USER for ever ;)

pooky(1) είπε:
... αλλά μία είναι η διαγεγραμμένη και σίγουρη πορεία όλων αυτών των εντύπων. ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ.
Το να κλείσει ένα έντυπο δεν είναι θέμα μόνο της ποιότητας της ύλης. Το Pixel, το User και τόσα άλλα περιοδικά έκλεισαν γιατί ήταν η φυσική συνέχεια. Ακόμα και το Byte για μένα ένα από τα καλύτερα περιοδικά πληροφορικής παγκοσμίως έκλεισε. Μήπως δεν ήταν καλό;

Αλήθεια, θυμάται κανείς το Ram όταν ξεκίνησε; Εχει καμία σχέση με τώρα; Είναι από τα λίγα περιοδικά που κρατιέται και αυτό πιστεύω το έχει καταφέρει για 3 λόγους.

1. Αλλαξε και ντύθηκε στο πνεύμα το καιρών, Καταναλωτισμός και να συγκρίνουμε 30 κάρτες VGA, 50 εκτυπωτές και 10 ποντίκια. Δεν έχει σημασία που δεν μαθαίνεις και πολλά πράγματα για το κουτί που πλήρωσες. Πρέπει να είσαι ενήμερος για το τι κάρτα "θέλεις" (θα σε πίσουμε ότι και να κάνεις) να την πάρεις και ας τον άλλαξες τον υπολογιστή σου μόλις πριν 6 μήνες.

2. Από πίσω χρήμα (βλέπε Λαμπ___ης)

3. Τρελή διαφήμηση λόγω βέβαια και του εκδότη (βλέπε 2) αλλά και της υποδομής που έχει ο εκδοτικός οίκος (βλέπε 2).

Το RAM υπάρχει ακόμα και σήμερα και δεν οφείλεται στην ποιότητα του.

Πρέπει να ξέρετε ότι η ποιότητα σήμερα ΔΕΝ πουλάει.

Amiga ΔΕΝ πρόκειται να υπάρξει ποτέ γιατί τα χρήματα που θα χρειαστούν για R&D μιας 5ετείας δεν θα βγουν μετά από το τελικό προιόν. Αν όμως στην 5ετεία βγάλω 10 άλλα προιόντα με το 1/10 του κόστους ανάπτυξης της Amiga θα χεστώ στο 5ληρο.

Το ίδιο σενάριο ισχύει σε όλους τους τομείς τεχνολογείας σήμερα. Από τα περιοδικά και τα αυτοκίνητα μέχρι τα fast food.
 
Καλα παιδια σαν και εσενα Pooky(1) δυσκολευονται να βρουν δουλεια

αυτο ειναι το μονο σιγουρο σε αυτη τη σκα...εποχη!

Εδω χαλασανε φιλοι με τους οποιους εζησες χρονια...Κατι αναλογο

γινεται και στο ραδιοφωνο ασε μην την ψαχνεις!!!!

Τουλαχιστον εσυ ξερεις οτι εκανες οτι μπορουσες και τα αρθρα σου

ειναι καθαρα και τιμια...

Πολοι νεοι τωρα σπουδαζουν χωρις να αγαπουν αυτο που κανουν

παιρνουν το χαρτι και διοριζονται καπου χωρις να ξερουν τα βασικοτερα...

Και μετα βλεπεις αρχιζουν την γκρινια γιατι η εταιρια δεν παει καλα..

ε λοιπον καλα να παθουν!!!!!!
 
