Walt Disney κλασσικά κόμιξ

ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ SITE ME TETOIA KOMIΞ

[edit]Αν εκανες τον κοπο και διαβαζες τους κανονες θα εβλεπες οτι απαγορευονται τετοιου ειδους λινκς[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟΡΡΕΝΤ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΑΣ ΤΑ ΠΕΙ
 
Πολυ ωραια τα comics του walt disney!!!!!!!!! :D :D:D
 
γεια σας...παρα την ηλικια μου διαβαζω και γω μανιακα μικυ μαους,φυσικα κανω και συλλογη εχοντας γεμισει ντουλαπες και οτι αλλο με αυτα.υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν μπορω να βρω τευχη μικυ μαους η κλασικα σε μορφη pdf. τα κομιξ γνωριζω πως υπαρχουν σε αυτη την μορφη στο internet.
 
Σε pdf όχι, δύσκολο. Υπάρχει ένα σάιτ όμως αποκλειστικά για τα ελληνικά κόμιξ να κάτσεις να τα δεις και να τα μελετήσεις. Έχουμε αναφερθεί εδώ μέσα, ψάξτο λίγο.
 
Αυτο το ΚΟΜΙΞ το #1 όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να το βρω! Μόνο σε pdf! Έχω μεγάλο πρόβλημα χώρου πάντως απο περιοδικά Disney! Αλλα δεν μπορώ να αποχωριστώ κανένα...
 
Μήπως δε ψάχνεις καλά? Ένα απλό search στο Google να κάνεις θα το βρεις.

Ίσως σε τσιμπημένη τιμή αλλά θα το βρεις...
 
sunset89 είπε:
Παιδιά δεν ξέρω αν έχουν ξανανέβει αυτές οι φωτογραφίες. Δεν πρόλαβα να ψάξω όλες τις σελίδες, αλλά σας παραθέτω τα εξώφυλλα από τα πρώτα δύο τεύχη του Μίκυ Μάους και Μπλεκ.
miki maoys 1-2 .jpg
Εξώφυλλα από γνωστά scans προφανώς έτσι; Το αριστερό δεν είναι όμως το αυθεντικό #1 του Μίκυ αλλά η επανέκδοση που δόθηκε δώρο πολλά χρόνια αργότερα στο τεύχος 1000 εάν θυμάμαι καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
apositive είπε:
Αυτο το ΚΟΜΙΞ το #1 όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να το βρω! Μόνο σε pdf! Έχω μεγάλο πρόβλημα χώρου πάντως απο περιοδικά Disney! Αλλα δεν μπορώ να αποχωριστώ κανένα...

fetch


Πραγματικά παίζουν αρκετά τσουχτερές τιμές σε δημοπρασίες...

Για τα πρώτα 10 τεύχη, βρήκα δημοπρασία με τιμή εκκίνησης τα 1200 Ευρώ και με άμεση αγορά τα 1500 Ευρώ!!!

Περιττό να πω, πως τα έχω στη συλλογή μου από τότε που ήμουν παιδί...

Μεγάλη συλλεκτική αξία και ακόμα μεγαλύτερη συναισθηματική!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
[edit] Δεν χρειαζεται η παραθεση της φωτογραφιας! [/edit]
Πραγματικά παίζουν αρκετά τσουχτερές τιμές σε δημοπρασίες...

Για τα πρώτα 10 τεύχη, βρήκα δημοπρασία με τιμή εκκίνησης τα 1200 Ευρώ και με άμεση αγορά τα 1500 Ευρώ!!!

Περιττό να πω, πως τα έχω στη συλλογή μου από τότε που ήμουν παιδί...

Μεγάλη συλλεκτική αξία και ακόμα μεγαλύτερη συναισθηματική!!!
εχω βρει προσφατα στο μοναστηρακι το πρωτο τευχος και το πουλαγανε 150euro!δεν το πηρα γιατι η τιμη για το πορτοφολι μου ηταν απαγορευτικη... :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gomfaios είπε:
εχω βρει προσφατα στο μοναστηρακι το πρωτο τευχος και το πουλαγανε 150euro!δεν το πηρα γιατι η τιμη για το πορτοφολι μου ηταν απαγορευτικη... :xm:
Η τιμή στην οποία το βρήκες μπορώ να πω οτι ήταν πολύ καλή, αν υπολογίσεις οτι 250-300 Ευρώ, αυτή τη στιγμή, είναι μια λογική τιμή για το 1ο τεύχος!!!

Στις δημοπρασίες πάντως, πολλοί δεν ξέρουν τι ζητάνε...
 
DINO είπε:
Η τιμή στην οποία το βρήκες μπορώ να πω οτι ήταν πολύ καλή, αν υπολογίσεις οτι 250-300 Ευρώ, αυτή τη στιγμή, είναι μια λογική τιμή για το 1ο τεύχος!!!Στις δημοπρασίες πάντως, πολλοί δεν ξέρουν τι ζητάνε...
ηταν ελαφρως μεταχειρισμενο,αλλα σε καλη κατασταση αλλα επειδη αγοραζω συχνα τις κυριακες που εχω ελευθερο χρονο περιοδικα(κομιξ,μπλεκ,περιπετεια,τιραμολα,σεραφινο κ.α.)αν θελει καποιος θα βρει εκει σιγουρα πολλα απο τα τευχη που ψαχνει...αλλα απο τιμες ζηταει ο καθενας οτι του κατεβει... :eek:
 
