Walt Disney κλασσικά κόμιξ

Τα "Κλασσικά", Μεγάλο Μίκυ και Μίκυ Μάους ναι... αξίζει να έχεις κάποια. Μια μέρα λοιπόν βρήκα το Νο.3 από μικρό Μίκυ Μάους. Το πήρα 40Ε. Αργότερα είδα τι τιμές παίζουν και είπα να το δώσω μην μπω στο tripάκι να αρχίζω συλλογή από το 0, καθώς δεν είχα ούτε ένα. Το Νο.3 το πούλησα την επόμενη ημέρα 100Euros χωρίς καμμία αντίρρηση από τον αγοραστή. Με τα λεφτά αυτά (100Εuros) αγόρασα 800 τεύχη ποπαυ συμπληρωμένα από το 300-1000.

Όσο για το KOMIΞ το θεωρώ σαν το πιο άχρηστο περιοδικό και την μεγαλύτερη απάτη του Τερζόπουλου. Την στιγμή που ο ίδιος ο Τερζόπουλος παίρνει ιστορίες από τις προηγούμενες εκδόσεις του (Μεγάλο Μίκυ και Μίκυ Μάους) και κατοχυρώνει συλλεκτικά αυτά τα περιοδικά (σκέτη αντιγραφή της αντιγραφής των παλιών original που δεν ήταν καν ελληνικά), μην σας φαίνεται περίεργο που απατεώνες πουλάνε φωτοαντίγραφα του περιοδικού Νο.1 για 100Εuros διότι υπάρχουν κορόιδα που αγοράζουν.

Στο emarket κυρίως έχουν ξεφύγει με τα συγκεκριμένα.

Έχω πετύχει πωλητή του emarket στο παζάρι του Θησείου να παίρνει 30 τεύχη κάτω του τεύχους 30 με 15Euros όλα μαζί και να κάνει και παζάρια, και την επομένη να τα βγάζει στο σφυρί με 50 και 60 ευρώ το καθένα.

Αυτοί που φταίνε για την υψηλή τιμή είναι οι αγοραστές που δεν έχουν γνώση. Νομίζουν ότι ανακάλυψαν κάτι σπουδαίο, άκρως σπάνιο και συλλεκτικό.

Το ίδιο έγινε και με την ΒΑΒΟΥΡΑ, το ΚΡΑΝΟΣ, ΜΑΧΗ κτλ. Όταν τα βρίσκαμε με 10-15 λεπτά το ένα δεν τα πέρναμε. Ξύπνησαν οι απατεώνες και τώρα έχουν από 1Ευρω καθώς μάζεψαν όλες τις κούτες από τα βιβλιοπωλεία στο μοναστηράκι.

Οι απατεώνες αγόρασαν τόνους διπλά και τριπλά KOMIΞ, γέμισαν αποθήκες, άδειασαν τις αποθήκες του Τερζόπουλου...αλλά τώρα τα τρώνε στη μάπα καθώς με την τιμή που τα έβαλαν και συνεννοήθηκαν όλοι τους, για την αύξηση τους, δεν τα αγοράζει κανείς. Ο λόγος; Υπήρχαν τόσα πολλά που οι πραγματικοί συλλέκτες τα έχουν ήδη και όσα τους λείπουν τα παίρνουν από γύφτικη πηγή με τιμή 1 έως 2 ευρώ maximum. (2ευρω = 340.75 Χ 2 δραχμές για να μην ξεχνιόμαστε.) Ποιος θα έδινε λοιπόν 34750 δραχμές για να αγοράσει το πρώτο KOMIΞ χωρίς να έχει τη δυνατότητα μεταπώλησης;

Εκτός αν δεν έχει πρόβλημα να πιάσει κότσο τα επόμενα υποψήφια θύματα.

Η μεγαλύτερη τιμωρία για τους απατεώνες είναι να μην αγοράζετε ΚΟΜΙΞ. Αφήστε τους να τα βάλουν στον πάτο τους.