Φίλε shock, συμφωνώ κι εγώ με τις θέσεις σου. Η ποιότητα σήμερα δεν πουλάει και μόνο η μαζοποίηση και το "να ακολουθείς το ρεύμα" μπορεί να αποφέρει κάποια κέρδη. Ναι το PIXEL, USER και άλλα θρυλικά περιοδικά έκλεισαν αλλά είχαν και έχουν φανατικούς υποστηρικτές. Πίστεψέ με πέρασα και από την Compupress, όπου είδα και εκεί την ίδια κατάσταση. Τα περιοδικά έκλεισαν από επιλογή, ίσως, των ιδιοκτητών τους. Εγώ, όμως, αναφέρομαι σε περιοδικά που έκλεισαν από την ΒΛΑΚΕΙΑ αυτών που τα είχαν. Στο ένα περιοδικό, ο νέος διευθυντής ήταν ανηψιός του εκδότη, ένας άσχετος στην κυριολεξία που το μόνο που τον ένοιαζε ήταν η φιγούρα και το πως θα γίνει κάποιος. Μας απέλυσε σαν πρόσχημα ότι στο πρωινό meeting μιλούσαμε για emulators!!!!!!! Ονειρευόταν ένα έντυπο όπου θα διαβαζόταν από την ελίτ των IT managers, μόνο που δεν κατάλαβε σε ποιά χώρα βρίσκεται αλλά και το ότι η ομάδα αυτή των επαγγελματιών δεν ενημερώνεται από άλλους για τις εξελίξεις, αλλά δημιουργεί η ίδια τις εξελίξεις αυτές. Νόμιζε ότι μπορεί να βρίζει και να φέρεται στην συντακτική ομάδα λες και ήταν τίποτε σκουπίδια. Πόσο νομίζεις ότι μπορεί να αντέξει ένα τέτοιο περιοδικό; Πρόσεξε αναφέρομαι στο περιοδικό σαν επιχείρηση. Είναι σαν να έχεις αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και να έχεις μαύρα μεσάνυχτα από το άθλημα. Σαν να πουλάς αθλητικά και να μην ξέρεις τι σχήμα έχει η μπάλα. Για τέτοια ασχετοσύνη μιλάμε.

Στο άλλο που μάλλον off-line έπρεπε να το λένε, τα ίδια και χειρότερα. Άσχετοι μεταξύ ασχέτων να προσπαθούν να βγάλουν ένα τεχνολογικό έντυπο που στην τελική μόνο για τεχνολογία δεν μιλούσε. Πέρασα και από άλλα περιοδικά, προσπαθώντας να βρω κάτι να με ιντριγκάρει και να μείνω. Είδα τα απίστευτα. Να περνάς από interview και να σε ρωτούν για κάτι που το ξέρεις καλά, για παράδειγμα τους κεντρικούς επεξεργαστές. Συγκεκριμένα ένας επέμενε ότι μπορείς να βάλεις επεξεργαστή AMD socket 754 σε motherboard με socket 478, άλλος επέμενε ότι είχε στην κατοχή του motherboard με AMD cpu που έπερνε μνήμες rambus. (!!!!!!!!) Να τους λες ότι τα παραπάνω δεν γίνονται και να σου απαντούν ότι είσαι άσχετος. (Μάλιστα ο δεύτερος μου είπε την γνωστή ρήση με τον Καραμήτρο!!!!) Και για λεφτά; Τόσα που δεν ήξερες τι να τα κάνεις. Πάνω από 600 ευρά δεν έδινε κανένας.

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά επικοινωνώ με συντάκτες πληροφορικής περιοδικών στις ΗΠΑ και Αγγλία και ξέρω τι κατάσταση επικρατεί εκεί σε σχέση με δω.
 
Πολύ διαφωτιστικά posts pooky και shock.

Εγώ δε θέλω να τοποθετηθώ για τον σημερινό ειδικό τύπο της πληροφορικής. Θα χαλαστώ τζάμπα…

akmakas είπε:
Εδω χαλασανε φιλοι με τους οποιους εζησες χρονια...
So true, so true…
 
Όσο για το RAM, είναι ίσως το μοναδικό περιοδικό που δεν πήγα για εργασία. Δεν μου άρεσε ο τρόπος γραφής, το ύφος των συντακτών αλλά και το όλο σύνολο σαν περιοδικό, από το στήσιμο μέχρι και τη γραμματοσειρά που χρησιμοποιούσε.

Φίλοι μην κουράζεστε άδικα. Το Pixel, USER και άλλα περιοδικά της εποχής ΔΕΝ πρόκειται ΠΟΤΕ να ξαναβγούν. Όπως δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να υπάρξει κάτι αντίστοιχο της Amiga στο μέλλον. Έτσι απλά. Έγινε και ο τομέας των υπολογιστών ένα ακόμη υπερκαταναλωτικό κάστρο που προσφέρει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
 
Το pixel το user και τα αλλα περιοδικα της εποχης πεθαναν ακριβως μαζι με τα home micro....

