To πιο παλιό gaming item της συλλογής σας

kuv

RetroWannaBe
Joined
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
49
Αντιδράσεις
0
Σίγουρα υπάρχουν threads ποζεριάς και μάλιστα πολύ εντυπωσιακά, αφού κάποια μέλη έχουν μαζέψει μικρούς θησαυρούς. Ποιο όμως είναι το ΕΝΑ αντικείμενο του οποίου η προέλευση χάνεται σε αρχαίες δεκαετίες;

Ποιό είναι το πιο ΠΑΛΙΟ gaming item που έχετε;

Να το δικό μου που το ξέθαψα τις προάλλες, αν δεν απατώμαι είναι του 1978...

picture.php


picture.php
 
Απίστευτο κομμάτι Χρήστο, παιδεύτηκα πολύ για να βρω πληροφορίες αφού ούτε το ultimateconsoledatabase.com την έχει.

Σύμφωνα με αυτό, είναι εξαιρετικά σπάνιο κομμάτι του 1979 και είχαν κυκλοφορήσει μόνο 4-5 cartridges.

Να υποθέσω ότι στην είχε φέρει κάποιος συγγενής από την Γερμανία;
 
Όντως πρέπει να είναι απίστευτα σπάνιο, δεν υπάρχει ούτε δείγμα σε γερμανικό, αμερικάνικο -αγγλικό ebay προς πώληση αλλα ούτε και αλλού.

Ποιός ξέρει λαμβάνοντας υπόψιν ότι το δικό σου είναι boxed θα μπορούσες να βγάλεις κανένα εξωπραγματικό ποσό πουλώντας το ;)
 
Thanks guys, Αλκη είναι όντως import από κάποιον φίλο συγγενή από έξω.

Αλλά δεν έφτιαξα το thread για την πάρτη μου, θα ήθελα πραγματικά να δω τα αρχαία κειμήλια ορισμένων από εδώ και είμαι σίγουρος ότι θα είναι πιο εντυπωσιακά. Post away!
 
2 πραγματακια για το Teleplay .

Πρωτον τις παλιες καλες μερες δεν βαζανε screenshots στα κουτια αλλα ζωγραφιες ,προφανως γιατι δεν θα ελκυε και πολλους και 2ον το Teleplay παιρνει και τηλεφωνο,βλεπω το καντραν!!!!

Με τετοιο αντικειμενο πρωτο ποστ,που να ποσταρω το 2600 junior μου τωρα. :(
Για να δουμε τι κρυβουν οι υπολοιποι στα παταρια τους. :xm:
 
DUNGEONS & DRAGONS της Mattel εν έτη 1981

picture.php
 
Η πλακέτα Paddle Battle (1973 Allied Leisures).

Αποτελεί πιστό αντίγραφο της αυθεντικής PONG που έκανε την Atari....ATARI :D

Infos :

http://www.klov.com/game_detail.php?game_id=8963

Φωτό :

PaddleBattlePCB.jpg


Να σας πω και το άλλο ?

Μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να την λειτουργήσω !

Όλα άψογα ...εκτός από κάτι χιόνια στον καμπαναριό...εεεε....στην οθόνη ήθελα να πω ! (Τα controls -paddles- , δεν στάθηκε δυνατό να τα δοκιμάσω !)
 
Αυτό ηταν, το θρεντ σταματάει εδώ :D
 
Μα ... τι περίμενες από μένα ??...ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ! :p :D:D

(..και δεν την βρήκα σε κάδο !)

Από KLOV :

" Of the 58,789 video games (3,448 unique) tracked by the Video Game Preservation Society, this game ranks a 2 on a scale out of 100 (100 = most commonly seen, 1=least common) in popularity based on ownership records."
 
Olympos Electric Gamatic 7600 (1977)


Να ναι καλά ο κάδος ανακύκλωσης στη δουλειά! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μιλάγαμε για το πιο σπάνιο, θα έβαζα αυτό:

picture.php


ATARI PC1

Θα τσεκάρω τη συλλογή μου και θα βρω το πιο παλιό...

Gaming item, θεωρείται και κάποιο περιοδικό πληροφορικής ας πούμε;
 
alkis21 είπε:
Απίστευτο κομμάτι Χρήστο, παιδεύτηκα πολύ για να βρω πληροφορίες αφού ούτε το ultimateconsoledatabase.com την έχει.
Σύμφωνα με αυτό, είναι εξαιρετικά σπάνιο κομμάτι του 1979 και είχαν κυκλοφορήσει μόνο 4-5 cartridges.
Άλκη ευχαριστώ για το site. Βρήκα μερικές pong κονσόλες που μου θυμίζουν αυτή που είχα, αλλά μοιάζουν τόσο πολύ οι καταραμένες που δεν είμαι σίγουρος. Άσε που έχουν περάσει τόσα χρόνια οπότε άντε να θυμηθείς. :(
 
Δυστυχως "εχωνα" τα παλια για να παρω καινουργια...οποτε σχεδον τα περισοτερα μηχανακια του τοτε αγνοουνται :( (και χρυσοπληρωσα για να τα ξανα-αποκτησω)

To πιο παλιο που ξεμεινε στη κατοχη μου ειναι ενα OutLaw 2600 cart (~1980) και το G&W Parachute που μου ειχαν παρει δωρο το 1982 οι γονεις μου και λειτουργει ακομα θαυμασια...

picture.php
 
Εμενα πρεπει να ειναι ενας Acer PC με πορτοκαλι οθονη με hercules καρτα γραφικων
 
DINO είπε:
Αν μιλάγαμε για το πιο σπάνιο, θα έβαζα αυτό:
picture.php


ATARI PC1

Θα τσεκάρω τη συλλογή μου και θα βρω το πιο παλιό...

Gaming item, θεωρείται και κάποιο περιοδικό πληροφορικής ας πούμε;
Είναι το PC1 σπάνιο???
 
Δες εδώ (Rarity: Very Rare)

Επίσης, αν δεις κανένα Atari PC1 στο e-bay ή οπουδήποτε αλλού, εγώ θα κάνω τούμπες! :D
 
είναι πολυ gamatic το μηχάνημα αυτό να λέγετε ..
 
Πίσω
Μπλουζα