Επίσης όταν βλέπετε ο πωλητής να αναφέρει τη λέξη "ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΟ" ή "ΑΝΤΑΝΑΚΛΟΥΝ ΠΛΗΝ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΟΣ" και άλλες τέτοιες σαβούρες... μακριά!!!! Από πίσω υπάρχουν αποθήκες γεμάτες που ψάχνουν κορόιδα.

Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να τους στείλετε την εφορία για μια επίσκεψη διαφορετικά σε λίγο θα αγοράζουμε και κεράκια σφραγισμένα ως συλλεκτικά.
 
DINO είπε:
Πράγματι, το ΚΟΜΙΞ #1 είναι το μοναδικό τεύχος που κυκλοφόρησε σε απλό χαρτί και όχι ιλουστρασιόν. Έτσι είναι εύκολο κάποιος να εξαπατηθεί και να πληρώσει ακόμα και πολύ παραπάνω από 30 Ευρώ.
Πάντως όπως και να'χει, υπάρχει το "συλλεκτικό" στοιχείο και στα κόμικς, καθώς ουκ ολίγες φορές ακούμε για διάφορα Αμερικάνικα (π.χ. Superman) και όχι μόνο, ότι το τάδε σπάνιο τεύχος πωλήθη σε εξωπραγματική τιμή.
...συμφωνω,με τη διαφορα οτι στην αμερικη τα εν λογω κομιξ,αφορουν κυκλοφοριες του '30 και απευθυνονται σε ωριμο συλεκτικο κοινο.Ακομα,για να χαρακτηριστει κατι συλεκτικο,δεν αρκει να το πει ο τερζοπουλος,ετσι?το τιραζ πχ του πρωτου τευχους,το γνωριζει κανεις?αν ειναι 20-30 χιλιαδες?αν ειναι παραπανω?ποσα απο αυτα σωζονται?κλπ κλπ..το χειροτερο ειναι οτι αυτη που νομιζουν οτι καθοριζουν τις τιμες ειναι ΛΑΜΟΓΙΑ κ ΓΥΦΤΟΙ(οχι τσιγγανοι,οι αλλοι,τρισχειροτεροι,τιποτα ρατσιστικο..)και δεν εχουν σχεση με συλεκτες.το ιδιο εγινε και με τις τηλεκαρτες και σημερα τις πουλανε με το κιλο..(χωρις κανενας να ενδιαφερεται..)
 
Συμφωνώ οτι υπάρχουν πολλοί απατεώνες που κονομάνε εύκολα χρήματα μέσα από "συλλεκτικά" αντικείμενα.

Υπάρχουν όμως κάποιοι παράγοντες για να χαρακτηριστεί συλλεκτικό ένα αντικείμενο:

1. Η σπανιότητά του (πόσα άλλα υπάρχουν στον κόσμο)

2. Η κατάσταση στην οποία βρίσκεται

3. Η παλαιότητά του

Και ίσως κάποιοι άλλοι που δε γνωρίζω...

Τώρα, δεν ξέρω για το πρώτο τεύχος του ΚΟΜΙΞ, του οποίου είμαι ευτυχής κάτοχος, να απαντήσω πόσο σπάνιο είναι, γιατί οι μόνες απαντήσεις που μπορώ να δώσω είναι, πόσο παλιό είναι και σε ποιά κατάσταση βρίσκεται.

Μπορεί να τυπώθηκαν 50.000! Μπορεί 60.000!

Πόσα από αυτά σώζωνται; Πόσα πετάχτηκαν;΄

Ποιός ξέρει...
 
Για απορίες και για να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας http://www.greekcomics.gr. Αναρτημενα εξωφυλλα απο παρα πολλα τευχη Ντισνεϋ κι οχι μονο.
 
Δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω με τον φίλο vangel.

