Ubuntu Linux.

shock είπε:
Μα έχω τον λαστιχα και αρκετές κασσέτες!
και μαλλον μια ελαστικη συζυγο :D

H δικια μου οταν με βλεπει να ξεκαλουμπαρω στο σαλονι τα καλωδια πεφτει σε καταθλιψη...

Οι πατεντες που εχω κανει για να μην φαινονται τα καλωδια τουλαχιστον των κονσολων,στο συνθετο ειναι παροιμιωδεις :D
 
lol wally. Σε καταλαβαίνω απόλυτα :)

και ναι η σύζηγος μου είναι αρκετά ελαστική σε αυτόν τον τομέα... μέχρι στιγμής.
 
shock είπε:
To apt θέλει ένα repository να δει, εντάξει βλέπει πολλά και ψάχνει μέσα σε αυτά να βρει το πρόγραμμα που του ζήτησες, Μόνο τα "original" repositories είναι σωστά (όσο μπορεί να είναι). Αν αρχίσεις να βάζεις repositories άχετων χρηστών μόνο και μόνο για να κάνεις εγκατάσταση ένα πρόγραμμα ρισκάρεις να αποσταθεροποιήσεις το σύστημα σου. Ή περιμένεις να μπει το fuse σε κάποιο από τα "σίγουρα" repositories ή το κάνεις compile μόνος σου ή βάζεις τα deb με το χέρι.
Και μετά με κράζετε όταν λέω οτι θες 4 πτυχία για να στήσεις ένα Linux :tease: :tease:

(Windows Vista οεοεοε :biglaugh:)
 
Ε ναι το να κατεβαζεις απο 4, 5, 10, 25 σημεια αμεσες ενημερωσεις για το συστημα σου αλλα και αναβαθμισεις για ΟΛΑ τα προγραμματα σου και φυσικα δωρεαν και χωρις καμια υποχρεωση σου ειναι οντως ακαταλυπτο για εναν μεσο χρηστη windows...
 
telamonas.stokos είπε:
Ε ναι το να κατεβαζεις απο 4, 5, 10, 25 σημεια αμεσες ενημερωσεις για το συστημα σου αλλα και αναβαθμισεις για ΟΛΑ τα προγραμματα σου και φυσικα δωρεαν και χωρις καμια υποχρεωση σου ειναι οντως ακαταλυπτο για εναν μεσο χρηστη windows...
Ναι, αλλα εγώ δεν κάνω compile τίποτα :tease: :biglaugh:
 
Και γιατι νομιζεις οτι κανω εγω ? :biglaugh:

Μεσω του Synaptic επιλεγεις τι απο ολα οσα σου προσφερονται (και ειναι παρα πολλα) θελεις να εχεις - κατεβαινει και εγκαθισταται αυτοματα και πολυ γρηγορα (η λεξη επανεκκινηση δεν ειναι γνωστη στο Linux) και ολα ειναι up to date σε καθημερινη βαση. :thumbup:
 
Οπότε θα επιστρατευτείς σύντομα να μου κάνεις compile ένα βρομωdriver που δεν κατάφερα να βάλω μόνος μου - ή να μου πείς την εναλλακτική ..... (την πάτησες :biglaugh:)
 
LoL

μιλας για το γνωστο καταραμενο modem ? :biglaugh:
 
telamonas.stokos είπε:
LoL
μιλας για το γνωστο καταραμενο modem ? :biglaugh:
Σφραγισμένο γράμμα διαβάζεις :biglaugh:

Γι'αυτό το ρημάδι λέω για το οποίο έφαγα ένα απόγευμα να compile-άρω ( πάντα βάσει οδηγιών ) τους drivers.

Τελικά βρήκα έναν compiler , ο οποίος λέει δεν έβγαζε executables :mad:

Anyway, αμα δεν πάρω router σύντομα δεν σώζεται η κατάσταση. Αυτό το πράγμα είναι για τον γκρεμό ....
 
Και πολύ σωστά έλεγε! Ο compiler βγάζει objects, ο linker βγάζει executables!!! :diablotin:
 
Οντως στην Clipper ηταν ξεχωρα :D ...μετα υποθετω οτι πρακτικα η εννοια του compiler ειναι οτι βγαζει και exe.

Tεσπα,δεν ειμαι και πολυ του θεωρητικου...
 
χεχε

ενα θα σου πω ομως....η Αρδουιν με το ιδιο ακριβως modem, χωρις να εχει δουλεψει ποτε στο αντικειμενο αυτο, και τους εβαλε μια χαρα και βρηκε και μια λεπτομερεια που δεν αναφεροταν στις οδηγιες που δημοσιευτηκαν στο PCMaster και μπαινει απο Ubuntu χωρις προβλημα.

Τι εγινε keep ? μας περασαν τα κοριτσια ? :biglaugh:
 
Που είσαι αδελφούλα να ακούσεις... :D
 
telamonas.stokos είπε:
Τι εγινε keep ? μας περασαν τα κοριτσια ? :biglaugh:
Λές ? Γιατί όχι .... :biglaugh: :biglaugh:

(η σκυταλη στη νέα γενιά :p )

Εμείς που τα τρώμε κάθε μέρα στη μάπα, μάλλον έχουμε χάσει την διάθεση για ψάξιμο ...
 
Αν εκτελέσεις cc αυτός είναι ο compiler, Αν εκτελέσεις ld αυτός είναι ο linker. Δες αν έχεις όλα τα σχετικά πακέτα (make , autoconf και τα σχετικά) και είσαι εντάξει. Δεν θέλω παράπονα, ητοπάθεια, γκρίνια, και δικαιολογίες, από τη στιγμή που το κάνω εγώ είμαι σίγουρος ότι μπορούν και τα υπόλοιπα 2+ δις στον πλανήτη.

Όταν μάθει η Arduin να φτιάχνει .deb αρχεία (είναι κάτι σαν τα msi), θα σας δώσει έτοιμους τους drivers και να δω τότε τι θα έχετε να πείτε.
 
Πίσω
Μπλουζα