kill. Μια χαρα ηταν και καθολου τρομαχτικο.

Ετσι πηρα θαρρος και παρακολουθησα αλλα δυο: In the steps of a dead man και Death in deep water.

Kαλα....δεν ειναι τοσο τρομαχτικη η σειρα βρε παιδια! Τοτε που την εβλεπα πηγαινα Δημοτικο ακομα και μαλλον γι' αυτο μου εμεινε η εντυπωση οτι αν την ξαναβλεπα, θα ειχα εφιαλτες. Καμια σχεση! Ουτε φρικτες σκηνες, ουτε αιμα, ουτε ασχημες εικονες. Μονο ενταση και αγωνια, αλλα αυτο δε ζηταμε παντα απο καθε θριλλερ; Οι σημερινες σειρες και ταινιες ειναι παρα πολυ χειροτερες και η ωμοτητα των σκηνων τους φτανει, για μενα, σε βαθμο ανωμαλιας.

Κι εγω φοβομουν τοσα χρονια να ξαναδω τη σειρουλα του '73!

Μονο οι τιτλοι αρχης και η μουσικη της συνεχιζουν να μου προκαλουν ακομα καποιο δεος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπηρωνοντας το ανωθεν σχολιο μου, θα ηθελα να πω οτι χθες παρακολουθησα το καταπληκτικο επεισοδιο Come out, come out, wherever you are.


Μια νεα και ομορφη γυναικα διανυκτερευει σε ενα επαρχιακο ξενοδοχειο. Την αλλη μερα το πρωι αναζητα την εξαδελφη της που, οπως λεει, ηταν μαζι της, μονο που κανεις δεν θυμαται να την ειδε. Η νεα γυναικα αρχιζει να νιωθει οτι τρελαινεται, ωσπου.....

Ηταν το ωραιοτερο επεισοδιο απο τα τεσσερα που ειδα μεχρι στιγμης, με εντονα κλειστοφοβικη ατμοσφαιρα και θαυμασια τοπια της αγγλικης υπαιθρου.

Το φιναλε εξαιρετικο και εντελως ανατρεπτικο. Αν πετυχετε οπουδηποτε αυτο το επεισοδιο, δειτε το, ειδικα οσοι αγαπατε το δυνατο μυστηριο!
 
Bambinella μηπως λες για το επεισοδιο με τον κουτσο Nick,που εψαχνε ολο το χωριο μια -Γυναικα χλωμη σαν το φεγγαρι,που να κουτσαινει-,αν λες αυτο οντως ηταν το καλυτερο επεισοδιο της σειρας,το θυμαμαι πολυ εντονα ακομα και μετα απο 30+ χρονια
 
Οχι, Αριστοτελη, δεν εννοω το επεισοδιο το οποιο περιγραφεις. Δεν το εχω δει μεχρι στιγμης και δε γνωριζω και τον τιτλο του.

Θα επιχειρησω να βρω πως λεγεται μεσα απο το επισημο σαϊτ της σειρας και να το παρακολουθησω. Οποτε αναμενε νεωτερα εδω!
 
Δικιο εχεις Bambinella,σ'αυτο το επεισοδιο που περιγραφω ηταν η γυναικα ενος γιατρου-αν θυμαμαι καλα-που μετακομιζουν σ'αυτο το περιεργο χωριο με τον κουτσο Nick
 
aristotelis64 είπε:
Δικιο εχεις Bambinella, σ'αυτο το επεισοδιο που περιγραφω ηταν η γυναικα ενος γιατρου-αν θυμαμαι καλα-που μετακομιζουν σ'αυτο το περιεργο χωριο με τον κουτσο Nick.
Εκανα την ερευνα που λεγαμε και κατεληξα στο συμπερασμα οτι ισως το επεισοδιο να λεγεται Possession. Δεν ξερω σιγουρα ομως. Εσυ θα μου πεις....
 
Rakeesh είπε:
Το "Θριλερ" το πρωτοακουσα στο Μεγκα και λιγα χρονια αργοτερα στο Σταρ.
Οποτε αποκλειεται να το εβλεπες στη δεκαετια του '80
Προφανως εκανα λαθος και παιζοταν απο την κρατικη τηλεοραση πριν το πρωτοακουσω απο το Μεγκα :)
 
Rakeesh είπε:
Προφανως εκανα λαθος και παιζοταν απο την κρατικη τηλεοραση πριν το πρωτοακουσω απο το Μεγκα.
Ειναι αδυνατον να θυμομαστε τα παντα. Η σειρα παιζοταν απο την κρατικη τηλεοραση το 1981.
 
Ring once for death. Πολυ ωραιο επεισοδιο με εντονα κλειστοφοβικη ατμοσφαιρα και εναν δαιμονιο μπατλερ που δηλητηριαζει αργα και μεθοδικα την κυρια του.

