To Laptop κολλάει - τι άλλο να κάνω;

Αν θέλεις να το δοκιμάσεις και με live Windows εκτός από το Linux, το Hiren's Boot CD προσφέρει την δυνατότητα να κάνεις boot σε Windows XP.

Δεν δίνω download link γιατί είναι αμφιβόλου νομιμότητος, αλλά μπορείς πανεύκολα να το βρεις σε direct download.

ISO MD5: B5DE7A10DD1586D47535372EA1AD9BED
 
D@redevil είπε:
Άλκη, συμφωνώ με τον Bspus - μου είχε τύχει παρόμοια περίπτωση... Αν μετά το φορμάτ πάντως, σου ξανακάνει τα ίδια, στείλτο για αλλαγή κάρτας γραφικών κατά 99%.
Μπορεις στα laptop να αλλαξεις καρτα γραφικων? Δεν ειναι κολλημενες πανω στη μητρικη?

Αμα ειναι εκτος εγγυησης παντως οτι και να εχει θα του κοστισει. Αλκη, σκεψου τη δυνατοτητα να κρατησεις το ubuntu μονιμα ;)

Παντως μια εξηγηση που μπορει να ισχυει για το οτι δεν κολλαει με το linux ειναι οτι οι ανοιχτοι drivers που εγκαθιστα για τις καρτες δεν την αξιοποιουν πληρως οποτε δεν χτυπαει το συγκεκριμενο προβλημα. Αν εβαζεις πχ κλειστους drivers με 3d μπορει παλι να κολλαγε
 
bspus είπε:
Μπορεις στα laptop να αλλαξεις καρτα γραφικων? Δεν ειναι κολλημενες πανω στη μητρικη?
Εξαρτάται το laptop & τον κατασκευαστή! Υπάρχουν περιπτώσεις, που ο κατασκευαστής χρησιμοποιεί upgradable κάρτα: http://www.computerhope.com/issues/ch000618.htm#4

Για το συγκεκριμένο, πάντως του Άλκη, δε γνωρίζω, γι' αυτό και δεν εκφέρω σαφή γνώμη! Αν υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης ή αλλαγής, έχει καλώς! Αλλιώς αν είναι chipset της μητρικής, δεν αξίζει τον κόπο, καθώς πάμε για αλλαγή μητρικής!

bspus είπε:
Αμα ειναι εκτος εγγυησης παντως οτι και να εχει θα του κοστισει. Αλκη, σκεψου τη δυνατοτητα να κρατησεις το ubuntu μονιμα ;)
Παντως μια εξηγηση που μπορει να ισχυει για το οτι δεν κολλαει με το linux ειναι οτι οι ανοιχτοι drivers που εγκαθιστα για τις καρτες δεν την αξιοποιουν πληρως οποτε δεν χτυπαει το συγκεκριμενο προβλημα. Αν εβαζεις πχ κλειστους drivers με 3d μπορει παλι να κολλαγε
Quoted for the truth! :)

Και για το κόστος, και για τους 3D drivers (εδώ, έχω προσωπική εμπειρία και γνωρίζω...)
 
Από προσωπική εμπειρία επειδή έπεσα και γω σε ένα laptop που κόλλαγε και μάλιστα έπαιρνε αλλαγή κάρτας γραφικών , όταν αλλάχτηκε την έκαψε , και τελικά έφταιγε το motherboard και η ψύκτρα... Φυσικά δεν αλλάχτηκε ποτέ διότι κόστιζε γύρω στο 350άρι και ο πελάτης προτίμησε να πάρει καινούριο...
 
Εγώ είμαι με Ubuntu πάνω από μήνα και δεν έχω καν δοκιμάσει να κάνω boot σε windows. Τώρα για την κάρτα, με live CD δεν σου κολλάει. Αν έχει πρόβλημα το 3d chipset και εσύ τρέχεις χωρίς να το δουλεύεις...

