Thundercats 1985 vs Thundercats 2011

Φίλε Dominion ευχαριστούμε για τα καλά λόγια και το ενδιαφέρον.

Ίσως να ήμουν λίγο περισσότερο αυστηρός με την καινούρια έκδοση και να φάνηκα προκατειλημμένος. Η αλήθειά είναι ότι αυτό το "μίσος" που έχω απέναντι στα anime τα τελευταία 10-15 χρόνια οφείλεται στην απογοήτευσή μου αφού από τότε που τα ανακάλυψα μέχρι και τα 20 μου ήταν το αγαπημένο μου χόμπι. Από τότε όμως που ξεκίνησαν να είναι mainstream και έγιναν γνωστά παγκοσμίως, πολλά από τα χαρακτηριστικά τους που μου άρεσαν σιγά σιγά χάθηκαν.

Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρη έκθεση (λες και τώρα γράφω λίγα) για τους λόγους που σταμάτησα να ασχολούμαι. Αλλά δεν είναι του παρόντος. Πάντως δεν φταίει η ηλικία και θέλω να το αποκλείσω, έτσι κι αλλιώς και μικρότερος που ήμουν δεν μου άρεσαν όλα ενώ ακόμα και σήμερα, με πολύ ψάξιμο και με την βοήθεια του φίλου μου που ασχολείται ακόμα, βρίσκω κάποια καλά που μου αρέσουν, λίγα μεν, αλλά βρίσκω.

Το θέμα με το Thundercats είναι ότι κουβαλάει πάνω του αρκετά από τα στοιχεία που, κατά την άποψή μου, είναι υπεύθυνα για αυτήν την "παρακμή" του είδους. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι δεν υπάρχει καμία πρωτοτυπία στον σχεδιασμό και δεν ξεχωρίζει από το πλήθος. Η ίδια τεχνοτροπία, τα ίδια design trends και το ίδιο στιλ στο animation που βλέπω στα περισσότερα anime τα τελευταία χρόνια, όταν παλιότερα έβρισκες περισσότερους τίτλους με διαφορετικό σχεδιασμό, ενώ υπήρχαν πολλοί περισσότεροι artist directors με το προσωπικό τους στιλ.

Από μόνο του το νέο Thundercats δεν είναι άσχημο. Ναι, είναι πιο προσεγμένο από το παλιό τεχνικά (φαντάζομαι ότι έχει και καλύτερο budget λόγο του πόσο δημοφιλή είναι τα anime πλέον) εκτός από κάποιες εξαιρέσεις (To intro, οι σκηνές του mumm-ra) και φαντάζομαι ότι έχει πολύ καλύτερο και βαθύτερο στόρυ. Αλλά προσωπικά δεν βλέπω κινούμενα σχέδια για το στόρυ. Με ενδιαφέρει πρώτα το καλλιτεχνικό, οπτικό κομμάτι (design, animation, ατμόσφαιρα) και μετά όλα τα άλλα. Και σε αυτό το κομμάτι το original με καλύπτει περισσότερο από το καινούριο, χωρίς να είναι κάτι σπουδαίο, δεν μπορώ να πω ότι και το original Thundercats ήταν το αγαπημένο μου, τότε θυμάμαι μου είχε πάρει τα μυαλά το Robotech (κυρίως για το animation/mech design).

Οσο για τα αυτοτελή επεισόδια VS "σαπουνόπερα", θα συμφωνήσω στο ότι το να δεις μία επική ιστορία κομμένη σε μικρά κομμάτια είναι πιο ενδιαφέρον. Παλιότερα όμως ήταν δύσκολο να παρακολουθείς κάτι με αυτόν τον τρόπο. Δεν είχαμε το internet ούτε τους φίλους που μας περνάνε στον δίσκο μία ολόκληρη σειρά σε λίγα λεπτά. Θα έπρεπε να είσαι συνεπείς όχι μόνο ο θεατής αλλά και το κανάλι. Ένας θεός ξέρει με ποια σειρά τα παίζανε τα επεισόδια και αν το κάνανε σωστά. Ακόμα και σήμερα δεν μπορούν να το κάνουν σωστά. Εκτός από τα πολύ γνωστά, τόλμη και γοητεία τότε, τούρκικα σήμερα.

