Ubuntu Linux.

if :)polyvolo:(wally) )

{

if (wally!=:angel2:)

{

:behead:(wally)

}

}
 
Να τον κανεις αλλα να βαλεις και δωρα :diablotin:

Ηδη σε ενα forum που δεν εχει αμεση σχεση με λειτουργικα και δη με Linux ειμαστε at the time 4 νικητες :thumbup:

Απο που να περασουμε για την παραλαβη Watson ? :D

(btw η εγκατασταση μου εγινε τον Φεβρουαριο του 2006 - δουλευει απο τοτε 24/7 χωρις προβληματα (εχω κατεβασει περιπου 1 Terra data) - και χωρις αναδιοργανωσεις (LoL) και format (φρεσκαρισματος LoL) η δικια σου ? :diablotin: )

Δεν τα καταλαβαινει αυτα shock !! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

μονο C# και ΧΝΑ ... :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kατεβάζω το Kubuntu σε DVD τώρα. Άμα με κρεμάσει κι αυτό θα το γυρίσω σε Suse ή Debian. Πάντως θα κάνω να παίξει το Linux στο μηχανάκι ο κόσμος να χαλάσει, το πήρα από πείσμα τώρα! :D

Μια μικρή διόρθωση shock: Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι αρχάριος ή άσχετος από Linux. Είμαι γραμμένος στο ΗΕLLUG από τότε που υπάρχει, κι από τους πρώτους γενικά που έπαιξαν με Linux στην Ελλάδα (μέχρι και hacking σε Slackware έκανα ένα φεγγάρι). Με System V μάλιστα έπαιζα από το '94.

Το θέμα είναι ότι το Linux εγκατέλειψα για το άλλο πάθος μου, να ασχοληθώ δηλαδή εκτεταμένα με το gaming κι επειδή οι σκληροί (αλλά και τα οικονομικά μου) της εκείνης εποχής δεν προσφέρονταν για βαριά dual boot συστήματα. Kάτι για το οποίο και πρόκειται σύντομα να επανορθώσω.
 
οχι ρε παιδια, εγω με την Sybase ειμαι :D
 
Kατεβάζω το Kubuntu σε DVD τώρα. Άμα με κρεμάσει κι αυτό θα το γυρίσω σε Suse ή Debian. Πάντως θα κάνω να παίξει το Linux στο μηχανάκι ο κόσμος να χαλάσει, το πήρα από πείσμα τώρα!
now we r talking :thumbup:

Μια μικρή διόρθωση shock: Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι αρχάριος ή άσχετος από Linux. Είμαι γραμμένος στο ΗΕLLUG από τότε που υπάρχει, κι από τους πρώτους γενικά που έπαιξαν με Linux στην Ελλάδα (μέχρι και hacking σε Slackware έκανα ένα φεγγάρι). Με System V μάλιστα έπαιζα από το '94.
Ε καλα βρε αρχηγε , δεν το ξεραμε :) αλλα εχε υποψη σου οτι αν ειναι ετσι οχι Debian αλλα Slackware και χωρις Installer θα πρεπε να βαλεις τωρα :diablotin:

@Wally....εσυ αγορι μου εισαι χαμενος απο χερι :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
θα ξαναφερουμε την επανασταση στα IDE,watch out for 11!!!!!! :headbangdude:
 
AEON κατά 99.9% πιστεύω ότι πάλι δε θα κάνεις τίποτα μιας και το ubuntu είναι ακριβώς το ίδιο με το Ubuntu απλά με άλλο γραφικό περιβάλλον. Θα σου έλεγα ότι ποτίζεις το τσιμέντο αυτή τη στιγμή. Δοκίμασε text εγγατάσταση να καταλάβουμε και εμείς τι γίνεται (αν και στην τελευταία έκδοση του Ubuntu είχαν βγάλει νομίζω το text option από το menu εγκατάστασης) ή πήγαινε απευθείας σε Suse.

