TOP 10 PS2 GAMES

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
δειχνει τα δεκα καλυτερα games του ps2 μεχρι του 2007.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ORv1zjHc6jo&feature=related]YouTube - TOP 10 PS2 GAMES
 
Βασικά συμφωνώ με την επιλογή των παιχνιδιών που έχουν κάνει, αλλά θα έβαζα στην πρώτη θέση αβασάνιστα το RESI 4 και οπωσδήποτε θα προσπαθούσα να βρώ χώρο για κάποιο Silent Hill και για κάποιο από τα Final Fantasy...
 
Πολύ σπάζομαι με τέτοιες λίστες, τι να πρωτοβάλει κανείς μέσα σε δέκα θέσεις και με ποια σειρά;

Εξάλλου στην τελική κανένας δεν μένει ικανοποιημένος από αυτές... :xm:

Edit: για το post vagosgta3, εννοείται πως δεν γράφω κάτι εναντίον σου και καλά έκανες και το ανέβασες, με τα sites και τα περιοδικά που φτιάχνουν συνέχεια τέτοιες λίστες τα βάζω... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@dino Συμφωνω μαζι σου.προσωπικα στην θεση του San Andreas θα εβαζα το Scarface

μου αρεσε πιο πολυ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=UAWjSTcAgyE&feature=related]YouTube - Scarface (PS2)

@TallMan Εχεις δικιο, αυτα τα top ten βασικα ειναι προσωπικη γνωμη του καθε που το φτιαχνει,απλα εμεις το συμπληρωνουμε η το αλλαζουμε λεγωντας την γνωμη μας,και απο οτι ειδα στο youtube ειχε παρα πολλα διαφορετικα top ten.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TallMan είπε:
Πολύ σπάζομαι με τέτοιες λίστες, τι να πρωτοβάλει κανείς μέσα σε δέκα θέσεις και με ποια σειρά;
Εξάλλου στην τελική κανένας δεν μένει ικανοποιημένος από αυτές...:xm
Κοίτα, θεωρώ ότι και όσοι τα γράφουν αλλά και όσοι τα διαβάζουμε, πρέπει να ξεκαθαρίζουμε στο μυαλό μας πως πρόκειται για το "Top-X του αρθρογράφου" κ.λπ. Όπως λες κανένας δεν μπορεί να μείνει ικανοποιημένος, γιατί πολύ απλά ο καθένας έχει διαφορετικές προτιμήσεις...

Πάντως, στο δικό μου "Top-10" θα είχαν θέση ακριβώς τα μισά από αυτά (ή έστω κάποιες άλλες εκδόσεις των franchises τους):

*God of War II (ή το I)


*Burnout Revenge (αν και προτιμώ το προηγούμενο Takedown)



*GTA San Andreas (αν και πιο πλούσιο σε gameplay, μου άρεσε περισσότερο η θεματολογία του Vice City)



*Winning Eleven 10 (ή κάποιο άλλο της σειράς)



*Shadow of the Colossus (1/3 all time personal favourites και τα άλλα 2 του PS2 είναι)


Τα άλλα 5 λοιπόν που θα έβαζα, είναι:

*Ico (το 2/3 από τα all time personal favourites)


*Okami (το 3/3 και ίσως το πιο αγαπημένο μου)



*Beyond Good and Evil (αν και το έπαιξα κυρίως στο PC, ελέω review του PC master)



*Psychonauts (ομοίως με το από πάνω)



*Kingdom Hearts (οποιοδήποτε από τα δυο)
 
!!!

olorin..συμφωνώ απόλυτα με το δικό σου top 10, ...και γω θεωρώ το Vice City το καλύτερο της σειράς, αν και το είχα παίξει σε PC (εξαιτίας των φοβερών mod που είχε)...είναι μεγάλη υπόθεση να τρέχεις στο Ocean Drive του Miami με Ferrari Testarossa Και να ακούς το "She is on Fire" στο ραδιόφωνο του αυτοκινήτου...

προσωπικά θεωρώ το Vice City πιο κοντά στην ταινία Scarface, από ότι το ομόνυμο παιχνίδι που βγήκε πριν λίγα χρόνια.

Βεβαια, επειδή είμαι λάτρης των της σειράς, μάλλον θα έβγαζα το Beyond good and evil για να έβαζα το Suikoden 5
 
Το Top10 αυτό είναι αρκετά υποκειμενικό. ΟΚ, ορισμένα από τα παιχνίδια αξίζουν να είναι μέσα στην λίστα (π.χ. Devil May Cry 3 και God Of War 2) αλλα είναι δυνατόν μέσα στα τόσα καταπληκτικά παιχνίδια που έχει το PS2 να βάζει στο Top10 το Burnout και το Black; Πάλι καλά που συμπεριέλαβε το Shadow of Colossus, ένα από τα πιο original και underrated games που 'χουν βγει.
 
Olorin είπε:
Κοίτα, θεωρώ ότι και όσοι τα γράφουν αλλά και όσοι τα διαβάζουμε, πρέπει να ξεκαθαρίζουμε στο μυαλό μας πως πρόκειται για το "Top-X του αρθρογράφου" κ.λπ. Όπως λες κανένας δεν μπορεί να μείνει ικανοποιημένος, γιατί πολύ απλά ο καθένας έχει διαφορετικές προτιμήσεις...
Πάντως, στο δικό μου "Top-10" θα είχαν θέση ακριβώς τα μισά από αυτά (ή έστω κάποιες άλλες εκδόσεις των franchises τους):

*God of War II (ή το I)


*Burnout Revenge (αν και προτιμώ το προηγούμενο Takedown)



*GTA San Andreas (αν και πιο πλούσιο σε gameplay, μου άρεσε περισσότερο η θεματολογία του Vice City)