Ηταν ενα πακετο το ποιο δεν θα ξαναδουμε!!

Δεν χρειαζεται να βγαζετε πικρια..μονο καλες αναμνησεις...

Γιαυτο υπαρχει το φορουμ αυτο αλλωστε και μαζι με τις συλλογες που μπορουμε

να κανουμε απο τα παλια micro οπως εγω ο pooky(1) και αλλοι

νομιζω τα εχουμε ξανα ολα!!!!! :D

Ξερετε τι πιστευω?Στο χερι μας ειναι να γινουμε παλι παιδια!!Εχω ενα φιλο που

δεν εχει PC...!!!!Εχει μια Amiga ολοκαινουρια με εξωτερικο drive profex μονιτορ 1084S

Εκατονταδες δισκετες και παιζει και ασχολειται κανονικοτατα.....Τι αλλαξε για αυτον ..τιποτα

Back to the roots λοιπον!!!! :D :D :D
 
A ρε Akmakas, πόσο δίκιο έχεις!!!!!

Το ίδιο συμβαίνει και με τους emulators. Γεμίζεις ένα ΜΕΤΡΙΟ PCάκι με τα αγαπημένα σου παιχνιδάκια και τέλειωσε. Αυτή τη στιγμή έχω κι εγώ δεν ξέρω πόσα παιχνίδια για πόσους διαφορετικούς emulators. Έχω παρατήσει το PC gaming (ακόμα και το Oblivion μια και, ναι, ακόμα και αυτό αρχίζει κάπου να επαναλαμβάνεται μετά από 200+ ώρες παιχνιδιού) και παίζω με αυτά τα παλιά games. Εχθές, μια ημέρα σχετικά κενή για εμένα έπαιζα πάνω από 3 ώρες με παιχνιδάκια του Spectrum και σήμερα το βαραδάκι μάλλον με βλέπω να τερματίζω το Agony στον WinUAE. Όχι μόνο δεν άλλαξε τίποτα για μας, αντίθετα τα πράγματα γίνονται όλο και καλύτερα.

Σκέφτομαι να πάρω ένα laptop, όχι τίποτε ακριβό φανταστείτε ένα μηχάνημα κοντά στα 550 ευρώ το ανώτερο. Απλά με ενδιαφέρει να σηκώνει όλους τους emulators. Δεν χρειάζεστε κανένα τέρας για να περάσετε άψογα, όσο και αν τα αμερικανάκια κατασκευαστές προσπαθούν να σας πείσουν ότι οι 4 κάρτες γραφικών είναι απόλυτα απαραίτητες, όπως και δύο τριαντάρια μόνιτορ.

Φανταστείτε ότι όλοι οι emulators τρέχουν άνετα στο internet PC μου που αποτελείται από ένα Athlon XP 1700+ με μια παλιά Geforce 4 4600 που μου χάρησε κάποιος φίλος. Διάολε, ακόμα και το Oblivion έκανα να τρέχει άνετα σε αυτό το μηχάνημα, στους emulators θα κολήσουμε; Τώρα καταλαβαίνω γιατί όλο και περισσότερος κόσμος σπεύδει να αγοράσει κονσόλες για να παίζει και όλο και περισσότεροι φεύγουν από το PC, το οποίο και χρησιμοποιούν πια για να σερφάρουν, να καίνε DVDs και να ακούνε μουσική!!!!!!!
 
Αυτο που θυμαμαι εγω ειναι οτι το User αντεγραφε το Pixel...

Eιχανε και μεγαλη κοντρα.
 
giorgos είπε:
Αυτο που θυμαμαι εγω ειναι οτι το User αντεγραφε το Pixel...Eιχανε και μεγαλη κοντρα.
Γιώργο ίσως αυτό να φαινόταν στον τελικό αναγνώστη αλλά στην πραγματικότητα δεν συνέβαιβε κάτι τέτοιο ηθελημένα. Οχι τουλάχιστον όσο θυμάμαι εγώ.
 