Κάτι τέτοια βλέπουν οι έμποροι και τρίβουν τα χέρια τους... οι τιμές που λέτε είναι εκτός πραγματικότητας και απλά υπάρχουν για να φουσκώνουν τις γενικότερες τιμές της αγοράς (και των φτηνότερων παράλληλα), άντε στην καλύτερη να βρούνε και κάνα πλούσιο θύμα. Εδώ πουλάνε φωτοτυπίες έγχρωμες του ΚΟΜΙΞ #1 στα 30? και υπάρχει κόσμος που το αγοράζει, δηλαδή δεν έχουν όρια (και οι μεν και οι δε)... Μην πω για το #1 του Μίκυ Μάους που το χρυσοπληρώνουν και οι μισοί έχουν την επανέκδοση... Όποιοι ασχολούνται έστω και λίγο σοβαρά με τα κόμικς ΔΕΝ δίνουν τέτοια ποσά ειδικά για το ΚΟΜΙΞ γιατί αργά ή γρήγορα ξέρουν ότι θα χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο, αφού και καλά σπάνια τεύχη μέχρι χθες έχουν εμφανιστεί από το πουθενά και όποτε λέμε αυτό είναι δύσκολο, κάτι θα συμβεί να αποδείξει το αντίθετο. 100 και 150? για το ΚΟΜΙΞ; Ακόμα και το πρώτο τεύχος δεν αξίζει τόσα, μην ακούτε ότι σας πουλάνε... καβάτζα τα έχουν κάνει τα λαμόγια και τα βγάζουν λίγα - λίγα στην φόρα... χώρια που σαν σύνολο εμένα δεν μου άρεσε καθόλου και όσες φορές και να περάσει από τα χέρια μου θα το πασάρω σε φίλους που το ψάχνουν.
 
Πράγματι, το ΚΟΜΙΞ #1 είναι το μοναδικό τεύχος που κυκλοφόρησε σε απλό χαρτί και όχι ιλουστρασιόν. Έτσι είναι εύκολο κάποιος να εξαπατηθεί και να πληρώσει ακόμα και πολύ παραπάνω από 30 Ευρώ.

Πάντως όπως και να'χει, υπάρχει το "συλλεκτικό" στοιχείο και στα κόμικς, καθώς ουκ ολίγες φορές ακούμε για διάφορα Αμερικάνικα (π.χ. Superman) και όχι μόνο, ότι το τάδε σπάνιο τεύχος πωλήθη σε εξωπραγματική τιμή.
 
ambu_dare είπε:
Κάτι τέτοια βλέπουν οι έμποροι και τρίβουν τα χέρια τους... οι τιμές που λέτε είναι εκτός πραγματικότητας και απλά υπάρχουν για να φουσκώνουν τις γενικότερες τιμές της αγοράς (και των φτηνότερων παράλληλα), άντε στην καλύτερη να βρούνε και κάνα πλούσιο θύμα. Εδώ πουλάνε φωτοτυπίες έγχρωμες του ΚΟΜΙΞ #1 στα 30? και υπάρχει κόσμος που το αγοράζει, δηλαδή δεν έχουν όρια (και οι μεν και οι δε)... Μην πω για το #1 του Μίκυ Μάους που το χρυσοπληρώνουν και οι μισοί έχουν την επανέκδοση... Όποιοι ασχολούνται έστω και λίγο σοβαρά με τα κόμικς ΔΕΝ δίνουν τέτοια ποσά ειδικά για το ΚΟΜΙΞ γιατί αργά ή γρήγορα ξέρουν ότι θα χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο, αφού και καλά σπάνια τεύχη μέχρι χθες έχουν εμφανιστεί από το πουθενά και όποτε λέμε αυτό είναι δύσκολο, κάτι θα συμβεί να αποδείξει το αντίθετο. 100 και 150? για το ΚΟΜΙΞ; Ακόμα και το πρώτο τεύχος δεν αξίζει τόσα, μην ακούτε ότι σας πουλάνε... καβάτζα τα έχουν κάνει τα λαμόγια και τα βγάζουν λίγα - λίγα στην φόρα... χώρια που σαν σύνολο εμένα δεν μου άρεσε καθόλου και όσες φορές και να περάσει από τα χέρια μου θα το πασάρω σε φίλους που το ψάχνουν.
συμφωνω μαζι σου φιλε μου,πολυ σωστα αυτα που λες καιολοι εμεις που που τα συλλεγουμε δεν το κανουμε για να τα μεταπουλησουμε καποια στιγμη αλλα για καθαρα συναισθηματικους λογους που μας συνδεει με τα παιδικα μας χρονια... :)
 
Εγώ έχω μία μεγαλούτσικη συλλογή από κλασικά. Το παλαιότερο που έχω είναι το νούμερο 8, Απρίλιος 1971 και είναι και σε αρκετά καλή κατάσταση! Δυστυχώς τα υπόλοιπα που έχω είναι από νούμερο 30 και πάνω..

Μιχάλης
 
Έχω μία μικρή συλλογή στο πατάρι και τα προσέχω σαν ένα μικρό θησαυρό!!! :flower:
 
michpan είπε:
Εγώ έχω μία μεγαλούτσικη συλλογή από κλασικά. Το παλαιότερο που έχω είναι το νούμερο 8, Απρίλιος 1971 και είναι και σε αρκετά καλή κατάσταση! Δυστυχώς τα υπόλοιπα που έχω είναι από νούμερο 30 και πάνω..

Μιχάλης
Μιχαλη παιζεις με τον πονο μας ,απο τα 30 και πανω ειναι ηδη αρκετα παλια.

Consider yourself lucky. :D
 
Πριν κανα-δύο χρόνια τ'αγόρασα όλα, μην νομίζετε.. Αυτά που είχα μικρός δεν φτουρίσανε! :) Θ'ανεβάσω φωτογραφίες όποτε μπορέσω..

Μιχάλης
 
Πίσω
Μπλουζα