Nurse will make it better. Oχι απο τα αγαπημενα μου γιατι ειχε πολλα μεταφυσικα στοιχεια που σε αυτην ειδικα τη σειρα δε θα τα ηθελα.
 
bambinella 100 είπε:
Ring once for death. Πολυ ωραιο επεισοδιο με εντονα κλειστοφοβικη ατμοσφαιρα και εναν δαιμονιο μπατλερ που δηλητηριαζει αργα και μεθοδικα την κυρια του.Nurse will make it better. Oχι απο τα αγαπημενα μου γιατι ειχε πολλα μεταφυσικα στοιχεια που σε αυτην ειδικα τη σειρα δε θα τα ηθελα.
Τα εχεις στην κατοχη σου αυτα τα επεισοδια η τα βλεπεις απο καποιο site;
 
Δεν εχω τιποτα στην κατοχη μου, metalcandyman. Τα βρηκα καπου στο διαδικτυο, χωρις ελληνικους υποτιτλους βεβαια....
 
Χθες παρακολουθησα ενα επεισοδιο απο την πεμπτη σαιζον, με τιτλο The double kill.

Eνας αντρας ψαχνει ευκαιρια να ξεφορτωθει τη συζυγο του ωστε να βαλει στο χερι τη μεγαλη περιουσια της. Ετσι, οταν ενας διαρρηκτης μπαινει σπιτι τους ο συζυγος τον πειθει να δολοφονησει εκεινος τη γυναικα του ωστε να φανει σαν ληστεια μετα φονου. Φυσικα ο ιδιος εξασφαλιζει για τον εαυτο του ενα ακλονητο αλλοθι, μονο που τα πραγματα πηγαινουν εντελως διαφορετικα απο το αρχικο του σχεδιο.

Μου αρεσε πολυ αυτο το επεισοδιο γιατι ειχε παρα πολλες ανατροπες μεχρι την τελευταια στιγμη. Ωραια, σφιχτοδεμενη και στρωτη υποθεση χωρις να αφηνει ερωτηματικα να αιωρουνται. Και αυτο το τελευταιο στοιχειο το εκτιμω αφανταστα.
 
Σημερα θα σας μιλησω για το πρωτο επεισοδιο που προβληθηκε σε αυτη τη σειρα. Τιτλος του Lady killer και πρωταγωνιστει ο Robert Powell, ο πασιγνωστος Ιησους απο τη Ναζαρετ, σε εναν ρολο απολυτα διαφορετικο απο εκεινον που τον εκανε διασημο. Στο ρολο ενος δολοφονου, και αυτο απο μονο του ειναι αρκετο για να κανει το επεισοδιο ενδιαφερον.

Η υποθεση εν ταχει, εχει ως εξης: Ενας αδιστακτος νεος αντρας καταφερνει να γνωρισει και να παντρευτει μια αφελη και μαλλον αχαρη νεα γυναικα, με σκοπο να τη δολοφονησει και να παρει μια μεγαλη αποζημιωση απο την ασφαλεια ζωης της. Φυσικα, θα το κανει να φανει σαν ατυχημα και ολα αυτα με τη βοηθεια της....συζυγου του, μια που ειναι ηδη παντρεμενος με αλλη και εχει καταστρωσει το σχεδιο μαζι της.

Το επεισοδιο ειναι ενδιαφερον, αλλα σε καποια σημεια καπως αργο. Παρα το απροσμενο φιναλε του, σε αυτην εδω τη σειρα εχω δει και θεαματικοτερα.
 
Σειρα θριλερ 1974.

Γεια σες, μολις εκανα εγγραφη ελπιζοντας να με βοηθησετε να θυμηθω. Γυρω στα 1974 σε ηλικια 11 χρονων παρακολουθουσα μια σειρα θριλερ στην τηλεοραση. Απο μικρη λατρης των ατμοσφαιρικων θριλερ. Νομιζω πως ηταν καθε Πεμπτη χωρις να ειμαι σιγουρη ομως. Ειχε πολυ επιβλητικη μουσικη υποκρουση σε εβαζε αμεσως στο νοημα για το τι προκειται. Δεν ειχε αιματα, πιο πολυ"επαιζε" με το μυαλο. Αν θυμαται κανεις ας μου πει πιο πολλα, ευχαριστω.
 
Melia, καλως ορισες και απο μενα.

Οπως βλεπεις, το μηνυμα σου ενσωματωθηκε σε μια σειρα θριλερ, αλλα προσωπικα αμφιβαλλω για το αν ειναι αυτη που εννοεις. Η σειρα αυτη προβληθηκε στην Αγγλια απο το 1973 εως το 1976, οποτε το θεωρω μαλλον απιθανο να προβαλλοταν το 1974 και στη χωρα μας. Εγω τη σειρα του παροντος θεματος τη θυμαμαι να προβαλλεται καθε Σαββατοβραδο και νομιζω πως αυτο γινοταν το 1981.

Αν θυμηθεις κι αλλα στοιχεια, πες μας, μηπως μπορεσουμε και βρουμε ακρη πιο ευκολα.
 
Πίσω
Μπλουζα