*Winning Eleven 10 (ή κάποιο άλλο της σειράς)



*Shadow of the Colossus (1/3 all time personal favourites και τα άλλα 2 του PS2 είναι)


Τα άλλα 5 λοιπόν που θα έβαζα, είναι:

*Ico (το 2/3 από τα all time personal favourites)


*Okami (το 3/3 και ίσως το πιο αγαπημένο μου)



*Beyond Good and Evil (αν και το έπαιξα κυρίως στο PC, ελέω review του PC master)



*Psychonauts (ομοίως με το από πάνω)



*Kingdom Hearts (οποιοδήποτε από τα δυο)
Λοιπόν ο φίλος Olorin με αναγκάζει να απαντήσω γιατί απλούστατα η τριάδα του (ico,SoC,Okami) τυγχάνει να είναι και μένα τα αγαπημένα μου,ενώ θεωρώ εκπληκτικο και το underrated Beyond Good & Evil.

Aυτά μαζί με :FF X,RE 4,kingdom Hearts,Gran Turismo 4,Timesplitters 2 και Grandia 3 αποτελούν το δικό μου Top 10 :cool:
 
kujo79 είπε:
Λοιπόν ο φίλος Olorin με αναγκάζει να απαντήσω γιατί απλούστατα η τριάδα του (ico,SoC,Okami) τυγχάνει να είναι και μένα τα αγαπημένα μου,ενώ θεωρώ εκπληκτικο και το underrated Beyond Good & Evil.Aυτά μαζί με :FF X,RE 4,kingdom Hearts,Gran Turismo 4,Timesplitters 2 και Grandia 3 αποτελούν το δικό μου Top 10 :cool:
Αν αφαιρέσεις το Kingdom Hearts και το αντικαταστήσεις με το GT3, έχουμε το ίδιο top 10.
 
Deneb 716 είπε:
Αν αφαιρέσεις το Kingdom Hearts και το αντικαταστήσεις με το GT3, έχουμε το ίδιο top 10.




GT3 από τα καλύτερα !! Όντως αξίζει μια θέση στο top10 αλλά και Silent Hill - Final Fantasy θα πρέπει να προστεθούν όπως σωστά προαναφέρθηκαν !!
 
[video=youtube;uFK-a0qDjnU]

Αυτός ο τύπος έχει ως νούμερο 1 παραγνωρισμένο παιχνίδι το beyond good and evil που βγήκε και για το ps2, το έχετε παίξει;Αξίζει να το τσιμπήσει κάποιος;
 
Αν εχεις Game cube tupamaro θα σε προτεινα να το βρεις γιαυτη την κονσολα γιατι ειναι καλητερο στον τεχνικο τομεα απο το ps2 και το λεω αυτο γιατι τα εχω τερματισει και τα δυο.Ειναι ενα κλασικο platform παιχνιδακι οχι πολυ δυσκολο με ωραια ιστορια που θα το ευχαριστηθης πιστευω αυτες της ωρες που θα σε παρει να το τελειωσης.
 
Το Beyond Goοd and Evil ειναι παιχνιδαρα και καλυτερη κονσολικη εκδοση ηταν κατ εμε στο XBOX.

Κυκλοφορησε περσι και σε remastered HD εκδοση για 360 και PS3.

Περιμενω πως και πως τη συνεχεια
 
Παιχνιδαρα για μενα δεν ειναι απλα ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι φυσικα γουστα ειναι αυτα και εννοοιται οτι η εκδοση για xbox ειναι καλητερη απο του game cube οπως και του Game cube ειναι καλητερη απο του ps2.Τωρα αναλογα με ποιες κονσολες εχει ο φιλος ας το τσιμπισει γιαυτην που τον βολευει και απο θεμα τιμης.
 
Πολυ αδικημενο παιχνιδι αλλα με δυνατη κοινοτητα
 
Wally είπε:
Πολυ αδικημενο παιχνιδι αλλα με δυνατη κοινοτητα
Σαυτο συμφωνουμε.Και επειδη οπως ειπα το θεωρω πολυ καλο παιχνιδι περιμενω και το Beyond good and evil 2 για xbox360 γιατι δεν εχω και μεγαλη συμπαθια στο ps3.Aν βεβαια κυκλοφορησει πιο μπροστα για της δυο αυτες κονσολες γιατι συμφωνα με την ubisoft εχει πεσει με τα μουτρα να το κυκλοφορησει για το wii U οποτε δεν χρειαζεται να πω σε ποια κονσολα θα το παρω :D
Nα και ενα βιντεο με gameplay απο το 2 που εχει δωσει η ubisoft για οποιον δεν το εχει δει.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα κυκλοφορησει για την επομενη γενια κονσολων απο οτι λενε
 
Στο wii U θα κυκλοφορησει 1000% και το παλευουν ωστε να ειναι τιτλος λανσαρισματος.Πιστευω ομως οτι σιγουρα θα υπαρχουν xbοx360 και ps3 εκδοσεις γιατι τα xbox720 και ps4 αργουν πολυ ακομα.
 
To Beyond Good & Evil μου είχε ξεφύγει. Τώρα, όμως να το διαλέξω για Gamecube ή ps2. Το xbox είναι εκτός λίστας, καθότι δεν έχω. :)
 
divined είπε:
To Beyond Good & Evil μου είχε ξεφύγει. Τώρα, όμως να το διαλέξω για Gamecube ή ps2. Το xbox είναι εκτός λίστας, καθότι δεν έχω. :)
Δεν χρειαζεται καν να μπεις σε διλημα.Εννοοιται σε Game cube να το παρεις ειναι πολυ καλητερο στον τεχνικο τομεα απο το ps2.Kατα τα αλλα ειναι τα ιδια παιχνιδια.
 
Πίσω
Μπλουζα