Μετά υπάρχει και το θέμα των fillers. Αλλά και το θέμα του pacing. Πολλά κινούμενα σχέδια που δεν είναι αυτοτελή, έχουν αργούς ρυθμούς και σε κάθε επεισόδιο σου δείχνουν όσο λιγότερο στόρι γίνεται. Ενας από τους λόγους που δεν παρακολουθούσα το Dragonball ήταν το ότι για να δεις κάτι να ολοκληρώνεται (μία μάχη ας πούμε) έπρεπε να δεις 3-4 επεισόδια. Το κουράζανε πολύ και ακόμα το κάνουν. Και στα ενδιάμεσα σου πετάνε και ένα filler επεισόδιο μιας και θα το δεις έτσι κι αλλιώς αφού σε κρατάνε με την αγωνία του στόρι και όχι με την ποιότητα του κάθε επεισοδίου. Στα αυτοτελή δεν έχεις αυτό το πρόβλημα. Κάθε επεισόδιο είναι μία μικρή ολοκληρωμένη ιστορία και τέλος.

Με λίγα λόγια (ου αμέ, πολύ λίγα, κοντεύω να γεμίσω το forum :p ) Καλό το καινούριο, απλώς δεν είναι τόσο καλό για να πω ότι θα το προτιμήσω έναντι του παλιού. Το original ήταν για την εποχή του πολύ πιο εντυπωσιακό και ενδιαφέρον ενώ το καινούριο είναι... απλός ένα anime όπως όλα τα άλλα. Θα έπρεπε να είναι κάτι μοναδικό και πιο εντυπωσιακό εφόσον πρόκειται για κάτι τόσο κλασσικό όσο το original Thundercats. Κατά την άποψή μου.

Edit: Sorry για την "γραφοδιάρροια".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thundercats 1985 δαγκωτό!!!!! Συφωνώ οτι το νέο είναι πιο καλογυρισμένο κ γενικά έχει μια άλλη αισθητική αλλά δεν μ' έπεισε.
 
Τα "αρκουδάκια της αγάπης", ποιός τα ψήφισε ρε παιδιά;;; :eek:
 
stayros είπε:
...τα νεα Thundercats ειναι καλογυρισμενα,με ωραιο animation,story και μια Cheetara με...καμπυλες!!! :diablotin:
Mα κι η παλιά Cheetara είχε καμπύλες. Και μια στολή...κόλαση! :dribble:
 
Vetus είπε:
Mα κι η παλιά Cheetara είχε καμπύλες. Και μια στολή...κόλαση! :dribble:
Δεν διαφωνω μαζι σου,αλλα η νεα Cheetara εχει λιγες παραπανω... :diablotin:
 
ενταξει δεν τιθεται καν θεμα συζητησης σε αυτο το παλιο και παλι το παλιο το καινουργιο ειναι ιεροσυλια και καταστροφη των παιδικων μας χρονων
 
Ο νεος ειναι "ωραιος", αλλα ο παλιο ειναι αλλιως.
 
Του 85' χωρις δευτερη κουβεντα!!!!!!!!!! :headbang:

Πιο ωραια πλοκη,πιο ανθρωπινα γραφικα και νοσταλγικη ατμοσφαιρα!!! Το καινουργιο ειναι τελειως αψυχο.....!

Και σε δημοσκοπηση Αρκουδακια vs. thundercats 2011 παλι Αρκουδακια θα ψηφηζα!!!
 
Το παλιό χωρίς δεύτερη κουβέντα. Έχω δει και εγώ κάποια επεισόδια από το καινούργιο αλλά δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Και να μην είχα δει το παλιό του '85 δεν νομίζω ότι θα με τράβαγε. Υπάρχουν πολύ καλύτερα anime από αυτό. Δεν βρίσκω λόγω ύπαρξης του συγκεκριμένου reboot να πω την αλήθεια.

Και για το τέλος, να πω ότι στον 5χρονο γιο μου έχω βάλει τα thundercats του 85, μεταγλωτισμένα βέβαια, και έχει ξετρελαθεί. Έχουν γίνει τα αγαπημένα του. Χαίρομαι γι'αυτό για 2 λόγους: 1ο γιατί τα σημερινά κιν. σχέδια (gormity, bayblade κ.α.) πάσχουν από όλες τις πλευρές σχεδίο-επιληψία, σενάριο-προβλεπόμενο,

και 2ο γιατί δείχνει την διαχρονικότητά τους.
 