Σπόντες στα Editorial φεύγαν και απο τις δυο πλευρές... Το User και στα μηνύματα της ράχης είχε.
 
ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Για το θέμα των παιχνιδιών, εμείς οι παλαιότεροι που ζήσαμε την γέννεση ουσιαστικά των παιχνιδιών (θυμάμαι που έπαιζα τα text adventures και έπλαθα τα τοπία της δράσης με την φαντασία μου), το να περιμένω μισή ώρα για να πάρει μπροστά ένα παιχνίδι επειδή φορτώνει τα super duper textured γραφικά του και άλλες 10+ (το λιγότερο) ώρες για να το στρώσεις και να αρχίσει το ζουμί, δεν με εντυπωσιάζουν. Με τις υποχρεώσεις και τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που έχω, το μόνο που θέλω είναι να ανάψω το PC ή την κονσόλα και άμεσα να παίξω κάποιο αγαπημένο παιχνίδι με απλά γραφικά αλλά απίστευτο gameplay όση (λίγη συνήθως) ώρα έχω την τύχη να έχω ελεύθερη. Παράδειγμα, το απλότερο και κλασσικότερο όλων: το Tetris. (randomized και όχι επαναλλαμβανόμενο). Μέχρι και πασιέντα ή Sudoku προτιμάω από αυτά.

Επίσης, δεν γουστάρω να δώσω δύο μισθούς για να πάρω τον super server και τελευταίας τεχνολογίας υπολογιστή για να παίξω ένα παιχνίδι (ίδιο ουσιαστικά με τα υπόλοιπα) επειδή είναι 4,5GB και γουστάρει να εξαντλεί ότι επεξεργαστική ισχύ υπάρχει και ενίοτε δεν υπάρχει. Αντιθέτως, ακόμα και σήμερα - 5 χρόνια μετά την οριστική διακοπή παραγωγής και επίσημης εμπορίας μία κονσόλας (ονόματα δεν λέμε ;) ), κυκλοφορεί σε μόλις 35ΜΒ ένα απίστευτο διαμάντι που σε κάνει κυριολεκτικά να κολλήσεις τα μούτρα σου στην οθόνη και να πάθεις τεντοντίτιδα από το πολύωρο παιχνίδι με το χειριστήριο.

Άλλωστε, από τα περίπου 3.500 unique παιχνίδια που υποστηρίζει το ΜΑΜΕ. Ποια είναι αυτά που όλοι ασχολούμαστε συνήθως (εκτός πειραματισμών - αλλά για απόλαυση); Μα φυσικά αυτά τα αρχαία, που μεγαλώσαμε μαζί τους.

ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ

Τώρα αγαπητέ pooky, για το θέμα των περιοδικών. Θα συμφωνήσω με τον κάποιο εργοδότη σου ότι σε αυτό το "περιοδικό αρπαχτή", θα πουλήσει στους fashion victimάδες το άρθρο "καμάκι με το κινητό στην παραλία" γιατί οι σοβαροί άνθρωποι, δεν περιμένουν τέτοιου είδους περιοδικά (που σήμερα υπάρχουν και αύριο όχι), να ενημερωθούν. Πιστεύω ότι χρησιμοποιούν το απίστευτο εργαλείο που λέγεται διαδίκτυο για την άντληση όλων των πληροφοριών και γνώσεων που χρειάζονται - καιρό πριν γίνουν έντυπες πληροφορίες στην Ελλάδα. Τελικά, τα περιοδικά αυτού του είδους είναι κατάλληλα μόνο για την τουαλέττα (ότι και αν σας φέρνει αυτό στο μυαλό).

Λίγα περιοδικά καταφέρνουν να επιζούν στο πέρασμα των καιρών, και είναι αυτά που έχουν γενικό αφενώς περιεχόμενο και αφετέρου, προσαρμόζονται άμεσα και εύκολα με μία χαμαιλεόντια τακτική. Ελάχιστα δε από αυτά μπορεί κανείς να πει ότι αξίζουν ή ότι θα ασχολείται κανείς μέσα στον χρόνο μαζί τους. Τώρα όπως είπε και ο φίλτατος akmakas, περιοδικά συγκεκριμένης ύλης όταν το αντικείμενο τους πεθάνει, όσο καλά και να είναι αυτά, είναι καταδικασμένα δυστυχώς να πεθάνουν. Όμως πάντα από τον θάνατο - γεννιέται μία νέα ζωή. Άλλα αξιόλογα περιοδικά παίρνουν σύντομα την θέση τους σε σχέση και με το νέο αντικείμενο της ύλης μέχρι να κάνουν και αυτά μαζί τον κύκλο τους.