Ειδικά για το ΚΟΜΙΞ τα πράγματα ξεκίνησαν από πολύ νωρίς και υπεύθυνος ήταν ο ίδιος ο εκδότης. Όταν από το πρώτο τεύχος ο ίδιος βάζει την στάμπα "συλλεκτικό", όταν μέσα σε λίγα τεύχη ανακοίνωσε ότι τα πρώτα τεύχη ήταν προς εξάντληση και τα πουλούσε ο ίδιος σε αυξημένες τιμές σε σχέση με την τιμή κυκλοφορίας των ίδιων αλλά και των επόμενων, όταν ο ίδιος τα "εξάντλησε" πολύ γρήγορα... δημιούργησε τις συνθήκες να θεωρηθεί το "φρέσκο" περιοδικό αυτό συλλεκτικό και σπάνιο. Και σιγά το παλιό δηλαδή, σιγά την ποιότητα, σιγά το περιοδικό. Υπάρχουν μπόλικα αντίτυπα εκεί έξω και δεν δικαιολογείται η τιμή του, δηλαδή εάν δίνουν τόσα για ένα περιοδικό πόσο είκοσι χρόνων με αρκετά μεγάλο τιράζ, κάτι αρχαία σαράντα και πενήντα χρόνων που ελάχιστοι γνωρίζουν την ύπαρξη τους και ακόμη λιγότερα υπάρχουν διαθέσιμα, πόσο θα έπρεπε να τα πουλάνε;

ΜΗΝ τους κάνετε πλούσιους... ΜΗΝ σας πιάνουν θύματα... Όλα βρίσκονται εάν έχετε υπομονή.
 
Αυτό πράγματικά πάντα το είχα απορία.. Πρώτη φορά είδα εκδοτικό οίκο να πουλάει παλαιότερα περιοδικά λίγων ετών από το στοκ του σε μεγαλύτερες τιμές απ'αυτές που είχαν στα περίπτερα.. Ανοίξτε ένα ΚΟΜΙΞ και θα δείτε.. Απαράδεκτο κατά την άποψή μου..

Μιχάλης
 
Πράγματι, όπως τα λέτε, με δυο κινήσεις έγινε "συλλεκτικό" το ΚΟΜΙΞ: Στάμπα "συλλεκτικό τεύχος" στο εξώφυλλο και τεχνητή "εξάντληση" παλαιότερων τευχών.

Για να ζηλέψετε επίσης :p , δηλώνω ευτυχής κάτοχος πλήρους συλλογής ΚΟΜΙΞ από το #1 έως και σήμερα και κατά σύμπτωση έχω και εγώ τα Κλασικά #8 που έχει και ο Μιχάλης (το επόμενο τεύχος στη συλλογή μου από Κλασικά βέβαια είναι το #48 αν θυμάμαι καλά).
 
παιδια μηπωσ ξερει κανενασ που μπορω να βρω το βιο και την πολιτεια του σκρουτζ μακ ντακ;
 
Σε καποιο μαγαζι με παλια κομικς ? Εχει κανα δυο στα Εξαρχεια απο οτι ξερω.
 
εχω να προσθεσω και κατι αλλο στην αναζητηση μου ποιος εχει τα κομιξ τα συλλεκτικα τευχη;απο τα πρωτα και αν οχι ολα οσα περισσοτερα μπορει; εγω τρελενομαι να διαβαζω μικυ μαους ντοναλντ και ιδιαιτερα τα συλλεκτικα. αλλα πηγαινω σχολειο ακομα και οι γονει δεν με αφηνουν να τα παιρνω το χειμωνα.(τελευταια μου χρονια ειναι ομω στο σχολειο, απο του χρονου δεν θα χανω τευχο)

