Top Gun (1986)

dolly77

Retro Member
Joined
10 Απρ 2009
Μηνύματα
134
Αντιδράσεις
23
Top Gun (1986)

Παίζουν:Τom Cruise, Anthony Edwards, Kelly McGillis, Val Killmer

Σκηνοθέτης: Tony Scott

Περίληψη: Η ταινία ακολουθεί την ιστορία ενός νεαρού πιλότου του Αμερικανικού Πολεμικού Ναυτικού του Pete Mitchell. Το παρατσούκλι του λόγω του ιδιαίτερου τρόπου πιλοταρίσματος του είναι Maverick. O Maverick μαζί με το φίλο του υπολοχαγό Nick Bradshaw (Goose) επιλέγονται από τους ανωτέρους τους, λόγω της αδυναμίας ενός άλλου πιλότου, να μετεκπαιδευτούν στην Άνωτερη Σχολή Πιλότων του Αμερικάνικου Ναυτικού(United States Navy Fighter Weapons School) γνωστη και ως TOP GUN. Στόχος τους γίνεται να κερδίσει το πρώτο βραβείο....

Διάρκεια: 110 minutes

Η ταινία κυκλοφόρησε στην Αμερική στις 16 Μαίου του 1986 και γνώρισε μεγάλη εισπρακτική επιτυχία τόσο εκεί όσο και διεθνώς. Επιπλέον υπήρξε καθοριστική για την μετέπειτα εξέλιξη των πρωταγωνιστών της καθώς έγιναν διάσημοι στο χώρο του θεάματος.

Εγώ προσωπικά την έχω δει αμέτρητες φορές όπως και πολύς κόσμος φαντάζομαι... η μουσική είναι υπέροχη... και οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών πολύ καλές...

Στη συγκεκριμένη ταίνια παίζει σε δεύτερο ρόλο και η Μεγκ Ράυαν τη γυναίκα του φίλου του Μάβερικ, όπου είναι φανταστική..

Προβολή συνημμένου 1402

Προβολή συνημμένου 1409

Προβολή συνημμένου 1410

Danger Zone - Kenny Loggins

[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη SME [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bάλε 1-2 photos ακόμη,κάνα video,γράψε και 5-6 λόγια παραπάνω και θα γίνει μια πολύ καλή παρουσίαση... ;)
 
Η συγκεκριμένη ταινία έκανε πάρα πολλά αγοράκια να θέλουν να γίνουνε πιλότοι και πάρα πολλά κοριτσάκια να θέλουνε να παντρευτούνε πιλότο! :)

Είχα ένα ξάδερφο ο οποίος είχε πάθει στη κυριολεξία εμμονή..Όλο για αερομαχίες μιλούσε...

Επίσης η ταινία μέσω του Cruise καθιέρωσε τα γνωστότατα μπουφανάκια τύπου φλάι αλλά και τα γυαλιά καθρέφτες.

Φυσικά την έχω δει και εγώ αμέτρητες φορές... #)

Μου αρέσει πολύ η σκηνή που στο μπαρ τραγουδάνε ακαπέλα όλοι οι ένστολοι στη McGillis "You've lost that loving feeling...now it's gone, gone, gone, oouuouuu touroun touroun.."
 
Ταινία αναφοράς της εποχής, όπως επίσης και το soundtrack!

Ακούστε τα πρώτα δευτερόλεπτα και ανατριχιάστε!


Good job dolly77! :thumbup:
 
DINO είπε:
Ταινία αναφοράς της εποχής, όπως επίσης και το soundtrack!Ακούστε τα πρώτα δευτερόλεπτα και ανατριχιάστε!

Σε ευχαριστώ πολύ, πολύ όμορφο το video που ανέβασες, δεν το είχα δει...
 
Το μόνο κακό ήταν, ότι τα σοβιετικά αεροπλάνα, που απεικόνιζε, δεν ήταν σοβιετικά. Ήταν αμερικάνικα. (Και συγκεκριμένα F - 5, αντι για Mig 21 ή 23, άν δεν με απατάει η γέρικη μνήμη μου :biglaugh:).
 
Καλα, σε ταινιες τα λαθη ειναι στο προγραμμα..

Αν και βρισκω ηλιθιωδες το να παει ελικοπτερο της Coast Guard οταν χτυπησε ο Goose και επεσαν στην θαλασσα για να τους μαζεψει, ενω θα επρεπε να εχει παει ελικοπτερο απο US NAVY εφοσον η μοιρα που ανηκουν (των F14) υποκειται στην Naval Air Force, οποτε δεν εχει καμια δικαιοδοσια η ακτοφυλακη σε τετοια deployments.