σχεδίο-επιληψία, σενάριο-προβλεπόμενο
Θα μπορούσα να πω σενάριο ανύπαρκτο. Όλα αυτά τα κινούμενα σχέδια νέας γενιάς που απευθύνονται σε παιδιά μικρής ηλικίας φτιάχνονται αποκλειστικά με γνώμονα να μπορούν να βγάλουν χιλιάδες (ανούσια) collectibles με το εκάστοτε franchise. Η αισθητική πλευρά είναι αδιάφορη για τις εταιρείες παραγωγής.

Σχετικά με τους Thundercats, παρότι η νέα σειρά με διέψευσε και είναι πράγματι καλή (με εξαίρεση τον mumm-ra, αυτός δεν βλέπεται), δεν μπορώ να την συγκρίνω καν με την παλιά, αν και σίγουρα υπάρχει μια Α' προκατάληψη από μέρους μου.
 
ρε παιδια κ τα δικα μας παιδικα αποκλειστικοι γνωμονες ηταν για παιχνιδια!η ματελ πρωτα εδωσε στη filmation να κανει τις διαφημισεις των παιχνιδιων χη-μαν κ μετα της ανεθεσε το παιδικο!!! he-man του 90 το ιδιο δεν κανανε με πολυ κατωτερη παραγωγη μονο κ μονο για να συνεχισουνε να πουλανε? mighty max το ιδιο gijoe το ιδιο k η σειρα της dic ηταν πολυ μα παααρα πολυ κατωτερη απο της sunbow αλλα το κανανε για να συνεχισουνε να πουλανε. Και πραγματικα δεν εχω καταλαβει γιατι το κραζετε τοσο κ τι ακριβως καταστρεφει το καινουριο θαντερκατς?? δηλαδη δεν βλεπω να ειχε γινει τοσος ντορος με με τα reboot παιδικα he-man ??με g.i.joe?? transformers?? και αλλα (ενταξει λογικο το θαντερκατς ειναι παιδικο που μεχρι κ η μανα μου κ ο καθε τυχαρπαστος το θυμαται) βλεπω εδω σχολια που σε παρομοιο thread περσι για το ιδιο θεμα τα ατομα που εκφερουν γνωμη δεν ειχαν καν ιδεα! για μενα πιο πολυ ιεροσυλια ειναι ειναι να βλεπω τον καθε ποζεροφλωρο να πηγαινει στο τοπικο του "φτιαξε ενα t-shirt" να αγοραζει μια μπλουζα μουφα θαντερκατς με το logo επανω παρα αυτο!! γιατι δεν κραζετε τα κομικ θαντερκατς που συνεχισανε το στορυ?? που αλλαξανε design στου χαρακτηρες??που δημιουργησαν άλλες ιστοριες?? ενταξει το καταλαβαινω οτι οι πιο πολλοι δεν ειναι πορωμενοι φαν !!!αλλα και παλι σε οποιον δεν αρεσει μην το βλεπει ..σε οποιον αρεσει να συνεχισει να το βλεπει!!αλλα τωρα ατακες τυπου ιεροσυλια ντροπη αισχος δεν ειναι thundercats αυτό μας καταστρεψανε τα παιδικα μας χρονια ειναι περιτα κ αστεια.
 
Αντικειμενικά η καινούρια σειρά είναι ανώτερη... Το θέμα είναι οι περισσότεροι μεγαλώσαμε με την παλιά και είμαστε συναισθηματικά και νοσταλγικά δεμένοι μαζί της... Έχοντας δει όλα τα επεισόδια της καινούριας σειράς πάντως εγώ ψήφισα ανεπιφύλακτα 2011...
 