Τώρα, για διευθυντάδες και προσωπάρχες κ.λπ. τι ψάχνεις. Στον έντυπο τύπο όπως και στον ραδιοφωνικό και τηλεοπτικό, ισχύουν πάντα λίγο πολύ οι ίδιοι κανόνες (που γράφτηκαν περί τον μεσαίωνα). Εκμετάλλευση, απαιτήσεις, ηλιθιότητα, σαδισμός, ρουσφέτι, αρπαχτή, απολύσεις, διαφήμιση, ύλη χαμηλού επιπέδου για επίσης χαμηλού επιπέδου κόσμο, κ.λπ. Οι αξιόλογοι άνθρωποι που περνάνε από αυτά, γρήγορα κατανοούν τον τρόπο λειτουργίας τους, τα σιχαίνονται, φεύγουν και προχωρούν παραπέρα. Ποτέ όμως δεν χάνονται. Κάποια στιγμή θα βρουν αυτό το αξιόλογο που ψάχνουν. Τον "περίεργο" εργοδότη που είναι μέσα στα πράγματα και παίρνει τα ρίσκα γιατί θέλει να δημιουργήσει και να προσφέρει στον κόσμο που "ψάχνεται". Δύσκολο, είναι σαν την όαση στην έρημο.
 
ambu_dare είπε:
ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΓια το θέμα των παιχνιδιών, εμείς οι παλαιότεροι που ζήσαμε την γέννεση ουσιαστικά των παιχνιδιών (θυμάμαι που έπαιζα τα text adventures και έπλαθα τα τοπία της δράσης με την φαντασία μου),.
Συγνώμη που από όλο το κείμενο σου έκανα quote μόνο το παραπάνω αλλά τι θυμήθηκα!

Wishbringer και "The pown". Τι πλοκή, τι ποιότητα, τι, τι, τι να λέμε....

Υ.Γ To τελευταίο δεν έπαιζε στον 664 μου και έπρεπε να πηγαίνω σε ένα φίλο που είχε 6128 με τις σημειώσεις μου!
 
Αγαπητέ φίλε shock, δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη, φιλαράκια είμαστε - κουβεντούλα κάνουμε, άνοιξες μiα μικρή παρένθεση. Το κάνουμε αυτό στις συζητήσεις... ;)

Ρε γκαρσόν πότε θα έρθει ο καφές μου (έλα shock σειρά σου έιναι ρίξε το ζάρι πια). :D
 
Έχω κάπου πεταμένο το πρώτο τεύχος του USER όπως και τα 3-4 επόμενα...Μετά δε το αγόραζα μια και δε το έβρισκα ώς το 1992 που άρχισα ξανά να το βρίσκω (lol). Πάντως όντως ξεκίνησε με κάποιες αντιγραφές όπως θυμάμαι του Pixel (Photopaint?) άλλα σύντομα απέκτησε δικό του στυλ, είχε πιο πολύ τρέλα, δηλαδή θυμάμαι 1992 και το Pixel σου έδινε την εντύπωση οτι βαριόταν οι συντάκτες να γράψουν. Αυτό που με χάλαγε στο USER ήταν οτι είχε πάρα πολλά reviews και θέματα για PC και κονσόλες. Δηλαδή υποστήριξη για ST-8 bit σχεδόν μηδενική..Μόνο μια στήλη θυμάμαι 8bit και καμιά φορά κανένα review για CPC...Κατά τα άλλα σε κάποια φάση (1992-93) είχε ξεπεράσει σίγουρα σε ποιότητα το Pixel...
 
Βλεπω πως ο omenforever εχει μπει πολυ ζεστα στο χωρο του σκαναρισματος

ξεπετωντας σε απιστευτο χρονο 3 τευχη του περιοδικου User και ασφαλως και του pixel..Μπραβο φιλαρακο!!!