Αλλα, η ταινια να γινει και who cares..
 
Διαβασα οτι ετοιμαζουν δευτερο μερος με μικρη συμμετοχη του Tom Cruise. Χωρις να εχει δημοσιοποιηθει το σεναριο, μπορω με τη μια να το φανταστω.

Αλλη μια επισημη αρπακτη...φαντασια μηδεν
 
Αν υπήρχε φαντασία, δεν θα καταφεύγανε σε δεύτερα μέρη. Θα δημιουργούσαν κάτι εντελώς νέο και φρέσκο. Αλλά... φευ!

 
Να προσθεσω και εγώ τα σεβη μου! Μικρό παιδι ημουν αλλά δεν ξεχνιέται με τιποτα... Ειδικώς το τραγούδι.
 
Μου άρεσε πολύ η ταινία αυτή, τόσο για τις απίστευτες σκηνές με αεροπλάνα (αληθινές και όχι ψηφιακές) και την μουσική της. Κάποια χολυγουντιανά (F-5 για ρώσικα αεροπλάνα, κτύπημα στην καλύπτρα με την εκτίναξη, κλπ.) κατά τη γνώμη μου συγχωρούνται μπροστά στη δύναμη της εικόνας και της μουσικής.

Μιλώντας για μουσική, παραθέτω φωτογραφίες του soundtrack της ταινίας σε βινύλιο, που αγόρασα το 1986. Ο εσωτερικός φάκελος είχε και τους στίχους, κάτι πολύ σημαντικό την εποχή που δεν υπήρχε το διαδίκτυο να ανατρέξεις..........





















1.jpg

4.jpg

2.jpg

6.jpg

7.jpg

10.jpg

9.jpg

3.jpg

5.jpg

8.jpg
 
Ναι είναι αλήθεια ,

-μετά το Jack Reacher 2 ,το The Mummy (franchise) reboot και ? μετά ? το M:I 6 - (Mission Impossible 6)-

ο Tom Cruise επιβεβαιώνει το Top Gun 2 έχει μπει στα σκαριά (που πιθανότατο ξεκινάει την κινηματογράφιση ~το 2018 )

και για το οποίο ήταν γνωστό ότι το συζητούσε με τον Jerry Bruckheimer από τα τέλη του 2016 .

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Tom Cruise και ο Val Kilmer θα πρωταγωνιστουν.

Θα γυριστει πανω στο αεροπλανοφορο Abraham Lincoln.

Ο Kenny Loggins επανηχογραφει μια νεα εκδοση του Danger Zone.

Καλα νεα!
 
Καποιος θα παιξει και τον γιο του Goose ,πιθανον να τον εχουν να πιλοταρει κανα drone που ειναι και της μοδας.
 
Εννοείται οταν βγει θα τη δούμε ρετρομανιακώς όπως είχαμε δει και το Ready player one.
 
Αλλο ενα παιδακι των 80ς με ενα ονειρο τρελο να γινει πιλοτος οταν μεγαλωσει.

Εdit:Τον Rygar λεω. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπα εγώ δεν είχα τέτοιο όνειρο με 800 βαθμούς μυωπία και άργησα να δω και την ταινία μιας και tv και βίντεο...γιοκ στα '80ς αλλά ένας λοχαγός μια φορά είπε στην Ρόδο "Tom Cruise" και καλά ότι εμείς είμαστε the real thing αν και οδηγούσαμε ΤΟΜΠ που πάνε μαξ. 60 χλμ. αντί 2 και 3 mach που πάνε αυτά.πάντως φοβερή προπαγάνδα σε αυτές τις "ψυχροπολεμικές" ταινίες (Rocky IV κλπ.) Αμερικάνοι καλοί Σοβιετικοί κακοί.Πάντως ο καλύτερος φίλος μου που "εμοιαζε" και με πιλότος με τα Rayban τρελαμένος όπως επίσης και με τις ερωτικές σκηνές τολμηρότατες για τα '80ς λες και στέκει αυτό να πας στην Ικάρων και να χεις την Kelly McGillis για εκπαιδεύτρια και όχι κανέναν καραβανά ή καθηγητή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
32 χρονια μετα το 'χει ακομη.

Ελα ρε Μαβερικ!

2.jpeg1.jpeg
 
Πίσω
Μπλουζα