δες αυτά στην κονσόλα:

Κώδικας:
glxinfo | grep direct

glxgears
Θα δείξουν αν είναι ενεργοποιημένο το 3d acceleration.
 
Ξεφύγαμε λίγο... ποιο 3D chipset; Αφού σας λέω ότι μπορεί να μ' αφήσει να παίζω Need for Speed Hot Pursuit 2010 για τρεις ώρες σερί, και να κολλήσει 30' αφού το ανοίξω ενώ διαβάζω τα άπαντα του exetlaios.

Λοιπόν η σαπουνόπερα έχει απρόσμενο twist. Μετά το reboot από Ubuntu σε Windows, έκανα ένα τελευταίο backup (με την τρίτη αφού στις δύο πρώτες απόπειρες κόλλησε) και μετά... μου ήρθε μια φλασιά να δοκιμάσω κάτι τελευταίο πριν το format, χαμένος για χαμένος έτσι κι αλλιώς. Έκτοτε έχουν περάσει 24 ώρες λειτουργίας χωρίς πρόβλημα! Δεν θέλω να σας πω τι έκανα να μην το γρουσουζέψω, θα το παρακολουθήσω για μερικές μέρες ακόμα.
 
Το'ταξες στον Αη Στρατη τον θεοσεβιτη,ειναι μια λυση και αυτο..
 
Τι ήταν αυτό που δοκίμασες; Μη μας κρατάς σε αγωνία!
 
cutlaroc είπε:
Από προσωπική εμπειρία επειδή έπεσα και γω σε ένα laptop που κόλλαγε και μάλιστα έπαιρνε αλλαγή κάρτας γραφικών , όταν αλλάχτηκε την έκαψε , και τελικά έφταιγε το motherboard και η ψύκτρα... Φυσικά δεν αλλάχτηκε ποτέ διότι κόστιζε γύρω στο 350άρι και ο πελάτης προτίμησε να πάρει καινούριο...
Κάτι σαν τη δική μου περίπτωση, ακόμα το έχω στο service που τελικά δέν κατάφερε να το φτιάξει (τους ξανακάηκε λεει η gpu) και μπούρου-μπούρου. Τώρα το μόνο που μου έμεινε είναι να το πάρω απο το service και να το πετάξω. Δέν ξανααγοράζω λάπτοπ, και ειδικά HP ποτέ ξανα...
 
Μηπως το λαπτοπ ηταν Sony Vaio; Αυτά είχαν (και εχουν ακομα) τετοιο θεμα με τις καρτες γραφικών που καίγονται.
 
nkarytia είπε:
Τι ήταν αυτό που δοκίμασες; Μη μας κρατάς σε αγωνία!
Αυτό που μπορώ να σας πω αυτή τη στιγμή είναι ότι από την Κυριακή το απόγευμα που έκανα

ναι, θα' θελες

δεν έχει ξανακολλήσει! Θα περιμένω μέχρι το Σαββατοκύριακο ώστε να είμαι 100% σίγουρος ότι πέτυχε η νεκρανάσταση και θα θριαμβολογήσω τότε.
 
Rygar είπε:
Μηπως το λαπτοπ ηταν Sony Vaio; Αυτά είχαν (και εχουν ακομα) τετοιο θεμα με τις καρτες γραφικών που καίγονται.
Nope, HP Pavilion της σειράς με τα ελλατωματικά GPU 8600GSM της Nvidia. Δυστυχώς δέν υπάρχει σωτηρεία, ακόμα και άν το επισκέυαζα, πολλοί μου είπαν ότι θα ξαναχάλαγε...Πάει ενάμιση χιλιάρικο (τότε) που έσκασα, και το είχα και στην πένα. Τουλάχιστον θα μου μείνουν τα ανταλλακτικά !!!