Φιλε shock λες για το απιστευτο adventure της level 9 the pown?? η λεγοταν the pawn?
 
akmakas είπε:
Φιλε shock λες για το απιστευτο adventure της level 9 the pown?? η λεγοταν the pawn?
Χμμ. Εχεις δίκιο. The Pawn λεγόταν. Αν το πεθύμισε κανείς άλλος εκτός από μένα παρτε τον interpreter και το παιχνίδι από εδώ

Όσον αφορά τους λάτρεις του wishbringer ρίξτε μια ματιά εδώ αν αντέχετε τις συγκινήσεις.

Υ.Γ Οι οικογενειάρχες παρακαλώ να έχουν βάλει γυναίκα και παιδιά για ύπνο πριν ανοίξουν τα links. Προτοιμάτε Σάββατο βραδυ για να έχετε χρόνο για ύπνο Κυριακή πρωί, μη μας διώξουν από τη δουλειά!
 
Sorry φιλε shock εκανα λαθος...Η εταιρια ηταν η Magnetic Scrolls

και οχι η level 9.....

Πραγματικα θα αρχιζω το παιχνιδι στο winuae

δεν το ειχα βγαλει ποτε οεο οεο μπυριτσα και the pawn αυτο

το βραδακι θα ειναι πολυ νοσταλγικο!!!!

Απο οτι καταλαβα αρχηγε εισαι και εσυ οπως πολυ αλλοι μαζι και εγω

φανατικος των adventures.......
 
akmakas είπε:
Απο οτι καταλαβα αρχηγε εισαι και εσυ οπως πολυ αλλοι μαζι και εγω

φανατικος των adventures.......
Πρέπει να έχει κάτι το ιδιαίτερο για να με κερδίσει. Για αυτό το λόγο δε θεωρώ τον εαυτό μου φανατικό όσο οι άλλοι. Με έχουν κερδίσει αυτά τα 2 γιατί ήταν τα πρώτα που τελείωσα. Επείσης στα γρήγορα θυμάμαι τα:

Η σειρά με τα Monkey Islands (all time classic)

το BASK (υπάρχει interpreter και για αυτό)

Hitchiker's Guide to the Galaxy (κολλημένος από το βιβλίο)

Broken Sword (καταπληκτικό αν και σύγχρονο)

Rama (λόγω των βιβλίων κατά τα άλλα ήθελα να το τελιώσω για να δω αν προσθέσανε κάτι σε σχέση με τα βιβλία)

syberia 2 (η αναζήτηση για τον παράδεισο στη γη ;)

Gabriel Knight (έξυπνο σενάριο)

ένα που έπαιζα στην Amiga αλλα δε μπορώ να θυμιθώ το όνομα του ή το μπερδεύω με κάποιο άλλο. Ξεκίναγες χωρίις να θυμάσαι τίποτα και χωρίς να ξέρεις τίποτα για το παιχνίδι.

Τέλος πάντων.

Έχω κάπου ένα κατάλογο με όσα είχα παίξει και τι μου έκανε εντύπωση στο καθένα αλλά δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν.

Υ.Γ Τον Larry τον γνώρισα σε ένα φίλο που είχε PC. Τότε είχα Amiga, το γέλιο που έκανα όταν είδα τα χάλια

(Hercules+driver gia CGA Emulation)=Κρατάς το στομάχι σου από τα γέλια. Μετά τον φωνάζεις να του δείξεις shadow of the beast και κάθεσαι και τον χαζεύεις. Να είχες και μια κάμερα να τον τραβήξεις εκείνη την ώρα....όλα τα λεφτά.
 
Μηπως λες για το Dejavu το Νο 2

Ξυπνουσες στην τουαλετα με αμνησια!
 
akmakas είπε:
Μηπως λες για το Dejavu το Νο 2Ξυπνουσες στην τουαλετα με αμνησια!

ΣΩΣΤΟΣ!!!! Εχεις καταπληκτική μνήμη. Η δική μου πάντως θυμίζει του πρωταγωνιστή στο παιχνίδι. :)
 
Πίσω
Μπλουζα