wheeled warrior είπε:
ρε παιδια κ τα δικα μας παιδικα αποκλειστικοι γνωμονες ηταν για παιχνιδια!η ματελ πρωτα εδωσε στη filmation να κανει τις διαφημισεις των παιχνιδιων χη-μαν κ μετα της ανεθεσε το παιδικο!!! he-man του 90 το ιδιο δεν κανανε με πολυ κατωτερη παραγωγη μονο κ μονο για να συνεχισουνε να πουλανε? mighty max το ιδιο gijoe το ιδιο k η σειρα της dic ηταν πολυ μα παααρα πολυ κατωτερη απο της sunbow αλλα το κανανε για να συνεχισουνε να πουλανε. Και πραγματικα δεν εχω καταλαβει γιατι το κραζετε τοσο κ τι ακριβως καταστρεφει το καινουριο θαντερκατς?? δηλαδη δεν βλεπω να ειχε γινει τοσος ντορος με με τα reboot παιδικα he-man ??με g.i.joe?? transformers?? και αλλα (ενταξει λογικο το θαντερκατς ειναι παιδικο που μεχρι κ η μανα μου κ ο καθε τυχαρπαστος το θυμαται) βλεπω εδω σχολια που σε παρομοιο thread περσι για το ιδιο θεμα τα ατομα που εκφερουν γνωμη δεν ειχαν καν ιδεα! για μενα πιο πολυ ιεροσυλια ειναι ειναι να βλεπω τον καθε ποζεροφλωρο να πηγαινει στο τοπικο του "φτιαξε ενα t-shirt" να αγοραζει μια μπλουζα μουφα θαντερκατς με το logo επανω παρα αυτο!! γιατι δεν κραζετε τα κομικ θαντερκατς που συνεχισανε το στορυ?? που αλλαξανε design στου χαρακτηρες??που δημιουργησαν άλλες ιστοριες?? ενταξει το καταλαβαινω οτι οι πιο πολλοι δεν ειναι πορωμενοι φαν !!!αλλα και παλι σε οποιον δεν αρεσει μην το βλεπει ..σε οποιον αρεσει να συνεχισει να το βλεπει!!αλλα τωρα ατακες τυπου ιεροσυλια ντροπη αισχος δεν ειναι thundercats αυτό μας καταστρεψανε τα παιδικα μας χρονια ειναι περιτα κ αστεια.
Σου βγαζω το καπελο!
 
Kαι εγω ψηφισα το παλιο με κριτηριο τις αναμνησεις που ειχα και την οικειοτητα που εχω τοσα χρονια που το βλεπω ακομα και τωρα χαρη στο αξεπεραστο character design και στο απλα κορυφαιο opening act.Παντως και το καινουριο εχει την δικη του προσωπικοτητα σιγουρα και καποια στιγμη θα κατσω να το δω ολοκληρο εδω ειδα τα περισσοτερα απο το καινουργιο motu που μου αρεσε απο παλια αλλα δεν ειμαι και κανας τεραστιος οπαδος.Αυτος ειναι και ο λογος που νιωθω πως εχω αδικησει και την καινουρια σειρα αφου δεν της εδωσα την αναλογη προσοχη ωστε να τη συγκρινω με την παλια.

Dominion οταν εννοεις το Αkira full animated anime τι ακριβως εννοεις;Με ενδιαφερει η γνωμη σου μιας και βλεπω πως το κατεχεις και επειδη ειναι και η αγαπημενη μου ταινια ολων των εποχων.Μηπως εννοεις την κινηση και του backround πραγμα που το εβλεπα συχνα πυκνα στα αξεπεραστα καρτουν που εκανε ο max fleischer για το σουπερμαν στη σειρα του 40;Κατι τετοιο εχω καταλαβει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεταγλωτισμενο μεν..

Ευχάριστα νέα για τους πιο πιστούς τηλεοπτικούς μας φίλους... τα παιδιά! Από το Σαββάτο 23/2 και κάθε Σάββατο ξεκινά μία νέα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παιδική σειρά το "Thundercats"
http://www.star.gr/Pages/Media.aspx?art=167919&artTitle=thundercats_kai_peripeteies_tou_max_stin_paidiki_zoni_tou_star
 
Για άλλη μια φορά το Star έκανε την εύχαριστη έκπληξη. Ελπίζω μετά να το βγάλουν στην Ελλάδα και σε dvd/blu-ray box set μαζί με το αγγλικό dub. Eίμαι περίεργος να δω τι dub θα κάνουν. Πάντως στο PitchiPitchiPitch και το Jewelpet (δύο anime που παίζουν εδώ και καιρό στο Star) μου έκαναν ευχάριστη έκπληξη με την εξαιρετική ποιότητα του dub τους, κάτι τ' οποίο δεν συνηθίζεται πλέον στην Ελλάδα. Πλάκα στην πλάκα μόνο το Star ασχολείται λίγο σοβαρά με την παιδική ζώνη κι ας μην έχει την ποικιλία που είχε κάποτε.
 
αντε να δουμε κ επιτελους τις καινουριες φιγουρες στη ελληνικη αγορα!!
 
Πίσω
Μπλουζα