σε ευχαριστω πολυ πασπαρτου ψαχνω καθε καλοκαιρι ολα τα γυρω μαγαζια αλλα τιποτα θα αρχισς σε λιγεσ μερεσ να ξαναψαχνω. οσο για τα εξαρχεια ευχαριστω πολυ αλλα μενω πατρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φωτης είπε:
παιδια μηπωσ ξερει κανενασ που μπορω να βρω το βιο και την πολιτεια του σκρουτζ μακ ντακ;
σε ηλεκτρονική μορφή υπάρχουν στο διαδίκτυο...ψάξε μόνος σου διότι δεν θα σου πει κανείς ελέω κανόνων του φόρουμ
 
Στο παπασωτηριου και στο cube στα εξαρχεια θα το βρεις
 
To στοκ στις αποθήκες τελείωσε από όσο γνωρίζω, οπότε ό,τι έχει μείνει στα καταστήματα μόνο για την ώρα (όπως ο Παπασωτηρίου που σου είπαν ήδη), αφού δεν υπάρχει ενημέρωση για κάποια επανέκδοση. Από τα κόμικς που πραγματικά αξίζει να τα έχει κάποιος στην συλλογή του, υπέροχη ιστορία σε πολύ καλό δέσιμο, με όμορφα χρώματα και γραμμές και λογική τιμή. Επίσης κυκλοφορούν τα Χαμένα επεισόδια (Βίος και Πολιτεία saga) και επιπλέον στην ίδια μορφή τα Οι επίγονοι του Καρλ Μπαρκς και Βιβλιοθήκη Κόμιξ: ο Γιος του ήλιου και 14 ακόμη ιστορίες.
 
Βρηκα ενα τελευταιο τεμαχιο στα 15 ευρω στο Καραβάνι της Ελπίδας πίσω από το ΤΙΤΑΝΙΑ στην οδοό Φειδίου. Ωράριο και διεύθυνση εδώ http://www.karavani.gr.
 
paidia pulaw komicks disney (ta opoia vevea einai dipla etsi?)loipwn pulaw ta tefxoi:26t. 60euro ,27t.(distoixws xwris eksofilo)40euro,35t. 45euro,36t.35euro, 38 30eyro, 39t. 30eyro kai ta alla 30 olla 40,45,137,138ktl to thlefono mu einai 2109402793 tha apo 8mm kai meta. ysterografo: an teixei na leipw ksana pare avrio den xathike kai o kosmos.
 
φωτης είπε:
παιδια μηπωσ ξερει κανενασ που μπορω να βρω το βιο και την πολιτεια του σκρουτζ μακ ντακ;

to exw alla den to pulaw kat ta alla h mhtera mu dulevei sths ekdoseis trzopulos me ayta ta komics alla den ta prolabe na ta parei to 1kai ta loipa pare thl ekei mhpws kai exei mhnei kanenas bios kai politoia tu skrutz (panw se komics h miky maus blepeis to thl ).
 
vegeta97 διαβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς.

Γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες και δεν κάνουμε διαφήμιση ούτε βάζουμε αγγελία στα θρεντ
 
Έχω πολλά παλιά τεύχη του Μίκυ Μάους και συνεχίζω να παίρνω!! :cool:

Αυτό είναι μια χριστουγεννιάτικη κάρτα που υπήρχε μάλλον στο οπισθόφυλλο του Μεγάλου Μίκυ ή κάτι τέτοιο. Έτος 1982.

duck.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για σας παιδια και εγω ειμαι 23 και συνεχιζω ακαθεκτος να διαβαζω οτι εχει σχεση με ντισνει αλλα το προβλημα μου ειναι οτι καποια παλια τευχη δεν υπαρχουν πια μηπως ξερει καποιος να μου πει μια διευθινση για να τα κατεβασω???ευχαριστω!!
 
dktermi Kαλώς όρισες.

Πληροφορίες και λινκ για κατέβασμα δεν μπορούμε να δώσουμε όμως, καθότι είναι ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ :)
 
Πίσω
Μπλουζα