Ειλικρινά πάντως, είναι το 2ο λάπτοπ που πάει για πέταμα και δέν ξαναπαίρνω για κανένα λόγο.
 
alkis21 είπε:
Αυτό που μπορώ να σας πω αυτή τη στιγμή είναι ότι από την Κυριακή το απόγευμα που έκανα

ναι, θα' θελες

δεν έχει ξανακολλήσει! Θα περιμένω μέχρι το Σαββατοκύριακο ώστε να είμαι 100% σίγουρος ότι πέτυχε η νεκρανάσταση και θα θριαμβολογήσω τότε.
Κι εγώ θα 'θελα! :p

Πραγματικά πλέον είμαι τρομερά περίεργη!....
 
Να υποθέσω "έψησες" την GPU? :D

Μακάρι να σου κρατήσει, αλλά το πιο πιθανό είναι οτι θα αρχίσει τα ίδια κόλπα μετά απο λίγο καιρό.

Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που φταίει η GPU, και στην περίπτωση πάλι που την "έψησες".
 
Other Reality οπως ανεφερα και εγω 2 σελιδες πριν ειχα προβλημα σε Acer Laptop με την 8600GS και εψησα οπως αναφερει και ο Asemnos την GPU και εδω και 3 μηνες αν εξαιρεσεις οτι ανα διαστηματα κολλαει ο υπολογιστης και θελει Restart(μερα παρα μερα)αντεχει ακομα απλα αποφευγω να παιξω Games στον συγκεκριμενο γιατι ζοριζεται αρκετα.Τον πρωτο μηνα δεν κολλουσε καθολου μετα αρχισαν παλι τα προβληματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ακριβως ειναι το "ψησιμο"?Φανταζομαι οχι κανα κοψιδι ε?? :)
 
Gyubrush είπε:
Τι ακριβως ειναι το "ψησιμο"?Φανταζομαι οχι κανα κοψιδι ε?? :)
To ψησιμο ειναι αυτο ακριβως που ακουγεται οσο και αν φαινεται παραξενο...δηλ βαζεις την motherboard στον φουρνο ωστε να λιωσει το καλάϊ και να ξανακολλησει το τσιπ (κάνεις δηλ. ενα ειδος home reflow)..δες ενα παραδειγμα εδω

.Βεβαια αυτο για να γινει σωστα χρειαζεται πιστολι θερμου αερα και κανονικα θελει reballing δηλ. ξεκολλημα του τσιπ και επανακολληση που αυτο θελει εμπειρια..το ψησιμο παντως ειναι μια φτηνη μεθοδος και αρκετα αποτελεσματικη σε κατι που για διαφορους λογους (οικονομικους κλπ) θα πηγαινε στα σκουπιδια...
 
Aπιστευτο..

Σ ευχαριστω για την απαντηση.Φανταζομαι οτι αυτο μπορει να γινει στα περισσοτερα ηλεκτρονικα κυκλωματα?
 
angel_grig είπε:
To ψησιμο ειναι αυτο ακριβως που ακουγεται οσο και αν φαινεται παραξενο...δηλ βαζεις την motherboard στον φουρνο ωστε να λιωσει το καλάϊ και να ξανακολλησει το τσιπ (κάνεις δηλ. ενα ειδος home reflow)..δες ενα παραδειγμα εδω
Τι μαθενουμε πρωι πρωι και μεις η ψιλοασχετοι.Thanks για την πληροφορια φιλε Angel_grig.Aν ειναι τωρα που ψηνω κατι παντεσπανια μολις τελειωσω να βαλω να ψησω καμια μητρικη :D
 
Eγώ απέφυγα να το ψήσω μόνος μου, οπότε το εμπιστεύτηκα σε service για αλλαγή motherboard. Εκεί τους κάηκε (είπαν) και με την αλλαγή, άν έγινε ποτέ αυτή. Τώρα το παρέλαβα πίσω, και εν τέλει θα δοκιμάσω μόνος μου. @moontraveler, πώς το έψησες, με πιστόλι ή στο φούρνο ? Πρίν πάει για σκουπίδια/ανταλλακτικά το laptop θα το δοκιμάσω.
 
Πίσω
Μπλουζα