Ώστε είσαι πάλιουρας και εσύ ε;:biglaugh:

@wally sybase ε; Έχετε δρόμο ακόμα!!! (oracle)
 
Ακόμα δεν έχετε case tool, αποκτήστε πρώτα και μετά βλέπουμε :diablotin:

Wally στην αρχή νόμιζα ότι μίλαγες για το RDBMS:biglaugh:

Είμαι εκτός τόπου και χρόνου
 
δεν συμπαθω ουτε εγω το RDBMS της, και ευτυχως μια φορα εχω ασχοληθει μονο (μου ηταν αρκετη :D )
 
....τωρα θα σου πει οτι εχουν case tools ...αλλα ειναι δανεικα :diablotin:
 
telamonas.stokos είπε:
Ε καλα βρε αρχηγε , δεν το ξεραμε :) αλλα εχε υποψη σου οτι αν ειναι ετσι οχι Debian αλλα Slackware και χωρις Installer θα πρεπε να βαλεις τωρα
E να μην νοιώσω κι εγώ λίγο την εξέλιξη της τεχνολογίας; Mεγάλωσα (για να μην πω γέρασα) κάνοντας ένα κάρο διαδικασίες manually..δε με χαλάει πλέον και λίγη αυτοματοποίηση. Πάντως το text mode το έχουν όντως αφαιρέσει στην εγκατάσταση.
 
Telamona και Shock για να παρετε το πτυχιο σας δεν θα σας βαλω 3 αποστολες

οπως συνηθιζεται στις σχολες κυρους (βλ ΘΒ) :D :D

Μια και φαρμακερη...

Παιξτε Saboteur με τον Fuse (speccy emu) στο Ubuntu σας
 
Mα βρε wally μου αν δεν μπορεί ο fuse να κάνει σωστό emulate το παχνίδι θα τρέξουμε κάποιον από τα windows με το wine. :D
 
Πρακτωρ Shock ο fuse μια χαρα το παιζει...

Ο Fuse ειναι λιγο παλουκι να στηθει

Ενας φιλος βρηκε ακρη με τα .deb αλλα κολλησε στο apt...
 
FYI, τελικά το πέρασα, αλλά σαν Kubuntu από text mode install..στο γραφικό κόλλαγε στο 81%. Μετά βέβαια δεν μου έβρισκε το wireless network (παρόλο που είχα τα σωστά settings...δεν μπορεί να κάνει parse λέει την xml που του στέλνει ο router(!)) και δεν έβλεπε 1400x900 (1280x1024 σε 4:3 μόνο) με τους υποτιθέμενους σωστούς drivers. Xμμ... σε laptop μόνο απροβλημάτιστη δεν είναι τελικά η εγκατάσταση.

Περισσότερα από το μέτωπο αύριο... (που θα μου πάει θα το καταφέρω!)
 
Τι κάρτα γραφικών έχει το φορητό σου ΑΕΟΝ? 'Ετσι όπως έρχεται το Kubuntu σου βάζει τους "ελεύθερους" drivers που φυσικά είναι λίγο πίσω σε σχέση με των εταιριών. Αν έχεις Nvidia ή ATI κατέβασε τους δικούς τους και θα δεις το φως το αληθινό. Εγώ έχω NVIDIA και full 3D accel.

@Wally θα με βάλεις να το εγκαταστήσω :cool:

To apt θέλει ένα repository να δει, εντάξει βλέπει πολλά και ψάχνει μέσα σε αυτά να βρει το πρόγραμμα που του ζήτησες, Μόνο τα "original" repositories είναι σωστά (όσο μπορεί να είναι). Αν αρχίσεις να βάζεις repositories άχετων χρηστών μόνο και μόνο για να κάνεις εγκατάσταση ένα πρόγραμμα ρισκάρεις να αποσταθεροποιήσεις το σύστημα σου. Ή περιμένεις να μπει το fuse σε κάποιο από τα "σίγουρα" repositories ή το κάνεις compile μόνος σου ή βάζεις τα deb με το χέρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα έχω τον λαστιχα και αρκετές κασσέτες!
 
Πίσω
Μπλουζα